Šta je novo?

Sklapanje konfiguracije

Učlanjen(a)
02.08.2018
Poruke
1,023
Poena
100
Pozdrav ljudi, znam da sam gledao na forumu ali ne mogu naci gde se nalazi pa ako moze neko nek postavi linkove, zanima me sklapanje konfiguracije za opste namene, malo gaming( u slobodno vreme, tipa Dota 2, nikakve nove igre u 4k) , malo programiranje (front i back, rekreativno takodje), od svega po malo... Nikakav video editing i slicno, jer nisam u toj prici...
Za svoj posao primarni imam Hp brand PC, i on mi sluzi za office i te gluposti a s obzirom da mi je radno mesto kuci, dosta vremena provodim za racunarom ali jednostavno taj firmin pc ne moze da gura nista, kuciste je malog formata, i3 sa integrisanom graf. 128gb ssd itd... e sad postoje neke komponente koje bih mogao da izvadim i iskoristim ali ne bih to radio jer iako me niko nista ne pita ipak je firmin pc, pa se ne bih igrao sa tim...
Ono sto sam ja zamislio je neka AMD konf. sa R5 procesorom, nekom plocom B450, 480gb ssd i minimum 16gb rama (2x8gb) moze u startu i 8 pa bih jako brzo kupio jos 8 bar to nije skupo, a s obzirom da je ddr4 radice to lepo. grafika bi bila mozda rx580 8gb, napajanje neko po vasoj preporuci a da nije preskupo...
Naravno otvaram temu kako bi mi vi preporucili gde to da kupim i od kog proizvodjaca, posto nemam da kupim odjednom sve ( nije mi prioritet ) krenuo bih u lagano sklapanje koje bi trajalo mesec-dva dana...
voleo bih da mi preporucite kuciste pa sve po redu, kuciste bih voleo da uzmem ako postoji u nekoj normalnoj ceni sa kaljenim staklom jer posle toliko godina voleo bih da imam jedan lep racunar.
Nisam gadljiv ni na Madjare ali posto nisam nikada kupovao na taj nacin voleo bih da mi linkujete sve komponente od odredjenog prodavca jer ih ja ne znam po nadimcima koji je koji a cuo sam za njih da su pouzdani.... Znam da ima puno ovakvih tema ali eto voleo bih i ja da imam svoju sa vasim predlozima
Bitno je da konf. nije preskupa tj nemam para sa Top komponente niti je meni to potrebno, i da mi date neki redosled u nabavci kao i vase misljenje sta kupiti i sta je najbolje
Hvala punoo
 
Poslednja izmena:
Single channel memorija, zasto?
 
Hvala puno gledacu neku grafu do 100-110e, pa koja naleti 4-8 gb.... single, dual, nebitno mi je, ja igram Dotu 2 (kad igram igre) koju isto tako igram na i3 sa integrusom sasvim ok, nisu max podesavanja ali meni dovoljno, ne koristim photo shopove ili video editore... e sad mislio sam da u buducnosti (sto pre ) ubacim jos jedan stap 16gb isti, zato sam uzeo 16gb, da ne bih gurao 4x8, zbog budzenja, tj ne bih voleo guzvu koja ce da smanjuje protok vazduha u kucistu, isto tako necu trpati RGB hocu sto svedenije da izgleda i manje stvari unutra... koliko znam ram je ram i bitna je brzina, latencija sto ok u pravu si ali meni to ne znaci zivot i smrt toliko, reci mi ako gresim negde? MB tj bios konfigurise dual channel ram ukoliko ubacim jos jedan isti?
 
Poslednja izmena:
Pricas o necemu sto ne znas, vidi se :)

Mnoge igre danas imaju benefita od dual channel-a, ne toliko u smislu prosecnog frame rate-a, vise u smislu da je frame time mnogo bolji, sa manje dropova i stabilnijim fps-om. Potpuni je fail uzeti single channel ram za novu konfu.

Ta memorija radi na 3400MHz i 1.2V, mozda ce raditi na 3000MHz CL15 1.35V, probaces u biosu, mada ja bih to prodao/vratio i uzeo neki 2x8GB 3000/3200MHz CL15/CL16 kit, oni su barem jeftini sada.
 
Evo sad sam se cuo sa radnjom tako da cu zameniti za 2x8gb
Hvala ti na savetima svakako, imam zelju da naucom nisam od onih sto se prave pametni, zato sam i ovde, javljam zasta sam promenio. Znaci sto vise mhz i sto manje latencije :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tako je, optimum je 3000-3200MHz CL15/CL16 sto se tice odnosa cena/performanse.

Dobro si uradio, ionako je 32GB potrebno za specificne namene, za gaming i standardne namene je 16GB dovoljno, i bice dovoljno jos dugo.
 
meni fali samo jos maticna ploca,uzeo sam ove komponente
i5 9400
thermaltake 530w-semi modular
fractal design C TG
HYPERX 8GB DDR4 FURY Black 2400MHz CL15
kingston ssd
odlucio sam se za plocu sa h370 cipsetom.samo ne znam dal da kupum matx ili atx.uzeo bi ASROCK H370 Pro4 ili Asrock H370M Pro4.graficku planiram da kupim kasnije a mozda kupim jos jednu ram memoriju ako nadjem istu
 
S obzirom da si kupio pogresan procesor (kupovina Intela pored Ryzena i to jos par dana pre izlaska Zen2 procesora je neobjasnjivo) ne mozes vise pogresiti sa plocom...
 
A bice skupi sad procesori novi kad izadju a cekati jos par meseci pff, ja nemam zivaca, bice bar 100e skuplji od trenutne cene 2600
Ne isplati se nama nezahtevnik korianicima to sto pricas ti, ma koliko da su bolji.
A to sto je uzeo intel pa sta. Ne fali intelu nista u normalnom koriscenju. Iovako sigurno bar polovina trzista pripada intelu, verovatno je to u opadu ali daleko da je pogresio. Ja furam sve sto meni treba za posao i poneku igricu, tipa wot,dota 2 na slabasnom i3 6xxx samo sa integrusom i 4 gb rama. Sve to sljaka kako treba. E sad za OC, boostovanje u to se ne razumem ali meni ko prosecnom korisniku intel zavrsava sve sto mi treba


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
5794dcdc5ea1a4c00416ed8921d5c45f.jpg


Uzeh ovo na kraju 3000 mhz cl15 nije imao kit zanimljiv. Bilo je ili da vratim novac pa da jurim u trzni centar negde ili ovo.. bice valkda dobro. Jos ce malko i da sija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Odluka je ipak pala na 2600x, porucio pa sad cekam do cetvrtka.
Koristicu ga sa stock coolerom dok ne vidim sta cu, znam da je lc 120 ili 212 cm jeftin ali bih isao pre na kraken ili nesto u tom rangu zbog estetike i stealth clean look a tu je i razlika u buci.
Jedino sto sam video da temp i nisu neke sa AIO sistemima. Lc 120 od 20e i kraken od cca 100e su tu negde :) zato i necu da srljam mozda mi i dodje iz d u glavu da je to bacanje para, osim estetike naravno.

Trenutno imam 1060 6gb ali planiram upgrade kroz neki mesec na nesto novije u nekom midd range segmentu. Cca 250 e ...
Sta znam, zbog obaveza celokupno sklapanje sporo ide, pa eto bar se nadam da ce mi se isplatiti cekanje, da ce lepo sve da ispadne na kraju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vodeno hlađenje ti je overkill za taj procesor, iskreno (plus, H500 nije naročito AIO-friendly). Plus, vodena hlađenja i nisu tiša od vazdušnog sa kvalitetnim ventilatorima, jer pumpa takođe pravi buku i tipično se ventuilatori vrte brzo. Ako ti je estetika fokus, potraži kod Mađara Arctic Freezer 34 eSports Duo u crno-beloj kombinaciji. Lep je, slaže ti se uz kućište, odlično hladi i nije mnogo skup (40€).

Arctic_Freezer_34_eSports_DUO_09_18AD0D80A89B46209B6E3C2B7645B405.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu, porucio sam lc cc120 RGB zbog crne boje a i 25e je, pretpostavio sam da je overkill pa sam sklopio recenicu vezano za estetiku sto bi i bio primarni razlog uzimanja iste :) koliko god to glupo zvucalo..
Ipak 10-15-20 stepeni u loadu nije malo u korist aftermarket coolera


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
.

Trenutno imam 1060 6gb ali planiram upgrade kroz neki mesec na nesto novije u nekom midd range segmentu. Cca 250 e ...
Sta znam, zbog obaveza celokupno sklapanje sporo ide, pa eto bar se nadam da ce mi se isplatiti cekanje, da ce lepo sve da ispadne na kraju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa neki valjan upgrade bi bio na rtx 2060/70, a ona je dosta iznad tvog budžeta.
Čak i 1660ti je iznad tvog budžeta, ali ti ona ne donosi baš toliki skok. Možda dobijes ~15 fps
Tu bi ti bilo pametno da još sačekas. Može 1060 6gb da gura lepo sa r5 2600x.



Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
1660ti je 30+% jaca karta, mislim da je to super upgrade za male pare.
A moze i ati 5700, jos bolje, ako sam ja skontao d ahoce da doplati 250e na prodatu 1060.

Ako se prica o ukupno 250e, moze samo polovno da se nadje upgrade

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu, porucio sam lc cc120 RGB zbog crne boje a i 25e je, pretpostavio sam da je overkill pa sam sklopio recenicu vezano za estetiku sto bi i bio primarni razlog uzimanja iste :) koliko god to glupo zvucalo..
Ipak 10-15-20 stepeni u loadu nije malo u korist aftermarket coolera


Sent from my iPhone using Tapatalk
20 stepeni ravno, testirano sa CM 212 i LC-CC-120, i kod mene na 1300X, i po mnogim testovima po netu.

Doduse ovaj Arctic stvarno bolesno izgleda, a i bolje hladi, za neku skuplju polukonfu mislim da ne bih za 15e razlike uzeo LC :D
 
Poslednja izmena:
1660 ti je po meni super posle ove. Prodacu ovu moju i dodati 200-250e.. ali otom potom to. Casticu sebe za novu godinu :) sad bih ipak malo i na more da odem.. :)
Gledao sam taj artic ali stvarno nema potrebe, s obzirom da sam hteo da guram sa stock varijantom i ovo je premija (LC)
Uostalom imam jos stvari koje mi fale npr 2 venta za kuciste koje nisam jos kupio jer svi kazu da u ovom mom kucistu nema razlike u temp i da je bolje ostaviti samo ova dva da izvlace i da ne bacam pare.. ALI imam rupu napred, ruzno je. Kupicu verovatno dva 140mm NZXT venta i staviti da oni izvlace a ova dva 120 napred da uvlace taj osakaceni vazduh...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma samo LC-CC-120-RGB i Scythe Mugen 5 rev B ako pricamo o bang for the buck kulerima. Prvi je 3000, sto je ipak osetno jeftinije od arctica od 5000, a kad vec bi se vec davale te pare, onda realno ni 6500din za Scythe nije mnogo vise a kuler ubija. A subjektivno, oba su mi daleko lepsa od Arctica. Za 3600 je LC odlican izbor.

A nece to da moze tako kako si ti zamislio sa ventovima, ponajvise zbog toga sto H500 pozadi podrzava samo 120mm vent :)

Inace i ja mislim da je 1660/1660ti bacanje para nakon 1060, neki polovan 1070 za 200e je vec ok upgrade.
 
Poslednja izmena:
@Херој87

S obzirom da je još u prvom postu naveo da ne planira nešto tipa 4k ili 2k, nema potrebe jos uvek da menja 1060, ona tera igre 60+fps bez problema u 1080p.
Ako mu iskoči nešto povoljno rtx2060 ili ove nove radeon 5700 onda bi mogao. Uglavnom ne treba da žuri sa menjanjem grafičke.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Smorio sam se za ventove sad :) nmvz juricu onda 120mm pfff na to nisam ni obracao paznju. Bas bi bilo bolje da 140 izbacuju jer je iovako restriktivan airflow u h500.. hvala ljudi za grafu ne zurim iovako me stvarno ne zanima niti imam 4k monitor, kad bude bio trenutak videcu kako stoje cene.
Javljam se u cetvrtak ako bog da sa slikicama kd stigne i montiram sve :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jedan update samo: stigao procesor, postavio sve, sa stock kulerom jer me ovi nisu zvali jos, kad stigne menjam ovaj.. instalirao win bez problema i upalio bez problema sve.
Sad nemam vremena ali veceras cu da se igram vidim da mi memorije rade na 2 i nesto pa da ih podignem itd...
ba78023b40ac8c55fbd1e64340c9b708.jpg





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zasto igras dotu na DX9, a ne na DX11?!

Jos tuznije je sto je po defaultu DX9 u 2019-toj godini.
 
Evo prebacio sam sad, i povecao na max 240 fps.
Jedino sto sam morao da podesavam onaj ryzen profil minimum processor nesto i maximum.
Stalno mi se vrteo na 1.3-1.5v a min u tom profilu je bilo 90% (windows) i stavio sam na min 5% dosta je spustio V.


Sent from my iPhone using Tapatalk
f5dbf230a74a846e077975f74419ce53.jpg


Nikad nisam bideo ovakvu grafiku na doti :)
 
Poslednja izmena:
Imao si srecu sto si okacio SS gde se vidi koji se API koristi :)

Sto se procesora tice, napon, klok i ostalo se podesava u biosu, nije preporucljivo cackati preko Windowsa te stvari, isto kao sto se update biosa ne radi iz Windowsa.
 
Nazad
Vrh Dno