Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Rekao je da je narodnjak, zato i ne znam zašto se cimate sa tim više. Ne znam šta čovek očekuje ovde od nas više, neće da proba kartu na drugoj mašini, jedva ga nagovorili da reinstalira windows, igra krekovanu igru koja mu puca i dalje mu nije jasno ništa... Tako je i na drugom forumu smorio sve i svakoga, pa sad došao ovde. 3 opcije stoje i dalje: prodaj, reklamiraj ili iskuliraj.
Od tebe ne ocekujem bas nista,tako da mozes slobodno da me zaobidjes.NIsi ni kompetentan,a ni dovoljno razuman da meni delis savete.Na forumu sam mnogo duze od tebe i na ovom,a pogotovo tom prethodnom sto ga spominjes,pa ne znam kad si stigao da iscitas moji 7000postova na svetu kompjutera i da znas da sam smorio...Normalno je da diskutujem na forumu i da trazim resenje jer za to i sluzi,a ti oicgledno si pomesao mesto na koje si dosao da se svadjas,pa zato tako i reagujes.Ako su te moji postovi smorili,ignorisi ih,nemoj odgovarati,nemoj gledati uopste sta pisem,a druge ostavi na miru i ne govori u tudje ime,jer ovde niko sem tebe nije tako reagovao.
Post automatically merged:

Hahah pa što ne reče odmah, nego se svi izlomiše oko rešenja 😆
Onda 100% NIJE do kartice. Ne znam što bi se iko čudio da mu igra puca koja je narodnjak...
A što se tiče napona, 1200mv je previše. Moja je radila na 2000Mhz i 1050-1080mv, memorija je prvo bila na 1850 ali je na 1800 najbolje radila
Spomenuo sam,ali sam narodne igre igrao i ranije,a nije mi palo ni na kraj pameti da igra cak i ako je narodnjak moze da izgasi komp....
 
Nisam pročitao to... Da, narodne igre su malo zajebane, krastavac free su haha
 
Sad sam malo cackao i testirao grafu u rdr 2....Msm da definitivno tu napon je preveliki..Cim stavim na 1200mv popijam artifekte,stim da ta igra ima neko cudno treperenje senki u nekim segmentima pa nekad zna i da zabuni...
 
Razumem radoznalost oko podešavanja napona, oveklokovanja i ne znam čega vezano za hardver, ali bar u ovoj temi postavljaš pogrešna pitanja. Ta treperenja senki su problem RAGEa (Rockstar Advanced Game Engine) koji se vuče još od GTA IV pa na dalje. Apsolutno iste stvari se dešavaju i u GTA IV i GTA V i RDR 2, jer je reč o istom endžinu, samo doteranijem. I GTA V i RDR2 imaju isti problem sa iscrtavanjem daljinskih detalja i treperavim senkama i tu nema pomoći, tako da to nema ni najmanje veze sa grafičkom kartom ili drajverima.

Ali mi nije jasno zašto si krenuo u pljuvanje grafičke karte i nekakvog besa što ti dve igre ne rade, a uradio si ovo:
  • Prešao sa Nvidia grafike na Radeone bez reinstalacije sistema
  • Čeprkao po memoriji i klokovima.
  • Igraš narodne verzije koje su krakovane preko Denuva na ko zna koji način.
  • Sam kažeš da SVE DRUGO RADI NORMALNO izuzev te dve stvari.

I posle svega pljuješ po grafici "jer nikada pre nisi imao problema". Ne mislim da si trol ili ne znam šta, ali mi ovo zaista deluje kao podhebavanje, jer u tvom slučaju je tako lako zaključiti u čemu je problem.
 
Tebi druze deluje kao ... ,a ja sam zivce svoje iskidao da provalim o cemu se radi...

1-Istina je da sam presao sa nvidia graficke na amd bez reinstalacije sistema,ali i nakon reinstalacije je nastavilo da se desava isto.
2-Ceprkao ali vracao taktove u nazad jer nisam imao drugog izbora.
3-Istu igru sam igrao i sa nvidia karticom i nije bilo tih problema.
4-Par igara jesam probao i radile su okej,ali videcemo sta ce se desavati u buducnosti.

Prilicno si izokrenuo stvari...Ja ne znam recimo da su ti problemi sa treperenjem jos od ranije.Normalno je da cu u ovoj temi da postavim pitanje jer se radi o rx 5700xt grafickoj kartici,a isto tako je normalno i da budem sumljicav jer je kartica dosla jos od pocetka kada je izasla sa more problema..Zaista ne vidim cemu toliki gard...
 
Rekao je da je narodnjak, zato i ne znam zašto se cimate sa tim više. Ne znam šta čovek očekuje ovde od nas više, neće da proba kartu na drugoj mašini, jedva ga nagovorili da reinstalira windows, igra krekovanu igru koja mu puca i dalje mu nije jasno ništa... Tako je i na drugom forumu smorio sve i svakoga, pa sad došao ovde. 3 opcije stoje i dalje: prodaj, reklamiraj ili iskuliraj.
Taj isti narodnjak je radio bez problema sa 2060 Super kod njega. To njemu nije jasno kako i zašto. A ovi komentari ga samo zbunjuju.

Jednostavno, tako ti se zalomilo, mada deluje I da je napon previsok pa probaj undervolt, sve je to normalno sa Radeon karticama.

Ako hoćeš samo da se igraš i ne brineš - nVidia.
 
Prilicno si izokrenuo stvari...Ja ne znam recimo da su ti problemi sa treperenjem jos od ranije.Normalno je da cu u ovoj temi da postavim pitanje jer se radi o rx 5700xt grafickoj kartici,a isto tako je normalno i da budem sumljicav jer je kartica dosla jos od pocetka kada je izasla sa more problema..Zaista ne vidim cemu toliki gard...

Veruj mi da te savršeno razumem, samo si krenuo sa pogrešnim razmišljanjem. Da, kao što me je Nevis podsetio, sve ti je radilo na 2060, ali kad si zamenio kartice nisi reinstalirao Windows. Ostali su "repovi" od drajvera i .dll fajlova koji umeju svašta da naprave. Drugo, baš kao i RDR2 čini mi se i da SoTR ima podešavanja DX12/Vulkan API pa i to može da pravi problem, POGOTOVO ako je o narodnoj verziji reč. Sad, u ovom trenutku, mogu da smilim najmanje 50 mogućih problema i rešenja za iste, ali me mrzi da ih sve nabrajam. A svi se najlakše rešavaju prostom reinstalaijom sistema i poslednjim drajverima.
Imao sam ATI/AMD 5850 i R9 270X i ovo danas sa 5700XT je nirvana u odnosu na ono šta su mi te dve (tada jako dobre i relativno jeftine) grafike pravile. Samo da navedem primer - UVEK imam prvu Mafiju, KotOR 1 i 2 na disku kao stare igre. Uzmem R9 270X i GTA V je najnovija igra koju sam kupio. Ove stare rade kao sat, a GTA V je na mnogo mesta sajam artefakata i probijanja tekstura. Posle dve nedelje-mesec dana najnovija verzija drajvera sređuje GTA V, ali mi Tomi Anđelo prolazi kroz zgrade, a moj Revan iz KotOR-a nosi sablju koja viri kroz glavu. Jednostavno, Radeon drajveri su UVEK bili jad i muka za korišćenje.
Ali sa 5700XT nisam imao NI NAJMANJI problem, apsolutno sve, pa i te stare igre, rade kako treba. Što je i mene krajnje pozitivno zaprepastilo.

Veruj mi, iz ovog mog pisanja se može shvatiti samo jedno - u 99% problema hardver je najmanji problem.
 
Zanimljivo je da na nekim igrama cak i po defu je radilo sve okej...Na primer bf v,bf 1,AC odiseja,rise of the tomb raider,need for speed heat,sve te igre su radile skroz okej i na defu...Kad sam krenuo da igram rdr 2 i najnoviju laru tu su nastali problemi..Lara je gasila komp i cak posle reinstalacije wina to se nastavilo,stim da je ona narodnjak,a rdr 2 je izbacivao nenormalne arifekte...Na dx 12 neke kockice,a na vulkanu zelene i plave boje su se razlivale,treptale....Za laru sam izgubio zivce da se sa njom zamajavam jer je narodna,a i presao sam je vec par puta i uzeo sam je igrati samo radi testa za novu konfiguraciju,a rdr 2 igram i dalje...U rdr 2 je pomoglo sto sam spustio gpu sa 2090mhz i napon...Artifekti su nestali...Tj nadam se da su nestali i da se vise nece pojavljivati,ali defitnitivno se pojave ako povecam napon na 1200mv...Meni nije samo jasno iako to ne mogu da definisem u neispravnu karticu,kako izadje iz fabrike takva...Zasto je u nekim naslovima skroz stabilna,a u nekim se pojave takvi bagovi....Ako ce ona raditi skroz ok nije meni problem da spustim malo taktove i da uzivam,ali cemu forsiranje tih nekih sumanutih frekvencija ako je kartica nestabilna...

Sto se tice ekipe kojoj smetaju moji postovi..Ja zaista ne zelim da ulazim sa nikim u sukob,ali prosto,ignore je lek za sve ;) .
 
Meni se dešavalo da krešuje zbog visokih temperatura, junction u Witcheru 3 na 1440p sve ultra je bila pre undervolta 96C a posle je bila oko 75C+-3C. Undervolt je radio veliki posao, treba naći sweet spot. Nažalost, postaneš inžinjer dok sve to savladaš haha
 
Meni je temp gpu oko 72,73 stepena,a ta druga na j oko 110 stepeni.laru sam uninstalirao.
 
JUNCTION TEMPERATURE od 110 stepeni ne bi trebalo da pravi problem, štaviše AMD je pre predstavljanja 5xxx serija objavio da je to normalno i očekivano. Jedini problem koji može da bude jeste visoka temperatura memorije i VRM-a. Obrati pažnju na to.

Usput, nijedna igra moj 5700XT nije naterala JT da ide iznad 105 stepeni. Ali RDR2 je maltretira za sve pare, pa pikovi od 112 ili 113 stepeni nisu ništa neobično. Ali, pošto sve radi bez trunke problema uopšte se ne opterećujem sa tim.
 
I kod mene je takva temp.U rdr 2 je oko 110,111,ali gpu tipa 75 prosek.Kolika ti je temperatura memorije na grafi?
Post automatically merged:

Ja u nijednom sintetickom programu tj stres testu nisam doziveo nikakav pad ili artifekte.
 
@SAJEVAC

Nisi popunio profil, ne znam kakva ti je konfiguracija (uklljucujuci kuciste i ventilaciju).
 
I kod mene je takva temp.U rdr 2 je oko 110,111,ali gpu tipa 75 prosek.Kolika ti je temperatura memorije na grafi?

Ja u nijednom sintetickom programu tj stres testu nisam doziveo nikakav pad ili artifekte.
Pa, koliko mogu da primetim po HWInfo temperatura memorije i VRMa ne prelazi 80 stepeni.

Artefakti i treperenja su uobičajeni simptomi pregrevanja grafike, ali pošto se to ne dešava i ne brinem se zbog temperatura.
 
Ne znam zasto se ne vidi konfa jer sam bio podesio nedavno,tj osvezio novu konfiguraciju,ali je moguce da kad su cackali forum da se sve izbrisalo.Uglavnom da pocnem sa nabrajanjem.

1-Monitor koristim SAMSUNG LF24T350 IPS 75HZ,povezan preko haminog pozlacenog hdmi kabla,najskupljeg sto sam nasao u SM .
2-Kuciste mi je Cooler Master MasterBox MB520 .Odlicno provetreno,ukljuceni svi ventilatori u njemu...
3-Napajanje je corsair cx 750m v2...Novija generacija corsaira cx 750m sa oznakom v2 je efikasnija i hladnija..
4-Ploca je gigabyte b450m ds3h....Nije nista narucito,ali stavljena je zadnja generacija biosa...Na nju kao nju nemam neke generalne i velike primedbe,osim sto je mala i kada ubacim grafu zauzme mi sve sata gen prikljucke.
5-Ram je Hyperx predator 2x8gb 3200mhz cl 16.Sa ramom sam takodje zadovoljan.Koristio geil evo forzu 2x8gb 3200mhz cl 16,pa je zamenio sa predatorom...Vizuelno mi se nije svidjala....Imam je jos uvek u ladli i mogu da je vratim u kuciste kad god pozelim,ili prodam..Jos uvek se razmisljam...
6-Procesor ryzen 5 3600x .Hladi ga kuler lc cc-120 ....Hladan kao zmija....
7-Graficka kao sto svi znate je msi rx 5700xt gaming x..
8-Koristim jos SSD sandisk 240gb,koji radi posao i toshiba hd od 1tb isto odradjuje posao...


Sve u svemu jedna da kazem solidna gaming konfiguracija za jednog ne previse zahtevnog korisnika.
 
Ja igram RDR2 sa HW Unboxed podesavanjima sa Gaming X 5700 XT i nisam ikada video ikakve artefakte niti sam imao probleme.

Sta sam dosta igrao na Gaming X:
-Overwatch
-Apex Legends
-Star Wars Battlefront 2
-RDR2
-PES 2018
-PES 2019
-Darksiders Genesis
-Dirt Rally
-Mortal Kombat XL
-Mortal Kombat 11
-ESO

Igrao sam i drugo, ne mogu sada da se setim sta sve, nikada ni najmanji problem.
 
Pa eto vidis...Poznatno nam je da nema dva ista gpu.Ni kod mene se ne pojavljuju u drugim igrama,ali rdr 2 ih napravi.Spustio malo takt i napon i sve ok....1980mhz gpu i 1110mv napon...U sustini mislim da nju zeza napon visok,a ne takt..Kada vratim na 1200mv pojave se artifekti.
 
ja sam ubedjen da ubacis grafiku u drugi komp da bi ti to radilo, nesto se kod pomenutih naslova kod tebe nije potrefilo, u nvidia forumu SolomonBG kuka da mu je RDR2 sa 5700 radio super, a sa nvidia 3080 mu stalno puca.....
probaj grafiku u drugom kompu i otklonices vise svaku sumnju oko nje
 
Mislim da ja i on nemamo iste simptome...Kod mene su bili problem artifekti..Ja cim sam spustio frekvenciju gpu malo,odmah su prestali da se pojavljuju.Inace probao sam da dignem frekvenciju memorije i sve bude okej...Temperatura memorije mi je oko 54,55 stepeni...Fabricki su oni izgleda naklokali taj gpu do maksimuma i podigli sumanuti napon,pa kod koga prodje,proslo je...
 
u nvidia forumu SolomonBG kuka da mu je RDR2 sa 5700 radio super, a sa nvidia 3080 mu stalno puca.....

Nisam pratio to, ali pretpostavljam da nije reinstalirao Windows kod promene grafike (pogrešno) verujući da je DDU dovoljan. Drugi razlog toga je (opet zbog ne-reinstalacije Windows-a) problemi koje Vulkan i DX12 API-ji iz igre vuku sa neizbrisanim DLL fajlovima i registry-ima, ostalikm posle upotrebe DDU-a.
Jednostavno, kod svake promene hardvera je preporučljivo reinstalirati Windows, ali kada je reč o grafičkoj karti, tako nešto je O B A V E Z N O ! ! ! ! Da, javiće se oni koji će reći da im obe instalirane igre rade bez problema posle obične de/instalacije drajvera, ali da li sve savršeno radi, u to čisto sumnjam. NIKADA promena grafike bez reinstalacije Windows-a ne prolazi bez problema. Dođavola, pre par meseci sam na poslu umesto GTX650 stavio 1060 i morao da reinstaliram Win kako bi sve proradilo kako treba, iako je reč o grafikama koje koriste ISTE drajvere. Ali registry i dll-ovi koji "ukazuju" na GTX650 su pravili džumbus.
 
A do kakvog si zakljucka na kraju dosao u vezi Lare...Mislis da me narodnjak zezao?
 
Nisam pratio to, ali pretpostavljam da nije reinstalirao Windows kod promene grafike (pogrešno) verujući da je DDU dovoljan. Drugi razlog toga je (opet zbog ne-reinstalacije Windows-a) problemi koje Vulkan i DX12 API-ji iz igre vuku sa neizbrisanim DLL fajlovima i registry-ima, ostalikm posle upotrebe DDU-a.
Jednostavno, kod svake promene hardvera je preporučljivo reinstalirati Windows, ali kada je reč o grafičkoj karti, tako nešto je O B A V E Z N O ! ! ! ! Da, javiće se oni koji će reći da im obe instalirane igre rade bez problema posle obične de/instalacije drajvera, ali da li sve savršeno radi, u to čisto sumnjam. NIKADA promena grafike bez reinstalacije Windows-a ne prolazi bez problema. Dođavola, pre par meseci sam na poslu umesto GTX650 stavio 1060 i morao da reinstaliram Win kako bi sve proradilo kako treba, iako je reč o grafikama koje koriste ISTE drajvere. Ali registry i dll-ovi koji "ukazuju" na GTX650 su pravili džumbus.
mislim da je na kraju instalirao win10 na drugi disk, ali isto mu RDR2 i dalje puca.......
ali aj nebitno sad to, i dalje sam pri stavu da iste igre proba na drugom kompu sa ovom grafikom......
 
Ali druze tu nesme i ne moze da bude nekompatibilnost.Meni se pucanje desava zbog visokog kloka ili prevelikog napona.Nije tesko to prihvatiti da dva ista gpu nisu isti.Ja sam imao pre par godina situaciju da su mi na amd r7750 pucale igre..Bukvalno sam spustio gpu za 30mhz i sve bilo ok,a druga varijanta je bila da sam povecao napon gpu i opet je sve bilo okej..Izadju iz fabrike nestabilne jer se forsiraju do krajnjih granica...
 
Kada se prave i testiraju grafičke, AMD namerno stavi veći napon da bi već broj karata prošao testiranje. Npr, jednoj treba 1100mv, drugoj 1150. Fabrički je na 1200 i tako će obe sigurno proći. Da stave fabrički napon na 1100mv, prva bi bila odlična ali druga ne bi prošla testiranje. Pa i ovde na forumu svako je imao drugačija podešavanja...
 
Ja imam neki osecaj,a mozda me vara,a mrzi me da se iskreno zamajavam sa testiranjem jer sam se bacio u igranje rdr 2 i zagrizao bas,da bi lagano sa spustenim naponom izvukla i vecu frekvenciju,tj da je napon glavni kljuc sto su se artifektki pojavljivali.Iz zeze sam probao da dignem frekvenciju memorije za 100mhz,odrapio sve na ultra,ukljucio i rezoluciju skale i napunio skoro svih 8gb,radila je skroz stabilno,bez trunke problema..Temperatura vrama je bila oko 54 stepena ako je za verovati msi ab...Inace jedno nevezano pitanje?Kakav je kvalitet hdmi izlaza na grafi,jel nece da se pohabaju od cupanja kabla iz grafe?Pitam to zato sto nemam na monitoru display port,samo hdmi...
 
Što se tiče HDMI izlaza, deluje mi da je ok. Nije mi se klatio ali generalno treba izbegavati to da se stalno ubacuje i izbacuje u port. Nije dizajniran kao port za punjenje na telefonu pa da se često koristi
 
A do kakvog si zakljucka na kraju dosao u vezi Lare...Mislis da me narodnjak zezao?
100%. Nema šta drugo.
mislim da je na kraju instalirao win10 na drugi disk, ali isto mu RDR2 i dalje puca.......
ali aj nebitno sad to, i dalje sam pri stavu da iste igre proba na drugom kompu sa ovom grafikom......
Čekaj, instalirao je Win na drugi disk??? Ni to nije rešenje, ukoliko se ne reinstalira i igra ponovo (najnovije drajvere i druge sitnice da ne pominjem).

Evo, zašto je tako i navodim moj primer. Meni se sistem nalazi na jednom SSD-u, a RDR2 na drugom disku u okviru RS Launcher-a. Kada sam reinstalirao sistem, instaliram i RS Launcher na isto mesto, sa svim fajlovima od RDR2 nedirnutim. Po takvoj logici, RDR2 bi trebao da radi bez problema, ali kada sam pokrenuo igru launcher je povukao još ko zna koliko fajlova i TEK ONDA je igra mogla ponovo da se pokrene. Naravno, reč je o .net framework, visual c++ i drugim fajlovima potrebnim za neku igru.
A ako imaš "narodnjak" na, na primer, D disku (pošto zauzima 120 gigabajta, jel`te, ponovni download ne dolazi u obzir) pogodi šta će se dešavati čak i kada uspeš da pokreneš igru bez reinstaliranja.
 
ja da kucnem o drvo, imam gomilu igara, od toga 85% su oridjidji, jedina igra koja me zeza je insurgency sandstorm, koja je original preko steama..... na ovom kompu sa 5700xt, hoce da se desi kad ucitava novu mapu da me baci na desktop, a na drugom kompu gde je ryzen 3100 i gtx1060/6gb, isto izbaci na desktop, ali nema pravila kad.... e sad, kod oba kompa sam u setts spustio texture jedan stepenik nize, i od tada prestaju izbacivanja...., ali to je vec nesto kod steam igara, isti slucaj sam imao pre dve godine na ryzen 1600x i gtx1080Ti, preko steama quake champs i rising storm 2 vietnam, me izbacivali na desktop prilikom ucitavanja nove mape, i isto dok nisam smanjio texture za jedan manje, sto bas u to vreme na 1080Ti i nije imalo nekog smisla da ne radi.....
 
Ja ne igram sve i svašta, a s obzirom na slobodno vreme i ne mogu da stignem, i da hoću. Ovo na slici su mi sve trenutno instalirane igre...
1.jpg

A od svih ovih originala mi je samo jedna igra do prošle nedelje pravila probleme. Ne, nije Cyberpunk, začudo, radi mi sasvim dobro, nego Valhalla.. Dešavalo mi se da me, par puta, u roku od sat vremena, izbacii na desktop iz čista mira, mada sam, 90% igre prolazio bez problema. Ali tih 10% me je silno živciralo. Srećom, sejvovi su se snimali gotovo na svaki munit, pa se posle ispadanja vrati tamo gde sam i bio.
Uglavnom, nisam znao zašto se to dešavalo, ali zadnjih nedelju dana i to je prestalo, uz još neke ispravke koje sam primetio u igri.

Dakle, ono što se dešavalo Sajevcu nije imalo nikakve veze sa grafičkom kartom.
 
Nazad
Vrh Dno