Šta je novo?

[Telenor] 5G mreža

McDuck

Cenjen
Učlanjen(a)
19.04.2012
Poruke
731
Poena
170
RTS, 20.6.2019.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/ekonomija/3563712/telenor-uvodi-5g-mrezu-u-srbiji.html

Telenor uvodi 5G mrežu u Srbiji

Kompanija "Telenor sutra" u 11 sati u Naučno-tehnološkom parku na Zvezdari pušta u rad prvo 5G okruženje, odnosno prvu 5G baznu stanicu u Srbiji.

Bazna stanica 5G će nakon toga ostati na raspolaganju – kompanijama, preduzetnicima, fakultetima i studentima, startapovima i drugim partnerima u digitalnom ekosistemu da razvijaju dalje svoja rešenja.

Od 5G tehnologije očekuje se da će biti jedan od najvećih pokretača četvrte industrijske revolucije.

Na otvaranju će govoriti: Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije, Mihajlo Jovanović, direktor kancelarije za IT i e-upravu i Majk Mišel, generalni direktor „Telenora" u Srbiji.
 
Baš u šumi da pojačaju malo radijaciju, pa da vide kako će biljke da se ponašaju. Ni 4G nemamo kako treba a već 5G dolazi. Čemu, zašto?
 
Op Op, valjda će sledeće godine biti puštena i u komercijalni rad. Taman da nabavim nov aparat :D
 
Zanima me na kojoj frekvenciji ce raditi.
5G moze da bude na 600-700 MHz (ruralno), pa do 3,6GHz (gradovi), citam sad da ce negde ici i do 6Ghz..
Vidim da razvijaju nesto i na 25-40GHz, ali to mi vec ne deluje za masovnu upotrebu.

A ne znam ni koliko aktuelnih telefona uopste podrzava 5G, da li ima takvih na trzistu ?
 
Poslednja izmena:
Причаше и о десетинама и стотинама мигахерца, то ваљда касније... А 5G сумњам да ће кренути још пар година, сем ако не гурају политички, да будемо шампиони у експериментисању над самим собом.
 
Ићи ће то од 30 гига па до 300 гига. А наравно, убеђиваће народ да је све то сигурно и да нема никаквих последица по здравље и околину.
 
Или док чекамо VoLte и Mts 4G припејд к'о Годоа, они запели за 5G...
 
Једна БС поред звонцета изнад улазних врата, друга на тераси крај дневне, трећа на бојлеру и покривеност ће бити одлична ;)
 
Ne verujem da će naši operateri povećavati broj BS zbog 5G,u početku će posao određivati postojeće 700 MHz za seoska područja i kombinacija 700MHz i 3.6 GHz za gradove,pitanje je kada će i ko dobiti te super 5G brzine na visokim frekvencijama,zavisi koliko su operateri spremni na to finansijski.
 
Једна БС поред звонцета изнад улазних врата, друга на тераси крај дневне, трећа на бојлеру и покривеност ће бити одлична ;)

Tačno tako, a do svake od njih po optičko vlakno :)
 
Mi da smo normalni lupali bi i sabotirali te 5g predajnike! Be verujem da su naučnici dokazali da nas to ubija, a oni i dalje forsiraju isti tehnologiju

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Uz rizik da budem optužen da sam bot mobilnih operatera, uzgred ja samo želim brzi Internet, ništa više, evo pojašnjenja:

1. @Proday: Mnogo stvari nas "ubija", pa ljudi ne beže od toga, npr. pušenje, alkohol, određene psihoaktivne supstance, prejedanje/gojaznost, fizička neaktivnost, i slično.
2. 5G je skup tehnologija koji ide od 5G E -- običan LTE Advanced, rebrandiran jer "im se može" za potrebe američkog operatera AT&T, do 5G NR (New Radio -- potpuno novi radio access tehnology koji omogućava znatno veće brzine prenosa podataka uz 1) poboljšane metoda modulacije podataka (OFDMA, CDMA, TDMA, kombinacije navedenih), 2) veće širine kanala (čak i na nižim frekvencijama, tj. FB1), 3) (ovo je problematičan deo) nove visokofrekvencijske opsege od >20 GHz (Frequency Band 2)).
3. Sve gore navedene tehologije poboljašnja brzinem osim poslednjeg (FB2) nemaju apsolutno nikakav potvrđen uticaj na životnu okoliko iz dva razloga: 1) metode modulacije ne utiču na količinu zračenja, 2) sve frekvencije u FB1 su do 5GHz, a Wireless ISP operateri kao što je KBC Net, Orion Telekom, MadNet, itd., koriste opremu koja radi na 5.8 GHz, a ne vidim da neko diže paniku i razbija antene korisnicima i operaterima sa WISP opremom (npr. Ubiquiti, Cambium, itd).
4. Čak i za 5G NR FB2, od npr. 24 GHz, nema baš puno podataka o štetnosti, iako se navedeni kao i viši frekvencijski opsezi uveliko koriste za Backhaul podataka od jedno do druge bazne stanice, i to u većini slučajeva WISP operatera, npr. Orion Telekom i MadNet potvrđeno koriste 60 GHz PTP linkove za prenos signala do nepristupačnih baznih stanica sa lošijom vezom, tj. bez optike do same B.S.
5. Kako 5G NR specifikacija još uvek nije gotova, 99.9% sam siguran da se B.S. koja će kod nas biti aktivirana koristiti FB1, pri čemu nema apsolutno nikakvog uticaja na živu okolinu, u poređenju sa WISP antenama koje se mogu naći po raznim krovovima (ja sam na 100m vazdušnom linijom, sa optičkom vidljivošću, od 3 ogromne sektor antene Orion-a zajedno sa 60 GHz backhaul antenama.)

Izvori: https://en.wikipedia.org/wiki/5G , https://en.wikipedia.org/wiki/5G_NR , https://en.wikipedia.org/wiki/5G_NR_frequency_bands

Samo malo Guglanja, ljudi, pre nego što dižemo paniku...
 
To sto se nesto prihvatilo i omasovilo, pa se ne moze sada izbaciti (pusenje/alkohol), ne znaci da treba bilo sta novo da se prihvati jer eto.. nesto nas vec ubija.
Ujedno, vecina toga, sem pusenja, generalno ne utice na druge (sem ako neko nadrogiran ne ubije zbog uticaja droge, pod cime spadaju i alkohol i duvan). 5G ako je stetan, a nemas izbora da li ce biti oko tebe, je velika razlika.

ANyway, mi necemo imati izbora.
 
@alfaunits U pravu si. Međutim, ne vidim razliku između štetnosti 5G FB1 i LTE/WISP/3G. Čak mi je mutna razlika između Backhaul na 60 GHz i 5G NR FB2.
 
Ova sva frka oko 5G me podseca na ono vreme tamo krajem devedesetih,kada su se pojavili mobilni telefoni kod nas.Jao pa to zraci,to ovo-to ono!Pa bile na TV-u raznorazne emisije o toj temi,pa se svadjaju tamo...I na kraju su svi pokupovali te iste telefone koji zrace,i slegla se prasina.I sad opet!!!Svi ovi koji su naj glasniji protiv tih 5G telefona,ce prvi imati po jedan,i hvaliti se njima!:d
 
Nema to veze ko će da kupi 5g telefon, oni će milijarde predajnika da zabodu gde god stignu, pa ti kupio ne kupio ima ozračen da budeš.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nema to veze ko će da kupi 5g telefon, oni će milijarde predajnika da zabodu gde god stignu, pa ti kupio ne kupio ima ozračen da budeš.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Zabadaju ljudi i rutere na svaka dva metra, šta ćemo sad [emoji14]

Edit: učini uslugu sebi, nemoj da gledaš ove anonymous click-bait videe ;)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
5G spada u novi svetski poredak.
Ove pristalice što sve dočekaju raširenih ruku će prve da pobegnu na selo ako krenu posledice.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Zabadaju ljudi i rutere na svaka dva metra, šta ćemo sad [emoji14]

Edit: učini uslugu sebi, nemoj da gledaš ove anonymous click-bait videe ;)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Nije to anonimus bla bla nego kao što reče baciš se na google, vidiš kako radi 5g, na čemu se zasniva, koje frekvencije koristi. Gomila naučnika svetskih se pobunila protiv ove tehnologine, sigurno nije bez razloga!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Princip je da nije dokazano da je štetno.
Ako se ikada i dozvoli da se dokaže, to je već kasno.
 
Sad ce i 20. godina skrivanja po podrumima. Jer, pomračenje sunca je ipak štetno.

Ovom narodu nema pomoći, zaslužuje i još malo gore nego sve ovo što ga je snašlo.
 
Nije to anonimus bla bla nego kao što reče baciš se na google, vidiš kako radi 5g, na čemu se zasniva, koje frekvencije koristi. Gomila naučnika svetskih se pobunila protiv ove tehnologine, sigurno nije bez razloga!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Evo ja kažem da je bez razloga a to mi dokazi da nije. Siguran sam da o ovome ne znas apsolutno ništa i da znam mnogo više o tome, ali evo, izvoli. Bez linkova ka drugim tekstovima, svojim rečima navedi šta se tu tačno dešava i šta će nam se svima dogoditi.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Mi da smo normalni lupali bi i sabotirali te 5g predajnike! Be verujem da su naučnici dokazali da nas to ubija, a oni i dalje forsiraju isti tehnologiju

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Evo, idem ja sa tobom. Ja ću da razlupam taj predajnik a ti samo da se prijavis kao saučesnik kada nas budu hapsili. Može?
 
Mi da smo normalni lupali bi i sabotirali te 5g predajnike! Be verujem da su naučnici dokazali da nas to ubija, a oni i dalje forsiraju isti tehnologiju

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Slažem se, još ako ne daj Bože u džepu imamo ličnu kartu sa čipom ona još pojačava negativne efekte 5G-a što je od početka bio plan.
 
Ova sva frka oko 5G me podseca na ono vreme tamo krajem devedesetih,kada su se pojavili mobilni telefoni kod nas.Jao pa to zraci,to ovo-to ono!Pa bile na TV-u raznorazne emisije o toj temi,pa se svadjaju tamo...I na kraju su svi pokupovali te iste telefone koji zrace,i slegla se prasina.I sad opet!!!Svi ovi koji su naj glasniji protiv tih 5G telefona,ce prvi imati po jedan,i hvaliti se njima!:d

Masovno su se tada kupovi oni stikeri, valjda ih je Biomed pravio, sto je kao smanjivalo zracenje. Secam se casopisa Mobilni magazin, tu je T29 imao najgoru ocenu po pitanju zracenja [emoji23] Sada je, koliko ti tel ima kamera i tako, a pre, koliko ti tel zraci [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno