Šta je novo?

[Win7] Cudnovato labilan sistem

Matori

Slavan
Učlanjen(a)
22.10.2008
Poruke
291
Poena
319
Stara masina (E6300, GB i945 ploca, DDR2, HD 5450). Win7 ultimate 32-bit, verzija 6.1.7601.18247

Imao sam dva problema; dok su bili retki, nisam ih povezivao.
a) Povremeno mi se slika kvarila i pretvarala u horizontalne pruge, kao kad graficki drajver ima bag. Naravno, restart je jedino resenje.
b) Kad ostavim upaljen racunar preko noci, desavalo mi se da ujutru zateknem restartovan sistem...

Problemi su poceli da se javljaju nemnogo posto sam stavio monitor (retke) rezolucije 1680x1050, pa sam prirodno pomislio da problem a prouzrokuje nedovoljno ispeglan graficki drajver.
Problem b me je asocirao na memoriju.

Skinuo sam najnovi MemTest86 i testiranje memorije nije pokazalo nikakav problem. Takodje, problemi su ucestali i poceli da se ispoljavaju u "bogatijem" vidu.
Dosad su mi bile poznate dve vrste zamrzavanja. Totalno, kad se zamrzne sve, i nuzan je hardverski reset; pojedinacno, kad mozes da ubijes zakucani program. Sad sam saznao da postoji i medjuvarijanta. Jedan program se otrgne kontroli, ali mis ti ostaje funkcionalan. Mozes da (probas da) otvoris novi, ili udjes u vec otvoren program. Ako pritisnes CtrlAltDel, sistem ce to da primi znanju.
Medjutim, na klik (ili dvoklik), ustanovices da je i taj drugi program takodje izvan tvog domasaja. Na CtrlAltDel, startovanje Task Managera nece uspeti.
U oba slucaja, uskoro ce doci do restarta racunara.

Sve u svemu:
- Nekad mi se sistem restartuje direktno
- Nekad mi se prvo pojavi problem a, pa se onda sistem restartuje
- Nekad mi krene usporavanjem ili zamrzavanjem, pa prema nekom od 2-3 scenarija dodje do restarta
- Nekad me sistem maltretira i po par sati, pre nego sto mi uspe da ga makar kratkorocno stabilno podignem
- Nekad radim i po dva dana, bez ikakvog problema
- Mozda je uobrazilja, ali nekad mi se cini da mi je sistem mnogo sporiji nego pre ove "igranke"

Nadam se da je ova paleta ispoljavanja problema dovoljno bogata. Tj. da neko dovoljno iskusan moze da ponudi dovoljno izglednu hipotezu - STA prouzrokuje ovo stucanje?

Zao mi je zbog konfuznosti teksta, ali zivci su mi vec otisli. Hvala svima koji su procitali, cak i ako nicim ne doprinesu...
 
Skini Linux Mint, potom napravi sa Rufusom butabilnu flešku pa probaj dan ili dva živi sistem da li je stabilan u radu.
Pre ili posle toga u zavisnosti od rezultata i da li si i u mogućnosti pozajmi napajanje sa kojim ćeš probati umesto svog napajanja, a obavezno proveri i stanje hard diska sa Sentinelom i sličnim softverom (smart parametre gledaj).
 
+za hdd sentinel, ali morao bi da imas i u event viewer,windows logs,system, nesto od informacija? Desni klik na my computer, pa menage...
pozz
 
Hard, napajanje, ploča ili grafika.... moguće je sve od toga, lično mi najviše miriše na poslednju stavku.
Sa tim, što postoji velika verovatnoća da je i problem u međusobnoj kompatibilnosti grafa-ploča. Probaj neku najprostiju nVidia.
 
Skini Linux Mint, potom napravi sa Rufusom butabilnu flešku pa probaj dan ili dva živi sistem da li je stabilan u radu.
Pre ili posle toga u zavisnosti od rezultata i da li si i u mogućnosti pozajmi napajanje sa kojim ćeš probati umesto svog napajanja, a obavezno proveri i stanje hard diska sa Sentinelom i sličnim softverom (smart parametre gledaj).
Znaci, moze da bude napajanje? Ja sam ga bio iskljucio, posto je racunar milijardu puta bio restartovan, a NIJEDNOM ugasen. Ali pretpostavljam da si kompetentniji od mene po tom pitanju...

Sentinel prijavljuje zdravlje 100%, ali i probleme u komunikaciji, sto je valjda pitanje kablova. Sta od smart parametara, ima ih mnogo?

Sto se tice ova dva krupnija posla - ako pogodim koji od njih prvi da uradim, onda onaj drugi i ne moram :D. Prvo cu da vidim da li mogu negde da pozajmim napajanje...

Hard, napajanje, ploča ili grafika.... moguće je sve od toga, lično mi najviše miriše na poslednju stavku.
Sa tim, što postoji velika verovatnoća da je i problem u međusobnoj kompatibilnosti grafa-ploča. Probaj neku najprostiju nVidia.

Tesko da je problem u međusobnoj kompatibilnosti grafa-ploča. Sa prethodnim monitorom je racunar besprekorno radio, prilicno dugo. Ako je problem iz tog segmenta, onda je u vezi sa rezolucijom 1680x1050...

+za hdd sentinel, ali morao bi da imas i u event viewer,windows logs,system, nesto od informacija? Desni klik na my computer, pa menage...
pozz

Kad kazem da hocu da vidim log, on me ne vodi na lokaciju gde je log snimljen, nego mi daje browse opciju da sam odem tamo.
Kad sam dao search (za fajlove sa etl ekstenzijom, ne starije od 14/06), na disku sam nasao 13, u 13 razlicitih direktorijuma...

Mogu da citam zanimljivosti iz "Summary of Administrative Events"...
Imam sledece sekcije: Critical, Error, Warning, Information, Audit Success i Audit Failure.
U "Critical" sekciji imam samo jednu stavku:
EventID - 41
Source - Kernel-Power
Log - System
Last hour - 2
24 hours - 6
U "Error" sekciji imam 11 stavki, a sumarno imam 77 dogadjaja u "Last hour", a 352 u "24 hours".

Ako ima nesto relevantno sto mi je dostupno, a nisam ti procitao - reci.
 
Nazad
Vrh Dno