Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Nema šanse da mi prihvati kastumizovanu krivu za fan, kako god da postavim uvjek vrti na otprilike 1800rpm što rezultira da temperatura ide na oko 92-93c a junction temperatura zakucava u 110c. (koja je definicija uopšte ove junction temperature?)

Junction temperature je novitet i prikazuje temperatutu unutar samog čipa (do sada su se temperature merile na površini). I sam AMD je u najavi NAVI kartica objavio da je temperatura do 110 stepeni očekivana i da će sve raditi bez problema. Mnogo je problematičnija visoka temperatura memorije ili VRM-a, a ako je to u redu, onda bi sve trebalo da funkcioniše.
Lično, ja se uopšte ne opterećujem oko temperature čipa, imam garanciju na dve godine i neka izdrži toliko, ionako ću tada kupiti neku novu. A do sada nisam imao ni najmanju smetnju. Istina, jedino mi RDR2 namuči grafiku da ode i do 110 celzijusa, dok igranje GTA V i drugih igara podigne JT maksimalno do 90 stepeni.
 
Evo da se pohvalim nakon osam meseci uspešnog korišćenja Asus 5700xt strix verzije, jednostavno je u toku rada prestala da radi, u smislu da je nestala slika dok kartica normalno radi u kućištu, čak nakon više restarta promene kablova i vađenja baterije ista situacija, slike nema na monitoru. Nakon prelaska na drugi gpu kao i na integrisanu grafičku slika na monitoru se vratila. Sada je na reklamaciji pa ćemo da vidimo šta će stručnjaci reći.
 
Da se i ja pohvalim. Narucih juce "AMD Radeon RX 5700 XT Sapphire Pulse 8GB GDDR6", jedva cekam da stigne. Razmisljao sam i o Nitro + verziji, ali mislim da ne vredi 10.000 din. vise.
 
Gde si je uzeo i po kojoj ceni ako nije tajna?
 
Junction temperature je novitet i prikazuje temperatutu unutar samog čipa (do sada su se temperature merile na površini). I sam AMD je u najavi NAVI kartica objavio da je temperatura do 110 stepeni očekivana i da će sve raditi bez problema. Mnogo je problematičnija visoka temperatura memorije ili VRM-a, a ako je to u redu, onda bi sve trebalo da funkcioniše.
Lično, ja se uopšte ne opterećujem oko temperature čipa, imam garanciju na dve godine i neka izdrži toliko, ionako ću tada kupiti neku novu. A do sada nisam imao ni najmanju smetnju. Istina, jedino mi RDR2 namuči grafiku da ode i do 110 celzijusa, dok igranje GTA V i drugih igara podigne JT maksimalno do 90 stepeni.
Staklo na kućištu dok igram RDR2 ne mogu da pipnem kako je vrelo, a max temperature su sledeće (posle par sati igre):

GPU temp: 88c
Memory temp: 94c
Vram temp: 84c

Fan speed ode na max 84%
 
@BitrAtE

Problem je u kucistu, mnogo je los air flow u tim MS Industrial sa zatvorenom prednjom stranicom.
 
Da u pravu si, prednja tri fana su skroz beskorisna jer nema otvora da cirkuliše vazduh...

I prije sam planirao da ga mijenjam, a sad definitivno moram...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Ja danas naterao moju na 105c junction u 4k 55min renderu, a current na 67c [emoji86][emoji85], tako nešto beše i "safe" limit po AMD-u za junction?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Staklo na kućištu dok igram RDR2 ne mogu da pipnem kako je vrelo, a max temperature su sledeće (posle par sati igre):

GPU temp: 88c
Memory temp: 94c
Vram temp: 84c
Fan speed ode na max 84%

Uf, meni JEDINO RDR2 tera grafičku na JUNCTION usijanje do 110-112 u kratkim i retkim pikovima. Šta god drugo da igram JT ne prelazi 92 stepena i po najvećim vrućinama. NA GTA V mi JT ne prelazi 85 stepeni, a VRM i memorija su mlaki. Čak je i Witcher 3 natera da bude jedva malo toplija. Ali RDR2...

Nemoj gledati GPU TEMP i meni to ne prelazi 87-88, ali je JUNCTION mnogo viši. Nisam siguran, morao bih da proverim kući, ali meni su memorijske i VRM temperature nešto niže nego kod tebe. baš ću da proverim, na to nisam obraćao pažnju jer nikad nije ulazilo u neke sulude temperature...

Ali, čim otplatim karticu ima OVO da stavim na grafičku. :)
 
Poslednja izmena:
Staklo na kućištu dok igram RDR2 ne mogu da pipnem kako je vrelo, a max temperature su sledeće (posle par sati igre):

GPU temp: 88c
Memory temp: 94c
Vram temp: 84c

Fan speed ode na max 84%

Ako se dobro secam iz testova, Aorus i ima nesto vise VRam temperature, Nitro+ najnize, MSI GX ili Powercolor RD su odmah iza...
Nemoj da se opterecujes previse, bitno je da karta nije bucna (ako se dobro secam fanovi se vrte brze od konkurentnih modela) i da nemas drugih problema, uz tu grafu idu 4 godine garancije tako da si miran u tom periodu.
 
Staklo na kućištu dok igram RDR2 ne mogu da pipnem kako je vrelo, a max temperature su sledeće (posle par sati igre):

GPU temp: 88c
Memory temp: 94c
Vram temp: 84c

Fan speed ode na max 84%
Uzeh NZTX H510 (koje inače nije šampion sa airflow-om ali situacija je sad sledeća)
GPU temp: 72c max
Memory temp: 78c max
Vram temp: 68c max

Grafika jedva i da se čuje, side staklo - mlako :) Prezadovoljan!
 
Meni skroz nebitan (na Aquariusu je bio uvjek isključen), zato i uzeh H510 koji je skroz zatvoren naprijed. Odlično kućište, sve preporuke.
 
Da u pravu si, prednja tri fana su skroz beskorisna jer nema otvora da cirkuliše vazduh...

I prije sam planirao da ga mijenjam, a sad definitivno moram...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

premestis ta tri venta iza prednjeg lima i resio si problem....
 
Probao sam Witcher 3 u 4K na TV-u, podesavanja odvrnuta (hairworks na off), kad se setam i u combatu po onim pocetnim predelima fps 40-50.

Ocekivao sam da nece biti igrivo na 4K sa 5700 XT, mada me je ozbiljno prijatno iznenadila. Probacu RDR2 mada mislim da ce je ta igra u 4K dokusuriti :D
 
na 4k aa je besmislen,buljuk podešavanja i na vešcu i na rdr2 nemaju neke poente i komotno se mogu ubiti za minimalne kompromise u izgledu a dobićeš sasvim pristojne performanse u 4k.
 
Od juče se i ja družim sa Sapphire RX 5700 XT Nitro+ modelom. Iako su dosadašnji utisci uglavnom pozitivni, moram priznati da sam očekivao malo više, pre svega u pogledu termalnih performansi. Naime, pri opterećenju su temperature u granicama uobičajenih (Performance BIOS, maksimalne vrednosti: GPU 75°C, memory 76°C, VRM 78°C.), dok u mirovanju nešto lošije. Temperatura nakon par minuta poraste do 59°C, nakon čega se pokreću ventilatori (na oko 20%), hlade do 50°C, i tako u krug. (Dva monitora - 60Hz oba, ambijentalna tempratura je oko 27°C.) Dalje, u nekoliko navrata tokom igranja Borderlands 3 i Far Cry 5 se pojavio čudan screen flickering, u intervalima ne dužim od nekoliko sekundi. Nije strašno, ali je bitno napomenuti. S druge strane, prilično tiha karta... Makar mojim ušima. ;)

Kao što rekoh, deluje kao sasvim pristojan model. :)
 
Poslednja izmena:
Izgasi one AMD zezancije - enhanced sync, antilag, boost i ne bi trebalo da te mrači flickering. RIS (Radeon Image Sharpening) ostavi upaljenim na jedno 40-50%. Verovatno je flickering do enhanced sync-a jer im to ne radi već mesecima.
 
Ta podešavanja nisam menjao. Po default-u su isključena, izuzev Anti-Lag-a.

Okay, isključih i Anti-Lag. Will let you know. :)

Edit...

Ah, da, još jedna stvar... Memory clock - permanentno 3500Mhz. Pretpostavljam da je zbog multi-monitor setup-a?
 
Poslednja izmena:
Bag, zbog multimonitora, AMD nikako da sredi.

Nisam još naišao na rešenje koje radi out-of-the-box. Probaj da guglaš, ali mislim da je slaba vajda.
 
ja uzeh asrock chalenger D, iskreno, dobih je novu za jako povoljnu cenu, pa nisam odoleo.
za sada utisci, vise nego odlicni. sto se tice toga da se pregreva, spakovao sam ceo komp u kuciste TT level 20 GT, u full loadu nije presla 75C, vent ne preko 65%, i prilicno je necujna za sada.
s obzirom, da mi uskoro stize kompletno vodeno hladjenje za sve komponente pa i nju, iz slovenije, u EKWB izvedbi, mislim da ce bilo kakva moguca pregrevanja biti resena sa tim.
jos jednom, za sada, utisci vise nego dobri, gejmao juce HLL, Warzone i BF5 u 2K na max setts, sve klizi :D

nego, citah nesto za zadnja dva drajvera, da imaju problema sa freesync...... ja sam jos uvek na 20.5.1, na njima sve funkcionise dobro.
jel neko proverio to za freesync sa novim drajverima?
 
Ja sam na Vega64 proverio i oseti se da ne valja pa se vratio na 20.5.1
 
hsv:

nije bag nego feature,po amd-u,omogućava stabilnost prikaza kod multimonitor setapa,jer navodno kod zelenih se dešava baš flicker i sl jer karta drži low power režime.
 
sto se tice toga da se pregreva, spakovao sam ceo komp u kuciste TT level 20 GT, u full loadu nije presla 75C, vent ne preko 65%

Kakav led od grafike. Nedavno sam stavio Afterburner i počeo da gledam temperature dok igram RDR2. Imam prilično otvoreno i dobro provetreno kućište, ali Core/Junction temperatura varira između 90 i 112, memorija je klasika oko 90 stepeni VRM-ovi dođu do 75...

Što je najčudnije, uopšte se ne opterećujem sa tim. Imam još godinu ipo dana garancije, pa i ako pregori nije moja greška, ja ništa nisam dirao...
 
Afterburner se ne koristi sa Navi karticama, opste je poznato da je problematicna kombinacija.
 
Sve radi bez ikakvih problema. Uključuje se normalno tokom igranja (kad pritisnem određene tastere), prilikom testiranja sve radi kako treba, upisuje logove, screenshotove najnormalnije, jednostavno, sve funkcioniše kako treba trenutno sa najnovijim drajverima

HWinfo mi prikazuje slične temperature. Za sad mi je drago što mi procesor pri najvećem opterećenju (cinebench test) ne prelazi 82 stepena, ali za grafiku me ne zanima sve dok radi kako treba. Ne primećujem ama baš nikakve probleme prilikom igranja, bez obzira na visoke temperature.
 
Poslednja izmena:
Novi xbox game app radi lepo na Win 10-ci. Ko ima 1909 ili 2004 ima već instaliran isti, ko je ispod, može da ažurira samo njega sa MS Store-a. Win+G je prečica, pa performanse sekcija.

Nema mnogo informacija, samo cpu/gpu/ram usage i fps, ali može da se pinuje bilo gde i namesti clickthrough. Dovoljno kome treba osnovno, a mrzi ga da namešta HWInfo i RivaTuner (može da se namesti da izgleda slično Afterburner-u).

Afterburner bi navodno sa ovim najnovijim betama trebao da radi sa Navi kartama bez problema, ali nisam stizao da proverim.
 
a u kom smislu afterburner i kartice ne rade kako treba, tojest, kakvi se problemi javljaju?

meni je unazad nekoliko godina na svakom kompu AB ukljucen, pa i sad na 5700XT, ali neznam, kakav vid problema bih trebao da ocekujem, ako ga uopste ima?
 
Nazad
Vrh Dno