Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

^
Da je makar 1080p na 27" pa da dobijes ostriju sliku...

funny-memes-27-background.jpg
 
Razlika od 20k je bliža sumi od 150€ nego od 200€ hehehe [emoji16]
Inače, meni bi bila manja razlika, tipa oko 120€ jer sam naručivao preko Amazona ali svakako nisam imao taj ške u datom trenutku. Plus, hteo sam da ceo build bude AMD [emoji1783]

Čuj, napisao sam debelo preko 70.000. Tačnije, tada je najjeftinija 2070 super kod naših derikoža bila oko 73000, dakle mnogo bliže 200 nego 150 evra. :S:
A trenutno je "All-AMD" konfiguracija ubedljivo "best bang for buck"...
 
Ćuti, ja furam 1080Ti na 1080p 60Hz da igram Diablo 2, Grim Dawn i Borderlands 2... :D
vdTmzuR.jpg
Mazohisti, nema sta :D

Ja sam uzeo 1440p 75Hz monitor dok sam jos imao RX 470 [emoji23]
 
Čuj, napisao sam debelo preko 70.000. Tačnije, tada je najjeftinija 2070 super kod naših derikoža bila oko 73000, dakle mnogo bliže 200 nego 150 evra. :S:
A trenutno je "All-AMD" konfiguracija ubedljivo "best bang for buck"...
Ah, nisam obratio oažnju dovoljno, moja greška...

Slažem se, meni je all AMD i prezadovoljan sam. PC mi je povezan na TV jer sam bogalj za miša i tastaturu, i dakle ne prelazi 60hz. Trenutno igram Assassins Creed Odyssey na 1440p, sve na max i imam uredno 60fps [emoji16]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
*mjau**mjau**mjau*e nekad je 60 fps-a bilo pojam..a sad malo i 100 :d
 
Je li realno da se priča o nvidia driverima kao prevagi kad se odlučuje da li AMD ili Nvidia? Pa evo vam čist primjer sa 1060 vs RX580, po izlasku je nvidia bila brža nekih 15-20%, pogledajte situaciju sada, bukvalno je kontra.

Vjerujte da ćemo imati copy/paste situaciju i u duelu 5700xt vs 2700S, živi bili pa vidjeli.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Slažem se, meni je all AMD i prezadovoljan sam.

Imao sam 2 godine stari Intel i5 8500 i B360 matičnu i svi su mi govorili da uzalud bacam pare na Ryzen 5 i X570 i da tu nema neke razlike. Da nisam video svojim očima ne bih verovao. 8500 radi na 3GHz i boost od 4Ghz. R5 3600 na 3,6 i 4,2 boost. Windows, Photoshop, Office i sve ostalo radi bar duplo brže, a o podizanju sistema da ne pričam kakva razlika.
I, da, zaista nema neke preterano osetne razlike u frejmovima (istina, još uvek koristim staru memoriju na 2400, tek treba da se uverim ima li razlike sa bržom memorijom, no ima MNOGO manji pad frejmova u nekim situacijama) ali je vreme učitavanja igara mnogo brže, brzina "loadovanja" pozicije se i te kako oseća, jednostavno imam nekakav osećaj da sve radi fluidnije.

Osim što sam tek sad sa upotrebom Afterburnera shvatio koliko se zagreva moj "fabrički" 5700 XT. Ali sve radi bez ikakvih problema. Lično, baš me briga i ako pregori, imam još godinu i po dana garancije, ovakvih kartica više nema, moraće da mi daju neku sa boljim hlađenjem. :) Mislim, garancija za to služi, zar ne?? :)
 
Imamo slične komponente, imam i ja R5 3600, doduše malo je OC, sa 3,6 na 3,9... Imam itx ploču, i sfx kućište pa je egzibicija raditi OC na želejnih 4,2 ghz [emoji849]

Video sam da ti junction visok... Npr, igram AC satima, i junction je oko 86, retko prelazi to. Doduše, stavio sam da mi ventilatori na kartici idu do 55 procenata... Inače, na mojoj kartici je bilo defualt 1200mv i kada sam spustio na 1150, napravlio je razliko od oko 10 stepeni [emoji16]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Je li realno da se priča o nvidia driverima kao prevagi kad se odlučuje da li AMD ili Nvidia? Pa evo vam čist primjer sa 1060 vs RX580, po izlasku je nvidia bila brža nekih 15-20%, pogledajte situaciju sada, bukvalno je kontra.

Vjerujte da ćemo imati copy/paste situaciju i u duelu 5700xt vs 2700S, živi bili pa vidjeli.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Ima i mnogo gorih primera - cela Kepler 600/700 vs Radeon 7000/R9/R7 200 serija.

Te serije su neupotrebljive bukvalno sa strane nVidie, dok npr R9 290X još ima snage.

Ako koga to briga nakon 7-8 godina? Posebno ljudi na forumu kupe grafiku i prodaju je pre isteka garancije kako bi dobili što je više novca nazad i kupuje se nova karta.

Ali zato nVidia te prve 3 godine radi perfektno i brže , dok sa AMD-om možeš samo da troubleshootujes i zongliras sa drajverima za svaku igru posebno i da podešavaš opcije jer uvek ima nečega što fali (hairworks, ray-tracing) a što nVidia ima.

E ali zato za 5-6 godina Radeon kartice budu brže. I to se odnosi samo na GCN - jer arhitektura im je manje vise bila ista.

5000/6000 nisu podržani godinama - nemaju ni normalan drajver za Windows 10, dok je nVidia držala Fermi do pre 2 godine.

nVidia drajveri su možda i najsavrseniji softverski proizvod ikada i vredni su razlike u ceni jer je konkurencija nesposobna pa sa kartom od 450 EUR više gledaš Reddit I BSOD nego što se igraš prvih par meseci.

To nVidia bas jako dugo nije priredila svojim potrošačima, pa koliko dugo se niko nije javio na tom topicu ovde na forumu??!

Drajveri toliko dobro rade da je popularn topic umro i nema sta da se kaže - it just works.
 
^ +1

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Imao sam 2 godine stari Intel i5 8500 i B360 matičnu i svi su mi govorili da uzalud bacam pare na Ryzen 5 i X570 i da tu nema neke razlike. Da nisam video svojim očima ne bih verovao. 8500 radi na 3GHz i boost od 4Ghz. R5 3600 na 3,6 i 4,2 boost. Windows, Photoshop, Office i sve ostalo radi bar duplo brže, a o podizanju sistema da ne pričam kakva razlika.

Nije valjda da zaista misliš da brzina boot-a sa istog SSDa može da bude 2x brza na AMD-u?

Meni na Intelu recimo ni ne izbaci Windows logo - odmah krene sa učitavanjem profila.
 
Imao sam 9600pro, 9600xt, 9800xt IceQ (uh kako sam na tu kartu bio ponosan :) i nikad nikakvih problema da se mogu sjetiti. Posle toga sam imao nvidie ali bez nekog posebnog razloga, zadovoljan sam bio i sa njima ali kao što rekoh, performanse namjerno degradiraju kad izađe sledeća serija. Uglavnom, sad opet AMD i 5700 xt, probao sam oko 20-ak najpopularnijih igara i nikakvih problema nema, ni najmanjih a kamoli BSOD i slično...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Sa kojim driverima?
 
Imao sam 9600pro, 9600xt, 9800xt IceQ (uh kako sam na tu kartu bio ponosan :) i nikad nikakvih problema da se mogu sjetiti. Posle toga sam imao nvidie ali bez nekog posebnog razloga, zadovoljan sam bio i sa njima ali kao što rekoh, performanse namjerno degradiraju kad izađe sledeća serija. Uglavnom, sad opet AMD i 5700 xt, probao sam oko 20-ak najpopularnijih igara i nikakvih problema nema, ni najmanjih a kamoli BSOD i slično...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Zato što AMD nije imao para za novu arhitekturu, sve vreme su radili na optimizaciji postojeće, što se isplatilo starijim generacijama.

Ima milion testova gde sve nVidia kartice rade BRZE u istim testovima sa kojima su prvobitno testirane.

Problem je što Jensen smatra da treba menjati kartice kako izadju nove i onda se dogodi situacija da meni sa Keplerom redovno stižu notifikacije i novi drajveri za nove igre iako optimizacija za Kepler ne postoji još od 2014. Pa novi Doom je odličan primer jer apsolutno svi Kepleri rade ko sa Microsoft-ovim VGA drajver on dok Maxwell još i pliva.

A imao sam i ja ATI kartice - mogao bih do sutra da pričam o OpenGL-u koji je radio samo pod Windows-om NT krajem '90-ih kada je taj API i bio popularan a igre sa Quake 2 engine-om se redjale ko na traci.

ATI mi je uništio detinjstvo svojim praznim obećanjima :)
 
I ja mislim da nastyb preteruje. Nisam imao vau efekat kako sam mislio sa q9650 na r5 1600 a on da ima sa i5 8500 na r5 3600. Ssd je ostao isti jos je tada bio u sata 2 rezimu...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Ma cini ti se, on inace nema obicaj to da radi ovde na forumu...

>sarcasm off<
 
I ja mislim da nastyb preteruje. Nisam imao vau efekat kako sam mislio sa q9650 na r5 1600 a on da ima sa i5 8500 na r5 3600. Ssd je ostao isti jos je tada bio u sata 2 rezimu...

Intel i5 8500, Aseock B 360 Pro 4, 16 GB Geil 2400...testirao razliku između 2 m2 SSD-a - https://drive.google.com/file/d/1BgDYSszpO0HqWuSV3joOnB7w7F8J2Liy/view?usp=sharing

AMD Ryzen 5 3600, X570 sa istim RAM-om i istim Samsungovim SSD-om - https://drive.google.com/file/d/1aGKQQ-DOf0nzAVcXtzyTVupRTTB6hfJZ/view?usp=sharing

Pa, sad, ako preterujem, onda ne znam šta da kažem...
 
Objasni nam, neukima, kako ti je to Ryzen 3600 ubrzao podizanje sistema prilikom poređenja krš-tier i top tier SSD-a...?

(Sorry, Yojimbo, nisam odoleo)
 
Poslednja izmena:
Moguće da je ovaj novi Adrenaline driver sa kojim nema nijednog problema, rade i igra i Afterburner, takodje ubrzao boot za jedno 5x, sudeći po ovim testovima.
 
Kakve veze ima koliko brzo podize Win, to je pravo pitanje.
 
Ako je racunar predhodno bio iskljucen na shut down to nije pravo gasenje vec restart racunara jer Win10 koristi hibernaciju kod shut down opcije. Snimi restart pa ces videti da je sporije.
 
Objasni nam, neukima, kako ti je to Ryzen 3600 ubrzao podizanje sistema prilikom poređenja krš-tier i top tier SSD-a...?

Apsolutno isti Samsung 970 EVO na oba snimka, ista RAM memorija, isti (novijie verzije) programi sada, samo druga ploča i procesor (kućište ne računam). Mislim da sam bio dovoljno jasan u postu.

Ukljuceno ti je u biosu fastboot, zato tako brzo podize win.

Isto ima i B360 matična ploča.

Kakve veze ima koliko brzo podize Win, to je pravo pitanje.

Nije samo podizanje sistema (to mi bilo najlakše usnimiti) nego i sve ostalo od rada u Fotošopu pa do učitavanja igara. Razlika je zaista velika, ali mi zaista nije palo na pamet (verovatno bi me i mrzelo) da snimam i upoređujem baš svaki program. Jedino što sam uradio je da sam snimio rezultate Cinebench-a, RDR2, Shadow of Tomb Raider i AC:Odyssey benchmarke sa starom mašinom, sada sa memorijom na 2400 i opet kad nabavim brži RAM, pa da uporedim sve to.

Ako je racunar predhodno bio iskljucen na shut down to nije pravo gasenje vec restart racunara jer Win10 koristi hibernaciju kod shut down opcije. Snimi restart pa ces videti da je sporije.

Koliko znam postoji opcija "Hibernate" u meniju za isključivanje. Zašto bi Windows koristio hibernaciju prilikom gašenja ako mu to nije jasno naznačeno, jer postoji "Hibernate" u meniju?? Hibernaciju koristim na poslu, da mi posle dva sata neaktivnosti (ako nisam tu) računar bude "na leru".
A što se restarta tiče, mislim da je on brži od uključivanja "na hladno", jer neke matične ploče tada ne rade dijagnostiku sistema kao kod prvog uključivanja. A od trenutka pojavljivanja logoa matične, pa do ulaska u GUI Windows-a razlike su verovatno u milisekundama.

@Marko - Zaboravio sam ovo da dodam. B360 ima M2 slot PCIe 3.0 X4 pretposlednje generacije, dakle Samsung nije bio u SATA 2 režimu nikako, jer ne postoje M2 slotovi sa SATA 2 podrškom, koliko znam. Niti sam video SATA 2 SSD.
 
Poslednja izmena:
Koliko znam postoji opcija "Hibernate" u meniju za isključivanje. Zašto bi Windows koristio hibernaciju prilikom gašenja ako mu to nije jasno naznačeno, jer postoji "Hibernate" u meniju?? Hibernaciju koristim na poslu, da mi posle dva sata neaktivnosti (ako nisam tu) računar bude "na leru".
A što se restarta tiče, mislim da je on brži od uključivanja "na hladno", jer neke matične ploče tada ne rade dijagnostiku sistema kao kod prvog uključivanja. A od trenutka pojavljivanja logoa matične, pa do ulaska u GUI Windows-a razlike su verovatno u milisekundama.

Gresis sto se tice restarta, uvek je brzi boot kada ga ukljucujes prvi put nego kada iz win-a uradis restart. Uostalom imas komp pa uradi pa ces videti da mu treba daleko vise vremena da podgine win tada.
 
Zato sto je tako podesen po defaultu. Snimi ti restart pa se hvali ;)

Gresis sto se tice restarta, uvek je brzi boot kada ga ukljucujes prvi put nego kada iz win-a uradis restart. Uostalom imas komp pa uradi pa ces videti da mu treba daleko vise vremena da podgine win tada.

OK, probaću. Nikada nisam obraćao pažnju na to.

Mada je na oba snimka reč o prvom uključivanju, tako da što se toga tiče nema razlike.
 
Poslednja izmena:
Mada iskreno to nije ni bitno, bitno je da si ti zadovoljan i da te komp i kartica sluze i da uzivas u onome sta radis na svom racunaru.

Da li on usao u win za 10 sec ili za 30 sec, jednostavno nebitno. Bitno je da sve radi.
 
Zasto mislis da troluje?
Meni je u planu da uzimam nesto u klasi od 3070, ako bude do 100e razlike i performanse kao 2070s vs 5700xt (10%), uzecu Nvidiu samo da nemam glavobolju sa drajverima i zezanjem sa reinstalacijom sistema...
I onako ne planiram da menjam nista narednih 5 godina kada sklopim desk...

Meni dovoljno govori znanje o ljudima koji su se zalili na 5700xt jedno 5-6 meseci dok nisu ispeglali koliko-toliko drajvere. Sada pretpostvaljam da su manje vise ok...
Takodje i ona statistika od mindfactory.de, koja nema veze sa kvarovima, ali ima sa zakonskom 14 day return policy i koliko je ljudima dokhurcilo sa bagovima..

Isplati se dati 100e više nVidiji. Da li se neko uopšte i seća poslednjeg problematicnog nVidia drajvera? Ima već par godina.

Ryzen je divan, Radeon je katastrofa. nVidia je čisto zlo, ali alternativa ne postoji.




:D
 
Nazad
Vrh Dno