Šta je novo?

Šta kupiti da je manjih dimenzija

jevta

Slavan
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruke
973
Poena
275
Potreban je telefon za stariju osobu koju baš i ne zanima tehnika. Do sada je korišćena obična Nokia koja otkazuje poslušnost. Trebalo bi kupiti neki telefon da je manjih dimenzija, a da opet može makar viber da se instalira. Gledao sam svašta i nekako bih izbegao iPhone iz razloga što su ti manjih dimenzija verovatno slabiji sa baterijom, a android menjih dimenzije prosto nepostoji i da može da se kaže da je upotrebljiv. Gledao sam i starije Lumie, ali ne znam kako to radi danas i do kada će da radi taj w10m. Cena za koju bi trebalo kupiti nije fiksna, ako je nešto baš dobro, ali opet gledao bih sto jeftinije da se prodje. Svaki savet je dobrodošao

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ni slucajno Lumie, posebno ne za korisnika koji nema iskustvo koriscenja bilo kog smartfona a i OS je mrtav.

Ne znam koji si ''limit'' dimenzija kucista planirao ali znas i sam da je izbor malih androida veoma los. Ipak, povremeno mogu da se nadju polovni Sony compact modeli, konkretno Z1c za 50e ili Z5c za 90e, izmedju Z3c ali je ta 3 compact serija imala probleme sa odlepljivanjem displeja pa bih preskocio (mada, logicno nemaju svi Z3c taj problem + ako problem nije nastao posle 3-4 godine koriscenja verovatno je sve u redu sa telefonom).

U sustini to su i dalje veoma sposobni kompaktni androidi cije baterije nude solidnu autonomiju cak i kada su polovne (zbog velikog kapaciteta u odnosu na ostatak hardvera i fabricki podesenog sporog punjenja). Odlicno podnose cak i 100+ instaliranih aplikacija i softver im je generalno prilicno stabilan tako da ni tu ne bi trebalo da bude problema.

U slucaju da hoces nov uredjaj do 100e onda samo neki Saomi, od najjeftinijeg Redmi GO pa do Redmi 5 ili 6 mada su to veci telefoni, proveri da li bi odgovarali korisniku.
 
Poslednja izmena:
Danas sam intenzivnije istraživao i taj redmi go mi je bio interesantan, jer je nov. Takodje vidim da naleti i neki Samsung A3 2017, a da je tu negde sa cenom. Rezmislicu još, ali hvala svima na savetima. Ako neko kotisti taj redmi go mogao bi da napiše kako se ponaša posle par nedelja ili meseci korišćenja, jer je nešto najbliže starim telefonima koji su za nezahtevene korisnike.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Nemoj A3, bolje i ovaj Redmi Go jer ima Android One. Ovaj A3 ne može da sastavi par meseci rada bez gušenja i bagova. Plus nema nikakvih ažuriranja.
Baci pogled i na Redmi 4x.
Ako može telefon malo većih dimenzija od navedenih onda moze i Redmi 5 da uđe u opticaj. Ja kupio tati na otvaranju Mi Store-a za 10k, stvarno odličan telefon za te pare. Polovan mislim da može da se nađe za 60ak evra.
 
Hvala onda A3 otpada. Šta mislite o Nokia 3.1? Izašla bi ga povoljno, ako bi obnovio ugovor. Vidim da je i on u One programu i dosta ga hvale po recenzijama. Kako se pokazao u realnom konišćenju?

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Hvala onda A3 otpada. Šta mislite o Nokia 3.1? Izašla bi ga povoljno, ako bi obnovio ugovor. Vidim da je i on u One programu i dosta ga hvale po recenzijama. Kako se pokazao u realnom konišćenju?

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk

te nokie ne kostaju bas nista,Štose tiče lumie viber ,whatsapp radi bez greske, 730,735,950 itd ove malo jace
 
MS Lumia 550, i dalje radi besprekorno. Služi mi kao sekundarni sl. tel.

https://m.gsmarena.com/microsoft_lumia_550-7612.php

Čak pravi i iznenađujuće dobre fotografije. Sinu stigle dve biljke mesožderke pa sam ih danas malo slikao.

IMG-2948.jpg


Nokia 6 sa stock androidima se raspada nakon 1,5 godine korišćenja, sistem se raspada, ne tel.

Primarno koristim iPhone SE i u velikoj si zabludi za trajanje baterije. Meni zna da izgura i po dva dana. Ne igram igrice, ne gledam stream tv na njemu, YouTube, ..., koristim ga baš kao telefon primarno uz Viber povremeno.

Za stariju osobu kupovati bagoviti Xiaomi je po meni potpuni promašaj.
 
??

Lumia 550 se doslovno raspada koliko lose radi, ocajno iskustvo sa tim telefonom od samog pocetka koriscenja (januar 2016.), u sustini toliko lose radi da je otac minimalno koristi i to kao sekundarni telefon za poneki poziv i sms (i tu se desava da opasno ''zabode'')

Vajber ''radi'' ali ocajno, nestabilno i nenormalno sporo, horor za koriscenje. Sve ostalo je takodje horor, posebno za starije korisnike.

Jedino sto mogu da se slozim da kamera moze da snimi dobre, upotrebljive fotografije, cak i u auto. modu (sa i bez hdr).
 
Poslednja izmena:
Ja sam davno koristio Lumia 735 i radila je odlično na Windowsu 8.1. Odlično je i slikala, a i autonomija je bila super. Samo što je sistem mrtav i ne znam kako i šta sad radi.
 
Lumia u 2019 je cist mazohizam.
 
Potreban je telefon za stariju osobu koju baš i ne zanima tehnika. Do sada je korišćena obična Nokia koja otkazuje poslušnost. Trebalo bi kupiti neki telefon da je manjih dimenzija, a da opet može makar viber da se instalira.

Ne znam da li ste zapamtili šta je čovek pitao u prvom postu.

Ja sam imao istu dilemu, moji roditelji sa 75+ ne mogu da pređu na smartphone. Ne vredi, ne mogu da se snađu. Koriste obične, za sada im oni rade.

Inače pored Lumia 550 imam i čuvenu Lumia 520 koja i dalje savršeno radi. Laka je za korišćenje, "pločice" su dušu dale za starije osobe ali oni ne žele da menjaju navike. Doduše, verovatno ne bih ni ja jer im realno to ničemu i ne treba.

Tašta se s druge strane dobro snalazi sa Lumia 620 XL.
 
Mrtav ili ne na Lumiama radi sve sto ja koristim: Viber, Office, email, OneNote, poneka fotografija, kako - ne znam.

Imam 520, 550 i 620XL. Nijedna ne pravi problema.

Doduše, to nisu primarni telefoni niti sam ja korisnik kao većina vas. Spadam u "stariju" grupu korisnika, imam i Android i iOS u kući, tako da mogu da kažem da koristim sve.
 
Poslednja izmena:
Da, ali viber može sutra da ukine podršku za win telefone. Viber je kolega naveo kao jednu od retkih stvari koje bi trebalo da rade.
Savetovati nekoga da kupi win telefon u 2019 je čista glupost jer će ubrzo i puno servisa koji još uvek rade, prestati sa podrškom.
 
Ne savetujem ga da kupi Lumiu, naprotiv ja sam ga savetovao da kupi iPhone SE. :)

Ovo za Lumiu sam napisao jer ste vi počeli da pišete da ti telefoni nisu više upotrebljivi što je daleko od istine.

Takođe mu ne savetujem da kupi Xiaomi starijoj osobi koja tek treba da se upozna sa smartphone-om.
 
Dovoljno je da pročita nekoliko aktuelnih tema o Xiaomi modelima. To je previše prijavljenih problema, koji nisu nerešivi osobi koja zna šta da radi i kako da podesi, pogasi, reinstalira, flešuje, ... Po meni to nije telefon za starije osobe koje tek treba da se naviknu na smartphone.

Čak je i Peca recimo rekao da je UI u najmanju ruku čudan i da je potreban odeđeni period prilagođavanja.

Ja se dvoumim oko RN7 i A50 koji planiram da kupim za sina, čak idem i do Mi 9 SE ali nekako sve više naginjem ka A50 jer ću najverovatnije imati najmanje cimanja i problema s njim. Najradije bih mu kupio neki iPhone ali to trenutno nije cenovno isplativo da mu uzmem.
 
Koji su to problemi? To što ljudi flesuju, budze i sl. rade samo zato što mogu, a ne zato sto ima nekih problema. Ovo mi je treći xiaomi koji imam, i svi rade kako treba out of the box. Naravno, uvek možeš da flesnes drugi rom, instaliras gcam i jos ponešto, ali i bez toga rade odlicno.

Poredjenja radi, samsung ima problema sa otiskom prsta u ekranu, mi9 nema. Mislim da je bas a50

Sto se tiče miui-a, nema ništa neobično u njemu, android ko i svaki, ima i par zgodnih stvari koje nema stock android na koje se covek brzo navikne.

Tako da ti savetujem da probas xiaomi, a ne da siris dezinformacije na osnovu par tema na forumu za geekove [emoji3526]

Imam i huawei tablet, s njim npr imam više problema...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
I ja tebi mogu da savetujem da probaš iOS ali to ne radim. ;)

Ja ne širim dezinformacije, sve piše ovde na forumu u raznoraznim temama. Nisam ih ja pisao već korisnici Xiaomi-a.

Što se tiče A50 "čujem" da mu odlično radi proksimiti senzor za razliku od Xiaomi-a.

Čovek je pitao za savet i dobio ga je. E sad, to što si se ti nešto "uvredio" nije moj problem. Svakako će sam da odluči.
 
Nazad
Vrh Dno