Šta je novo?

[Telenor] 5G mreža

Evo ja kažem da je bez razloga a to mi dokazi da nije. Siguran sam da o ovome ne znas apsolutno ništa i da znam mnogo više o tome, ali evo, izvoli. Bez linkova ka drugim tekstovima, svojim rečima navedi šta se tu tačno dešava i šta će nam se svima dogoditi.
Evo sad ću da trošim svoj život u prepirkama sa tobom, nemam pametnija posla! Omasoviće se 5g (nažalost) bio ja za ili protiv toga.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Baš pre neki dan me jedan prosvetljivao o zračenju rutera, mobilnih telefona i nadolazećoj 5G apokalipsi. Sve to dok pije svoju drugu dvolitru Koka Kole (svaki dan toliko ili više) i načinje novu paklicu cigara.
Pa nije isto. Čim uključe 5G, od raka će samo u prvih šest meseci umreti 3 miliona Srba. Soros pravi "Zlatnu milijardu". Nije ovo pitanje da li je ili nije štetno, oni čudu ne mogu da se nacude da se instalira 5G a ubija milione već za par meseci. Ubeđeni u to. Brisel nalozi dodatne testove, kod nas tekst - Belgija zabranila 5G!

Tužan narod, sta reci.
 
Evo sad ću da trošim svoj život u prepirkama sa tobom, nemam pametnija posla! Omasoviće se 5g (nažalost) bio ja za ili protiv toga.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
I to što kažeš, ionako će ti sada Telenor presuditi, uživaj još ovih par meseci što ti je ostalo. Zašto u Srbiji a ne u Hrvatskoj ili Sloveniji?
 
Opušteno, napustio sam ja istu između ostalog baš i zbog pasivnosti građana. Svi konstantno kukaju na sve a svima super ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Promaja i zračenje mobilnih, neke stvari se nikad ne menjaju na Balkanu.
http://www.voja.rs/paralax/pseudo1.htm



3b75663802002bfc0ceb8cfeb66bb962.jpg
 
Opušteno, napustio sam ja istu između ostalog baš i zbog pasivnosti građana. Svi konstantno kukaju na sve a svima super ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Odlično, ako si na Zapadu, taman možeš da pokreneš novu industrijsku revoluciju. Evo šta se dogodilo u prvoj - u manufakturama, gde su obično radili muž, žena i njihova mala deca, stigle su prve mašine. Uplašeni za svoje poslove, zaposleni bi se organizovali i noću ih razbijali a ujutru, svi za ruke, pa na posao u smenama i po 16 sati. Neke stvari se nikada ne menjaju.
 
Mi i dalje imamo ljude koji protestvuju zbog podizanja stubova, antena u nekim mestima u Srbiji. Ima da izbije nov ustanak kada krenu 5g antene. Još sad kad su svi odgledali Černobilj na plaćenom HBO Go nalogu... Ima opšti kolaps i metež da nastane. Možda i alo, kurir ili informer (namerno malim) izađu uskoro i sa vestima tipa: Užas. Pakleni plan EU, 5g krenuo u Srbiji, pala i prva žrtva. A čeka nas nešto još strašnije, naježićete se kada čujete... I slične gluposti.
Generalno ljudi su lakoverni, i veruju tim strašnim naslovima, tekstovima i svemu što je za njih dobro a za druge loše. Zato su dosta gledani rijaliti sadržaji, videi na YouTube o tome da je Zemlja ravna, da promaja ubija i slično. Naš narod je nezainteresovan, neupućen. Ne želi da nauči nešto novo i da pročita, vidi, čuje šta kaže neko drugi, već je taj pojedinac uvek najpametniji. Stanje je loše, ljudi nemaju novca, nemaju prijatelje, nemaju volje ni za čim pa me uopšte me čudi da će 5g ići "pod mač bato", a milioni iz državne kase se svakoga dana troše na razne projekte radi napretka i opštenarodnog boljitka.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Zračenje a svi voze auta, bacaju smeće svugde...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Od sece drveca, do pomora ptica i nestajanja Srbije za 6 meseci. Sou program. Kako li ti naucnici koji godinama razvijaju 5G ne popadase kao u seriji Cernobilj.

Obzirom na skorasnje izjave predstavnika i vipa i telenora, ovo pozitivno iznenadjuje. Telenor je prva firma koja je kod nas testirala pre Telekoma, mada je to vise bilo u stilu "5G Evolution" u Americi. Sada i oni kao i Telekom koriste pravu 5G opremu.
 
Ako ćemo teoriju zavere onda je sigurno da kablovsko/optički i ADSL internet provajderi vide da sa 5G gube svrhu postojanja pa otud nemir.
Što bi bilo ko razvlačio kablove i smarao se sa istim kad može da uzme 5G modem ili uređaje koji imaju 5 g i potpuno se isključi sa sistema kablovskih konekcija bilo kakvih. Onda ostaju samo mobilni operateri prodavci neta i to znatno bržeg.

Послато са Nexus 5X помоћу Тапатока
 
Dabome, kao VIP sto isprodavao brdo kucnog neta pa sad trokira i srecan si ako mozes YT da gledas u 240p. Svi pricaju o zracenju, kao da smo na forumu Kurira ili Informera. A cena? Da li ste stvarno ozbiljni? Pa MTS daje Moravu 2 za 1000din i 512MB mesecno u 2019-toj na 4G mrezi a vi pricate o 5G, sa kojim paketima?? Sad ce neko da kaze pa oni daju ako predjes i slicne pijacne pilicarske fore, to me ne zanima, zanima me zvanicna ponuda. Daju nam net na kasicicu, odusevljavamo se kad neko ima 10GB mesecno a taj protok mozemo da pocepamo za pola dana na YT i slicnim servisima. Dosli smo opet u situaciju kao da je monopol, nema prave konkurencije, u februaru svi kartelski podigli cene bez ikakvog razloga, cene neta mogu samo da padaju, nije to zito pa kad ga nema a ono poskupi. 5G nece sluziti nicemu dok ne krenu paketi po 50+ GB za normalne pare, do tad je samo nova tehnologija i nista vise. Treba razvoj ali da se kao slepci guramo da budemo medju prvima a nemamo cime ni kako, to je komedija od drzave, realno. MTS jos ne daje 4G na Prepaid, a za 5G ce morati da cekamo jos deceniju. Show.
 
Svakako dolaskom nove tehnologije raste i prosecan datacap. MTS se unazadio, ranije su davali 1TB uz Soko. Sto se tice 5G i 4G i datacap-ova, kada je bio aktuelan 3G max Internet paket je bio 5GB po ceni od IIRC 1500din, a sada je za 999 din dostupno 10GB kod Vip uz voice/intarifa ili 100GB data SIM uz KN M 1099 din. Stoga nisam ubedjen da ce uz 5G biti 25MB kao u doba Telenor Klik :)
 
Širina kanala na 3.5 ghz će sigurno biti osetno veća od trenutnih 4g, a može se i u izveštaju videti otprilike. Samo me malo čudi da su onolike brzine postigli na tim sub 6ghz band-ovima. Snimali su neke speed testove od preko 1gbps.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To u idealnim uslovima [emoji14]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Svejedno, 4g kod nas u idealnim uslovima ide do 150mbps ili 220 mbps za 4g+. Baš se pitam da l su za te rezultate koristili te nove band-ove koji rade na 24-37ghz!! Ako je ovo na 3.5ghz koliko može ići na 24 sa širinom kanala od 400mhz?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/5G_NR_frequency_bands

Vidim da I taj band na 3.5ghz može da podrži do 100mhz širinu kanala što je dosta više od 20 koliko je maksimalna širina za 4g u većini slučajeva.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Стићи ћемо ускоро и до 1 терабита, само не знам чему ће то баш требати у пракси, код „оволике" наше електро, роботике и остале високотешнолошке индустрије... за неколико фиримица и напредних установа...
 
Стићи ћемо ускоро и до 1 терабита, само не знам чему ће то баш требати у пракси, код „оволике" наше електро, роботике и остале високотешнолошке индустрије... за неколико фиримица и напредних установа...

Za početak ljudima koji na 4G LTE dobijaju ispod 10 Mbps u Beogradu. Npr. JA.
 
Па за то служи 4Г итекако добро, само да га поправе и поставе још неку БС.
 
Poenta 5G nije u brzini vec odzivu i kolicini uredjaja koje moze da opsluzi.
 
Poslednja izmena:
Tako je. Ako 1 B.S. na 4G LTE moze da opsluzi 30 korisnika npr. , a 5G moze 80 korisnika, logicno je da ce prosecna brzina na 5G biti veca vecem broju korisnika, u odnosu na 4G gde bi manjo broj korisnika imao tu istu brzinu.
 
Poenta 5G nije u brzini vec odzivu i kolicini uredjaja koje moze da opsluzi.

Небитно, знам да има разне педности, али огромној већини корисника то тренутно није неопходно. Плус што 5Г сиурно неће стићи на Ледине још коју годину ;)
 
Tako ste pričali i za 4G svojevremeno pa sad svi do jednog kukate kad ostanete bez istog makar i na 2 minuta i ne možete više da zamislite povratak na 3G, tako ćete da pričate i za 9G kad se jednog dana bude uvodio.

Na svakih 5 godina mora da se ponavlja ista priča izgleda.
 
Ja danas prvi put ubacio 4G karticu u telefon (presao sa mts na vip). Do sada koristio 3G kod mts-a, nikad nisam osetio potrebu da odem i zamenim karticu. Youtube je radio super, Spotify takodje. Sve ostalo sto koristim mizerno trosi internet.
 
Nisi osetio potrebu jer nisi koristio i probao. Meni je 3G sada spro, kad to vidim na telefonu kao da sam u kamenom dobu, istina za komentar iznad @wayominh :)
 
Najveću razliku između 3G i 4G vidim u:
- Voip aplikacijama - mnogo mnogo manje problema u Voip komunikaciji preko 4G.
- Mestima sa slabim siglanom. 4G će raditi i kad je signal slab, 3G će se mučiti, Voip neće biti moguć.

Ok je 3G kad si pored same BS, ali kad si na mestu gde je signal slab, nek ti je sa srećom.

Takođe, 4G radi i kad je gužva negde, 3G prsne. 5G je još bolji po tom pitanju.

Možda ti je 3G radio dobro zato što si imao dobar signal i malo opterećenje mreže.

Da ne pričam o tome da 4G radi na "nemogućim" mestima - uhvatiš kakav takav signal, dobiješ par megabita brzinu - poslati, primiti neku sliku nešto, radi, na mestu gde ranije uz 3G je možda prolazio po neki paket uz veliku muku.

btw. koristiti Vip mrežu bez 4G telefona je ludost po meni.
 
Nisi osetio potrebu jer nisi koristio i probao.

Pa koristio sam wifi na mobilnom (~100 mbps) pa nisam osetio neki nedostatak kad predjem sa wifi na 3G mrezu. E sad, moguce je da je tacno ovo sto poglavicas kaze i da se krecem uglavnom po mestima gde je 3G signal dobar.

Sto se mojih potreba za brzinom mobilnog interneta tice, prilicno sam siguran da ce mi brzina od 50-100 mbps biti i vise nego dovoljna u narednih 5 godina. Da ne bude da pricam u prazno, na IKOM temi sam u prvoj polovini 2015. godine pisao da mi je 50 mbps sasvim dovoljno za kucni internet u narednih 5 godina. Evo i dan danas to mislim. Sada imam 100 mbps kod SBB-a, ali wifi ruter ne moze izgura preko 60 mbps - a vise od toga mi i ne treba.

Danas sam merio VIP 4G na nekoliko lokacija i kretao se od 40/40 do 80/40 mbps. Nek bude ovako do kraja 2023. i ja zadovoljan ;)
 
Sad ce i 20. godina skrivanja po podrumima. Jer, pomračenje sunca je ipak štetno.

Ovom narodu nema pomoći, zaslužuje i još malo gore nego sve ovo što ga je snašlo.

Molim bez neurotičnih(granično psihotičnih) onanisanja na forumu.

Pitam se što svaki telefon na svetu ima u svom opisu i to koliko zrači? Izgleda da 'ovaj narod' vlada svetom.
 
Kad pricate o sporosti 3G treba da napomenete da mislite na prvi generaciju koja jeste spora max 0.3mbps ako me secanje dobro sluzi dok H+ ide i do 41mbps npr dok sam koristio telenor MiFi H+ mi je bez problema davao oko 25-27mbps sto je realno dovoljno za sve servise koje imamo na raspolaganju.
Sto se 4g tice on je vise nego dovoljan za bilo sta ,posto imam konstantan problem sa kablovskim netom (radijus vektor\super nova) vec neko vreme koristim 4G kao kucni net preko hotspot_a i brzine su mi oko 150-180mbps download\50 upload na 3 racunara,4 telefona i 1 tablet tako da sam i vise nego zadovoljan osim sto naravno kosta ko svetog petra kajgana al to je do lopovskih provajdera.

Mislim da je bezveze porediti 4G i 5G jer 5G nije standardizovan tako niko jos ne zna sta je i kako ce raditi, neki provajderi u americi u ako se secate H+ krstili kao 4G svojevremeno dok je to zapravo poslednja verzija 3G dok recimo Verrizon trenutno fura pricu kako je pustio 5G (jelte prvi u svetu lol) sto uopste nije tacno vec koriste 5ghz WiFi kombinovan sa 4Ga i tako dobijaju te famozne gigabit brzine. Koleginica mi je njihov korisnik tako da informaciju imam iz prve ruke sto bi rekli
 
Nazad
Vrh Dno