Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Prvo, polovne Vege krecu od 220e, trenutno na oglasima. Ima vise oglasa do 250e.

Drugo, Vega kao i Polaris se odlicno undervoltuje, Vega 56 je svakako bolja od 1070.

Trece, rudarile su i 1070, zavisi od koga se kupuje.

Cetvrto, po cemu je proizvodjac kriv za cene u Srbiji?

Peto, ne moze bolja kartica da bude jeftinija od osetno losije, to je logike bez.

Sesto, na Vegu 56 moze da se flesuje Vega64 bios i dobije se besplatan boost u performansama.
eaf50e1083e51a8952f4096a6412c141.jpg

Edit:

Sedmo, nove su oko 300e na KP, koliko je nova 1070?
 
Poslednja izmena:
@Precise
Ti to ozbijno???
Nije AMD kriv sto nasi precenjuju svoje kartice, i sto su cene na trzistu kakve jesu. Stanje na nasem trzistu je takvo kakvo je, i to nije nicija krivica, do nase drzave i nasih prodavaca.

Polovna 64 280, polovne 56 250,240. Jesu rudarile, ali to je jedino sto ima na KP, a da je cena iole realna(krivica oni sto precenjuju svoje karte, a ne AMD-a). Ako cemo iskreno, uzeo bih vegu 64 pre bilo kojih navedenih karata, jer 280 nije mnogo za tu kartu.
Sto se novih karti tice, v56 je 50k, 1070ti je 70k, dok je 1070 u rangu v56, a nije bolji. Kod madjara, v56 Asus strix je max 40k, dok je 1070 minimum 54k(cene sa Ipona). Cene sam dobio tako sto sam preko NBS-a video koliko je florinta prema dinaru, podelio, pomnozio itd.

Temperature??? After market hladnjaci max 75c u furmarku.
Potrosnja??? Hoces grafu od 300e da vozis na kineskom napajanju??? Ako tako razmisljas, onda za tebe nije performance karta, bolje je pasivno hladjen 730gt (ne znam da li to uopste postoji).

Koje su to Nvidia tehnologije od koristi gejmerima, bas me zanima???


@ivanbass
Nije za nubove AMD ni CPU ni GPU. Oni su navikli da kupe, upale i teraju, a pritom pretplate.
Ne vredi se raspravljati (iako je sladje od secera kada im pokazes da grese), jer ce oni doveka ostati takvi. Kupovace plave i zelene proizvode, oni ce ih drati, dok cemo mi malo sposobniji, kupiti ono sto ima potencijal vise za manje, malo se igrati, namestiti da radi kao sat, a razliku u ceni cemo potrositi na zene i alkohol, ili pak na neku drugu kompnentu za racunar.
 
Poslednja izmena:
previse fanbojizma u jednoj temi... ispade da su amd korisnici cak bolji ljudi od intel + nvidia korisnika :smash:
 
Ryzen, bravo za AMD. Ko razmišlja o procesoru, nije ostavljeno previše prostora za alternative. Barem tako izgleda a stav ćemo revidirati u julu kada izađu zvanično.

Navi, meh, očekivao sam više kao i mnogi. Nije AMD kriv za očekivanja ali opet. Čini mi se da je nvidia bolji izbor maltene svuda sem u cenovnom rangu gde je rx570 4gb.
Da li se zna okvirni datum za slabije serije npr. 5600?

@anarki Dosta si obavešten i imaš puno toga za podeliti ali ja skoro nisam čitao nešto što se može više okarakterisati kao fanbojizam, a za koji često optužuješ druge ljude. Može se to mnogo lepše upakovati. Niti je ko nubara jer je kupio intel/nvida niti su ovi drugi sposobniji eto tek tako. Jednostavno nije tako.

I da, meni kada se pomene potrošnja karte nije prva pomisao da li imam kinesko napajanje ili ne. Jednostavno ako biram između dve slične karte, želim efikasniju.
 
Anarki, zadnja opomena pred penal

TuturuTu on RN7
 
previse fanbojizma u jednoj temi... ispade da su amd korisnici cak bolji ljudi od intel + nvidia korisnika :smash:

Ja ne da pisem kao fanboy, nego ubijam, ali nisam fanboy. Da jesam, ne bih imao plavo zelenu kombinaciju.

Nervira me sto plavi i zeleni preteruju, tako da navijam za crvene trenutno, ili bolje reci za svoj dzep. Mora malo da se spuste na zemlju sa cenama i starim fazonima koje prodaju, pa onda mozemo da pricamo.

Nisu amd korisnici bolji, samo su trenutno pametniji, sto ne znaci da ce u buducnosti biti. Mozda plavi izbace 8/16 za 330$ :D :D :D, ili pak sub 300$ (2700x) :d :d :d , pa mozemo svi onda da pljujemo AMD. All core 5ghz blue cpu, hello spectre, meltdown, zombieload. Fore i fazoni, 14nm furune. Nista bez delida.
Isto vazi i za zelene, mozda neka Ray karta koja moze da ga obradi, a da ne kosta 1000+ evra. Zaboravih, ni na njoj ne radi kako treba na predvidjenoj rezoluciji za taj segment trzista. Fore i fazoni opet.

@kosta
Fora je u tome sto ponavljaju jedno te isto, Ray i TDP, i za to su se uhvatili kao pijani plota. Ako to nije fanboy-izam, onda ne znam sta je, iako sam nekoliko puta linkovima pokazao da grese, oni ne odustaju. Ja kada pogresim, obavezno se ispravim ili priznam gresku, kao sto jesam na prethodnoj strani, a oni ne grese, iako im je dokazano suprotno. Nastavljaju glavom kroz zid, ma koliko dokaza o tome kako grese im ti pokazao.
Pa v56 je efikasnija karta od 1070, jer jednostavnim modom, ta karta je ubica 1070. To je ono sto bi trebalo da te zanima pri kupovini, a ne da li trosi 150w ili 250w, mada su Ivanbass i Space lepo objasnili sve.


@Duke

Daj penal 1 dan zabrane pisanja, nije da ce nesto pametno da bude napisano. Ja ovde vidim samo RTX love, TDP gluposti, i ljubav prema neoptimizovanim Zelenim tehnologijama.
Samo moli te brat, nemoj da penal bude pristup forumu, mrzi me da se izlogujem svaki put kada hocu da procitam nesto i da se lepo nasmejem.

EDIT: Nesto mi pade na pamet, mozda da otvorim teme ''Prednosti Nvidia tehnologija i performanse pri koriscenju istih'' i ''Plavi tim, all core 5ghz furune sa primesama u vidu Spectre, Meltdown, Zombieload itd''.
Kako bi pucalo, '' radno vreme'' bi ti bilo 24/7.
 
Poslednja izmena:
Prvo, polovne Vege krecu od 220e, trenutno na oglasima. Ima vise oglasa do 250e.

to za 220e su referentne, neozbiljno je da njih racunas, te me ne zanimaju, hocu nereferentne i to vrhunska marka sa odlicnim hladjenjem, kao sto je ova polovna 1070 sto imam, kad mi das link ka takvom oglasu za 220 - 250e, verovacu ti.

Trece, rudarile su i 1070, zavisi od koga se kupuje.

slabo su rudarile 1070, zna se da je to amd teritorija i da su mahom svi uzimali amd za to, a 1070 za igre. ne kazem da nema, samo kazem da je njihov broj mali.

Cetvrto, po cemu je proizvodjac kriv za cene u Srbiji?

procitaj ponovo moj post, na to sam vec dao odgovor.

Peto, ne moze bolja kartica da bude jeftinija od osetno losije, to je logike bez.

to je tvoje misljenje oko kojeg se necemo sloziti, ja sam nabrojao vise stavki zasto je 1070 bolja kartica, dakle ja sam ti naveo cinjenice, a ti meni nigde nisi pokazao po cemu je vega ukupno bolja kartica, a to bih BAS voleo da cujem.

Sesto, na Vegu 56 moze da se flesuje Vega64 bios i dobije se besplatan boost u performansama.

kolko se secam, nije tolko prosto, vec su morale neke stvari da se poklope, svakako zajebancija za korisnika, a nije ni risk free.

Sedmo, nove su oko 300e na KP, koliko je nova 1070?

da, video sam da je pala cena novih vega na 300e, vrv otkad je navi najavljen, to jest skoro, pre par dana.
nova 1070 moze da se nadje za 320e, ali to je usamljen oglas, uglavnom su od 380e, ali nove me svakako ne zanimaju, mene zanima da prodam svoju polovnu i uzmem polovni ekvivalent od amd-a, za iste pare, da dobijem isti perf i obavezno da nije rudarila.

Temperature??? After market hladnjaci max 75c u furmarku.

pada ti u vodu ta teorija, jer ti vent vrte ko ludi da odrze tu temp, dok kod 1070 dobijes tu temp, a da ni ne cujes vent... cinjenicno stanje je da se 1070 mnogo manje greje, sto je i logicno, jer trosi mnogo manje struje, dakle cinjenice i nemoj da mi spinujes i kreces sa fanbojizmom, vec pricaj lepo istinu.

Potrosnja??? Hoces grafu od 300e da vozis na kineskom napajanju??? Ako tako razmisljas, onda za tebe nije performance karta, bolje je pasivno hladjen 730gt (ne znam da li to uopste postoji).

imam ja 750w vrhunskog i preskupog napajanja, ali se lepse osecam kad znam da mi sav hardver trosi sto manje moze, moja licna preferencija na koju imam puno pravo!

Koje su to Nvidia tehnologije od koristi gejmerima, bas me zanima???

nvidia workshop ili kako se vec zove, kosa, krzno, razne tehnologije za osvetljenje i da ne nabrajam sad, sigurno sve ne koriste i zavisi od igre do igre, ali negde ih je lepo imati, a ne da je samo greyed out, kad koristis amd.

Nije za nubove AMD ni CPU ni GPU. Oni su navikli da kupe, upale i teraju, a pritom pretplate.
Ne vredi se raspravljati (iako je sladje od secera kada im pokazes da grese), jer ce oni doveka ostati takvi. Kupovace plave i zelene proizvode, oni ce ih drati, dok cemo mi malo sposobniji, kupiti ono sto ima potencijal vise za manje, malo se igrati, namestiti da radi kao sat, a razliku u ceni cemo potrositi na zene i alkohol, ili pak na neku drugu kompnentu za racunar.

ti imas ozbiljnih problema sa ponasanjem, vredjas druge, a velicas sebe.

@MegaSkot, hvala, ali ne znaci mi, mogu uloziti samo onoliko koliko mogu dobiti za moju 1070, a i ne snalazim se sa tim vodenim blokovima :)
 
Poslednja izmena:
https://www.computerbase.de/2018-03/sapphire-radeon-rx-vega-56-pulse-test/3/
Pogledaj test, 34.5 decibela, što nije bučno kao što ti kažeš.
Što se pomenutih tehnologija tiče, nisam upoznat sa skoro nijednom, pa bih te zamolio da malo pojasniš. Ako misliš na RayTracing kao na jednu od njih, to zaboravi, a objašnjeno je zašto.
Što se polovnjaka tiče, bilo bi isto kao da ja hoću gtx 1080 polovan za 250, jer je to prošla generacija Nvidia-e. Jednostavno ne može brate, jer to nije realno stanje stvari na tržištu kod nas.
Što se moda tiče, nije to zeznuto, čak ima i više modova, manjih korekcija koji povećavaju performanse iste. Prosto i jednostavno, ima i registry mod gde karta skače na nivo Vege 64. Vega 56 je bolja karta od 1070, 2060, to govore benchmarci, pogotovu nakon jednostavnog moda.
V56 možda nije karta tako dobro "upakovana" kao 1070, ali je zato karta sa dosta više potencijala nego 1070, što je meni kao gejmeru bitnije.
Navi je otključan 100%, tako da ko zna šta se krije ispod haube, sa čime nismo još uvek upoznati, i kakav potencijal ima, što se ne može reći za bilo koju Nvidia kartu.
Zato AMD i nije za svakoga, već za one malo radoznalije, odlučnije i one koji vole da izvuku maximum iz svojih komponenata.
Ne veličam ja sebe, nego vidim neotkriveni potencijal ili mali mod kao nešto što će mi uštedeti novac, a dati više za isti. Ti očigledno nisi takav, kao ni većina ljudi na forumu, i to je u redu, ali onda nemoj širiti dezinformacije.
Što se tiče napajanja, voleo bih da znam koje je to napajanje od 750w vrhunsko i preskupo?
Imaju trenutno 3 modela koja ulaze u kategoriju, Antec HCG( preko 300e, koje po meni ne vredi te pare, nijedno 750w ne vredi te pare, je je to segment za jača napajanja), Cors AX 760(preko 250) i Enermax MaxTytan koje je takođe preko 250, a sva 3 su bacanje pare, jer za te pare, 1000w platinum da biraš.
 
Vega 56 je po performansama tacno izmedju 1070 i 1080, koliko je sporija od 1080, toliko je brza od 1070. Takodje je upotrebljivija za profi upotrebu, imace bolju podrsku i jos bolje performanse kroz drajvere, kao i HBM2 memoriju.

https://youtu.be/aqxL27pmYpE

Svakako logika u tome sto pricas za prodavanje 1070 i zamenu sa Vegom ne postoji, kako god okrenes, sve sam napisao u prethodne dve poruke,
 
Reci mi kad se klokuje 1070 i kad se klokuje vega 56, kolika je razlika u %
kolika razlika je u temperaturi i buci?
kolika je razlika u TDP-u?

Ja sam bas pratio sve te opise tad kad je to bilo aktuelno i secam se da je prica bila da je vega malo brza, ali kad se obe klokuju da je 1070 brza i da je tisa i hladnija i mnogo manje struje trosi, na osnovih svih tih opisa, ja sam zakljucio da je 1070 kvalitetnija kartica, a i brza kad se OC, samim tim i treba biti skuplja od Vege, a ne obratno, ali dobro, to je zbog naseg loseg trzista.
 
Kada budete imali nesto normalno i korisno da napisete u vezi teme, javite
 
Poslednja izmena:
AMD kartice su izgubile poentu u gamingu. Šta god da izbace Nvidia ima spreman odgovor.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Cime je Nvidia odgovorila na RX 570 koji dominira low-midrange segmentom?
 
Kako čime? Pa malo skupljom i malo sporijom GTX 1650 kartom. To je ono što svaki kupac želi - da za svoj novac dobije manje


Lepo ako je tačno. "Osakaćen" čip je pun pogodak. Jedino što se trenutno Vega 64 može nači po istoj ili nižoj ceni od RX 5700, pa i nije neka ponuda. Osim ako nekom nije bitna potrošnja, pošto je to izgleda glavna prednost :) Svejedno, 400€ je mnogo. Vega 56 je i dalje najbolja gaming karta za uložen novac, kome je taj nivo performansi dovoljan. A za 1080p jeste. Tako da čekamo nešto za niži rang, tj. zamenu za RX 570/580/590 (150-250€)
 
Poslednja izmena:
Da sacekamo za dva dana rezultate, zvanicne. Po ovome sasvim ocekivano, ako je legitimno.

Obican model je interesantniji svakako, ako bude neck to neck na launchu sa rtx 2060 super svakako bih pre amd uzeo. Bolja podrska na duze staze u pogledu drivera, ato vidimo sada da vega 56 fino tuce gtx 1070 u novijim naslovima, a rx 570 je "stigla" gtx 1060 6gb. Tu je i niza cena, i kao mali plus dosta bolje performanse pod vulkanom, koji postaje bas zastupljen.

Sa druge strane taj raytracing koji je za mene i dalje cist gimmick, nista specijalno sto se prikaza tice, a performanse kriminalne. Videcemo ubuduce posto je dosta igara najavljeno sa podrskom za isti.
Za sasa r5 3600 combo sa rx 5700 deluje kao najnolji deal za 1080p i pre svega 1440p gaming. Koliko god moze biti vrh sa ovakvim cenama grafickih karti.
 
Znaci ne cini se samo meni da je 570 sve bolja kako vreme ide lol
 
Tacno je, smanjuju se cene, 400$ za 5700XT na pocetku.

Cekamo sedmi, da vidimo kako ce stvari stajati na pocetku. Ryzen 3600 mi ne gine septembra-oktobra, sad da li ce biti 2070 Super ili 5700 XT, videcemo do tad :)
 
Nema teorije da je rx 570 stigla 1060 6gb. Ako moze neki ozbiljniji test da to proucim (YT wannabe testere ne racunam, sem par krupnih i ozbiljnih igraca)
 
Biće sada kod nas recenzija tih kartica, sasvim su korektne, samo treba videti kakve će cene biti.
 
D-vYu89W4AAl2xw.jpg:large
 
Nema kod Lise cile mile, roknuli cenu, Nvidia odgovorila, zato sada krate pre launch-a. Kada se pojave custom, jos 20-30$ će oba modela dole.
U svakom slučaju, dobra koljaža u "srednjem" segmentu. Što više galame i jedni i drugi, veća je mogućnost za pad cena kartama. Cenovna komparacija je da xt ide na 2060super, dok 5700 na 2060. Nisam siguran da Nvidia može da pobedi ni u jednom slučaju, makar što se raw performansi tiče.
Sa druge strane, AMD ostaje kratak za viši srednji i visoki segment, jer tu ništa nemaju. R7 neisplativ totalno ako su leakovi za 2070s tačni, mada ne vidim razloga da nisu.
5800 i 5900 serija će da izleti u sledećih 6 meseci, ako ne i ranije.
 
500+ € karte kupuje 3-5% ljudi, kako god se taj segment zvao. Veći je problem što nema Navi modela za 150-300€. Mada opet, kao što smo rekli RX 570 i Vega 56 imaju tako dobre cene, da i nije toliko bitno. A jedina "mana" je potrošnja, što je opet zanemarljivo za 95% korisnika.

Čekam da isprobam Desperados III. Ako ne bude išlo na ovoj mojoj kanti, onda mora pasti RX 570, ne može se čekati Navi :D

Nema teorije da je rx 570 stigla 1060 6gb. Ako moze neki ozbiljniji test da to proucim (YT wannabe testere ne racunam, sem par krupnih i ozbiljnih igraca)
Poslednje dve igre koje su testirali.
https://www.computerbase.de/2019-06...hnitt_benchmarks_in_full_hd_wqhd_und_ultra_hd
https://www.computerbase.de/2019-05.../#abschnitt_fullhd_wqhd_und_ultrahdbenchmarks
 
Po ovim prvim rezultatima rx 5700 apsolutni best buy u klasi. Komforno tuce rtx 2060, a u proseku je tik iza, koji promil, rtx 2060 super modela i to sve zbog e sports gluposti koje na ovim kartama rade u 150++ fps svejedno.

Svejedno, kupovinu odloziti do sledece godine zbog konzola, ali i sam navi ce verovatno dobiti ray tracing u refreshu. Ako je to uopste bitno.
 
Bitno je jer na narednim konzolama ray tracing treba da bude hardverski podrzan.
Pa je realno ocekivati masu igara uz primenu tih efekata tokom 2021. i pogodnu ponudu od nVidie i AMD-a (daj boze i Intela!) u svim gpu segmentima.

Dakle, nece ray tracing jos neko vreme u mainstream.
 
Poslednja izmena:
relative-performance_2560-1440.png
relative-performance_2560-1440.png

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5700-xt/28.html

Po TPU, 5700 XT je ~%5 brži od RTX 2060S, i sto toliko je 5700 od RTX 2060.

XT varijanta je brža koliko i skuplja pa obzirom na razliku od samo 50$ deluje mi kao bolji deal. To je ako izuzmemo temperature XT modela koje idu preko 90 što bi trebalo da reše nereferentne karte, kao i kod prethodnih serija.

Posmatrajući potrošnju:

power-gaming-average.png


XT troši čak nešto više nego RTX 2080 dok non-XT stoji mnogo bolje i troši kao RTX 2060. Iz ovoga proizilazi da su XT klokovali visoko (i podigli napon) ne bi li stigli performanse koje su ciljane. Slično kao i sa prethodnim kartama.

Performance / watt je sada na nivou Pascal-a, + ili minus par procenata u zavisosti da li se posmatra XT ili non-XT varijanta.

performance-per-watt_2560-1440.png


Opet, ovo je slično kao kad je izbačen Polaris koji je tada match-ova perf/watt Maxwell karti. S tim što je ovoga puta gore po AMD jer je Turing sada na oko pola životonog veka a tada je Polaris izbačen u isto vreme kad i Pascal.

Sve u svemu, dobre karte po tim cenama, s tim što će ponovo da se čekaju nereferentne koje opet, ne zna se kad će :)
 
Koliko sam video, razlike u performansama variraju od igre do igre i mahom su prilično male. Praktično će se svoditi na to ko koju igru igra i po kojoj ceni može naći sve ove karte, nema jasnog pobednika...

Lično, to što je AMD-u trebao silazak na 7nm da bi se približio efikasnosti NVidie i što još uvek juri performanse 1080Ti posle par godina nije za pohvalu, ali ok...bar su konkurentni.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno