Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Može li Nvidia da zadovolji igrača recimo koji ima 144hz monitor(kao što si ti), a da pritom koristiš 144hz osveženje u igri, Ray na medium, i da opet izbaci 144fps konstant, pritom da sve ostalo bude na ultra? Recimo, neka bude igra BF5.
https://www.youtube.com/watch?v=LQfSucLIu_U

Tebra, to je karta od 700evra, a ni blizu 144fps konstant, Ray na low.
Monitori od 240hz postoje već godinu dana, tako da se oni ne pojavljuju, već su tu uveliko.
A to da monitori od 144hz i 240hz ne pružaju bolje iskustvo igračima, to jeste individualno, ali samo se odnosi na one koji nisu probali 144hz i 240hz. Onaj koji jednom proba, nema šanse da se vrati na 60hz.
Možda si ti izuzetak, mada onda ne vidim zašto nisi kupio monitor od 100 evra 60hz, već 144hz od 500e, mogao si 2080 da kupiš, a ne 2060.
Trenutak kada sam upalio svoj Benq, stavio na 144hz, upalio BF, bio je trenutak prevelikog zadovoljstva, i nešto što me je oduševilo. Ne mogu da setim kada sam pre toga osetio toliko zadovoljstvo pri kupovini bilo koje komponente za PC. Dao sam 300e+, i posle nekoliko godina korišćenja, potpisao bih da je to najboljih 300e koje sam uložio u PC.
Onaj ko ne ceni razliku između 60hz i 144hz, taj nije gejmer, nego casual igrač, a istog ne zanima ni Ray tracing niti kako igra izgleda.

Koliko sam čuo, SUPER će da bude čist refresh, s tim što će jedinice koje obrađuju Ray, biti prilagođene za bolji perf. Videćemo koliko će to da košta, i opet ultra 144 lock na Ray ultra, verovatno neće biti moguć.


AMD sa 5700 serijom ide na raw power, čist perf, a to je ono što igrače najviše zanima.

Nemoj pogrešno da me shvatiš, meni je i RTX i 5700 bacanje para, jer ima polovnjaka koji će da odrade posao za normalno igranje za 200e, mislim na 1070.
 
Poslednja izmena:
nije 100+ Hz osvezavanje bitno samo za igre, meni mnogo znaci pri samom skrolovanju nekog teksta, pomeranju prozora pa i samog kursora.
 
Može li Nvidia da zadovolji igrača recimo koji ima 144hz monitor(kao što si ti), a da pritom koristiš 144hz osveženje u igri, Ray na medium, i da opet izbaci 144fps konstant, pritom da sve ostalo bude na ultra? Recimo, neka bude igra BF5.
https://www.youtube.com/watch?v=LQfSucLIu_U

Tebra, to je karta od 700evra, a ni blizu 144fps konstant, Ray na low.
Monitori od 240hz postoje već godinu dana, tako da se oni ne pojavljuju, već su tu uveliko.
A to da monitori od 144hz i 240hz ne pružaju bolje iskustvo igračima, to jeste individualno, ali samo se odnosi na one koji nisu probali 144hz i 240hz. Onaj koji jednom proba, nema šanse da se vrati na 60hz.
Možda si ti izuzetak, mada onda ne vidim zašto nisi kupio monitor od 100 evra 60hz, već 144hz od 500e, mogao si 2080 da kupiš, a ne 2060.
Trenutak kada sam upalio svoj Benq, stavio na 144hz, upalio BF, bio je trenutak prevelikog zadovoljstva, i nešto što me je oduševilo. Ne mogu da setim kada sam pre toga osetio toliko zadovoljstvo pri kupovini bilo koje komponente za PC. Dao sam 300e+, i posle nekoliko godina korišćenja, potpisao bih da je to najboljih 300e koje sam uložio u PC.
Onaj ko ne ceni razliku između 60hz i 144hz, taj nije gejmer, nego casual igrač, a istog ne zanima ni Ray tracing niti kako igra izgleda.

Koliko sam čuo, SUPER će da bude čist refresh, s tim što će jedinice koje obrađuju Ray, biti prilagođene za bolji perf. Videćemo koliko će to da košta, i opet ultra 144 lock na Ray ultra, verovatno neće biti moguć.


AMD sa 5700 serijom ide na raw power, čist perf, a to je ono što igrače najviše zanima.

Nemoj pogrešno da me shvatiš, meni je i RTX i 5700 bacanje para, jer ima polovnjaka koji će da odrade posao za normalno igranje za 200e, mislim na 1070.

Kolika koncentracija BS-a samo u jednom postu. :lupko:

Kada bi autor mogao da prihvati da FPS i kometitivne igre nisu jedini vid igara, i da postoje igre za čiji pun doživljaj nije potreban 144+ frame rate, onda bi možda imalo smisla ulaziti u raspravu.
 
Kolika koncentracija BS-a samo u jednom postu. :lupko:

Kada bi autor mogao da prihvati da FPS i kometitivne igre nisu jedini vid igara, i da postoje igre za čiji pun doživljaj nije potreban 144+ frame rate, onda bi možda imalo smisla ulaziti u raspravu.


Thread je 5700 serija, gde se Bogda ubacio i rekao kako će Nvidia sa Ray da nastavi da dominira, na šta sam ja odgovorio.
Ukoliko je nekom Ray MUST, onda RTX jeste jedini izbor za njega. Dok ima ovaca za šišanje, neoptimizovane tehnologije kao Ray će se smatrati prednošću, a kada taj Ray bude optimizovan da radi, kao što bi trebalo da radi na preskupim modelima, onda mogu da promenim mišljenje.


A što se tiče osveženja, opet ti imaš jedan od takvih monitora, čak štaviše, premijum model.

Postoje igre, to su SP igre za koje nije potreban 144hz monitor, ali takođe nije potreban Ray niti RTX, 1070 je više nego dovoljno, što je poenta priče.

Oni koji igraju SP igre, guraju 2k, 4k rez na 60hz, i to je u redu. Onaj koji gura 1080p 60hz, verovatno to radi jer mu budžet ne dozvoljava bolje. Ako je tako, onda on sigurno nema para da izdvoji 400e za entry 2060 zbog RayTracing-a, koji mu neće raditi na ultra lock 60.
Većina, nekih 80% igrača igra MP igre, gde 144hz znači mnogo više nego raytracing, ili lepota same igre.

EDIT: Ima i mp igara kojima nije potreban 144hz monitor, WoW, LoL, Dota itd. Ne vidim da je Ray implementiran u neku od tih igara, jer je beskoristan, i koliko vidim, samo je dostupan u FPS igrama.
Ukoliko si jedan od takvih, tebi RTX ne znači ništa, i karta od 200e ti vrši posao.
 
Poslednja izmena:
Slažemo se oko toga da to što 5700 serija neće imati ray tracing podršku hardverski implementiranu nije presuđujući faktor, pogotovo u tom segmentu gde ona cilja.

S druge strane daleko od toga da je ray tracing nebitan i da je samo gimick. Samo trenutno je njegova primena prilično ograničena, i kao svaka nova tehnologija trenutno je usmerena ka entuzijastima koji su spremni debelo da plate da bi tako nešto imali.
Ali na duže staze biće bitan, jer će se vremenom spustiti među mase. Ono što govori u prilog tome je činjenica da je AMD na Next Horizon eventu predstavio svoj plan za implementaciju ray tracing akceleracije, kao i to da će next gen Microsoft i Sony konzole imati u nekoj meri podržan ray tracing u hardveru.

To što AMD uz ovu generaciju nije izbacio nikakvu podršku za ray tracing za krajnje korisnike nije toliko bitno, ali njih ostavlja u poziciji da kaskaju sa implementacijom u odnosu na nVidiju. Ostaje nada da će u saradnji na razvoju sledeće Xbox konzole sa Microsoftom se ubrzati na tom polju i uhvatiti priključak.

Ako 5700 serija bude imala performanse kakve su prikazali na slajdovima, biće to odlične karte. Kao što si naveo gađa 1440p i 1080p segment gde će većinu igara moći da potera sa visokim frame ratom po relativno pristupačnim cenama. Oni koji hoće premium feature, kao što je ray tracing, i maksimalne performanse oni svakako gledaju 2080 Ti segment što nije ciljna publika 5700 serije. :)
 
Ma ni 2080ti nije dovoljno dobar za 1200e. Jednostavno Ray na ultra kolje, cak i 2080ti ima velikih problema da odrzi 60 lock, jer oni koji kupuju 2080ti, oni gadjaju 2k i 4k igranje, a Ray na 2k i 4k je ubica mekog srca.
Ni u jednom trenutku ja nisam rekao da je Ray glupost, samo da je neoptimizovan do te mere da karta od 1200e ne moze na 2k da tera lock 60 sa njim na ultra. Da se ponovim, cuo sam da Super ce da bude refresh, gde ce samo popraviti jedinice zasluzene za perf Ray-a.

A 5700 serija gadja 2k najvise, dok 5700xt pomalo gadja na 4k.
 
Ray tracing nije ništa novo, Još '80thih godina sam viđao cele kompjutere napravljene specifično za to, CGI je baš tada napredovao. Igranje sa RT je bilo poslednja rupa na svirali dok hardware nije stasalo da isprati brzinom.
 
Ray tracing nije ništa novo, Još '80thih godina sam viđao cele kompjutere napravljene specifično za to, CGI je baš tada napredovao. Igranje sa RT je bilo poslednja rupa na svirali dok hardware nije stasalo da isprati brzinom.

Uopste nebitno da li je novo ili stara, bitno je kako radi, i kako izgleda. Makar su ga uboli 50%. Izgleda odlicno, a radi katastrofa.
 
Thread je 5700 serija, gde se Bogda ubacio i rekao kako će Nvidia sa Ray da nastavi da dominira, na šta sam ja odgovorio.
Ukoliko je nekom Ray MUST, onda RTX jeste jedini izbor za njega. Dok ima ovaca za šišanje, neoptimizovane tehnologije kao Ray će se smatrati prednošću, a kada taj Ray bude optimizovan da radi, kao što bi trebalo da radi na preskupim modelima, onda mogu da promenim mišljenje.


A što se tiče osveženja, opet ti imaš jedan od takvih monitora, čak štaviše, premijum model.

Postoje igre, to su SP igre za koje nije potreban 144hz monitor, ali takođe nije potreban Ray niti RTX, 1070 je više nego dovoljno, što je poenta priče.

Oni koji igraju SP igre, guraju 2k, 4k rez na 60hz, i to je u redu. Onaj koji gura 1080p 60hz, verovatno to radi jer mu budžet ne dozvoljava bolje. Ako je tako, onda on sigurno nema para da izdvoji 400e za entry 2060 zbog RayTracing-a, koji mu neće raditi na ultra lock 60.
Većina, nekih 80% igrača igra MP igre, gde 144hz znači mnogo više nego raytracing, ili lepota same igre.

EDIT: Ima i mp igara kojima nije potreban 144hz monitor, WoW, LoL, Dota itd. Ne vidim da je Ray implementiran u neku od tih igara, jer je beskoristan, i koliko vidim, samo je dostupan u FPS igrama.
Ukoliko si jedan od takvih, tebi RTX ne znači ništa, i karta od 200e ti vrši posao.
Moje najveće razočarenje Navijem što kartica sa novom RDNA arhitekturom, rađena u najnovijem 7nm procesu, bez raytracing hardware-a troši primetno više od Turing kartica (12nm) sličnih performansi. To mi govori da su Navi kartice iz 2019 bazirane na neoptimizovoj arhitekturi. Pisano je po internetu prošle godine da je AMD u dizajniranju svojih čipova koristi dosta automatizovanog projektovanja radi uštede na troškovima razvoja i liči mi da su rezultati Navi kartica posledica toga.

Što se tiče raytracinga, ima mnogo igara u kojima nije potreban 144hz/fps (FRP, akcione avanture ...), čak šta više raytracing je bitniji za te igre nego za esports fps igrice. Broj igara sa implementiranim raytracinga će rasti (https://fudzilla.com/news/gaming/48886-more-games-hop-on-nvidia-ray-tracing-train). To što prva generacija RTX kartica ne može da gura full raytracing implementaciju ne znači da je beskoristan. Lepo je videti i samo realno osvetljenje ili realne senke.
Onaj ko se primo na Jensenov hype i kupio RTX karticu zbog raytracinga se očigledno zeznuo. Ali ako Navi i nV RTX kartice koštaju približno isto za slične performanse, ako GF znatno manje troši, i ako možete da probate raytracing, lako je zaključiti za šta će se većina kupaca odlučiti.

P.S. Entry level RTX2060 ne košta 400e.
 
Poslednja izmena:
Pa ako 5700 (non-XT) ima performanse u rangu 2060 i troši 180W, koliko i neki 2060 modeli, onda efikasnosti i nije razlog za uzimanje RTX-a. Takođe to što nema RT hardver, ne znači da je ceo čip namenjen gejmingu. Mislim, AMD je već godinama bolji, tj. efikasniji od GTX-a u nekim zadacima. To što nisu u pitanju igre je naš problem :d

Što se RTRT-a tiče, ja bih voleo da ga vidim u CAD alatima, a koliko znam, tu i dalje nema ništa vredno pomena (Creo valjda ima za Radeon renderer, ali nisam 100% siguran)
 
Poslednja izmena:
Pa ako 5700 (non-XT) ima performanse u rangu 2060 i troši 180W, koliko i neki 2060 modeli, onda efikasnosti i nije razlog za uzimanje RTX-a. Takođe to što nema RT hardver, ne znači da je ceo čip namenjen gejmingu. Mislim, AMD je već godinama bolji, tj. efikasniji od GTX-a u nekim zadacima. To što nisu u pitanju igre je naš problem :d

Što se RTRT-a tiče, ja bih voleo da ga vidim u CAD alatima, a koliko znam, tu i dalje nema ništa vredno pomena (Creo valjda ima za Radeon renderer, ali nisam 100% siguran)

Koliko Navi stvarno troši će mo videti tek 7-og jula ali znamo da referentni RTX 2070 ima jedan 8pin konektor, dok referentni Rade 5700 (non XT) ima dual (6+8pin). Što se tiče drugih zadataka iskreno se nadam da onaj zadatak što je bio bitan do prošle godine (da mu ne pominjem ime:smackbum:) nikada više neće postati bitan.
 
i dalje je ovo fail za AMD, ja ni dan danas ne mogu svoju 1070 da prodam i za te pare da kupim, najslabiju amd Navi karticu, pa cak ni amd vegu ne mogu da kupim za te pare, jer je u proseku 100 evra skuplja.
AMD = fail za fail-om.

Da mi je neko pricao da ce doci vreme da AMD bude i to papreno skuplji od NVIDIA, ne bih mu verovao.

Eto sta rudari napravise od AMD-a, magarecu uslugu svima, osim njima.
 
Ne mozes da prodas kartu staru 3 godine i kupis AMD kartu koja je osetno bolja, novu, i zato je ovo fail? Logika na nivou.
 
Da mi je neko pricao da ce doci vreme da AMD bude i to papreno skuplji od NVIDIA, ne bih mu verovao.

Nova politika Lise SU je da im proizvodi budu premium (negde sam pročitao o profitnim marginama od 45% na cenu koju kupac plaća), dakle ne rade ništa drugo nego idu putem koji su utabali Intel i nVidia-a. Dakle, naši proizvodi nisu jeftini već ekonomični, otuda i ovakve cene za grafike i to se neće menjati u budućnosti koliko god da su slabije od zelenih.

Na prvi pogled jeste čudno kako 7nm radi lošije od 12nm, ali slično će se desiti i sa Intelovih 10nm nasuprot Ryzenovih 7nm jer je druga arhitektura u pitanju.
 
Procesore i graficke kartice ne cini proizvodni proces.

Svakako to nije Navi 7nm proces niti Pascal/Turing 12nm, vec TSMC 7nm i TSMC 12nm.
 
Naravno, upravo na to sam i mislio, da se ne mogu porediti sirove vrednosti već je sama arhitektura ta koja pravi razliku.
Ne insinuiram na bilo koji način da su to isti proizvodni procesi.
Znam da AMD radi sa TSMC, Intel je koristio GloFo, nVidia valjda prelazi na Samsung.
 
Ne mozes da prodas kartu staru 3 godine i kupis AMD kartu koja je osetno bolja, novu, i zato je ovo fail? Logika na nivou.

Fail, jer ni Vega nije uspela da odmeni 1070 jer je osetno skuplja i dan danas, a Navi je fail sto i dalje nemaju zamenu za 1070 vec samo ove papreno skupe kartice.
Fali im cela klasa kartica koje su jeftinije.
 
Poslednja izmena:
Fail, jer ni Vega nije uspela da odmeni 1070 jer je osetno skuplja i dan danas, a Navi je fail sto i dalje nemaju zamenu za 1070 vec samo ove papreno skupe kartice.
Fali im cela klasa kartica koje su jeftinije.

?
Vega 56 je brža od GTX 1070, što je i razlog zašto je nVidia izbacivala GTX 1070 Ti.
Na našem tržištu možda i jeste skuplja, ali u svetu nova Vega56 je oko ili ispod 300 €/$.
 
Fail, jer ni Vega nije uspela da odmeni 1070 jer je osetno skuplja i dan danas, a Navi je fail sto i dalje nemaju zamenu za 1070 vec samo ove papreno skupe kartice.
Fali im cela klasa kartica koje su jeftinije.
Vega 56 polovna se prodaje za jedva vise od 1070 polovne, 20-30e, a osetno je brza kartica. U svetu Vega 56 ide za 250-300e, verovatno je i jeftinija od 1070, u domacim radnjama i jedna i druga idu za 49k.

O cemu pricas?

Jedino sto im fali je high-end.
 
Poslednja izmena:
@bogda
Koga boli patka što će Ray da bude dostupan u novim igrama(mrzi me da gledam kada naslovi izlaze prema linku koji si postavio), ako će taj isti Ray da kolje fps.
Kada Nvidia izbaci kartice gde Ray na ultra "košta" 20% fps-a, onda ću prvi da kažem da je Ray odlična stvar, a ne ovo 50% pa na gore. Ti sa 2060(350 eura karta), možeš samo da gledaš na YouTube-u kako Ray radi na ultra, čak i na 1080p, neću da pričam o 2k i 4k.
Nagoveštaj je da će Super da bude mnogo bolji u svakom pogledu, pogotovu za Ray.
A to da je AMD fail, tu se varaš, jer AMD ni u jednom trenutku nije nameravao da ubaci Ray u kombinaciju svojih karti, jer ne prodaju maglu, makar ne toliko kao neki.
Raw performance, toliko i toliko, to je to što je obećano od AMD-a. Nema mazanja očiju tehnologijom koja je praktično beskorisna, jer jednostavno nije optimizovana.
Dalje, što se tiče TDP-a karti, to tek nijednog gejmera ne zanima.
Gejmer samo hoće performanse za uloženi novac, i sigurno ih nije briga za TDP karte, jer sigurno ne koriste kinesko napajanje od 10 eura.

Stoji da Nvidia ima najjači gpu, po paprenoj ceni ali i dalje najjači gpu za gejmere. Smešno je to što taj isti gpu je namenjen igranju na 4k rezoluciji, gde sa uključenim Ray na ultra (gledao sam klip, ni bednih 60 lock nema šanse na ultra u BF5), ima performanse karte od 200 eura. Znači karta od 200, isti fps kao karta od 1200 sa uključenim Ray.
5700 Navi je samo početak, a AMD gađa segment do 500 eura. Imaju Radeon VII za čisto nadmetanje sa 2080, gde je 2080 ipak malo bolja karta.

Videćemo testove, i ako je Navi za isti segment na +10%, privlačnija karta svakako od 2070 i 2060, makar dok ne izađe Super, pa srezu cene svim sadašnjim modelima za 30%.

EDIT
Koliko ja pogledah na brzaka, 2060 jedino radi bolji od Vega 56 u dx11 naslovima, i to ne svim, dok je Vega bolja u dx12 u skoro svakoj igri, ne mnogo ali ipak bolja nekoliko procenata.
Meni to jedino govori da Nvidia i dalje skuplja bodove na dx11, koji je opšte poznat kao katastrofa za AMD.
Još jedna stvar, TDP 2070 i 5700xt je isti, 180w.
A tu je i ovo: https://www.google.com/amp/s/wccfte...than-expected-45-percent-revenue-decline/amp/
Ray tracing je baš uticao na prodaju RTX karti.
 
Poslednja izmena:
Dalje, što se tiče TDP-a karti, to tek nijednog gejmera ne zanima

Zanima ga, ako ga zanimaju i temperature.
Ne znam što se svi uhvate za potrošnju struje kad se pomene TDP kad poenta nije u kW/h već u generisanoj toploti. To je razlog što je TDP (koliko-toliko) bitan, makar bio tako arbitrarna i neprecizna stavka...

Navi jeste fail. Zašto? Zato što je jači 2-10% od konkurencije (u šačici selektovanih AMD-ovih benchmarka), što je beznačajno, zaista. Zato što i dalje nije efikasniji od konkurencije, makar na papiru, iako je na efikasnijem procesu i nema dodatne zezancije poput RT. Zato što i dalje juri performanse koje su imale kartice od pre 3 godine. Zato što, pored svega toga, nije ni jeftiniji od konkurencije.

Ja ne vidim ni jedan jedini razlog da uzmem Navi umesto RTX, pogotovo sad kad je NVidia omogućila varijabilni sync na Freesync monitorima. Jedino ako redovno igram igre u kojima mi AMD daje značajniji broj frejmova više od Nvidie...
Od Navi se očekivalo više a nije isporučio. AMD je samo postigao da bude "jednako dobar kao Nvidia, i to ne u svim segmentima", a posle toliko godina, ulaganja i hajpa, to zaista nije za ponos.
 
Poslednja izmena:
Ja ne vidim nijedan razlog za kupovinu 2060 umesto RX 5700. Troše otprilike isto, imaju otprilike iste performanse, ali Radeon ima više memorije i bolju podršku za softver (cad, render, ML...) koji nije vezan za vendora ;)

Što se ulaganja i hajpa tiče, AMD u GPU divizuju ulaže 2-3 puta manje od zelenih, tako da je pitanje kako si u dovde stigli. A veći hajp od RTX-a skoro nije viđen u IT svetu :)
https://i.imgur.com/EsRgIxN.png
https://i.imgur.com/ABY0YfN.png
 
Poslednja izmena:
@jurodivi
Sada si me razočarao.
1. U R3000 temi, 10% su ti veliki kao kuća kada je u pitanju gaming ili bolje reći svaki fps, dok u ovoj temi 2-10% je beznačajno.
2. Šačica AMD-ovih selektivnih benchmarka? To isti oni gde Nvidia i dalje koristi dx11 naslove da vadi prosek? Treba samo dx12 da se testira, po meni jedini merodavan test.
3. Generisana toplota? Ti to misliš na Nvidia Furunu, ili je to možda Fermi, nešto se ne sećam. Jednostavno, TDP nije bitan, jer 7nm se manje zagreva nego 12nm, iako je TDP isti.
4. Ne zaboravi da se na AMD-u skoro uvek nađe neki mod ili slično (kao što je slučaj sa Vega 56), gde karta dobije primetan boost za samo nekoliko minuta zezancije.
5. Hajp? Kao što reče Space, RTX bi hajp, I sta bi??? https://www.google.com/amp/s/wccftec...e-decline/amp/
Čak ni fanboy-evi nisu mogli da opravdaju sulude cene, tako da su ostali na 1xxx seriji.
 
Da, ali uredjaj radjen u 12nm i 7nm nije isto. Moze Navi da vuce i 300w, a da temp karte bude oko rtx 2070 npr.
 
Temperatura zavisi isključivo od hlađenja, a TDP od npr. 200W znači da će 200W toplote biti ispušteno u kućište bez obzira koji je čip unutra. Srećom, današnja kućišta i hlađenja su pravljena da bez problema izbacuju 500W, što otprilike daju i9-9900K i RTX 2080 Ti ArcticStorm, što je verovatno trenutno najbolja gaming opcija koju tržište nudi. Tako da pola od toga u vidu npr. R5 3600 + RX 5700 sigurno nije problem
 
Da, ali uredjaj radjen u 12nm i 7nm nije isto. Moze Navi da vuce i 300w, a da temp karte bude oko rtx 2070 npr.

ovo sam procitao i u tvom prethodnom postu i bas me zanima jel tacno?
mislio sam da proizvodni proces nema veze ako je tdp isti?
znaci da 95w u 45nm i 32nm nije isto sto se tice emitovanja toplote?
 
Naravno da je isto. Razlika može biti samo u koncentraciji toplote zbog veličine čipa i tranzistora. A to je opet zanemarljivo, jer je čip svejedno samo mali deo PCB-a, pa da li će toplota biti koncentrisana na 250 ili 350mm^2 nema mnogo veze, hladnjak se pravi u skladu sa tim
 
Eto, i ja sam mlatnuo dobro, pa jedva ostao ziv. Sva sreca pa je Space opste poznat kao clan od poverenja.
 
?
Vega 56 je brža od GTX 1070, što je i razlog zašto je nVidia izbacivala GTX 1070 Ti.
Na našem tržištu možda i jeste skuplja, ali u svetu nova Vega56 je oko ili ispod 300 €/$.

Pa skuplja je Vega i od 1070 Ti.
Takodje, nije Vega ni nesto osetno brza od 1070, da bi to bio neki faktor da se spominje.
Znam da je u svetu Vega jeftinija, ali meni to nista ne znaci, jer trebam ovde da je kupim, a ovde je vec godinama precenjena.

Vega 56 polovna se prodaje za jedva vise od 1070 polovne, 20-30e, a osetno je brza kartica. U svetu Vega 56 ide za 250-300e, verovatno je i jeftinija od 1070, u domacim radnjama i jedna i druga idu za 49k.

O cemu pricas?

Jedino sto im fali je high-end.

Ja redovno pratim cene na KP i pre nego sto sam pisao ovde sam proverio cene, evo sad cu opet.
GTX 1070, da kazemo da je polovna oko 220 evra prosek
GTX 1070 Ti oko 300 evra prosek

Vega 56 - oko 300 evra.

Eto, ako mi nadjes polovnu Vegu za 220 evra kolko najvise vredi polovna 1070, javi, naravno kod nas, ne u svetu.

To je poenta, da AMD ne moze da ponudi karticu po performansama 1070, za tolko para kolko kosta 1070 ili u prevodu, ja ne mogu da prodam svoju polovnu 1070 i za te iste pare da uzmem polovnu vegu 56, a ne da bih trebao da mogu da uzmem za iste pare, vec treba da bude i za manje, jer se znalo da je amd uvek ima nize cene i da je za socijalu.
Drugo, amd trosi mnooogo vise struje i to je isto bitan faktor, mnooogo vise se i greje i to je ozbiljno visok faktor, ne radi dobro kao nvidia i nema sve graficke tehnologije koje ima nvidia. U svakom smislu je 1070 bolja kartica, a vega 56 se usudjuje da bude skuplja, a trebali bi bar da bude egal, a realno i bar 50 do 100 evra jeftinija od 1070.
Trece, ta polovna Vega je skoro sigurno rudarila, jer cisto sumanjam da ju je neki igrac kupovao dok je bila preko 500 evra radi igranja, pored duplo jeftinije 1070, pa posto mozemo da pretpostavimo da je rudarila, upitno je u kakvom je stanju, sigurno je daleko od izvornog stanja.
Kad se sve stavi na papir ispada da ako je polovna 1070 koja nije rudarila oko 220 evra, polovna vega 56 ni u snu ne sme da bude preko 150 evra. To je realno i to su cinjenice.

Ne znam kolko je u svetu Vega, sigurno je jeftinija nego kod nas, ali dal je jeftinija od 1070, kao sto mora da bude?
Ako jeste, onda nije AMD kriv, nego nase trziste.

Takodje vega 56 nije osetno brza kartica od 1070, vec malo brza, ali kad se overklokuje 1070, koji moze dosta da se klokuje, a vega ne moze skoro uopste da se klokuje i ta razlika se gubi, to jest, mislim da cak 1070 prelazi u vodjstvo i i dalje je tisi i dalje je hladniji i trosi manje struje od vege.
Zato je AMD morao sad da donese takmicara za tu klasu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno