Šta je novo?

Sklapanje konfiguracije

DusanMilosevic

Poštovan
Učlanjen(a)
02.08.2018
Poruke
1,023
Poena
90
Pozdrav ljudi, znam da sam gledao na forumu ali ne mogu naci gde se nalazi pa ako moze neko nek postavi linkove, zanima me sklapanje konfiguracije za opste namene, malo gaming( u slobodno vreme, tipa Dota 2, nikakve nove igre u 4k) , malo programiranje (front i back, rekreativno takodje), od svega po malo... Nikakav video editing i slicno, jer nisam u toj prici...
Za svoj posao primarni imam Hp brand PC, i on mi sluzi za office i te gluposti a s obzirom da mi je radno mesto kuci, dosta vremena provodim za racunarom ali jednostavno taj firmin pc ne moze da gura nista, kuciste je malog formata, i3 sa integrisanom graf. 128gb ssd itd... e sad postoje neke komponente koje bih mogao da izvadim i iskoristim ali ne bih to radio jer iako me niko nista ne pita ipak je firmin pc, pa se ne bih igrao sa tim...
Ono sto sam ja zamislio je neka AMD konf. sa R5 procesorom, nekom plocom B450, 480gb ssd i minimum 16gb rama (2x8gb) moze u startu i 8 pa bih jako brzo kupio jos 8 bar to nije skupo, a s obzirom da je ddr4 radice to lepo. grafika bi bila mozda rx580 8gb, napajanje neko po vasoj preporuci a da nije preskupo...
Naravno otvaram temu kako bi mi vi preporucili gde to da kupim i od kog proizvodjaca, posto nemam da kupim odjednom sve ( nije mi prioritet ) krenuo bih u lagano sklapanje koje bi trajalo mesec-dva dana...
voleo bih da mi preporucite kuciste pa sve po redu, kuciste bih voleo da uzmem ako postoji u nekoj normalnoj ceni sa kaljenim staklom jer posle toliko godina voleo bih da imam jedan lep racunar.
Nisam gadljiv ni na Madjare ali posto nisam nikada kupovao na taj nacin voleo bih da mi linkujete sve komponente od odredjenog prodavca jer ih ja ne znam po nadimcima koji je koji a cuo sam za njih da su pouzdani.... Znam da ima puno ovakvih tema ali eto voleo bih i ja da imam svoju sa vasim predlozima
Bitno je da konf. nije preskupa tj nemam para sa Top komponente niti je meni to potrebno, i da mi date neki redosled u nabavci kao i vase misljenje sta kupiti i sta je najbolje
Hvala punoo
 
Poslednja izmena:
Prvo, najbolje je da skupis pare pa da kupis sve jer cena padaju stalno pa zasto bi sad uzeo nesto sto za dva meseca moze da bude jeftinije?
Drugo, primer igre koje si dao nije nista zahtevno (Dota 2) ali ako hoces novije naslove u 1080P ovo sto si naveo je skroz ok.
Dakle Ryzen 5 2600 (posto nemas para sad skupljaj i cekaj Jul kada ce da izadje Ryzen 5 3600 koji ce biti bolji za 50-60e vise), MSI B450 Gaming Plus ako neces nesto da ludis sa overclockom mada moze i na njoj, inace juri Tomahawk ili neki X470 cipset.
Memorija obavezno 2x 8GB da iskoristis dual channel, 3000+ MHz.
SSD ako mozes uzmi NVME koji nije skup tipa Kingston A1000 480GB a moze i SATA.
Grafika RX 580 kao sto si naveo.
Na KP ce vec neko reci, znam da je Fanta najpoznatiji, Digital Trigger ili tako nesto.
Sad trenutno je cena procesora ista (18k u em*i a na KP je 150e). Kingston A1000 je 70e (9300 bio u istoj radnji, sad ga nema). Na KP imas i postarinu ne zaboravi pa to uracunaj u razliku i da li se isplati cimanja (po meni uglavnom ne). Radnje imaju besplatnu isporuku.
 
E ovo je definitivno pravi odgovor, hvala ti puno, sacekacu novi procesor R5 ovo sve ostalo je kako sam i zamisljao... nisam gadljiv na madjare ali volim vise u radnji naravno... neretko se desava da prodavci na kp ne azuriraju cene kao prodavnice pa je dosta puta ista cena u radnjama. Danas sam dodao po malo rama na pc-u i lap topu tako da cu sacekati rodjendan (4.8) pa krecem u nabavku... ploca ce malo pojeftiniti kao i ssd i ram sigurno po bar jednu crvenu za dva meseca:)
Imao sam u glavi kao ako kupujem pojedinacno u glavi ce mi manje zvucati.. ali u pravu si skroz, ovo ide u screenshot i puno ti hvala. Najvise me je zanimala ploca. I koliko sam shvatio nema neke velike razlike u ploci od 100 i 200e... one 300,400e su vec ozbiljna prica i tu tek ima razlike... hvala puno jos jednom


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk
 
Nnc, i ja planiram slicnu konfiguraciju i cekam da vidim sta ce 3600 da donese i koja ce cena biti. 2600 sad vise nema po toj ceni kod nas, to je bilo ono bulk pakovanje ali komplet sa hladnjakom, sad je klasicno Box 20500 pa se vise isplati od Madjara.
Pitao ja pre 10-tak dana za cene, ploca je 100e a Kingston HyperX 8GB 3200MHz je 50e.
 
Ram je u konstantnom opadanju i veoma jeftin... A ici ce to jos malo nize. Ja sam u februaru platio 125e 2x8GB Predator na 3000MHz...
 
Ok naravno da je u opadanju, hvala bogu ali kad se gleda sklapanje konf. On je nekako najnebitnija veoma bitna stvar :), uvek u glavi ono to cu lako jeftino je i onda te zveknu za 120-150e za dva stapa od 8gb -.- sad sam kupio za pc 8gb hyperX 2400 ddr4 za 6000 na akciji u domacoj radnji, znam da sam mogao jeftinije mozda negde ali jedva sam nasao taj da se gadja sa tim sto je dosao uz racunar.
U pc sam imao 4gb neki samsung koga nema nigde i nisam nasao po radnjama 4gb kao mora da se naruci bla bla i uzeh 8 kingston i kao sacuvaj racun mozda nece raditi ali radi...
em drugi proizvodjac em druga velicina.. ali parametri isti.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mindstar nisam znao, sad gledao, opasne ponude ima. Ryzen 5 2600X za 150e sad. Ovo za DHL nocu sam video ali nisam bio siguran da je tako, koristio Google translate posto ne znam Nemacki. Pitanje za tebe ako znas, da li mogu ja odavde da porucim sa Paypal na primer a da stavim isporuku u DE kod rodjaka? Odradim to nocu i ustedim na postarini. A za sumu, ako bi uzeo vise stvari, da li se racuna suma zajedno ili ne?
 
Verovatno možeš da platiš preko paypal, a da isporuka stigne tvojim rođacima, ne vidim problem, njima je važno da dobiju novac.
Ne garantujem 100%, ali pretpostavljam da može.

Suma se računa zajedno, bitno je da dostigneš 150 evra ili više.
 
Da, verovatno moze ali posto dolazimo i do problema carine, ako ih lupe, nista nisam uradio. Tako da sam uradio upit na KP i dobio ove cene:
Ryzen 5 2600 - 133e
MSI B450M Gaming Plus - 75e
Kingston A1000 480GB - 64e
G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz - 69e
Porucio, jedino se memorija ceka dve nedelje al posto mi nije hitno, uzeo.
 
Koje kuciste imas ili si uzeo? ja gledam sad da sklopim konf ali ne stavlja mi se to sve lepo i novo u neko MS kuciste od 20e.
Ako bi postojala dobra dusa nekako da me odgovori da dam 10.000 za NZXT H500 white and black bio bih mu zahvalan jer sam se opasno nalozio na to kuciste.
imajte u obzir da nikada nisam imao ovako dobar komp, i voleo bih da ga sklopim kako treba a da ne gledam gde mogu da ustedim 10-20e.... cene su kod nas u jednoj radnji i ispravite me gde moze isto tako dobro ali jeftinije (mislim na ssd, kuciste...) ne bih uzimao bitne stvari na KP...
za sad u korpi:

NZXT H500 CA-H500B-W1 10.390,00 RSD
MSI B450 TOMAHAWK 13.060,00 RSD
16GB DDR4 3466MHz HyperX HX434C19FB/16 12.900,00 RSD
520W Seasonic SS-520GM2 8.075,00 RSD
250 GB Samsung 970 EVO MZ-V7S250BW 9800din
PCU-2600X 23000din cini mi se u jednoj domacoj radnji

GPU- ne znam na kraju cu to nesto polovno neku 580 8gb ili koju vec meni je dovoljna i 4 gb verovatno
 
Ono gde mozes da ustedis je eventualno SSD, po meni ne vredi 4000 din razlike izmedju 970 EVO i Kingstona A1000. Ok, jeste Samsung triput brzi na papiru, ali sve je to vec dovoljno brzo da u realnom radu neces primetiti neku razliku.
Ostalo je super skockano, a nema razloga da ne uzmes H500 ako ti se dopada, brutalno je kuciste. Nemoj uzimati 2600X vec uzmi 2600 obican kod madjara za ~135e i metni mu LC-CC-120-RGB od 25e i klokni ga.
Kontam da imas neku averziju prema madjarima, ali sansa da ti stigne neispravan cpu su minimalne, jos manje da se "pokvari" u garantnom roku, a usteda osetna. Alternativno sacekaj 3600 pa to uzmi.
 
Poslednja izmena:
Moguce da cu sacekati mada meni stvarno nije potreban cpu poslednje generacije kad je i ovaj vise nego odlican s obzirom da furam zadnjih godina i3 sa 2 jezgra. Na nekoj mini ATX ploci 128gb ssd i do skoro sa 4 gb DDR4 rama. To mi je firma dala pa zato koristim ali lepo radi svakako.

Videcu sa SSD to jos nisam odlucio moguce da cu uzeti obican. A za 2600X cu takodje videti da li ga ima na stanju gde je povoljniji. Sve ovo planiram dok se parice odvajaju za to, tako da ne verujem da cu od Madjara.
Vidjao sam na KP neke komplete tip:
2600x+b450-A Pro+ 8gbddr4 3000mhz za 270-280e
Sto nije lose ali nije to to sto ja hocu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Onaj fabricki cooler sto dolazi u pakovanju sa Ryzen 2600/2600x zavrsava posao na stock clocku mesec, dva dok se malo ne opasuljim sa parama pa kupim neki bolji? koliko je naprimer LC cooler neki od 20e bolji od stock? ne bih to kupovao dok ne skupim pare za Noctua ( ima ih vec oko 6000din) i uzecu Noctua NT-H1 pastu ( 800din 1.4ml, pa nek stoji taman da promenim i na drugom kompu)...
za sad sam porucio:

NZXT H500 CA-H500B-W1 10.390,00 RSD
MSI B450 TOMAHAWK 13.060,00 RSD
16GB DDR4 3466MHz HyperX HX434C19FB/16 12.900,00 RSD
520W Seasonic SS-520GM2 8.075,00 RSD
240 GB Kingston SA1000M8/240G - 5.460,00 RSD (jeste bolji i brzi samsung ali neisplati se trenutno ta razlika u ceni)


CPU nisam jos porucio, sacekacu nedelju, dve da vidim i razmislim mada bih ja uzeo pre 2600x R5 i pustio da radi na stock clocku.
 
Dodaj 2000 i uzmi na KP Seasonic Focus plus Gold 550. Ovaj 520GM2 je ok, radiće posao, ali je matora platforma i Bronze...za tako malu razliku u ceni, mislim da vredi uzeti Focus Plus.

Umesto Kingstona uzmi A-DATA ASX8200PNP-256GT-C. Za nekih 500 din više imaš propisni NVME uporediv sa Samsungom, ali za mnogo manje para. Ili prosto batali NVME i uzmi bilo koji standardni SSD, ni sa Kingstonom ne dobijaš ništa bolje...

Ako su pare problem, nađi jeftinije kućište (Cooler Master MB511 sa mrežastim prednjim panelom nije loše) i/ili jeftiniju memoriju ili prosto uzmi 2600...

Stock kuler će raditi posao, LC će biti tiši i hladiti bolje kad je CPU napet...s obzirom koliko je jeftin, vredi ga uzeti.
 
A CL19 ram nikome ne smeta? :D

Taj SSD je kanta svakako, ili standardni SATA, ili normalan NVMe.

Ako nista drugo, barem nije brend masina :)

Sto se procesora tice, za 7-8 dana izlazi Ryzen trece generacije, besmisleno je kupovati sada.
 
Ne isplati se jer ne skalira linearno perf/$ procesora?

Kad se sracuna cena cele konfe, cena boljeg procesora nije ni 10%, sto je smesno, a dobija se primetno bolji CPU.

U svakom slucaju je besmisleno kupovati CPU u ovom trenutku, dok ne izadju testovi, osim ako je bas hitno.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam jos uzeo cpu ali sigurno necu uzimati novi jer mi ne treba, @djalf pusti poruku od koga si uzeo cpu za te parice, porucicu ga i ja.
uglavnom nebitno je za ssd, ne kosta 100 dukata, procesor, ploca, napajanje je dosta bitnije (opet nisam uzeo kinesko vec brand napajanje, dal ima boljih za 1000,2000 din vise? ima..ako bude potrebe promenicu ga u buducnosti), a dal je ovakav ssd ili onakav ko ga sisa, garanciju ima 2-3 godine ili koliko vec a ako za to vreme nemas da promenis stvar od 50e *mjau**mjau**mjau**mjau*ga stvarno..
a to za ram dal je cl16 ili 19 mene to ne zanima :D svakako su sad sve dobre.
Prvenstveno sam hteo konf sa OVIM kucistem! zatim sa ovom plocom, ryzen 2600 (X) ili oc, nebitno i 580 8 gb.....
cpu i gpu cu ovih dana da pojurim, recite mi za grafiku koja je realna razlika izmedju 4 i 8 gb u nekom normalnom gejmingu, ne toliko zahtevne igrice, rad po malo u netbeansu sa ponekim jezicima, my sql itd...? kapiram da mi ni ne treba neka jaka grafika?
 
Poslednja izmena:
951ecd85fa159ca84bedf8166d30b221.jpg


Ovaj kabl sto ide od fron panela(usb) na kucistu je najveci problem nikako ne moze da se sakrije ni od nazad -.-
I treba mi za napred jos dva ventilatora.. bas su bezobrazni sto nisu stavili ceo komplet

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne zanima te koji je ram, a kod Ryzena za gaming performanse je latencija memorije prakticno najbitnija stavka?

Zanimljivo :)
 
951ecd85fa159ca84bedf8166d30b221.jpg


Ovaj kabl sto ide od fron panela(usb) na kucistu je najveci problem nikako ne moze da se sakrije ni od nazad -.-
I treba mi za napred jos dva ventilatora.. bas su bezobrazni sto nisu stavili ceo komplet

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne treba ti jaka grafika za tvoje potrebe...lepo je imati 8GB zbog igara ali i to zavisi od igara koje igraš. Nešto poput RX 570 bi bilo ok, po meni, dovoljno za nezahtevne igre u 1080p @60fps.

H500 je pomalo specifičan kad je hlađenje u pitanju...da ne ulazim u detalje, stavi jedan vent pozadi i jedan gore da izvlače vazduh, bez ventilatora napred (tzv. negativni pritisak). Po svoj prilici će temperature biti bolje ili iste kao sa dodatna 2 venta napred (koji baš i nemaju odakle da uvlače vazduh. Možeš, recimo, da zameniš te ventilatore sa nekim boljim poput Arctic F12 PWM, oni su dobri i nisu skupi.
Plus, procesor i grafika ne spadaju u vrele, ne moraš a brineš...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno