Šta je novo?

[Telenor] 5G mreža

Kad pricate o sporosti 3G treba da napomenete da mislite na prvi generaciju koja jeste spora max 0.3mbps ako me secanje dobro sluzi dok H+ ide i do 41mbps npr dok sam koristio telenor MiFi H+ mi je bez problema davao oko 25-27mbps sto je realno dovoljno za sve servise koje imamo na raspolaganju.

Zaboravljaš jednu mnogo bitnu stvar. Ukupan kapacitet 3G mreže je do 21.5/5.76Mbps po jednoj celoj ćeliji (sektor anteni). Postoji nešto što se zove Dual Carrier HSPA+, pa jedan uređaj može da vuče podatke sa dve ćelije istovremeno, pa je tako moguće imati brzine DO 42Mbps.

Problem je što jedna BS obično ima 3 sektor antene, što znači da je ukupan kapacitet za sve korisnike na jednoj BS oko 64Mbps (i to da svi imaju odličan signal). 3G na 900MHz - Telenor implementacija sa uskom širinom kanala može da gura do 7.5/1.5Mbps po sektor anteni ukupno.

Sto se 4g tice on je vise nego dovoljan za bilo sta ,posto imam konstantan problem sa kablovskim netom (radijus vektor\super nova) vec neko vreme koristim 4G kao kucni net preko hotspot_a i brzine su mi oko 150-180mbps download\50 upload na 3 racunara,4 telefona i 1 tablet tako da sam i vise nego zadovoljan osim sto naravno kosta ko svetog petra kajgana al to je do lopovskih provajdera.

Ovo boldovano prosto nije tačno. Samo da objasnim kao za 3G, pa ću doći do razloga zašto "košta ko Svetog Petra kajgana".

U Srbiji, kao i u većini Evropskih država, koristi se 4G na dva frekventna opsega:
- LTE na frekvenciji 1800MHz kod provajdera u Srbiji ima širinu kanala od 20MHz - što uz 256QAM modulaciju i 2x2 MIMO pruža maksimalnu brzinu 150Mbps u downloadu i 50Mbps u uploadu.
- LTE na frekvenciji 800MHz kod provajdera u Srbiji ima širinu kanala od 10MHz - što uz 256QAM modulaciju i 2x2 MIMO pruža maksimalnu brzinu do 75Mbps u downloadu i 25Mbps u uploadu.
To je ukupan kapacitet jednog sektora, kao i kod 3G DC-HSPA+ kod 4G takođe postoji Carrier Agregation (LTE-Advanced, LTE+, 4G+), tako da jedan korisnik može u isto vreme koristiti 2 sektora, ali kod 4G obično oni budu na različitim frekvencijama. Tako da maksimalno kolko jedan korisnik može da povuče je 225Mbps odnosno 75Mbps u uploadu.

Razlog za visoku cenu je upravo pitanje kapaciteta mreže. Zamisli da svi prestanu da koriste internet preko "žice". Brzine u periodima velikog opterećenja bi bile mizerno male. Zamisli samo 30 korisnika na jednoj sektor anteni da koriste u isto vreme mrežu, i da svi imaju odličan signal, imali bi po 5Mbps. Samo 30 korisnika na jednoj sektor anteni koji koriste istovremeno resurse mreže je dovoljno da brzina bude 5Mbps. Zato provajderi skupo naplaćuju prenos podataka kroz njihove mreže, jer imaju izuzetno ograničen kapacitet.


Mislim da je bezveze porediti 4G i 5G jer 5G nije standardizovan tako niko jos ne zna sta je i kako ce raditi, neki provajderi u americi u ako se secate H+ krstili kao 4G svojevremeno dok je to zapravo poslednja verzija 3G dok recimo Verrizon trenutno fura pricu kako je pustio 5G (jelte prvi u svetu lol) sto uopste nije tacno vec koriste 5ghz WiFi kombinovan sa 4Ga i tako dobijaju te famozne gigabit brzine. Koleginica mi je njihov korisnik tako da informaciju imam iz prve ruke sto bi rekli

Jednostavno postoje više načina za imlementaciju 5G. Ili hoćete veće brzine (milimeter waves) ili bolju pokrivenost (5G na frekvencijama koje se sada koriste za 2G, 3G i 4G). Revolucija kod 5G je: Masivni MIMO (16 I/O antena u jednom sektoru) MU-MIMO (Multi User MIMO - znači da 16 antena sa bazne stanice mogu istovremeno komunicirati sa 4 telefona koji imaju po 4 antene, ili sa 16 IOT uređaja koji imaju po jednu antenu u sebi). ODFMA omogućava da se subcarriers podele po klijentima, pa se omogućava mnogo manje kašnjenje u situacijama kada na jednoj BS imate preko 100 klijenata koji aktivno koriste mrežu.

Za millimeter waves je neophodno da operater ima mnogo baznih stanica, jer takvi signali ni kroz plastičnu roletnu ne mogu da prođu, da ne govorim o zidovima. Do svake BS je neophodno da postoji optičko vlakno, jer džabe brz prenos između BS i telefona kad backhaul ne može da progura ni 1Gbps (trenutni radio linkovi za 4G, 3G i 2G BS mogu do oko 1Gbps da propuste, što je za 3x225 (LTE-A) + 3x21Mbps (HSPA+) i nešto sitno manje od megabita za 2G.

Još jedna bitna stvar. Besmisleno je 5G stanice koje koriste milimeter waves praviti da imaju veliku izlaznu snagu, jer one ne mogu svakako (zbog prepreka - da računam i drveće), da dobace više od par stotina metara.

Ako napravite 5G na frekvencijama koje se koriste sada za 2G, 3G, 4G i bliskim njima, kapacitet po sektoru će se povećati 8x zbog Massive MIMO, a latencija pasti na oko 1ms zbog ODFMA i nećete imati nikakvo zračenje koje već ne postoji. Pokrivenost 5G signalom na trenutno aktuelnim frekvencijama će biti skoro ista kao 4G uz teoretski maksimum brzina na standardnim uređajima do nešto manje od 1Gbps (kad je bazna slobodna), a millimeter vawes BS će služiti za dodatni kapacitet u gusto naseljenim područjima, na koncertima, utamicama, skupovima.
 
O, brate, kakav tekst...

Kao da je Fox News pisao - mada i cela tema lici na Fox News forum :)
 
Au brate šta sam pročitao. Smatrao sam iz za ozbiljne, kakva greška

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Na netu se može pročitati da su Ženeva i Brisel privremeno zaustavili postavljanje 5G baznih stanica.
Takođe, pominju se i mišljenja naučnika da nije sve dovoljno ispitano. Dosta se o tome priča.
Pošto sam po struci samo inž.građ., ne bih da ulazim u to šta je ispravno, a šta nije...
 
"Jer, biće potrebno miliona više mikro antena nego ranjie, odnosno jedna antena za dve do osam kuća."

Dao sam šansu članku, ali ovde sam prestao da čitam. Pa svaka nova generacija mreže pokriva više kuća, tj. korisnika.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
@poglavicas

Vidi ovaj deo posta gde sam pomenuo nerealno visoku cenu mobile data u Srbiji ne da je tacan nego je brutalno tacan ,kolega iz Amerike na AT&T ima sve unlimited 4G+ (LTEa) plus televizija i VOD za svega 70 dolara dok koleginica koju sam pomenuo preko Verizona ima takodje sve unlimited za odprilike isti novac tako da te price kako jadni operateri eto oni bi ali ih preskupa tehnologija ogranicava mogu da prodju kod mozda tebe ali kod mene ne.

Da dodam pride da su oboje i NY koji ima koliko stanovnika a ja iz raspalog NBG, toliko o preopterecenosti mreze :)

Sto se standarda tice to se dobro zna tako da nema sta da se filozofira 2G (GRPS,EDGE) 3G (HSPA,HSPA+) i 4G (LTE,LTEa) za 5G treba sacekati i videti
Stvar je krajnje prosta a to je da vecina stanovnika kod nas koristi internet na nacin koji su ljudi u svetu koristili pre 20 godina a pritom nit znaju nit ih interesuje da zasnaju sta sve mogu putem interneta i to provajderi dobro znaju i zato nas smatraju za ovce.
 
@poglavicas

Vidi ovaj deo posta gde sam pomenuo nerealno visoku cenu mobile data u Srbiji ne da je tacan nego je brutalno tacan ,kolega iz Amerike na AT&T ima sve unlimited 4G+ (LTEa) plus televizija i VOD za svega 70 dolara dok koleginica koju sam pomenuo preko Verizona ima takodje sve unlimited za odprilike isti novac tako da te price kako jadni operateri eto oni bi ali ih preskupa tehnologija ogranicava mogu da prodju kod mozda tebe ali kod mene ne.

Uzmi kombinaciju Vip NEO2 + Vip Vikend Net. Za 4700 dinara što je ~46$ imaš apsolutno sve i apsolutno flat. Tako da to u USA i nije neka povoljna ponuda. Još je 99% sam siguran zabranjen USB i wifi tethering.
 
Poslednja izmena:
Vidi ovaj deo posta gde sam pomenuo nerealno visoku cenu mobile data u Srbiji ne da je tacan nego je brutalno tacan ,kolega iz Amerike na AT&T ima sve unlimited 4G+ (LTEa) plus televizija i VOD za svega 70 dolara dok koleginica koju sam pomenuo preko Verizona ima takodje sve unlimited za odprilike isti novac tako da te price kako jadni operateri eto oni bi ali ih preskupa tehnologija ogranicava mogu da prodju kod mozda tebe ali kod mene ne.
Ne vidim sta je tu jeftino, kada ti u Americi efektivno ispod 60$ nemas nista... T-Mobile za valjda 30$ neki pisljivi prepaid je bio kada sam zadnji put koristio, i to je najmanje mesecno.
To uopste nije dobro! Gro ljudi boli uvo da gledaju sve moguce na svakom koraku i zvrje na telefonu, i mi subvencionisemo sebicne ljude koji su ranije stvarno placali za taj luksuz (da, luksuz je neograniceno na mobile mrezi).

Shvatam da ima ljudi tipa Desp i Nitro kojima stvarno treba >50GB mobile za posao, ali su oni i placali ranije. Sada oni placaju manje nego ja kome je 0.5GB dovoljno ;) To nije fer!


U Americi je jos gore.
 
Nemoj bre mene :) Ja sada i 6-7GB ne potrošim.
Nikada nisam bio u US, a par ljudi sa kojima sam pričao, a koji su išli turistički, uopšte nisu bili zadovoljni ni pokrivenošću niti kvalitetom signala. E sad, verujem da su to bile neke prepaid varijante, pa možda i zato lošije.
Uglavnom, ne bih želeo da imamo ponudu kao u US.

Sent from my Mi 9 SE
 
Poslednja izmena:
Ja placam 450din mesecno za MTS data karticu, paket sa 10GB.
Sa druge kartice zovem i ako treba neka sms poruka da se posalje.
U kombinaciji ispada jeftino, a sada je bar svaki telefon dual sim, pa ne vidim sto je problem da svako sebi sastavi jeftinu kombinaciju.
 
Nemoj bre mene :) Ja sada i 6-7GB ne potrošim.
Nikada nisam bio u US, a par ljudi sa kojima sam pričao, a koji su išli turistički, uopšte nisu bili zadovoljni ni pokrivenošću niti kvalitetom signala. E sad, verujem da su to bile neke prepaid varijante, pa možda i zato lošije.
Uglavnom, ne bih želeo da imamo ponudu kao u US.

Sent from my Mi 9 SE

Heh, secam se kad si 10x vise od mene placao pakete, zbog neta, znaci sada prosek ;)

Ni postpaid nije bolji, samo u USA bas postoji priority po paketima. Nijedan provider nema ni VIP 3G pokrivenost tamo, cak i bez mid states, koje du ogromne a relativno prazne i sa puno povrsina bez zitelja.
 
@poglavicas

Vidi ovaj deo posta gde sam pomenuo nerealno visoku cenu mobile data u Srbiji ne da je tacan nego je brutalno tacan ,kolega iz Amerike na AT&T ima sve unlimited 4G+ (LTEa) plus televizija i VOD za svega 70 dolara dok koleginica koju sam pomenuo preko Verizona ima takodje sve unlimited za odprilike isti novac tako da te price kako jadni operateri eto oni bi ali ih preskupa tehnologija ogranicava mogu da prodju kod mozda tebe ali kod mene ne.

Da dodam pride da su oboje i NY koji ima koliko stanovnika a ja iz raspalog NBG, toliko o preopterecenosti mreze :)

Sto se standarda tice to se dobro zna tako da nema sta da se filozofira 2G (GRPS,EDGE) 3G (HSPA,HSPA+) i 4G (LTE,LTEa) za 5G treba sacekati i videti
Stvar je krajnje prosta a to je da vecina stanovnika kod nas koristi internet na nacin koji su ljudi u svetu koristili pre 20 godina a pritom nit znaju nit ih interesuje da zasnaju sta sve mogu putem interneta i to provajderi dobro znaju i zato nas smatraju za ovce.

Није то баш тако у „Америке"... Односно уопште није било тако напредно пре 12 година (и скупо и средње лоше покривено (2Г) и ништа посебно боље покривено са тадашњом напредном 3Г него код нас, само 1-2 оператера бољи али и скупљи, код осталих оператера море неких глупости), а сигуран сам да се није ни сад баш тако драстично променило, узнапредовало.
 
Poslednja izmena:
Uzmi kombinaciju Vip NEO2 + Vip Vikend Net. Za 4700 dinara što je ~46$ imaš apsolutno sve i apsolutno flat. Tako da to u USA i nije neka povoljna ponuda. Još je 99% sam siguran zabranjen USB i wifi tethering.

Ma imam NEO4 i sad skoro dobih VIP Online 9 za dz zbog ove promocije stari korisnik sta vec, ovo vikend net je strava samo sto je meni problem sto kad radim radnim danima meni ide dnevno 5-6GB kad opusteno koristim dok kad se maksimalno ustekam onda oko2-3 al to mi je kaljavo kad nmg da se opustim. Poceo sam da uzimam one pri pejd kartice na kojima ima 12GB za 7 dana neta 300din su pa kao radi posao donekle al opet smorina *mjau**mjau**mjau*
Ovo za Hotspot\tethering jeste i nije, jeste ako si uzeo telefon kod njih onda imas zagadjen sistem od strane carriera medjutim ako si telefon kupio u radnji nema tih problema stim sto u oba slucaja su dobili i dedicated LTE modem za stan tako da i nema potrebe da hotspotuju

@alfaunits pa kako nije jeftino za 70$ da imas i 4g unlimited net i televiziju HD i VOD plus naravno sve to i u kanadi i meksiku i sto je naj bitnije sve radi za razliku od mog slucaja gde placam 3000din za mob sa ogranicenim netom i 3200 za kablovski koji vise ne radi nego sto radi a kad radi je uglavnom 60% brzine koju placam i onda dodaj na to 200 kanala SD kvaliteta itd. Tebi ako nije potrebno vise od 500mb uvek imas opciju za oko 600din

@DBraveZ ja sa mts_a ovde ne mogu da posaljem sms bez da mi fejluje jedno 20 puta jer je uvek 2g sa NBG sam

@milanpavke uf za 12 god se svasta promenilo sam im kod nekih carriera cak i 3g ide do 35-40mbps, imaj na umu da u USA ima skoro 400 carriera tako da sigurno ima smeca ali ja pricam konkrentno za dva iskustva ljudi skojima radim sad vec 6 godina
 
@alfaunits pa kako nije jeftino za 70$ da imas i 4g unlimited net i televiziju HD i VOD plus naravno sve to i u kanadi i meksiku i sto je naj bitnije sve radi za razliku od mog slucaja gde placam 3000din za mob sa ogranicenim netom i 3200 za kablovski koji vise ne radi nego sto radi a kad radi je uglavnom 60% brzine koju placam i onda dodaj na to 200 kanala SD kvaliteta itd. Tebi ako nije potrebno vise od 500mb uvek imas opciju za oko 600din
Nije jeftino tako sto sve ispod 70$ efektivno ne radi, pa izbor je uzmi to od 70$ ili se ****. Vecinu ne zanima nista od toga sto si naveo, niti imaju vremena da gube toliko na VOD and BS.

A i probaj malo da to koristis kod njih na vise mesta, ako ti ne stuca na 50% lokacija, daj i nama broj tvog dilera :)
 
Nije jeftino tako sto sve ispod 70$ efektivno ne radi, pa izbor je uzmi to od 70$ ili se ****. Vecinu ne zanima nista od toga sto si naveo, niti imaju vremena da gube toliko na VOD and BS.

A i probaj malo da to koristis kod njih na vise mesta, ako ti ne stuca na 50% lokacija, daj i nama broj tvog dilera :)

70 dolara za njih nije nista ovo kazem kao neko ko radi sa njima i znam koliko ja uzmem a koliko kolega odande a razlika je pozamazna i veruj mi da mu 70 dolara za nesto sto ce koristiti ceo mesec ne predstavlja ama nikakav problem :) Ovo za VOD prosto nisi u pravu, u americi velika vecina mladih ljudi gleda iskljucivo VOD znaci netflix,hulu itd dok klasicnu televiziju gledaju mahom matorcim sto se kvaliteta tice bas imam pozitivne komentare jer recimo ovo dvoje kolega skojima sam bas blizak iskljucivo taj pristup internetu koriste i nikad ni jedna jedina zamerka cak kad poredimo brzine itd obicno se sprdamo u vezi neta ovde
 
70$ je mnogo, kada uzmes u obzir da ti treba tipicno 3-4 u kuci, i da tipicna porodica u Americi nema 40k$ godisnje, BRUTO, i u dugovima su gorim nego mi. U stvari preko pola njih nemaju.
Manite se te price "za njih je to nista", pogotovu kada ocigledno masite koliko u stvari oni imaju.
 
70$ je mnogo, kada uzmes u obzir da ti treba tipicno 3-4 u kuci, i da tipicna porodica u Americi nema 40k$ godisnje, BRUTO, i u dugovima su gorim nego mi. U stvari preko pola njih nemaju.
Manite se te price "za njih je to nista", pogotovu kada ocigledno masite koliko u stvari oni imaju.

+1
 
Ma toliko im je tamo loše da svi beže u Srbiju da bi uživali. Alfa, mani se tih srpskih priča, kao da niko nije bio i video kako ljudi žive u USA.
Naravno da je ponuda od 70$ odlična, ja ovde plaćam više od toga sve nabrojano a zarada mi je sigurno manja nego prosečnom ameru.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Fakat je da je $70 mesečno mnogo za prosečnog Amerikanca i samo neko ko je Ameriku gledao isključivo na filmu može da tvrdi da je to povoljno.

A sad ako možemo da prekinemo off i vratimo se na temu.
 
Crbin je bio u NYC, SF, LA, WA... nije u mali grad, mid America i sl.
Pitaj one koji jesu videli malo vise kako se u proseku zivi.

Ne kapiram te poglede da odete negde, vidite 200 ljudi mislite da 200 miliona isto zivi i radi.
 
Fakat je da je $70 mesečno mnogo za prosečnog Amerikanca i samo neko ko je Ameriku gledao isključivo na filmu može da tvrdi da je to povoljno.

A sad ako možemo da prekinemo off i vratimo se na temu.
Prosečan Amerikanac ima barem 1500$ mesečno. Naravno da mu je 70 skupo ali ne i nedostižno kao našem prosečnom od 30k RSDa, dok su cene slične. U tome je poenta. U NYC prosek je 4000$ btw.
 
Taj Amerikanac koji ima $1500 mesečno prvi neće sebi da uzme paket od $70 mesečno jer je to za njega preskupa igračka, ali dobro, to je neka druga tema o kojoj može da se napiše par desetina stranica, nije za ovaj topic.
 
Prosečan Amerikanac ima barem 1500$ mesečno. Naravno da mu je 70 skupo ali ne i nedostižno kao našem prosečnom od 30k RSDa, dok su cene slične. U tome je poenta. U NYC prosek je 4000$ btw.

Nije tacno da prosecan Amer ima 1500 neto mesecno.

Statistika vam je mozda dosadna ali za razliku od naseg uskog iskustva, ma koliko ljudi licno znamo, precizna je.
A statistika kaze da niste u pravu.

Median personal income, sto je sa porezom, je 31k$ otprilike. A onda ode na porez i pola deci. To je MEDIAN, znaci da preko polovine ima manje od toga.

Nemojte ovde da sirite pricu kako je 70$ malo, da bi i nasi nabili te cene :) Ili daj i nas platite za reklamu :D :D
 
Poslednja izmena:
I ne treba ako će da puste ovako kao Mts i Vip za samo stotinu korisnika,bila bi blamaža i za njih pustiti novu tehnologiju a nemaš kapacitete mreže za to.Mts-u i Vip -u je i potrebniji VoLTE od Telenora zbog slabije 3G mreže.
 
Da li će 5G uticati na zdravlje ljudi i okolinu?

Načitao sam se prose***anja naših krš medija da će 5G maltene da ubija ptice na granama.

Pitam sad ovde da ozbiljni ljudi koji se razumeju u 3G/4G pa sad u 5G, šta on zapravo donosi osim brzine i kako će uticati na živu prirodu.
 
I mene ovo zanima, svašta sam iščitao po netu, a anti-5G pokret je postao gori od vegana i antivakcinaša zajedno.
 
Nazad
Vrh Dno