Šta je novo?

Hard disk 2/3TB

salerokada

Slavan
Učlanjen(a)
14.06.2006
Poruke
227
Poena
320
Razlika u ceni između 2TB i 3TB nije preterana pa se isplati dodati malo para i uzeti veći kapacitet.
E sad, ponuda je onako. Pokušavam da nađem nešto sa 256MB rama i 7200RPM, međutim uglavnom je ili manji keš ili manja brzina.
Pošto imam SSD za operativni sistem i instalacije koliko je bitno da jurim veći keš ili broj obrataja?

Neki od diskova koje sam gledao su:
Seagate ST3000DM007 - Keš memorija: 256MB Broj obrtaja po minutu: 5.400rpm
Seagate ST3000DM008 - Keš memorija: 64MB Broj obrtaja po minutu: 7.200rpm
Toshiba HDWD130UZSVA - 64MB, 7200rpm
Western Digital Blue WD30EZRZ - 64MB, 5.400rpm
Western Digital Purple WD30PURZ - Keš memorija: 64MB Broj obrtaja po minutu: IntelliPower (Promenljiv broj obrtaja)
Western Digital Purple WD30PURX - Keš memorija:64 MB, Broj obrtaja po minutu: IntelliPower (Promenljiv broj obrtaja)

Iskustva?
Šta preporučujete?
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pošto imam SSD za operativni sistem i instalacije koliko je bitno da jurim veći keš ili broj obrataja?
U suštini nisu bitni ako hdd koristiš samo za uobičajene situacije skladištenja podataka. Biraj na osnovu cene, kapaciteta i dužine garancije.
 
Wd Purple serija je primarno namenjena za video nadzor, pa bi je trebalo izbegavati za upotrebu u računarima.

Meni je za skladištenje podataka WD Red uvek bio sweet spot

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Toshiba bi trebala da ti zavrsi super posao, ja bi nju odabrao od ovih modela.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Why using WD Purple are not a good idea for general data storage

The roots of the problem go back to when the device was first set-up. Their IT administrator chose two WD purple disks. These 5400 RPM disks are primarily designed for use with NVRs (network video recorders) and DVR (digital video recorders). The firmware in them is optimised for constant ATA streaming of contiguous data. It is not really designed for the kind of random reads and writes as you would expect in an administrative office. Moreover, the error correction algorithms used in these disks are tuned for speed with data integrity taking a back seat. It is really not surprising then that just after a couple of months usage – the data on the volume became inaccessible.
 
Ja sam na nekom drugom sajtu pročitao da to vezano za davanje prioriteta završetku komande čitanja/upisa naspram korekcije grešaka važi samo ako host pošalje takvu ATA komandu disku, što bilo koji OS sumnjam da radi. Što se tiče algoritama za korekciju grešaka, moguće da su upravu, i da su kod ovih diskova jednostavniji. Uglavnom, i u samom tekstu ne kažu da su podaci na ploči postali oštećeni, već da se firmware pokvario, a to može svakom disku da se desi.

Bacio sam pogled i na specifikacije RED, BLUE i PURPLE diskova u delu Reliability/Data Integrity i slični su: RED ima duplo veći Load/Unload Cycle, a Non-recoverable read errors per bits read je 1 u 10^14, dok se kod druga dva kreće od 1 u 10^15 do 1 u 10^14. Godišnji Workload je najveći za Purple disk, što i ne čudi jer treba non stop da snimaju, a imaju i 3god garancije, kao i RED.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Da ne otvaram novu temu - mnogo HDDova uopšte nije na lageru... koji je danas najjeftiniji 2/3 TB od 7.200rpm a da ga ima na stanju kod nas?

Pogotovu sam u neverici kako naši posluju da čak i nakon što poručiš neki HDD a oni ti jave mailom da ga nemaju na stanju već 10 dana i dalje drže isti na sajtu.

Mogu negde da razumem da ne mogu da ažuriraju, ali neko je nešto naručio i ti čak ni tada ne šalješ poruku da se stvar povuče sa sajta.. Tužno.
 
Poslednja izmena:
''Najlakse'' se nalaze Toshiba P300 i WD Red (2TB i 3TB). Bili su najjeftiniji u E prodavnici, koja je sada pod sapom jedne vece (T) prodavnice pa su mesecima vec u rasulu, cene su vise a mnogo robe i nemaju.
U svakom slucaju proveri. Tesko da ces naci neke kvalitetnije 2-3TB hdd na nasem trzistu, do 100 evra.
 
Moja Toshiba P300 radi lepo i spada u jeftine...X serija je bolja od P, doduše.

WD je napravio brljotinu jer u Red seriju koja spada u NAS diskove stavlja SMR drajvove a nigde to nisu naglasili, ispao je mali skandal oko toga...za prosečnog korisnika nije bitno ali čisto da se zna da su funjare. Kao i Seagate.
Kad bih uzimao HDD za sebe, gledao bih Toshibu i HGST/Hitachi (potonji je u vlasništvu WD-a ali i dalje ima najkvalitetnije diskove)...
 
Koliko vidim preporuka je Toshiba P300.
Imao bih par pitanja,

1) gledam kod HU postoje dve vrste P300, HDWD120UZSVA koga ima i kod nas i HDWD120EZSTA koji je skuplji i nema ga kod nas, u čemu je kvaka?

2) ako gledam P300 HDWD120UZSVA, koju verziju gledati, da li 1, 2 ili 3TB - ima li koja skrivenih mana?

3) gledam i ovaj HDWL120UZSVA, da li je ovo pametna kupovina sobzirom da može da se stavi i u laptop i u PC a može biti i kao eksterni, zamolio bih za mišlje?

4) ako se koristi i za OS i za storage, šta je izbor?

Pominje se i Hitachi, šta ima u ponudi kod nas?
 
Poslednja izmena:
Isti je drajv, samo se razlikuje pakovanje, jedno je bulk (u kesi), drugo retail...nebitno je koji uzmeš.

Ne znam da ima razlike sem kapaciteta...ja imam od 3TB.

Taj HDWL je od 2.5" i 5400 RPM...može za storage, ne bih ga koristio za OS i igre.

Ako ti treba drajv za OS, bolje uzmi neki SSD.
 
Nije previse bucan ali daleko od toga da je tih, rekao bih klasican HDD.
Mislim da je tu mnogo bitnije kako je postavljen u kuciste (i koje kuciste), moji hardovi su postavljeni na ovakve plasticne klizace pa to definitivno utice na smanjenje prenosenja vibracija pa su samim tim i manje bucni. Najglasniji je bio sistemski WD Black ali opet je bio bar za 20% tisi nego u nekom (TT) kucistu. P300 je bucan otprilike kao WD Blue (stari, brzi Blue, ne ovi Green preimenovani u Blue).

P300 se za sada pokazao sasvim solidno i nije mnogo bucan, po nekoj (ne)zvanicnoj statistici ima za nijansu nize korisnicke ocene od WD Red a najvise me nervira sto je garancija (bar u srb) samo 2 godine, dok je za WD uglavnom 3 godine. To bas i ne uliva poverenje ali eto, za nesto manje od 12 meseci upotrebe nema nikakvih problema.
 
Poslednja izmena:
Kada sam mislio na bučnost mislio sam da li pri samom radu oće da se čuje kao da krči-krklja, ne mislim na vibracije koje se prenose od kućišta. Kod ovog Samsunga koji sam pomenuo takav mu je način rada i traje evo preko 9 god. dok Seagate baracuda koja je bila fensi, duplo tanja i nečujna crkla je posle 3,5 godine.
 
Zavisi šta tražiš. Taj ST1000VX005 je namenjen video nadzoru. To ne smeta ništa za korišćenje u kućnim uslovima, ali ako ti je brzina prioritet, onda je Toshiba bolji izbor(7200rpm vs 5900, kao i firmware optimizovan za klasičnu upotrebu). S druge strane, diskovi namenjeni video nadzoru imaju dužu garanciju, podnose više temperature, i namenjeni su 24h radu, pa se zbog toga smatraju izdržljivijim i dugotrajnijim. Pošto si pak na prethodnoj strani napisao da ti treba i za OS i za storage, definitivno ne bih preporučio disk namenjen video nadzoru. Da je samo za storage, onda bi bilo OK.
 
Kada sam mislio na bučnost mislio sam da li pri samom radu oće da se čuje kao da krči-krklja, ne mislim na vibracije koje se prenose od kućišta. Kod ovog Samsunga koji sam pomenuo takav mu je način rada i traje evo preko 9 god. dok Seagate baracuda koja je bila fensi, duplo tanja i nečujna crkla je posle 3,5 godine.

P300 nije glasniji od citavog niza WD diskova je sam koristio ili i dalje koristim, tisi je od WD Black modela i otprilike u rangu Blue (pravih Blue, ne ovih zelenih koji su preimenovani u Blue). Kao i svaki disk, najbucniji je kada AIMP ucitava 1.5TB lossless muzike sa njega. Dakle, cuje se ali nista strasno.

I ja sam ''tesko'' doneo odluku da kupim P300 ali se tako namestilo, da prodavnica u tom trenutku nema WD Red 3TB a mnogi su ovde zadovoljni sa P300 pa sam ipak kupio taj disk. Ostaje da se vidi koliko ce potrajati, u upotrebi je manje od godinu dana i za sada je sve ok.
 
Poslednja izmena:
Nisam video da na site-u piše da je na 5900.
Hvala Vam na detaljnom razjašnjenju. Radi se o starom kompu, ne bih da uzimam polovan SSD. Još razmišljam šta ću, da li HDD ili SSD+HDD. Hvala još jednom, ako bude HDD biće P300 od 1 ili 2GB. Cenim da će cena SSD-ova da pada a HDD-ova će biti tu gde jeste, da li sam u pravu?
 
Nisam video da na site-u piše da je na 5900.
Hvala Vam na detaljnom razjašnjenju. Radi se o starom kompu, ne bih da uzimam polovan SSD. Još razmišljam šta ću, da li HDD ili SSD+HDD. Hvala još jednom, ako bude HDD biće P300 od 1 ili 2GB. Cenim da će cena SSD-ova da pada a HDD-ova će biti tu gde jeste, da li sam u pravu?

Cena SSD-ova pada i nastaviće da pada, dok se HDD cene drže i ostaće tu gde su. SSD je i najbolji način da ubrzaš te stare kante i učiniš ih podnošljivim za rad, ja sam nedavno promenio SSD da bih stari mogao da ostavim ženskoj koja vozi stari PC poklonjen meni od poslodavca kao restl. Nema nikakvog smisla držati sistem na HDD više.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu, zna li neko za prostojno externo kućište za 3.5" HDD kod nas? Viđam samo LC Power modele koji nisu loši ali me brine grejanje diska...
 
Definitivno je najbolji izbor WD Red Pro i Seagate Ironwolf Pro, najpouzdaniji su od svih.

Takodje, najnovija WD Gold serija hard diskova je izuzetno pouzdana, pogledati i to.
 
Stigao mi je Becrux. Lepo izgleda, laka instalacija, lampica mi ne probija oči...
Drajv (Toshiba P300 3TB) je na mid-40 stepeni, nije idealno ali manje no što sam mislio. Doduše, stavio sam ga preko usisnih ventova na kućištu pa dobija malo vazdušne struje preko njega...
 
Nazad
Vrh Dno