Šta je novo?

[Telenor] 5G mreža

Ono što sam ja čitao je da još uvek nije dovoljno testiran uticaj 5g talasa na zdtavlje ljudi. Naime, dosadašnji talasi su se zaustavljali na koži dok 5g prolazi kroz telo. Ne uzimajte ovo zdravo za gotovo, to je neki moj laički zaključak koji sam stekao čitajući neobavezno po netu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ne postoje 5G talasi, postoje samo elektromagnetni talasi različitih frekvencija.
5G je dizajniran tako da može da koristi veoma širok opseg frekvencija, u zavisnosti od potrebe i namene mreže. Može (odnosno moći će) da koristi opsege od 450MHz do 40GHz. Za poredjenje, 4G mreža kod nas koristi dve frekvencije: 800 i 1900MHz. Naravno, domet i brzina prenosa podataka zavisi od korišćene frekvencije.
Ideja je da 5G krene na opsezima 3-6GHz, i da se 2G i 3G gase, da bi se opsezi koje oni koriste dodelili za 5G. Dakle, tu neće biti nikakve razlike u uticaju na ljude/prirodu u odnosu na postojeće stanje, jer će se koristiti isti opsezi.
O nekom drugačijem uticaju u odnosu na današnje stanje, može se govoriti tek kad se u priču uvedu više frekvencije. A koliko će toga biti, ostaje da se vidi. Nikom nije u interesu da postavlja baznu stanicu dometa par desetina metara, ako može da prodje sa jednom od kilometar-dva.
Pozdrav
 
naravno, ali ta bazna stanica koja pokriva par kilometara u precniku sa 5g mrezom ima mnogo manju propusnu moc od mreze koja bi radila na visoj frekvenciji i sa manjim dometom. verovatno ce se mreza na visoj frekvenciji koristiti u gusto naseljenim delovima grada, ali kako stvari stoje, to kod nas nece stici jos skoro.

koliko sam shvatio, prvo treba da se oslobodi deo spektra koji se sad koristi za dvb-t2 (prenos digitalnog tv signala, koji ce raditi na nizoj frekvenciji) i tako napravi prostora za frek. koje ce se koristiti za 5g u buducnosti.

sve je to lepo, ali nece kod nas stici jos skoro. prvo da svi tj jos i telenor uvede VoLTE, i da se jos poboljsa 4g pokrivenost.. mozda da se ugasi 2g mreza? nisam video da to neko spominje?

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
^ problem je što ako koristiš veće frekvencije u gusto naseljenim delovima grada, imaš jako slab domet. Signal ne može da prođe kroz zidove, čaj bi ga i drvo značajno oslabilo ako pričamo o tim nekim gornjim nivoima, tipa 40GHz.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ono što sam ja čitao je da još uvek nije dovoljno testiran uticaj 5g talasa na zdtavlje ljudi. Naime, dosadašnji talasi su se zaustavljali na koži dok 5g prolazi kroz telo. Ne uzimajte ovo zdravo za gotovo, to je neki moj laički zaključak koji sam stekao čitajući neobavezno po netu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Seriosly?

Najvise mi se svidja kovanica "nije samo dokazano da je 5G stetan". Zapravo ako vec prevodimo istrazivanja kazu da nema nikakvih znakova da je 5G mreza manje bezbedna od 3 ili 4G mreze. Ovo je klasicna novinarska clickbait fora i ponavlja se jos iz vremena uvodjenja 3G mreze. Za koju BTW "jos samo nije dokazano da nije stetna" ako cemo tako. U danasnjim vremenima niko za nista vise nece da se izjasni potpuno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ski tipa "van svake sumnje", ili "garantujem" itd To je kao kad antivakseri (jos nam samo oni na Benchu fale btw) kazu zasto doktor nece da potpise da vakcine nisu stetne - jes bole ga patkica.
 
Što se tiče millimeter waves (20-60GHz) frekventnog opsega, isti se i danas aktivno koristi za point to point linkove (uglavnom između baznih stanica koje nisu na optici direktno).
Taj deo RF spektra je već dugo u upotrebi, i nije bilo zabeleženih efekata na zdravlje.

Moram da napomenem, da mi idalje pričamo o mikro talasima koji su idalje ispod infra crvene svetlosti (ovu vrstu talasa emituju sva tela koja zagrevaju - grejna tela), i idalje ispod vidljive svetlosti.

Kasnije kad budem imao vremena, objasniću baš detaljno.
 
>Što se tiče millimeter waves (20-60GHz) frekventnog opsega, isti se i danas aktivno koristi za point to point linkove (uglavnom između baznih stanica koje nisu na optici direktno).

UPRAVO TO!

> Signal ne može da prođe kroz zidove, čaj bi ga i drvo značajno oslabilo ako pričamo o tim nekim gornjim nivoima, tipa 40GHz.

Ma list bi ga blokirao potpuno, ćelije na mmWave frekvencijama ne mogu da imaju ni plastiku preko antene.

@rafiki Čak i na manjim frekvencijama, 5G uz bolje metode modulacije dostiže veće brzine nego 4G (barem 4G u širokoj upotrebi, kod nas operateri imaju još "prostora" da pojačaju modulaciju).
 
Па никад неће моћи да се дају стриктни одговори о штетности, ни кад би то сви желели искрено, објективно... Јер као и за многе друге ствари (хемикалије нпр.) немогуће је у потпуности испитати какве су све могуће индиректне и далекосежне последице на људски оргнизам и живи свет (који ни сами нису до краја испитани). Али може свакако оквирно, да ли су могуће негативне последице реда величине 10 на минус неки или 2% и слично. А замерка нека реална је та што се они нису нешто ни убили од истраживања пре пуштања у употребу, за ове баш велике фреквенције (а спомињане су и доста веће од овде поменутих 40 GHZ које би касније могле доћи на ред).
 
Више хиљада људи протествовало у Берну због/против увођења 5G у Швајцарској...
 
I mene ovo zanima, svašta sam iščitao po netu, a anti-5G pokret je postao gori od vegana i antivakcinaša zajedno.
Gde si stavio vegane i antivakcinaše u isti koš. Dve potpuno različite grupe ljudi.

Kao da si rekao e ovi iz Nase i ravnozemljasi su bas dosadili. :)

ili Vukovci i ponavljači. :)
 
Poslednja izmena:
Па никад неће моћи да се дају стриктни одговори о штетности, ни кад би то сви желели искрено, објективно... Јер као и за многе друге ствари (хемикалије нпр.) немогуће је у потпуности испитати какве су све могуће индиректне и далекосежне последице на људски оргнизам и живи свет (који ни сами нису до краја испитани). Али може свакако оквирно, да ли су могуће негативне последице реда величине 10 на минус неки или 2% и слично. А замерка нека реална је та што се они нису нешто ни убили од истраживања пре пуштања у употребу, за ове баш велике фреквенције (а спомињане су и доста веће од овде поменутих 40 GHZ које би касније могле доћи на ред).

Za početak moglo bi u strogo kontrolisanim (eskperimentalnim) uslovima ispitati uticaj 5G na biljke i miševe, to mi ne deluje teško za sprovesti, međutim, kao i za 4g od toga nema ništa.
Kada se ljudi nisu bunili za 4g, ne vidim zašto bi sada to radili.
 
Више хиљада људи протествовало у Берну због/против увођења 5G у Швајцарској...

Jedan od plakata:
CG7cUDU.jpg

Izvor: https://www.telebaern.tv/telebaern-news/5g-demo-auf-dem-bundesplatz-135660513

Prevod:
5G ubija ljude

Pre 4 godine Orange je u zemljama Balkana ugradio dodatne smrtonosne zrake. Ubijanje je odmah počelo. U svakom mestu ima 5 do 8 sahrana dnevno. Dešavalo se da za 2 do 3 dana budu ubijene čitave porodice. Balkan je praktično bez ljudi. Već 4 godine pišem nebrojenim konsultantima, novinama i političarima, ali niko nije hteo da zaustavi ovo ubijanje ni da objavi ništa o njemu.

Reporter je inače javio da je demonstranata bilo između 500 i 1000.
 
Poslednja izmena:
Razume se baba ko Marica u kriv kunac!
Nista ne cudi, slabo obavestenih i previse "pametnih" ima svuda.

Jedva smo preziveli harp, sad je na redu 5G :)
 
Poslednja izmena:
Ahahaha, šta rade ovi ljudi majko moja

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zato cigarete, alkohol, stres i losa ishrana ne ubijaju nikog i ne stete, ali zato razni chemtrailsi, 5G, harpovi i slicno ubijaju "na mesto".

To ti je kad urnises obrazovanje pa ocekujes da narod razume napredak. Mi se jos uvek odusevljavamo servisnim stvarima kao sto su novi/sanirani autoputevi, izgradnja neke random zgrade itd. dok svet preskace informaciono doba i ide ka AI a mi nismo ni u ovo prethodno usli jos uvek.

Lepo rece neko, da svi stanu na 500 godina mi ih ne bi stigli.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
I na kraju, jeli postoji bilo kakvo (nezavisno) ispitivanje i sl. u vezi svega ovoga, ili ostaje samo na pretpostavkama i prozivanju kako je neko nepismen jer ima drugačiji stav?

Sent from my Mi 9 SE
 
Poslednja izmena:
Prosto danas sve steti pocev od gmo paradajza preko automobila pa do svih wired\wireless prenosa na kraju krajeva voda i vazduh su zatrovani neke stvari imaju manje neke jace posledice, sto ne znaci da sad treba da odradimo kolektivno samoubistvo jer eto umiremo lol

Meni je 5g glupav kao main wireless zbog koncepta koji je prikazan i zbog toga je bas glupavo da sad mi u jednoj zaostaloj Srbiji pametujemo oko necega sto 99% gradjana nece koristiti a verovatno ga zapravo nikad ni necemo imati jer smo prosto zaostali tehnoloski jer 5g nije namenjen da brze otvaras facebook vec zbog "internet of things"

Druga apsurdna stvar mi je da se generalno dize tolika prasina oko 5g kao stetno je a svi cute i voze vozila na naftu
 
Prosto danas sve steti pocev od gmo paradajza preko automobila pa do svih wired\wireless prenosa na kraju krajeva voda i vazduh su zatrovani neke stvari imaju manje neke jace posledice, sto ne znaci da sad treba da odradimo kolektivno samoubistvo jer eto umiremo lol

Meni je 5g glupav kao main wireless zbog koncepta koji je prikazan i zbog toga je bas glupavo da sad mi u jednoj zaostaloj Srbiji pametujemo oko necega sto 99% gradjana nece koristiti a verovatno ga zapravo nikad ni necemo imati jer smo prosto zaostali tehnoloski jer 5g nije namenjen da brze otvaras facebook vec zbog "internet of things"

Druga apsurdna stvar mi je da se generalno dize tolika prasina oko 5g kao stetno je a svi cute i voze vozila na naftu

Па не могу се поредити возила и ГМО рецимо (и то „напредни" ГМО, не само ово по један ген кад се убаци из неке бактерије, гљивице и сл.) и све што некоме може пасти на памет да би могао увести и продавати.да би зарадио. Можемо замислити шта се све крије по лабораторијама, какви експерименти и идеје неких лудих научника...
 
Naravno da mogu jer i jedno i drugo verovatno stete a da bi znao dali to nesto steti i na koji nacin ne mozes sprovesti samo par godina ili par desetina godina jer nije redak slucaj da odredjene stvari pocinju da pokazuju simptome na sledecoj il onoj tamo generaciji tako da bi bio siguran da recimo GMO il sta vec nije stetno mora da prodje par generacija ljudi ostalo su sve lupetanja i propaganda od strane kompanija koje se time bave
 
Naravno da mogu jer i jedno i drugo verovatno stete

То као да кажеш да су мрав, мачка и слон исто тешки, јер свакако имају неку тежину ;)

Него, и Мтс пушта своју прву 5Г БС, на БГ Сајму. Чисто онако да се покаже... А „само" су заборавили да пусте 4Г за већину својих корисника!
 
Poslednja izmena:
Hocete li prestati da spamujete o stetnosti 5g- u ovoj temi vise? Otvorite zasebnu temu o tome, trujete vec predugo ovu. Ima ljudi koji hoce zapravo da citaju ono sto je naslov teme ...

Sent from my SM-N935F using Tapatalk
 
Pa... nije baš spamovanje, iz više razloga, jedan od koji je što nema šta da se priča o Telenorovoj 5G mreži trenutno, jer je neupotrebljiva i nerasprostranjena.
 
Zar jos uvek neko uzima za ozbiljno ove price? Za signal sa kojim imas problema kad pada kisa ili ako stanes iza ugle?
 
otkazano je u srbiji, kad se gleda mapa 2020 baznih stanica srbija ne postoji nit

postoji stikliranje

dolazi uskoro
ali nema nas nego

hrvatska bosna makedoniaj
 
Nazad
Vrh Dno