Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

To i nije mnogo, 1080Ti vuče po 280W pod punim loadom, ima kartica koje vuku i više...
 
Bas tako, 190W za ove performanse nije nista posebno, RX 580-590 su znale toliko da povuku.
 
Sa tim se slažem i pogotovu što amd nije odvno imao ovako dobru karticu, još ako uspeju da ispeglaju drajvere biće super.
 
ATI/AMD je uvek imao dobre, neretko i bolje grafičke nego Nvidija u toj nekoj "srednjoj/višoj srednjoj kategoriji". Ja sam imao Radeon 5850 i R9 270X kartice koje su u tom trenutku naveliko bile hardverski bolje od Nvidija cenovnih parnjaka. Ali, drajveri...
Ja, srećom, nisam imao ni delić nevolja koje su opisivali ljudi koji su kupili 5700 (XT) kartice, od crnog ekrana, stutteringa, preko nekog "cold boot"-a (nemam pojma šta im to znači) i drugih mnogobrojnih problema. Istina, drajveri imaju sitnih problema sa RS launcher-om, pa je potreno par kratkih "akrobacija" da RDR2 pokrenem, ali to je jedini problem na koji sam naišao.
Što je dečja igra u odnosu na more problema koje su mi donosili drajveri za 5850 i R9270X. O tome kakve su mi džumbuse i bagove pravili po kompjuteru i igrama mogao bih knjigu da napišem. Kupovina Nvidija karte posle ovih bila je blagoslov po nerve, jer sam zaboravljao kako izgleda "ubodeš, instaliraš i sve radi kako treba". I posle R9 270X koja mi je kidala živce sa GTA V i Mafia igrama, zarekao sam se da nikada više neću uzeti AMD grafiku.
Ali kad sam zam zaigrao RDR2 i shvatio da uboga 1060 (iako preporučena od strane Rockstar-a) jedva izvlači HIGH podešavanja u 20-30 frejmova na mom kompu hteo sam da kupim 2060 Super i kad sam počeo da je proučavam, gledao/čitao recenzije, na YT sam video da je 5700XT gazi u svakom pogledu i to ne za malo, nego je bila brža i od 2070 (ne SUPER verzije). Pa kad sam naleteo da je 5700XT (istina, referentna "blower" kartica) za gotovo 10.000 jeftinija od 2060 S, jednostavno sam morao da pogazim svoju reč, pa makar mi drajveri živce kidali.
Ali se, na sreću, to nije desilo i osim dosta visokih temperatura nemam nikakvih problema. Igranje RDR2 na Ultra podešavanjima u 55-60 FPS na IPS full HD monitoru je prava blagodet za oči. Verovatno je mnogo lepše u QHD ili 4K, na 144+ herca, ali za to je potreban hardver o kojem novčano mogu samo da sanjam, tako da mi je ovo i više nego dovoljno. Kupovina ove kartice je jedna od retkih stvari za koje mi ni najmanje nije žao ni jednog jedinog datog dinara.
 
Ja sam oduševljen ovom karticom. Zbog novonastale situacije, ganjam je na max. The Division 2 na 1440p laganih 60fps i sve na ultra. Istina je da je glasna. Juče se junction temperatura popela i na 93 C°. Ponekada imam neke kreševe, ali to je zato što sam ubacio nestabline drajvere. Čekam stabilnu verziju pa da ispegla to.
 
Pa ja koliko znam, oni su vec izbacili drajvere koji su resili veliki deo problema.
 
ATI/AMD je uvek imao dobre, neretko i bolje grafičke nego Nvidija u toj nekoj "srednjoj/višoj srednjoj kategoriji". Ja sam imao Radeon 5850 i R9 270X kartice koje su u tom trenutku naveliko bile hardverski bolje od Nvidija cenovnih parnjaka. Ali, drajveri...
Ja, srećom, nisam imao ni delić nevolja koje su opisivali ljudi koji su kupili 5700 (XT) kartice, od crnog ekrana, stutteringa, preko nekog "cold boot"-a (nemam pojma šta im to znači) i drugih mnogobrojnih problema. Istina, drajveri imaju sitnih problema sa RS launcher-om, pa je potreno par kratkih "akrobacija" da RDR2 pokrenem, ali to je jedini problem na koji sam naišao.
Što je dečja igra u odnosu na more problema koje su mi donosili drajveri za 5850 i R9270X. O tome kakve su mi džumbuse i bagove pravili po kompjuteru i igrama mogao bih knjigu da napišem. Kupovina Nvidija karte posle ovih bila je blagoslov po nerve, jer sam zaboravljao kako izgleda "ubodeš, instaliraš i sve radi kako treba". I posle R9 270X koja mi je kidala živce sa GTA V i Mafia igrama, zarekao sam se da nikada više neću uzeti AMD grafiku.
Ali kad sam zam zaigrao RDR2 i shvatio da uboga 1060 (iako preporučena od strane Rockstar-a) jedva izvlači HIGH podešavanja u 20-30 frejmova na mom kompu hteo sam da kupim 2060 Super i kad sam počeo da je proučavam, gledao/čitao recenzije, na YT sam video da je 5700XT gazi u svakom pogledu i to ne za malo, nego je bila brža i od 2070 (ne SUPER verzije). Pa kad sam naleteo da je 5700XT (istina, referentna "blower" kartica) za gotovo 10.000 jeftinija od 2060 S, jednostavno sam morao da pogazim svoju reč, pa makar mi drajveri živce kidali.
Ali se, na sreću, to nije desilo i osim dosta visokih temperatura nemam nikakvih problema. Igranje RDR2 na Ultra podešavanjima u 55-60 FPS na IPS full HD monitoru je prava blagodet za oči. Verovatno je mnogo lepše u QHD ili 4K, na 144+ herca, ali za to je potreban hardver o kojem novčano mogu samo da sanjam, tako da mi je ovo i više nego dovoljno. Kupovina ove kartice je jedna od retkih stvari za koje mi ni najmanje nije žao ni jednog jedinog datog dinara.

Uglavnom sam imao radeone do gtx 770 pa onda gtx 970 pa se malecka rodila i nije bilo igranja do sad :-D. Isto kao i ti hteo da uzmem rtx 2060 ali kad sam video koliko je ova grafika bolja nisam se dvoumio bez obzira na lose drajvere. Srednji segment je po meni uvek pripadao amd-u prvo zbog cene a posle zbog odnosa performanse po dolaru/dinaru :-D. Kao sto rekoh i mene su drajveri zezali pa sam morao sistem ponovo da dizem ali vredelo je, prezadovoljan sam grafikom.
 
Grafika je sjajna, ne znam zasto vise nije trend da se uvek radi friska sistem kod takvih drasticnih promena. DDU moze da pomogne, ali ne resava uvek problem.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Zato sto sa nvidia gtx karticama nije nikad moralo i mogao si da je ubacis u komp instaliras drajvere i sljaka bez problema
 
Grafika je sjajna, ne znam zasto vise nije trend da se uvek radi friska sistem kod takvih drasticnih promena. DDU moze da pomogne, ali ne resava uvek problem.

Zato sto sa nvidia gtx karticama nije nikad moralo i mogao si da je ubacis u komp instaliras drajvere i sljaka bez problema

Istina je ovo za Nvidiju, ali ja sam UVEK bio mišljenja da kod bilo koje bitne promene hardvera (makar to bio nvidija - nvidija upgrade) najbolje uraditi frišku instalaciju Windows-a. Nekada je to bila mučna i dugačka rabota (reinstalacija Windows98 i XP-a sa loše narezanih Cd-ova i uvek zaprljanih glava rezača mi je bila noćna mora), ali danas je to, maltene, dečja igra. Svako danas može da kupi bilo kakav SSD makar samo za sistem i par programa. Ja, lično, koristim 970 EVO isključivo za sistem i programe. Launchere ne instaliram na C particiji (znači ne na SSD-u), već na za to određenoj particiji, na kojoj su instalirane i igre. Tako mi reinstalacija Windows-a sa USB fleša, uz osrednji broadband, sa par većih (Office / Photoshop) programa i nekoliko manjih, instalacijom launchera na ista mesta (ne na C disk) traje oko sat i po maksimalno i posle toga su sve igre koje sam imao ranije instalirane ponovo spremne za igranje, bez potrebe za novom instalacijom. Naravno, ovde mislim na legalne igre sa Steam-a, GOG-a, Uplay-a, RS Launcher-a, mada i "narodne" igre ponekad prorade bez potrebe za reinstalacijom.
A tek osećaj kad znaš da će ti nešto puno pomoći za malo utrošenog vremena... :)
 
Da li možete da napišete vaše vrednosti za underboltovanu 5700 XT karticu. Ja sam spustio sa 1.2v na 1.1 i čini mi se da je to to. Sweet spot.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Nakon duzeg vremena sam stavio poslednji W10 Pro (1909 sa svim update-ovima, osim jednog koji je bio optional), poslednji bios na plocu i poslednje chipset i GPU drajvere, i ovog puta nisam undervoltovao karticu. Prethodno sam bio na W10 LTSC. Osvezio sam sistem jer stize 1440p 144Hz monitor, nema vise opustanja za GPU na 75Hz :D

Performanse u igrama su skocile i to mnogo, Overwatch skoro sve na max 150-160 average fps s padovima na 120-130, 1440p. Prethodno je bio 90-100 average, nisam 100% siguran, ali je bio daleko manji od trenutnog. U Elder Scrolls online vise nemam dropova, a znao je fino da padne fps u gradovima.

Ne znam tacnk do cega je bilo, softverski je sve promenjeno, ali kao sto je vec pisano, vredi azurirati sve sto se azurirati moze, Navi je mlada arhitektura, pegla se i dalje.
 
Toliko je mlada da će je za koji mesec zameniti nova arhitektura, pegla se još uvek jer je amd-ov sektor za drajvere uvek bio slaba karika. Kada bih software ispratio hardware odeljenje...gde bi crvenima bio kraj?
 
Mlada je naravno, RDNA je prosle godine izasao, GCN je bio aktuelan od 2012-te do 2018-te :)
 
Celokupni softverski paket AMDa je u prednosti nad Nvidia paketom (naravno kad radi kako treba da radi).

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
https://www.youtube.com/watch?v=LpW1gku2Kc4

Asus povukao iz prodaje katastrofu zvanu 5700XT TUF, zamenio ga je 5700XT TUF EVO

Ako se ne varam, MSI GX i Red Devil su tise ali sa nesto visim temperaturama? Ako TUF zadrzi cenu koju je imao pre revizije, ~50/70e nizu u odnosu na konkurenciju, onda je skroz ok kupovina...


@ivanbass1

Odlicno, pikiram isti monitor. :) Kakva ti je situacija sa fps-om i temperaturama kad vozis neku zahtevniju igru od Overwatcha?

Da li ti se realno isplati da se cimas sa svezom instalacijom svaki put kada objave nove drajvere?
Nesumnjivo deluje kao odlicna 1440p kartica (i tek ce biti), ali deluje kao mnogo cimanja da bi sve radilo kako treba. Da li uopste uzimati novu generaciju od AMD-a, u slicnoj klasi, ili pazariti 5700xt jer su drajveri nakon godinu-godinu i po stabilniji?
 
@Yojinbo
Nije,jer memorija ide preko 110c na standardnij tuf karti.
 
Odlicno, pikiram isti monitor. :) Kakva ti je situacija sa fps-om i temperaturama kad vozis neku zahtevniju igru od Overwatcha?

Da li ti se realno isplati da se cimas sa svezom instalacijom svaki put kada objave nove drajvere?
Probacu ovih dana RDR2, pa cu napisati kakva je situacija. Trenutno igram Elder Scrolls Online u kome kad padne fps nije do grafe i Overwatch, grafa se odlicno nosi sa oba.

Sistem nije reinstaliran 2-3 godine na PC-ju, zato sam reinstalirao sve kompletno, ne zbog GPU drajvera :)

U Overwatchu nakon duzeg igranja Hot Spot je 94c, GPU temperatura do 74c. Grafu ne cujem uopste, jedino da ugasim zvuk skroz, tada bih je mozda i cuo pod opterecenjem :D

Uradio sam undervolt za 50 mV, ne da djavo mira. Preko drajvera sam uradio, za sad nije resetovao i performanse su identicne kao sa fabrickih 1.2V (posle UV-a je 1.15V, ranije sam vozio na 1.05V :D).
 
Probao malo RDR2. 70-100 fps, uglavnom oko 80. Podesavanja sa HW Unboxed kanala (mahom na High, nesto Medium i ponesto Ultra). Evo sta kaze Radeon softver (doduse polling za metriku je stavljen na 5s, da ne bi drndao sve vreme, ali nisam primetio ni jedan FPS drop):
rdr2.png

Ocitavanja sa GPU-a za to vreme (obratiti paznju na max vrednosti, average nisu merodavne jer nije SS uradjen odmah nakon igranja):
5700XT_Gaming_X.png

Igrao sam na zvucnicima i nije bilo previse pojacano, komp stoji ispod stola, ventilatori su isli i do 50% i bili su prakticno necujni pored ventilatora na kucistu koji se vrte na ~1000RPM, ventilatori na Gaming X-u su bolesno dobri.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu, jel bi mogo moj i7 4770 da izgura 5700xt u 1440p ili bi bio bottleneck?

Послато са SM-G985F помоћу Тапатока
 
uvek zavisi šta bi igrao,ali sa većim rezolucijama uvek prebacaš akcent na gpu...takođe tskvim procesorima sad već mnogo pomaže što brži ram,tj cediš suvu drenovinu...
 
Da ne otvaram novu temu, jel bi mogo moj i7 4770 da izgura 5700xt u 1440p ili bi bio bottleneck?

Послато са SM-G985F помоћу Тапатока

Što reče Orchard...dosta zavisi od igre (pretražuj benchmarke po YouTube-u). Generalno, u većim rezolucijama procesor se manje napinje, bitnija je grafička, pa ako i bude nekog bottlenecka nije strašno. Mislim da si ok još neko vreme, ako razmišljaš o apgrejdu sačekaj kraj godine i Ryzen 4000/Intel 10000 serije...
 
Zavisi od osvezavanja monitora, za 144Hz nije dovoljan (bilo da je FHD ili QHD), za 60-75Hz jeste.
 
144hz je. Hvala na odgovorima, sacekacu još malo pa uzeću neki ryzen.

Послато са SM-G985F помоћу Тапатока
 
Cak i na 1440p ovaj procesor ce biti veliki problem za 5700XT. Imao sam 4790K na 4,9ghz i memorija na 2400mgz CL10 i grafika 1080Ti i ovaj procesor tek na 4K nije bio problem, iako mislim da u odredjenim najzahtevnijim cpu bound igrama, mozda je bio neki vrlo mali problem.

Dok je ovaj 4770 koji ima boost oko 3,9ghz i memorija ako je neka ispod 2400mhz, znaci sa ovom grafom 5700XT koja je slicne jacine kao ova 1080Ti, onda ce sigurno da bude veliki problem cak i na 2K, i odredjeni problem cak i na 4K.

Da ne pricamo jos o 144hz monitor na 1440p, nema sanse da ovaj proc ne bude veliki problem. Recimo za 1080p rezoluciju tek jedan 8700K proc i to overklokovan je bio tek dovoljan za 1080Ti grafu, iako vidimo da i jedan overklokovan I9 9900K u nekim igrama daje jos dosta fps iz ove 1080Ti grafe na 1080p rezoluciji u odnosu na overklokovani 8700K :

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-9900k-bezkompromisowa-wydajnosc?page=0,35

Tako da, kada uzimas novi proc, dobro pogledaj koji ces da uzmes, jer 144hz zaista treba jak proc sa tom 5700XT, cak i na 1440p.
 
Pa neki 3700x bio bi dovoljan?

Послато са SM-G985F помоћу Тапатока
 
@reviewsrb koji napon si drzao na tom 4790k za 4.9 klok?
 
Nazad
Vrh Dno