Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Ovo deluje dobro. Međutim, čini mi se da je u pitanju implementacija kroz drajver, tj. da ne postoji specijalizovan hardware i da nije na nivou arhitekture.
Negde sam video da se nVidia oglasila povogom RDNA sharpening i Anti-lag feature-a, kako oni imaju slične tehnike već meko vreme, evo ovde ima nešto o tome:

https://www.pcgamesn.com/nvidia/nvidia-anti-lag-sharpening-amd-radeon-alternative

Ne bi me začudilo da upgrade-uju svoj DLSS da uključi neku vrstu sharpeniga po default-u :)

Usput, ima 5700 XT u firmi na E za ~440€, odlična cena. Kome ne smeta referentni kuler, mislim da neće biti bolje, pogotovo što kod nas može da se uzme i na rate.
Ja generalno volim referentne kulere ali da rade makar korektan posao. Kod Navi karti, u slučaju 5700 blower je sasvim dovoljan dok u slučaju XT nije.
 
Prednost RIS-a u Navi kartama je što ide kroz drajvere, pa developer nema nikakvog posla oko toga. Jednostavno radi. Mana je što je izgleda trenutno ograničen na DX/9/DX12/Vulkan i UHD monitore. Evo još malo detalja
https://www.youtube.com/watch?v=QZyHBAEJTC8&t=645s
Sve te tehnologije nisu nove, Sony koristi nešto slično sto godina. Glavni problem je bio i ostao to što rezultati variraju od scene do scene, negde je bolje negde lošije. Može se to isto uraditi i na starim GCN kartama, ali je pitanje da li bi bilo tako jednostavno i da li bi zahtevalo dodatni rad developera. Ako je tako, onda ništa od toga.

Što se Anti-lag opcije tiče, iz RTG-a tvrde de je drugačije (za njih bolje) od nVidia rešenja, dok testovi naravno variraju. Nekad je bolje, nekad lošije.

Inače, cena Navi 10 čipa je kao GP102/Vega 10. Baš je skup ovaj proces
https://static.seekingalpha.com/uploads/sa_presentations/504/43504/slides/9.jpg?1562768661
 
Ove referentne karte treba izbegavati, Igor Balkantech je uradio test, do 94C se greje XT model, to je prosto previse i ta karta nece dugo sa tim temperaturama. Blower nije mnogo bucan, mislim da ga nije ubrzavao i da je sve bilo na auto. Neka normalna temperatura je do 75C, sve preko toga znatno skracuje radni vek.
 
AMD-ovi bloweri su standardno loši, tako je i sa ovima...bolje je sačekati AIB karte. Koje će da budu skuplje pa price/performance u odnosu na konkurenciju nije tako privlačan, ali...
 
Pa ako budu 5-6% brže i toliko skuplje karte, ostaće isti perf/cena odnos. Bar je tako bilo sa RX 480 modelima. Ali da, vreme je da AMD napravi normalno referentno hlađenje za gaming karte
 
Pa ako budu 5-6% brže i toliko skuplje karte, ostaće isti perf/cena odnos

U odnosu na konkurenciju. Svi se lože na cenu Navi karti ali zaboravljaju da su to referentne karte sa krš kulerima i najjeftinija varijanta, dok su NVidia Super karte sa testova mahom bile FE verzije koje su najskuplje i imaju upotrebljive kulere (plus, pošto je RTX stariji, non-super karte mogu da se nađu jeftinije od originalnih cena, što dodatno ugrožava cenovnu prednost Navija). Kad porediš aftermarket Navi karte koje će biti skuplje i aftermarket RTX karte koje su jeftinije od FE, ispadne da Navi i nije toliko mnogo jeftiniji i da će izbor da se svede na to ko koju igru igra, za koju cenu može da ih nađe i koliki je fanboy jednih ili drugih...
 
Poslednja izmena:
Sada možemo samo da nagađamo šta će biti. Custom Super modeli kreću od 400€ za 2060S i 520€ za 2070S. To i dalje nisu konkurentne cene, imajući u vidu da su ref. 5700(XT) modeli 360€ i 415€. Ja bih dodao 20-30 € na te cene za najjeftinije cutom varijante, što je i dalje bolji odnos perf/price. Takođe, ljudi koji kupuju najbolje verzije custom kartica i ne brinu toliko o ceni, jer inače npr. Palit ne bi prodavao karte sa istim čipom po 400€ i 470€. A Powercolor je znao da napravi lošiji PCB od referentnog i malo bolje hlađenje i prodaje po MSRP :)
 
ASRock Takes The Lead In Announcing Radeon RX 5700 Challenger Series Graphics Cards

RX%205700%20XT%20Challenger%208G%20OC(L2).png
RX%205700%20Challenger%208G%20OC(L2).png
 
Pa, polako, biće (u avgustu). :D Samo je Asrock iskoristio trenutak da se poFali. :D
 
AsRock ne ume ni maticne da pravi, sad ce i graficke...
 
Lupio i osta živ.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 
^ +1

Testirali smo Asrock Rx570 Phantom 4GB, jako dobra kartica, a medju jeftinijim na trzistu. Obesmisljava u potpunosti Gtx1050Ti i Gtx1650.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sada možemo samo da nagađamo šta će biti. Custom Super modeli kreću od 400€ za 2060S i 520€ za 2070S. To i dalje nisu konkurentne cene, imajući u vidu da su ref. 5700(XT) modeli 360€ i 415€. Ja bih dodao 20-30 € na te cene za najjeftinije cutom varijante, što je i dalje bolji odnos perf/price. Takođe, ljudi koji kupuju najbolje verzije custom kartica i ne brinu toliko o ceni, jer inače npr. Palit ne bi prodavao karte sa istim čipom po 400€ i 470€. A Powercolor je znao da napravi lošiji PCB od referentnog i malo bolje hlađenje i prodaje po MSRP :)

Mislim da sam u drugom threadu bio spomenuo pogrešnu cenu za AMD karte u EU, krenuli su da valjaju foru "cena bez poreza". 5700 XT ispadne 450e uključujući porez i dostavu u Irsku npr, i to varira malo između EU država.
2070s FE je 520e sa besplatnom dostavom, i bez dodatnih troškova...iskreno i nije neka razlika u ceni, nVidia mi deluje bolja kupovina ovako.
 
Kod Madjara
RX 5700 375e
RX 5700XT 430e
 
Mala razlika, ne isplati se ko daje tolike pare da uzima slabiji model. U svakom slucaju ove AMD furune treba izbegavati (do 95C) i sacekati modele drugih proizvodjaca sa boljim hladjenjem.
 
Evo kod Madjara ima 5700 XT za 405€, zaista odlična cena.

Još nekoliko zanimljivih videa sa HardwareUnboxed:

Antilag:

https://www.youtube.com/watch?v=ycMWmQ-4-ww
Po meni, prilično beskoristan feature.

Radeon RX 5700 XT Overclocked, water block + power play tweak, ~2100Mhz:

https://www.youtube.com/watch?v=xYFB3Z0RpLU
Dobitak je minimalan, tako da OC nema mnogo smisla. Memorija jedva da može nešto preko 14 Gbps, izgleda da kontroler ne može više da izdrži.

Poređenje sharpening tehnika:

https://www.youtube.com/watch?v=_V-4Zn_3-Po&t=606s
RIS jeste najbolji, pre svega jer praktično nema fps dropa. Međutim portovanjem CAS u reshade, moguće je primeniti RIS na Vega i Geforce kartama sa istim efektom ali nešto većim fps drop-om (3-4%). Mana RIS-a je i to što trenutno ne radi u DX11 igrama.
 
Nije vam dosta ryzen tema?
Drzite se teme i manite se etiketiranja, to nikom dobro nije donelo
 
Jel su te Navi karte prestale da baguju? Znam da ima čitav spisak programa koji se ne smeju instalirati/pokrenuti.

Dok custom karte stignu kod nas ili komsija, sve ce to da legne na svoje mesto. Koliko sam razumeo, ti hoces samo custom, koje ce za jedno mesec dana doci, tako da nemas sta da brines.
 
Sredinom avgusta u US, kod komsija jedno 7-10 dana posle, kod nas mozda cak i vise.
 
Meni su gaming performanse bile najstabilnije kad sam instalirao drajver bez Radeon Settings-a.

Ima korisnih stvari u GUI-ju, ali za nekog koga podesavanja ne interesuju, nije potreban Radeon Settings.
 
Moracu i ja tako samo drajver, nervira me jer podesim Wattman da agresivnije ukljucuje Fanove, ako ne podesim ide do 78C u GTA V, grafika iz potpisa. Malo malo pa kad se ukljucuje izbaci Wattman vracen na default zbog crash-a bla bla. Uglavnom zadnji drajveri imaju problem sa zadnjim Win10 i AMD to 3 meseca ne moze da ispegla. Danas mi se desilo da baci zelenu sliku na trenutak i da ugasi prikaz skroz, samo gasenje i restart pomaze. Posle toga radi satima bez problema, sa podesenim Wattmanom ne prelazi 65C.
 
Nazad
Vrh Dno