Šta je novo?

Odabir imena za firmu?

Ja rekoh još u nekom od prethodnih postova:

Žigom mogu da se štite i reči ili slogani, tj. reči mogu da predstavljaju znak koji se štiti žigom.

Naravno, kod generičkih termina kojima se označavaju pojmovi može da bude diskutabilno, ali nije tako jednostavno.

Ako je u delu naziva jedna od reči apple, a ostale su dovoljno distinktivne, onda nema problema, ali može da se o svemu tome da se diskutuje ako bi ceo naziv bio samo Apple doo i to štampano na pakovanju. Naravno, bitno je i relevantno tržište, pa nije isto da li ti se firma tako zove u Srbiji ili Americi, ali da ne širim sad.
 
Jeste tacno .
NIgde nisam pomenuo zig vec ime. zig stiti znak koji me ne zanima.
Ne moze apple da zabrani da nazovem svoj sok ili satelit apple, ako to nema veze sa njihovom delatnoscu.
Nema potrebe za bilo kakvim varijacijama.

Aj ja cu da uzmem da zastitim ime earth, ili cherry ili space ili neki broj lupam 2050...Zna se dokle i zasta mogu da zastitim.

Postoji takozvani verbalni i grafički znak, tako da ne može to što si naumio. Možda i prođe, ali je oborivo, vrlo lako.

Takođe, ukoliko budeš hteo nešto da uvezeš (opremu, sirovine itd), a imaš "problematično ime" opet ćeš upasti u problem. Jako su male šanse da ti npr. firma iz Nemačke proda opremu, a predstavljaš se kao Apple d.o.o. i sl.
 
Poslednja izmena:
Mogu, i to na dva načina. Prvo, podnošenjem zahteva za zaštitu u svim klasama jednog propisa koji se zove Ničanska klasifikacija. To nije jeftino, ali je za velike kompanije iznos smešan.

Da, da - zaboravio sam na to - postoji postupak međunarodne rergistracije kako si spomenuo kroz Ničansku klasifikaciju, a to je moguće obaviti i preko naše agencije za zaštitu intelektualne svojine.

Inače, moja firma ima nekoliko registrovanih žigova, ali smo to odavno radili, pa sam malo zarđao :)

Opet to je još jedna stvar koju je najbolje dati nekome profesionalcu da odradi, mada nije komplikovano.
 

Ne, nisi u pravu. Kao što sam ti napisao u prvom postu, a i kasnije su ti i drugi objasnili - može varijacija, ali ne može samo Apple. Lako će ti to skinuti i moraćeš da menjaš ime. Znam o čemu pričam, pošto sam jedno vreme u jednoj velikoj multinacionalnoj kompaniji radio između ostalog baš to - tražio sam koje firme imaju slično ime kao naše i slali smo im upozorenja, a kasnije su posle pokretanja odeđenog postupka menjali ime najčešće dodavanjem određenih odrednica u službeni naziv. Takođe i domene smo u više zemalja u regionu preuzeli od privatnih lica bez nadokanade, iako je njihov naum bio da nam to prodaju za neku njima finu sumu. U jednom slučaju smo čak dosta više platili usluge raznih agencija, nego što je čovek tražio za domen, ali "you dont negotiate with terrorists". Nisam expert za sve to, ali sam angažovao agencije koje su to radile za firmu u kojoj sam radio. Nikada nismo imali problem sa time.

Postoji prilikom registracije žiga mogućnost da navedeš tipove proizvoda, ali opet - nemaš tu puno prostora. Neko je dao primer kafane u Beogradu koja se čak nije isto ni zvala, niti je imala sličnu delatnost kao međunarodna robna marka.

Apple d.o.o. nema šanse da prođe i opstane kao naziv, pa makar se firma bavila iznošenjem đubreta.
 
Poslednja izmena:
u Srbiji imas firme koje se zovu samo apple doo.

Samim tim što kažeš da postoje firme (množina) koje se isto zovu (što je naravno nemoguće) pokazuje da ti treba DOBAR advokat, ako ti ikada padne napamet da osnuješ firmu, mogu ti dati preporuke za odlične advokatske kancelarije koje se time bave :)

PS: Ne postoji Apple d.o.o.
 
Poslednja izmena:
Na koji email da posaljem pitanje za informaciju koja mi treba?
Mislim da je tako najbolje da se ne ubedjujete medjusobno. Cim dobijem odgovor napisacu ovde.
 
APR - konsultuješ se sa pravnikom koji radi u sedištu APR do 11:30 ili preko mejla [email protected], odnosno [email protected], u zavisnosti od toga da li drugar hoće da radi kao preduzetnik ili da osnuje doo

Zavod za intelektualnu svojinu - podnese se zahtev za rešerš žiga (pretraživanje baza žigova) na ovom obrascu http://www.zis.gov.rs/upload/documents/pdf_sr/zahtev za rešerš žiga.pdf
Uz to se priloži taksa u iznosu navedenom u obrascu.

Na sajtu Zavoda je dostupna i Ničanska klasifikacija, iz koje drugar treba da vidi u kojim klasama se nalaze proizvodi, odnosno usluge kojima bi se bavio. To izgleda ovako - http://zis.gov.rs/upload/documents/pdf_sr/pdf_zigovi/Nic_klas10.pdf
Dakle, nađe šta mu treba, pa te klase zaokruži u zahtevu za rešerš.

Ako Zavod po zahtevu obavesti drugara da nema istog ili sličnog znaka njegovom pod zaštitom, moći će da ga koristi bez problema. Nije dužan da zaštiti znak (logo, brend, na to mislim).
 
Postoji takozvani verbalni i grafički znak, tako da ne može to što si naumio. Možda i prođe, ali je oborivo, vrlo lako.

Takođe, ukoliko budeš hteo nešto da uvezeš (opremu, sirovine itd), a imaš "problematično ime" opet ćeš upasti u problem. Jako su male šanse da ti npr. firma iz Nemačke proda opremu, a predstavljaš se kao Apple d.o.o. i sl.
Postoje jos 15 vrsta znakova ne samo vervalni i graficki.Da pokusaju da obore, mogu sve, al dal ce uspeti je druga prica.
Za drugi deo se slazem.
 
Ne, nisi u pravu. Kao što sam ti napisao u prvom postu, a i kasnije su ti i drugi objasnili - može varijacija, ali ne može samo Apple. Lako će ti to skinuti i moraćeš da menjaš ime. Znam o čemu pričam, pošto sam jedno vreme u jednoj velikoj multinacionalnoj kompaniji radio između ostalog baš to - tražio sam koje firme imaju slično ime kao naše i slali smo im upozorenja, a kasnije su posle pokretanja odeđenog postupka menjali ime najčešće dodavanjem određenih odrednica u službeni naziv. Takođe i domene smo u više zemalja u regionu preuzeli od privatnih lica bez nadokanade, iako je njihov naum bio da nam to prodaju za neku njima finu sumu. U jednom slučaju smo čak dosta više platili usluge raznih agencija, nego što je čovek tražio za domen, ali "you dont negotiate with terrorists". Nisam expert za sve to, ali sam angažovao agencije koje su to radile za firmu u kojoj sam radio. Nikada nismo imali problem sa time.

Postoji prilikom registracije žiga mogućnost da navedeš tipove proizvoda, ali opet - nemaš tu puno prostora. Neko je dao primer kafane u Beogradu koja se čak nije isto ni zvala, niti je imala sličnu delatnost kao međunarodna robna marka.

Apple d.o.o. nema šanse da prođe i opstane kao naziv, pa makar se firma bavila iznošenjem đubreta.
Da jesam u pravu i nema potrebe da mi drugi objasnie niti su to uradili.
Postoji firma samo apple
Tesko ce mi skinuti .
Znam o cemu pricam posto ono radio u sudu 3-4 godine i takvih predmeta mi proslo mnogo kroz ruke, a i na trenutnom poslu mi prolaze redovno, tako da imam sigurno vece iskustvo u sudstvu od tebe koji radis u multinacionalnoj kompaniji.

Apple na primer postoji u Srbiji i posluje 26 godine a moze da se bavi cime god pozeli osim onim cime se bavi pravi apple, kao i gomila slicnih varijacija.


Samim tim sto ne znas da postoji apple pokazuje da ti treba dobar oftalmolog ako meni treba adokat.


i da postoji APPLE DOO PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU PROMET I USLUGE, BEOGRAD (RAKOVICA) ili skraceno ime samo apple. Jedna sa tacno takvim nazivom a jos 200 sa slicnim, ako mislis da meni treba advokat jer 2 firme ne mogu da se zovu isto onda trebi treba oftalmolog ...
Mogu ti dati odlicne ordinacije koje se time bave ;)

No, daj mi te advokatkse kancelarija da vidim koje su to odlicne da se smejem malo.
 
Poslednja izmena:
Da vam se zahvalim na pomoci.
Prosledio sam mu savete i javio se u APR gde mu je receno da moze da koristi taj naziv sto je hteo.
Predao je papire i sad ceka.

Posebno hvala @Sgt. Major

Imam jos kratko pitanje.. za mene je..
Citajuci ove clanove zakona naidjem na
Sifra delatnosti 47.91 - Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta
.
Ja sam pre nekih mesec-dva hteo da prodajem neku garderobu putem Inst,Face i mozda KP, a kasnije ako to ide dobro i na svom sajtu...ali sam odustao jer nisam imao pojma kako da to radim legalno. Sta je sve potrebno za to i na koji navin se to radi.
Sad vidim ovaj deo gde pise da ne treba fiskalna kasa pa nisam siguran kako bi se placao porez..pausalno?
 
Pausalci mogu biti samo usluzne delatnosti sa spiska koji je objavljen u zakonu, za trgovinsku radnju vodis knjige i ulaz-izlaz, fiskalna kasa nema veze sa celom pricom oko placanja poreza, porez placas pa placas samo ti ne treba ako se bavis iskljucivo internet trgovinom.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno