Šta je novo?

Monese App i Apple Pay

wifininja

Cenjen
Učlanjen(a)
21.01.2019
Poruke
824
Poena
115
648c036c87904fd6ebe3f8d7c414a74f.jpg


Monese - Current Account by Monese LTD

https://itunes.apple.com/us/app/monese-current-account/id1102793407?mt=8

INVITATION CODE : IVANS948

Naravno možete koristiti bilo čiji drugi code.

Ako koristite code PERK2019 inicijalni 15€ dobijate samo vi.


Funkcioniše u Srbiji. Prilikom registracije izaberete zemlju Hrvatska ali stavite vašu kućnu adresu u Srbiji. Kartica Vam stiže 10-15 dana.
Za aktiviranje, Apple Pay, dopunjavanje Monese acc i ostala podešavanja pogledajte temu jer je sve objašnjeno. U prilogu je dato kako treba kucati adresu.

Kartica dolazi preko Hrvatske gde je CRO pošta preusmeri na SRB ;)..realno stiže do 20dana max.

Dokumenta koja skenirajte i šaljete prilikom registracije : pasoš, vozačka ili lična karta. Nekada traže 2 dokumenta.

Ja sam lično koristio vozačku koju morate slikati sa obe strane i radio sam video selfi gde čitate neke brojeve koje vam oni traže.
Sve završeno za 2-3 min.

Nekada traže i online video call ili da se slikate sa dokumentom. Sve zavisi od slučaja do slučaja. Nema pravila.


Koji su troškovi otvaranja i korišćena Monese acc. Mesečno održavanje, fee za uplatu na Monese acc, provizija prilikom plaćanja.. ?
Otvaranje, korišćenje, mesečno održavanje je besplatno, ako izabereš osnovni besplatni account ("Starter"). To imam i ja. Shipping kartice je besplatan. Ako se koristi invitation code dobijate 15€. Code je dat na početku.

Trenutno nema fee za uplatu na Monese acc.
Prolaze uplate samo sa debit kartica.

Fee za svako plaćanje u stranim valutama (dakle sve van eura i funte) je 2% po transakciji.

To je dakle za ovaj besplatni "Starter" račun koji imam, ako odabereš neki koji se plaća onda su i cene po transakciji niže.


Ako se koristi refferal code, tek nakon što osoba koja otvara account napravi svoju prvu uplatu (min 10 eura) - Monese dodeli gratis 15€ njoj i 15€ osobi čiji je refferal code.


c69de83d7bd808f57fd5c2854e9b6390.jpg


Kad vam stigne kartica:

1. Aktiviraj je po uputsvima koje dobiješ u Monese pismu sa karticom
2. Zatim ideš na Settings > General > Language & Region > stavi Irska
3. Otvori Monese app > Account > Personal details > Personal address > Country or State (optional) > izaberi Irsku
4. Ugasi u potpunosti Monese app, upali je ponovo, ispod kartice će ti se pojaviti polje "Add to Apple Wallet", klikni na njega i sledi upustva. Bitno je da iz Monese app-a dodaješ karticu u Wallet jer ako ideš direktno iz Walleta na "+" polje ukoliko ti lični podaci nisu dobro podešeni Wallet ih neće povući iz Monese app-a (neće povući Irsku kao zemlju i sl.) i izbaciće ti grešku.
5. Kad sve bude gotovo slobodno vrati regiju i zemlju u Moneseu na koju želiš, ApplePay će raditi. Ovo zezanje sa postavkama je jedino bitno kod tih 2min za dodavanja kartice.

Generalno regija iPhone-a i regija u Monese App treba da bude na Irskoj da bi sve radilo. Nekima radi i ako vrate regiju tel na SRB a regiju u Monese App na CRO. U svakom slučaju funkcioniše provereno.


Evo primer za adresu :

Dakle pišete Vašu Srbijansku adresu a kao zemlju birate Hrvatsku.

ab7e2b3247ad68590291d2126ccc7c68.jpg
 
Poslednja izmena:
Podešavanje regiona prilokom aktivacije Monese kartice.

705048c519e6c22178586665b4c65d7b.jpg


1e8aed3e35fe084a3d966df37ef15fe7.jpg


Country or State optional može ostati i prazno.

Posle dodavanja u Wallet regione možete vratiti kao što su bili i pre aktivacije a možete i ostaviti ovako kako je.
 
Vidim da je sada i Hrvatska medju podrzanim zemljama zvanicno. Je li koristio ovo neko u Srbiji? Radi li bezkontaktno placanje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vidim da je sada i Hrvatska medju podrzanim zemljama zvanicno. Je li koristio ovo neko u Srbiji? Radi li bezkontaktno placanje?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne radi, to mora prodavac da podrzava, zato ova kartica u Srbiji nema nikakvog smisla, nije problem kartica, nego ko prihvata ApplePay. To realno nema smisla nigde osim u najjacim drzavama, u Srbiji mozda za 30ak godina, ako bude postojala jos uvek :)
 
Ne radi, to mora prodavac da podrzava, zato ova kartica u Srbiji nema nikakvog smisla, nije problem kartica, nego ko prihvata ApplePay. To realno nema smisla nigde osim u najjacim drzavama, u Srbiji mozda za 30ak godina, ako bude postojala jos uvek :)

Ovo ima smisla samo za one koji žele Family naloge na App Store, za sada. Inače upotrebna vrednost u svakodnevnom životu kod nas je ravna nuli.
 
Ne mora niko eksplicitno da prihvata Apple Pay, potrebno je da prihvataju karticu koja je povezana na Apple Pay i da imaju NFC terminal kao i za bilo koju drugu contactless karticu.

Kad placam sa Apple Pay na automatu se prikaze American Express.

Bar ja tako kontam na osnovu iskustva, jos mi se nije desilo da ne prodje placanje sa Apple Pay gde imaju nfc automat. Nisam probavao u Srb jos uvek.

Ja mislim da automat i ne zna da je u pitanju telefon ili sat, on ocitava nfc cip i sto se njega tice to je kartica.
 
Poslednja izmena:
Ne mora niko eksplicitno da prihvata Apple Pay, potrebno je da prihvataju karticu koja je povezana na Apple Pay i da imaju NFC terminal kao i za bilo koju drugu contactless karticu.

Kad placam sa Apple Pay na automatu se prikaze American Express.

Bar ja tako kontam na osnovu iskustva, jos mi se nije desilo da ne prodje placanje sa Apple Pay gde imaju nfc automat. Nisam probavao u Srb jos uvek.

Ja mislim da automat i ne zna da je u pitanju telefon ili sat, on ocitava nfc cip i sto se njega tice to je kartica.

Ne, Apple pay mora da bude podrzan od samog prodavca a pre toga i od drzave, zato oni kazu "u ovoj godini uvodimo ApplePay u jos "30" zemalja" i slicno, ne moze to tek tako da radi, jer poenta cele price je security momenat pa sve mora biti kontrolisano, zato je ApplePay najbolji. Iz istog razloga ne postoji recimo iTunes u Srbiji uopste iako tehnicki ne postoji nikakav problem.
 
Apple Pay funkcioniše u Srbiji (naravno to nije zvanično, već zato što Monese barem za sad dozvoljava registraciju sa SRB dokumentima. Revolut npr ne prihvata naša dokumenta i zato što CRO pošta vrši preusmeravanje Vaše pošiljke na SRB tako da Vam kartica stiže na kućnu adresu).

Koristio sam prvo boonpayment a sada Monese. Poenta je da se registrujete kao što je objašnjeno u prvom postu. Sve funkcioniše...i plaćanje i uplate sa Debit kartica naših banaka. Plaćao sam u Maxiju, Disu, Amanu, Idei, Nisu....svuda gde je moguće platiti prislanjanjem kartice na aparat..u ovom slučaju prislanjaš iPhone.

Zvanično Apple Pay će u Srbiju doći ko zna kada ali ako neko želi da proba moguće je napraviti Monese acc ali morate raditi kao što je napisano u prvom postu.

Od pre par dana Apple Pay je zvanično podržan u CRO tako da prilikom ubacivanja kartice u Wallet i aktiviranja Apple Pay više ne morate region telefona menjati na Ireland već sve i region Monese app (Country) i region iPhone stavite na CRO.

Region telefona možete staviti na CRO i pre nego što aktivirate Monese karticu, i pre nego što Vam stigne kartica ako želite. Country u Monese App će Vam već biti na CRO ako radite kako je objašnjeno u prvom postu tako da je faktički samo potrebno aktivirati Monese karticu kada Vam stigne. Nakon toga ugasite i ponovo upalite Monese app i pojaviće Vam se (u Monese App) polje da dodate karticu u Wallet. Odradite podešavanja i to je cela filozofija. Posle dodate neku Vašu debit karticu i sa nje prebacujete sredstva na Monese. Bitno je da je ta Debit kartica izdata na Vaše ime. Pitaće Vas tom prilikom za Vaše ime, adresu, broj kartice i CVC broj. Sve je vrlo jednostavno i brzo.
 
Poslednja izmena:
Čekaj, zar tebi nisu blokirali karticu pre neki dan??? Tako si pisao na isrbjja

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ne, Apple pay mora da bude podrzan od samog prodavca a pre toga i od drzave, zato oni kazu "u ovoj godini uvodimo ApplePay u jos "30" zemalja" i slicno, ne moze to tek tako da radi, jer poenta cele price je security momenat pa sve mora biti kontrolisano, zato je ApplePay najbolji. Iz istog razloga ne postoji recimo iTunes u Srbiji uopste iako tehnicki ne postoji nikakav problem.

Nema veze sa time. Po tome bi za implementaciju ApplePay svi maloprodajni lanci trebalo da updateuju software na POS terminalima kako bi radio ApplePay što bi se desilo nikada.

ApplePay je podržan u pojedinim zemljama zato što country code na kreditnim karticama u tim podržanim zemljama radi direktno kod povezivanja te kreditne kartice i ApplePay.

Uprošćeno - kada neki amerikanac dođe u Srbiju on može da plati u Maxiju sa iPhone-om i ApplePay. Nema Apple tu neki svoj protokol za komunikaciju sa NFC POS terminalom - isto je da li platio preko PayPass-a ili ApplePay-a. U suprotnom ceo ApplePay bi bio besmislen - ti se registruješ u Americi i sve ti radi tamo, otputuješ u neku zemlju koja nije podržana i ApplePay ti ne radi. To ne bi imalo nikakvog smisla i niko tek tada ga ne bi koristio.

Kada se kaže "unsupported country" misli se da Apple nije dogovorio sa bankama da mu plaćaju masan fee kako bi njihove kartice bile povezane na Apple Pay. Priča oko extra security-ja je tu samo da se mistifikuje ceo servis - svi slični servisi moraju da zadovoljavaju propisane bezbednosne standarde i ApplePay, SamsungPay, GooglePay, pa i Banca Intesa aplikacija za plaćanje.

Monese se ponaša kao kreditna kartica iz podržane zemlje - povežeš svoju karticu na Monese, Monese na ApplePay i to je to. Kao nekada kada smo muljali sa npr. EntroPay i Slovenijom da bi imali PayPal.

Problem je u tome što je cela ova gimnastika sa Monese ne baš u skladu sa regulativom i ja se ne bih bavio time. Jednostavno, zaboravio bih na ApplePay. To je taj standardni Apple problem sa njihovim servisima u Srbiji - hoćeš Apple Store moraš da staviš zemlju CRO, a u međuvremenu neka Kraljevina Tunguzija ima najnormalnije Apple Pay i Apple Store. Možda je bilo zanimljivo pre 10 godina, ali danas kada imamo i u Srbiji toliko izbora, postaje komično...
 
Poslednja izmena:
Čekaj, zar tebi nisu blokirali karticu pre neki dan??? Tako si pisao na isrbjja

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Jeste..meni su obrisali acc...navodno na moj zahtev...iskreno nikome drugom koga ja znam a ima ih dosta koji imaju Monese acc nisu i oni koriste najnormalnije Monese. Verujem da su me obrisali zato što sam i na Twitter-u i na 100 drugih mesta stavio uputstva kako se registrovati na Monese iz Srbije. Da su počeli masovno da gase svima to bi bila druga stvar ali ovako mislim da su ga ugasili meni samo da bi mi zapušili usta da dalje ne razvijam Monese zajednicu u SRB. Što se prekršaja tiče oni ga prave a ne mi...mi regularno apliciramo a oni šalju kartice...to što oni ne razlikuju CRO od SRB to je njihov problem. Nema tu nikakvog prekršaja po nas kao imaoce acc.
 
Ma ja vjerujem da obrisati acc svima vrlo brzo koji ovo koriste na način kao ti, sva plaćanja u Srbiji, kao što ti je Edward i napisao. Vjerovatno je to u kombinaciji sa tim tvojim tvitovima doprinijelo tome. Zato baš i ne vidim smisao ovog uputstva što si gore postavio, jer se ljudima vrlo lako može desiti isto

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
. Što se prekršaja tiče oni ga prave a ne mi...mi regularno apliciramo a oni šalju kartice...to što oni ne razlikuju CRO od SRB to je njihov problem. Nema tu nikakvog prekršaja po nas kao imaoce acc.

Kako to? Zar ne daješ ti lazne podatke prilikom registracije (pogrešna zemlja) i koristiš to što Hrvatska pošta prepozna da je adresa ipak u SRB i prosledi karticu ovamo? Ima tu još neregularnosti prilikom registracije čime si ih svesno obmanuo da ti kreiraju nalog.

Slično je i sa Apple Accountom u kome odabereš zemlju Hrvatska, a ubaciš karticu iz Srbije i to prođe. Meni je samo nejasno kako Apple to ne ukine ili ne ispravi, jer su i oni neregularni pošto primaju uplate od lica sa neistinitim podacima. Nemoguće je da Apple zadnjih 10 godina ne zna za taj "propust", a ljudi svesno daju lazne podatke za finansijske transakcije.

Monese ovde bar pokušava da zavrne naloge koji su neregularni.
 
Ma kako god..Monese prilikom registracije prihvata SRB dokumenta tako da ja nikakav prekršaj nisam napravio...Revolut za razliku od njih prihvata samo dokumenta izdata unutar EEU. Prihvate oni i SRB ali je nemoguće uspešno završiti proces verifikacije. Tako da je do Monese-a i njihovog ne savršenog sistema u procesu registracije.
 
d7004e4f242a985735ab5380e2126819.jpg

Evo radi [emoji1] u srbiji probano


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno