Šta je novo?

Control

Na kompu iz mog opisa igra radi odlicno i stabilno, iako nisam ocekivao (dve trecine postavki na high, senke i slicno na medium).

Tip igre kakav volim, a nije da se nisam mucio da nadjem nesto ove godine za igranje. Jedino sam presao Sekiro i RE2 u 2019.
 
Prešao danas. Šta znam, okej je, mada Alan Wake mi je bolje legao sa pričom.
Sve u svemu vredi prelaska.
 
Upravo svukao narodnjaka... I oma zovem popa da održi opelo ovoj mojoj kantici. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Feeeeenomenalan je Control. Previse se zabavljam
 
Igra godine sto se mene tiče.
Videli ste da će dlc 2 biti vezan za alan wake?
 
Jako zanimljiva igra, mogu reci jako zavisna. Slike su sa samog pocetka igre, podesavanja na max 2K sa masinom iz potpisa.
Control_DX12_2019_09_16_16_06_32_442.jpgControl_DX12_2019_09_16_16_06_38_964.jpgControl_DX12_2019_09_16_16_06_43_368.jpgControl_DX12_2019_09_16_16_13_17_854.jpgControl_DX12_2019_09_16_16_15_46_544.jpg
 
Više puta sam rekao, ništa bez evropljana kada je reč o izradi! Sumnjam da će skoro neko izbaciti igru koja će biti u stanju da izađe na crtu ovoj igri po pitanju preciznosti izrađenih modela i tektura, s obzirom da je to toliko dobro i detaljno napravljeno da je prosto šteta što je igra iz trećeg lica. ;)

Dakle pridružujem se većini sa ovom konstatacijom da je gejmplej veoma zarazan, jer to je zaista tako. Nažalost moram da primetim i da nije idealno koncipiran. Problem koji ja imam sa ovom igrom je pre svega kamera koja je rekao bih pomalo nesrećno nameštena. Nekako je podignuta previsoko, pa je zato praktično nemoguće videti model u kompletu što je po meni veoma bitna stavka u igrama poput ove. Zapravo je to u nekim situacijama bio najvećim delom problem zbog čega je padanje ili propadanje nezaobilazna stvar čini se, a to zna da bude iritatno. Čudi me da su se odlučili za upravo ovakvo jedno rešenje, s obzirom da su mape mahom prilično prostrane, a i zbog činjenice da heroina može da levitira odnosno da se kreće vertikalno, logično bi bilo da se kamera spusti malo niže kako bi joj se videle noge odnosno teren na koji sleće. Iuzev toga, dodao bih još i da mi se nisu previše dopale ni boss-fight deonice, verovatno zbog svoje koncepcije koja je rekao bih pomalo prevaziđena. :trust:

S druge strane mape su izuzetno dobro i maštovito napravljene, usuđujem se reći i da su namerno konfuzne u izvesnom obimu što je nešto što apsultno ide uz ovakvu priču. Solidno su začinjene zagonetkama i tajnim sobama, koje se usput mogu ali i ne moraju rešavati, znači po želji. A sve to je zaokruženo tipično Remedijevskim propratnim humorističkim audio-video materijalom i pričom koja je suštinski dobro zamišljena, ali je možda i nešto manje atraktivna zbog svoje naglašeno apstraktne forme. Neki elementi im se konstantno provlače u igrama. Koliko sam mogao da primetim gotovo uvek je pristutna tematika koja se bavi izvesnim oblikom šizofrenog poimanja stvarnosti, gde se onda koketira sa stvarnim i nestvarnim elementima. Ovde je to možda malčice prenaglašeno, ali daleko od toga da je to nešto loše. Zapravo u ovom slučaju to stoji i apsolutno ne smeta.

Što se tehničke strane tiče, ako to nekoga zanima, evo mojeg zapažanja. Činjenica je da Remedy ima izuzetno dobar endžin koji na pojedinim poljima blista i nadilazi konkurenciju. Izuzev tekstura koje se nešto sporije učitavaju odnosno strimuju, praktično nikakavih drugih anomalija nema. Fizika koja je prilično kompleksna unutar igre funkcioniše besprekorno tako da sve skupa to zaista deluje impresivno. Neke veće razlike između low i high podešavanja zapravo i nema, što mi u najmanju ruku izgleda neverovatno! Igra je veoma dobro zaokružena na tehničkom planu, a Remedy je praktično sa ovim projektom potvrdio i neke moje predpostavke koje se tiču pitanja izvlačenja nekakavog grafičkog maskimuma u igrama ovog tipa. A to je naravno koncept zatvorenog prostora u kombinaciji sa statičkim osvetljenjem i tzv level streamingom. Podešavanja tokom igranja koja sam ja korsitio su mahom bila na mediumu, na konfiguraciji iz potpisa. Naravno primetio sam manje oscilacije u deonicama koje su otvorenije i naročito u delovima gde ima dosta volumetričkih magli i partikala, ali to je normalno za očekivati i nešto što je tipično za sve endžine. Čini mi se da SSAO nije baš najsrećnije implementiran, jer prilično obara frejmrejting, za razliku od recimo Unreal endžina gde nekog vidljivijeg gubitka praktično nema i to u open world mapama koje su ipak kud i kamo zahtevnije. Sve u svemu, Control je dosta dobra igra u svom žanru, a Remedy ima još jedan, reklo bi se više nego korektno zaokružen projekat! :eyebrows:
 

Prilozi

  • Screenshot-(15).jpg
    Screenshot-(15).jpg
    349 KB · Pregleda: 174
  • Screenshot-(23).jpg
    Screenshot-(23).jpg
    392.5 KB · Pregleda: 179
  • Screenshot-(40).jpg
    Screenshot-(40).jpg
    291.5 KB · Pregleda: 158
  • Screenshot-(103).jpg
    Screenshot-(103).jpg
    84.2 KB · Pregleda: 158
  • Screenshot-(108).jpg
    Screenshot-(108).jpg
    259.7 KB · Pregleda: 155
Poslednja izmena:
preporucujete li mis+tastaturu ili xbox kontroler ?
 
Mis+tastatura, kao i za svaku igru gde ima nisanjenja.

Mada opet, individualno je. Ima majstora koji bez greske kidaju shootere i na gampadu.
 
Poslednja izmena:
Ja sam toliko naviknut na M&T kombinaciju, da čak i vožnje i fudbal igram na njima, a džojped skuplja prašinu, ne znam za šta bi ga više ikad koristio, možda za neku tabačinu ili za neki melee / cqb TPS.
 
Pa da, eto njega bi morao na dzojpedu, ali generalno retko sta.
 
Naterali ste me da probam.
Elem, igra radi ali, sa dx12 imam problem sa texturama.
Učita ih prvo u nekoj predviđenoj rezoluciji i posle par sekundi učita brljotine od textura.
Izađem u meni, vratim se, sve ok, prođe par sekundi opet isto.
Dx11 radi savršeno normalno, za sada.
Da li je neko imao slične probleme i kako ih je rešio?

Igra ko igra, lepo izgleda, dosta detalja, priča zanimljiva za sada.
Malo mi je čudan setting, sve kao da je retro, '60 godine.
Podseća me malo na još jednu igru iz ove godine.
Zarazna je, brzo jede vreme.
 
Sjajna igra, opasno sam se navukao. Baš su bili inovativni.
 
^ nisi jedini, pod rtx izgleda prelepo. Sto vise igram igra mi se jos vise[emoji3]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
I ja sam poceo juce da igram pa koliko stignem. Stvarno zanimljiva i malo drugacija neka igra. Svaka cast :)
 
Jel zna neko da mi kaze da li je igra fokusirana na borbu ili pricu? Volim story-focused igre, jako me smara ako ima 90% borbe i prica je onako bzvz.
 
80-20 za borbu
 
Ja bih rekao 60-40 borba. Ali prica je daleko kompleksnija nego sto na prvi pogled izgleda.I moze mnogo informacija da se prikupi i pronadje. Narocito su zanimljivi neki side quests i treba ih igrati.
 
Side quest su super i slazem se da ih svakako treba igrati.
Takodje ne treba mesati lore igre sa pricom igre.
U ovoj igri nije akcenat na prici i to je skroz ok, to igru cini dinamicnijom.
Ja cu se opet ponoviti, okruzenje mi je malo monotono, ali sve u svemu, dobra igra.
 
Steta sto je relativno kratka igra a odlicna. Po meni mogli su malo duza da bude

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Izašlo na Epic store-u i koliko vidim svi koji su kupili igru imaju ga za DŽ! ;)

Svaka čast na ovom potezu... :)
 
Obrnuo sam igru, odmah da kazem da mi nije ni priblizno dobra kao Quantum Break, a obzirom da mi je QB losiji od Alan Wake-, a AW losiji od Max Payne serijala, dolazimo do zakljucka da Remedy pravi sve losije igre... ne kazem da su lose, vec da su od Max Payne 1 koji je klasik u svakom smislu te reci, svaka naredna igra bila za nijansu losija, znam da su radili Max Payne 2, dok za trojku ne znam dal su bili umesani jer je potpisan samo Rockstar.

Da se vratim na Control, prvih dva sata mi je bila toliko dosadna igra da sam se jedva suzdrzao da je ne obrisem, prica mi je bila uzasno bezveze, uopste nije po mom ukusu, likovi isto, svet... nista mi se nije svidjalo... pa onaj lavirint sa mapama...
Ipak, odlucio sam da nastavim i igra mi jeste postala bolja, dovoljno da je zavrsim i odradim vecinu sporednih questova, ali na kraju kad se sve svede, ovo mi je samo OK igra, nikako mi nije igra godine, sto ju je valjda IGN proglasio.

Mapa u igri nije najsrecnije uradjena i tesko je naci pravi put, ali uvezba se to nekako vremenom, iako bude i dalje mucenja.
Tehnicki igra izgleda lepo, mada i dosta mrljavo jer su tako farbali neke objekte zbog Ray Tracing-a, koji ja nemam, pa igra izgleda gore bez RT-a nego sto bi trebalo, o performansama da i ne pricam, morao sam nekoliko stavki na medium i da iskljucim AA, ne bi li imao stabilnih 60.

Svet u igri mi se uopste ne svidja ni sama ideja ni koncepcija, kao ni sto su totalno bespotrebno ugurali Open World ovde, umesto starog dobrog linearnog iskustva, tako da im 20% skidam od ocene samo zato sto su upropastili igru sa Open World koncepcijom.

Najveca prednost igre je gameplay, kretanje, moci, rokanje, vizuelni stil i kamera je prilicno dobra, znam da su se neki zalili, ali meni je odlicna, bar na mom ultrawide-u.

Sve u svemu, gledam sad ovaj DLC i pitam se dal uopste da ga probam, ovo mi je bila zaboravna igra, negde u reonu 6.5/10.
 
nisu imali veze sa MP3.

sto ljudi,sto cudi,meni je najbolja remedy igra jos od MP2,QB mi je solidno najgori,a i takav je bar cista sedmica.nedodirljivi su po pitanju docaravanja urbane atmosfere,zapleti su im uvek inovativni i u najgorem slucaju bar krsteno je prezentovana prica bez potcenjivanja inteligencije igraca (razlog sto je QB po mom misljenju najslabija remedy igra,MP2 je neprevazidjeno remek delo po tom pitanju).cisto da ne pomislis da te kritikujem,sve sto si napisao apsolutno mogu da razumem,prosto ukus je ukus,do sutra mogu da nabrajam igre koje su klasici koje kod mene nemaju ni prelaznu ocenu (npr manje vise kompletan opus obsidiana).
 
Kako te nije mrzelo da iskopas komentar... :)
Covek je rekao svoje misljenje, ima puno pravo na to, dok ne spamuje/troluje...

...riding on 720p...
 
Svet u igri mi se uopste ne svidja ni sama ideja ni koncepcija, kao ni sto su totalno bespotrebno ugurali Open World ovde, umesto starog dobrog linearnog iskustva, tako da im 20% skidam od ocene samo zato sto su upropastili igru sa Open World koncepcijom.

Po meni ova igra aspolutno zaslužuje GOTY titulu s obzirom da je prilično dobro zaokružena, ali me i ne čudi tvoj stav s obzirom da je priča jako specifična i jasno je da se ovakav tip igre neće svima dopasti. Samo bih dodao još da ovo nije open world igra, već praktično više corridor shooter čija definicija glasi otprilike ovako:

A shooter game where the player often is funneled through a more or less narrow path. Not leaving the player much choice in how he will get from A to B.

Dakle ova igra se apsolutno uklapa u ovo tumačenje između ostalog i zbog toga što je smeštena u zatvoren prostor tj. objekat, s tom razlikom što imaš slobodu da se šetaš kroz objekat koliko god želiš, čega naravno nije bilo u starijim igrama.

Što se tiče DLC-a ne bih nikome savetovao da igru započinje ispočetka samo zbog toga i to prevashodno što pomenuti DLC zapravo izgleda otprilike ovako. Reč je o jukebox mašini, za koju je potrebno imati token kako bi se pokrenula ploča, čime se praktično aktivira nova mapa. Međutim problem je što se dotična mapa igra u intervalu od 20 minuta i to je dozvoljeno vreme za koje je potrebno završiti 4 različite deonice koje nisu nimalo lake. Svaka se neznatno razlikuje, ali suštinski gledano to nije bitno jer nema veze previše sa pričom već je to ubačeno kako bi igrač mogao da osvoji neki dodak u vidu boljeg moda za oružije ili neki novi outfit. Dakle sličan je multiplayer koncepciji i što se mene tiče totalni je višak. Svaki put kada omaneš moraš tumarati okolo i tamaniti protivnike koji iskaču random kako bi sakupio dovoljno resursa da napraviš novi token za pomenuti jukebox, što je više nego bezveze...

Iskreno se nadam se da će sledeći najavljeni odnosno drugi po redu DLC ipak biti malo smisleniji od ovoga... ,)
 
Poslednja izmena:
@DeRadicci Isto tako bih mogao da citiram gomilu igra koje sam pohvalio, evo trenutno bez razmisljanja AC Odyssey mi je najbolja igra koju sam igrao ove (prosle) godine.
Ukusi su naravno razliciti, ali ja uvek iskreno dajem svoje misljenje i desava se da zvuci ponekad da napljujem igru, mislim da je to zbog toga sto se uvek fokusiram na negativne aspekte jer sam veoma kritican (i samokritican), ali to ne znaci da igra nema dobrih strana i da nisam uzivao u nekim momentima, tako da nemojte bas uvek bukvalno da me shvatate.

Po meni ova igra aspolutno zaslužuje GOTY titulu s obzirom da je prilično dobro zaokružena

Jeste, dobro je zaokruzena, dobar paket tu se slazem, kao i inace sve Remedy igre, ciji sam veliki fan, a sto se tice GOTY, tu se ne slazem, mislim da je bilo nekoliko boljih igra koje su to vise zasluzile.

Samo bih dodao još da ovo nije open world igra, već praktično više corridor shooter

Ponovo, slazem se, ja bih se izrazio da je polu open world u zatvorenom prostoru, mozda je i bolje sto nije potpuni open world obzirom kolko je konfuzna sa hodnicima i istrazivanjem, mada da nije sve u zatvorenom, ne bi to bio toliki problem.

A shooter game where the player often is funneled through a more or less narrow path. Not leaving the player much choice in how he will get from A to B.
Dakle ova igra se apsolutno uklapa u ovo tumačenje između ostalog i zbog toga što je smeštena u zatvoren prostor tj. objekat, s tom razlikom što imaš slobodu da se šetaš kroz objekat koliko god želiš, čega naravno nije bilo u starijim igrama.

Pre bih rekao da su oni ovo nazvali Open World (osim iz marketinskih razloga ocito) najvise zbog toga sto mozes da biras koje ces misije da igras kojim redosledom (sto je nesto sto je meni neverovatno nebitno i besmisleno).

Zaboravih da pohvalim RPG aspekt u igri koji mi je ok, sto se tice oruzja, samo dva su mi bila korisna Spin i Pierce, ostala su mi bila beskorisna, mada naravno najbolje je samo kad se roka sa mocima.

Sto se tice DLC-a, da, izguglao i izjutjubovao sam sta je to i video da tu nema nista mesa, obrisao sam i glavnu igru i DLC i zapoceo da igram sledecu :)

Podseca me taj DLC na njihove prosle radove, recimo Max Payne, pa si imao tajmer da sto pre zavrsis misiju, nisam to voleo ni tad.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno