Šta je novo?

Odabir imena za firmu?

Bobajakuda

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2013
Poruke
2,263
Poena
240
Jedan drugar hoce da osnuje svoju firmu. Pravio bi stvari od drveta i ja bih mu pomogao koliko mi obaveze dozvole.
Manje-vise se za sve pobrinuo medjutim kako se oboje ne razumemo u ovaj deo oko smisljanja imena ne znamo sta nam je ciniti.
On je smislio kako bi se zvala njegova firmica, ali kad sam proverio na internetu vidim da vec ima taj naziv samo na kraju .com umesto .rs
Ono sto nas muci kako da ne napravimo neki "prekrsaj"? Kako da budemo sigurni da moze to ime.
Na primer umesto Benchmark.rs ide Benchmark.com. Jel to dozvoljeno ili nije?
Jos jedan primer. Xiaomijev sajt je mi.com, a npr Marko Ivanovic hoce da nazove svoju firmu mi.rs(zanemarimo da postoji Xiaomi Srbija). Da li moze tako nesto?
Znam da ovde ima dosta ljudi koji poznaju zakon pa sam zato postavio temu. Ako krsim neka pravila neka moderatori slobodno obrisu.
 
Kad se predaje registracija APR-u oni proveravaju da li može firma da se registruje pod predloženim imenom
 
APR kaže sledeće:

Iz navedenih razloga, preporučujemo da podnosioci registracionih prijava osnivanja privrednih društava ili prijava za promenu naziva postojećih društava, izvrše pretragu već registrovanih naziva, kako bi izbegli neželjeno odbacivanje zahteva za registraciju.

Pri tome, predlažemo da se pridržavate sledećih uputstava:

- naziv društva mora da ima minimalno tri karaktera, ne računajući dozvoljene znakove ( . - &) i brojeve;
- ukoliko se željeni naziv sastoji iz samo jedne reči, preporučujemo da pretragu izvršite i za ceo i za deo naziva i ukoliko vam ovaj način pretrage ne vrati nikakve rezultate, to znači da je taj naziv slobodan. Ukoliko je, međutim, željeni naziv zauzet, imajte u vidu da dodavanje inicijala osnivača, samo dva slova ili broja čak i uz crticu ili razmak neće biti dovoljno da takav naziv bude registrovan. Na primer, ukoliko postoji privredni subjekt sa nazivom BETACOM DOO, neće biti moguće registrovati naziv BETA-OM, BETA OM, BETA COM, BETA-COM, BETACOM MD, BETAKOM 77, BETAKOM ili BETA KOM,
- vodite računa da se neke reči drugačije pišu, ali se isto izgovaraju, odnosno da se na jedan način pišu na srpskom i na stranom jeziku (npr. MENADŽMENT i MANAGEMENT) tako da je uvek potrebno proveriti da li se upotrebom nekog drugog slova ili rasporeda slova dobija isti rezultat, jer ako se samo drugačije piše, a isto izgovara, to može da izaziva zabunu o privrednom subjektu (npr. KOFI i COFFEE i COFEE),
- potrebno je imati u vidu i to da delovi naziva koji se sastoje od reči koje upućuju na delatnost privrednog subjekta kao što su: "komerc", "trade", "group", "company", "export", "import", “inženjering”, “engineering” i slično, nije moguće koristiti kao onaj deo naziva koji pravi razliku u odnosu na već postojeći naziv. Dakle, ako već postoji privredni subjekt registrovan kao npr. "BONUS" DOO, dodavanje neke od navedenih ili sličnih reči koje upućuju na delatnost, neće biti dovoljno da takav zahtev bude usvojen. U takvom slučaju, najbolje je pridodati još neku reč i ponoviti pretragu,
- takođe, ukoliko se društvo zove npr. BONUS TRANS DOO, neće biti moguće registrovati naziv BONUS TRANSPORT DOO. Ovo važi i za reči INVEST i INVESTMENT, kao i za PROM i PROMET,
- ukoliko se željeni naziv sastoji iz više od jedne reči, nikada nemojte kucati u polje pretrage sve reči iz kojih se naziv sastoji. U ovakvim situacijama, preporučujemo da uzmete onaj deo naziva koji je po nečemu specifičan i da taj deo ukucate u polje pretrage pa ako vam ovaj način pretrage ne vrati nikakve rezultate, takav naziv je slobodan.


Dakle, ako drugar hoće da registruje firmu koja bi se zvala Lumberjacks Export doo, a već postoji Lumberjacks doo, odbaciće mu registracionu prijavu. Iz mog dosadašnjeg iskustva, tj. dosadašnje prakse APR-a, najmanje tri karaktera treba da budu distinktivna, pa bi, verujem, npr. Lumberjacks PFC doo trebalo da prođe.

Zakon o privrednim društvima ima još niz ograničenja u pogledu naziva, pa predlažem da pogletade ZPD od 22. do 30. i vidite šta sve tamo piše.



To nije nikakav prekršaj, ali će APR da odbaci prijavi ako utvrdi da predloženo poslovno ime može dovesti do zabune, tj. mešanja tog i nekog drugog društva. U tom slučaju APR ostavlja rok od nekoliko dana da se podnese nova prijava i da se plati polovina naknade koja je plaćena prvi put. Ako se ne odreaguje u tom roku, treba sve da se podnese ponovo i da se opet plati pun iznos naknade.
 
Poslednja izmena:
Drustvo hvala na odgovorima.
Da ne bih citirao sve probacu svima da odgovorim.
Radi se o imenu firme, a tako bi se kasnije zvao i sajt. Recimo Pera namestaj brend i sajt peranamestaj.rs
Znaci prodaja samo u Srbiji, ali pretpostavljam da mora da se uzmu u obzir i firme iz inostranstva. Tj ako vec postoji pera namestaj u recimo Kanadi da li ce on moci da registruje firmu kod nas? Ako registruje firmu onda placa sve dazbine ili moze samo da napravi sajt, zakupi domen i prodaje online?
Vidim na instagramu neki prodaju robu sa imenom koje podseca na neki mega brend i nista ih ne koci.
Sorry sto postavljam brdo pitanja. Zbunio sam i sebe. [emoji846]

@Moram da mu prosledim tekst od Sgt.Major -a. Mozda ce on razumeti.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ti je briga o imenu zadnje o cemu treba da razmisljas.

U ostalom napisi ime ovde, i onako to nece biti tajno ime i odmah cemo ti reci dal ce da prodje :)
 
Nije da krijem ime medjutim nije moje i bilo bi glupo da sad otkrivam. Dobrovoljno cu raditi zato sto volim rad tako da nisam cak ni deo te price.
Nista spektakularno. Njegovi inicijali i dodao je jednu englesku rec i poklopilo se sa nekim imenom u USA pa me interesovalo da li je to dozvoljeno.
 
Dozvoljeno je, nema veze to što ima u Americi sa nama

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Za nece da ga tuze za plagijat? Ako se bavim prodajom jabuka i uzmem ime Apple za svoju kompaniju..stavim to na kutije i pakovanja i prodajem. Zar to nije kopiranje?
 
Treba da se proveri da li je zaštićen žig te druge američke firme koja ima sličan naziv i za koja tržišta. Bacite pogled na sajt, tj. baze podataka Zavoda za intelektualnu svojinu, kao i ovde - https://www.wipo.int/madrid/en/
 
Jedino na šta treba da obratiš pažnju pri izboru imena je APR. APR ima svoja pravila o nazivu firme i sličnosti naziva sa već registrovanim (postojećim) privrednim subjektima koje proverava u procesu registracije. Tačnije, nije moguće registrovani novog privrednog subjekta koji ima isto ili slično ime kao postojeći.

Sva pitanja o nazivu firme možeš postaviti i pravnoj službi APR-a koja radi sa strankama tokom radnog vremena APR-a.

Naziv nekih stranih firmi i domena te ne zanima, osim ako prijatelj planira da se bavi ditektnim plagiranjem nekog stranog brenda, što pretpostavljam da nije slučaj.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Možeš da registruješ žig i posle toga iako postoji inostrani subjekt sličnog naziva, nemaš problem. Takođe, ako neko uzme tvoj domen tj. domen koji sadrži ime tvoje firme - ako si sve registrovao, možeš da im oduzmeš domen i sl. Nije baš sve po automatizmu, već postoji zakonska procedure.

Mada, to oko imena ti je najmanji problem - u ovom trenutko to deluje kao ključna stvar, ali ima puno toga što će vam zaokupiti pažnju kada firma krene da radi, nadam se i želim vam - uspešno.

Podnesite lepo registraciju ili angažujte neku agenciju da vam to sve odradi i ne lupajte toliko glavu oko toga.
 
Za nece da ga tuze za plagijat? Ako se bavim prodajom jabuka i uzmem ime Apple za svoju kompaniju..stavim to na kutije i pakovanja i prodajem. Zar to nije kopiranje?
Nije ako se bavis prodajom jabuka.
Ne mogu apple da zastite za sve, to bi bilo ...
 
Poslednja izmena:
Nije da krijem ime medjutim nije moje i bilo bi glupo da sad otkrivam. Dobrovoljno cu raditi zato sto volim rad tako da nisam cak ni deo te price.
Nista spektakularno. Njegovi inicijali i dodao je jednu englesku rec i poklopilo se sa nekim imenom u USA pa me interesovalo da li je to dozvoljeno.

Cesto prolazim kroz jedno selo u Sremu i u njemu turisticka agencija, "Sanja travel" a kako bi bilo divno da je Sanja umesto engleske reci travel stavila srpsku rec putovanja pa da se turisticka agencija zove "Sanja putovanja", kako se to divno moze gledati i zamisljati sa vise strana...
Moj vam je predlog njegovi inicijali i neka lepa srpska reč, pa nek se onda poklopi s necim "belosvetskim"... ;)
 
Nije ako se bavis prodajom jabuka.
Ne mogu apple da zastite za sve, to bi bilo ...

Nije baš tačno. Apple Inc. ima registrovan žig u Srbiji jaaaako dugo. Jedan domaći Apple prodavac je takođe pokušao da registruje Apple žig, ali je to odbijeno. Terijski ako npr. registruješ Apple d.o.o. i slodoban je Apple.rs i ti ga uzmeš vlasnik žiga može to da ti sve oduzme zakonski. Varijacija npr. "Apple sok od jabuke" može da prođe, ali onda to nije to.
 
Mogu, i to na dva načina. Prvo, podnošenjem zahteva za zaštitu u svim klasama jednog propisa koji se zove Ničanska klasifikacija. To nije jeftino, ali je za velike kompanije iznos smešan.

Drugo, takvi znaci su zaštićeni kao tzv. "čuveni žigovi" i zbog njih ne može novi znak da se zaštiti žigom zato što bi doveo do zablude, tj. potrošači i druga lica bi mogli da pomisle da je proizvod koji kupuju na neki način povezan sa kompanijom koja ima čuveni žig za skroz drugačije proizvode

Zakon o žigovima zabranjuje registraciju novog žiga koji, citiram iz Zakona, bez obzira na robu, odnosno usluge na koje se odnosi, predstavlja reprodukciju, imitaciju, prevod ili transliteraciju zaštićenog znaka drugog lica ili njegovog bitnog dela, koji je kod učesnika u prometu u Republici Srbiji nesumnjivo poznat kao znak visoke reputacije, ako bi se korišćenjem takvog znaka nelojalno izvlačila korist iz stečene reputacije čuvenog žiga ili bi se štetilo njegovom distinktivnom karakteru, odnosno reputaciji.
 
Nije baš tačno. Apple Inc. ima registrovan žig u Srbiji jaaaako dugo. Jedan domaći Apple prodavac je takođe pokušao da registruje Apple žig, ali je to odbijeno. Terijski ako npr. registruješ Apple d.o.o. i slodoban je Apple.rs i ti ga uzmeš vlasnik žiga može to da ti sve oduzme zakonski. Varijacija npr. "Apple sok od jabuke" može da prođe, ali onda to nije to.
Jeste tacno .
NIgde nisam pomenuo zig vec ime. zig stiti znak koji me ne zanima.
Ne moze apple da zabrani da nazovem svoj sok ili satelit apple, ako to nema veze sa njihovom delatnoscu.
Nema potrebe za bilo kakvim varijacijama.

Aj ja cu da uzmem da zastitim ime earth, ili cherry ili space ili neki broj lupam 2050...Zna se dokle i zasta mogu da zastitim.
 
Poslednja izmena:
Žigom mogu da se štite i reči ili slogani, tj. reči mogu da predstavljaju znak koji se štiti žigom.

Naravno, kod generičkih termina kojima se označavaju pojmovi može da bude diskutabilno, ali nije tako jednostavno.
 
Poslednja izmena:
Mogu, ali ne mogu da zabrane upotrebu te reci za druge svrhe ako je rec opste prihvacena kao ime vocke osim za elektronsku ili software kompaniju.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da zabrane da okačiš oglas "fresh apples", ali mogu da te spreče da firmu za prodaju jabuka nazoveš Apple.
 
u Srbiji imas firme koje se zovu samo apple doo.
Kao sto sam napisao vec ne mogu genericke reci da zabrane van svoje delatnosti . To bi bilo da ne pisem tackice kao malopre reta..rdirano



Mogu da mi zabrane firmu za prodaju kompjutera da nazovem apple, firmu za sok od jabuke ili teretanu cu da zovem kako god ja zelim samo apple ili sa bilo kojom varijacom apple, a mogu da me tuze pa da malo zaradim na njima.
 
Poslednja izmena:
APR kod registracije privrednih društava ne proverava da li je naziv zaštićen žigom ili ne.

Što se tiče zaštićenih, Zavod za intelektualnu svojinu u registru ima ove - http://reg.zis.gov.rs/regis/browse....ark&lang=sr&pageno=1&name=APPLE&year=&submit=

Dakle, nijedan zaštićeni znak u Srbiji nije samo Apple, osim onih koji pripadaju kompaniji Apple Inc. i svaki ima još neku reč ili grafički element koji ga čine jasno distinktivnim.

Gore sam citirao odredbu Zakona o žigovima na osnovu koje bi bile odbijene sve prijave koje bi za predmet imale zaštitu znaka koji bi se sastojao samo od reči apple, ma koja klasa proizvoda i usluga bila u pitanju.
 
Pricamo o razlicitim stvarima. Ne zelim za zastitim zig niti me za isti briga.

Ocu da prodajem jabuke i da mi se firma zove apple. Mogu bez problema.
 
Poslednja izmena:
Zavisi koliko ti je dobar advokat, secam se kafana u centru, Dolce & Kafana, tuzili su ih zbog naziva, vukli se po sudu i na kraju morali da promene naziv.
 
Ne treba mi advoakt ;)

Mozda za pecat zbog troskova :d

Drugo je neciji ime sto koriste, drugo je rec kao earth apple space water.
 
Poslednja izmena:
Pricamo o razlicitim stvarima. Ne zelim za zastitim zig niti me za isti briga.

Ocu da prodajem jabuke i da mi se firma zove apple. Mogu bez problema.

Čak i da ga ne zaštitiš, sud bi mogao da ti zabrani da koristiš to ime, upravo to je poenta čuvenog žiga.


Član 43
Nosilac žiga ne može zabraniti drugom licu da isti ili sličan znak koristi za obeležavanje robe, odnosno usluga druge vrste, osim ako je u pitanju čuveni žig.

Nosilac čuvenog žiga iz člana 5. stav 1. tačka 12) ovog zakona ima pravo da drugim licima zabrani da bez njegove pisane saglasnosti koriste u prometu isti ili sličan znak za obeležavanje robe, odnosno usluga koje nisu slične onima za koje je žig registrovan, ako bi se neovlašćenim korišćenjem takvog znaka nelojalno ostvarivala korist iz stečene reputacije čuvenog žiga ili bi se štetilo njegovom distinktivnom karakteru, odnosno reputaciji.
 
Znam zakon o zigovima ;) i mogao bi to se slazem, ali da li bi .. tesko kad je u pitanju rec kao water, space, heart i slicno pa i apple.

U mom vocarskoj profesiji apple je genericko ime, i ne mogu mi zabraniti njegovu upotrebu ni u nazivu firme niti bilo gde.

Ako otvorim prozivodnju mobilnih telefona sa nazivom apple to je vec druga prica. Ne mogu da mi zabrane da koristim rec PC ili mobile phone, ali apple da.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno