Šta je novo?

Najbolja Banka za primanje plate

Kakvo je iskustvo sa UniCredit? Ja primam platu preko Raiffeisen ali sam mislio da prebacim u Intezu zbog kreditne kartice.
 
Yep.
PoŠted je previše čudna. Pa ako su te dve samo opcija, nema razmišljanja.
 
U suštini najviše bih voleo da otvorim u MTS banci ali mi je prilično daleko njihova ekspozitura. Inteza mi je malo bliža ali mu je bankomat daleko, tako da ću najverovatnije ipak izabrati Komercijalnu. E sad zanima me da li je moguće u narednom periodu primeniti tekući račun za platu bez nekih posebnih peripetija?
 
MB m9že da ti pošalje dokumenta na potpis na kućnu adresu. Može i obicna poslovnica MTSa za to, ne mora banka.

Za promenu računa, zavisi od firme koliko je cimanje. Ako nisi vezan za prethodnu banku zbog kredita, i sl.
 
@uros89
Unicredit je skoro menjala mobilnu aplikaciju i sada je odlična i imaju odličnu podršku, bar je to moje iskustvo. Kreditna kartica im funkcioniše tako da možeš da biraš između klasičnog revolving plaćanja i plaćanja na rate. Plaćanjem na rate sam deliš iznos na tri, šest ili dvanaest jednakih rata pri čemu plaćaš jednokratnu naknadu uz prvu ratu. 500din ako deliš na tri ili šest rata, 1000din ako deliš na 12 i to je to.


Sent from my moto g(6) plus using Tapatalk
 
MB m9že da ti pošalje dokumenta na potpis na kućnu adresu. Može i obicna poslovnica MTSa za to, ne mora banka.

Za promenu računa, zavisi od firme koliko je cimanje. Ako nisi vezan za prethodnu banku zbog kredita, i sl.

Zvao sam danas MTS banku i rekoše mi da mora u ekspozituri. Ako mogu ugovor da napravim u poslovnici to bi mi više odgovaralo. Hitno mi je tako da ne mogu da čekam da mi stiže na adresu i da vraćam.
Nemam nikakvih zaduživanja, čisto me zanima da li je procedura promene računa jednostavna ukoliko mi Komercijalna ne bude odgovarala.
 
@Difermo, hvala na iscrpnom odgovoru.

Vec imam tekuci racun kod AIK banke, jos od studentskih dana kada je bilo besplatno. Unazad par godina bilo je odrzavanje 100 rsd, a sada 150 rsd za ovaj paket (mislim da i nemaju u zvanicnoj ponudi, to je samo zato sto nisam nove uslove potpisivao godinama). Veoma su korisna SMS obavestenja, za sve prilive/odlive. Sada bih presao na "regularan" paket od 250rsd zbog objedinjena dinarskog i deviznog racuna kao i koriscenja e-bankinga.

Jos jedno pitanje, da li je moguce preko ebankinga u AIK banci prebaciti (konvertovati) sa dinarskog na devizni racun i odamh imati sredstva za placanje online?

Da budem iskren, nisam koristio konvertovanje. To sam pretezno radio preko telenor banke. Ali siguran sam da moze.. Danas svaka banka to pruza (ukoliko imas dinarski i devizni racun). Pitanje je samo koji kurs primenjuju
 
@uros89
Unicredit je skoro menjala mobilnu aplikaciju i sada je odlična i imaju odličnu podršku, bar je to moje iskustvo. Kreditna kartica im funkcioniše tako da možeš da biraš između klasičnog revolving plaćanja i plaćanja na rate. Plaćanjem na rate sam deliš iznos na tri, šest ili dvanaest jednakih rata pri čemu plaćaš jednokratnu naknadu uz prvu ratu. 500din ako deliš na tri ili šest rata, 1000din ako deliš na 12 i to je to.


Sent from my moto g(6) plus using Tapatalk
Kakav je kurs za kupovinu i prodaju eura u okviru aplikacije?

Sent from my Mi 9 SE
 
^115,38
120,58

Sent from my moto g(6) plus using Tapatalk
 
Znači tu nisu ništa menjali... Ni ranije nije bio povoljan.

Sent from my Mi 9 SE
 
Meni je RF bila super, medjutim vratio sam se u Intesu zato sto je bolji kurs, nema INO provizija, kreditna kartica uz HIT racun.
 
^otprilike... da moram da biram samo jednu banku, to bi sigurno bila Intesa, i tu nema pitanja. Ali RF je za promet u zemlji i uopste sve unutar Srbije mnogo zgodnija, bolja, profesionalnija (plus na dosta mesta trenutno ima smart ATMs, pa i uplate i isplate mogu na ATMu).
Jeste 250din, i prvi put u zadnjih 5-8 godina placam odrzavanje racuna, jeste samo Visa Electron (nema kreditne za tih 250), i ne koristim je za ino placanja, ali mnogo je zgodnija.

Cak i sa ovim unistenim mBankingom (sto vidim da se i svi ovde slazu, prvi put na Benchu) opet ima bolji mBanking od svih banaka. TB ima mozda neke cool funkcije i tako to, ali za osnovne stvari, placanja, sablone.. Moja mBanka je stvarno bolja. Ne mogu da objasnim, nije nesto kvantitativno, ali oseti se itekako.
 
^otprilike... da moram da biram samo jednu banku, to bi sigurno bila Intesa, i tu nema pitanja. Ali RF je za promet u zemlji i uopste sve unutar Srbije mnogo zgodnija, bolja, profesionalnija (plus na dosta mesta trenutno ima smart ATMs, pa i uplate i isplate mogu na ATMu).
Jeste 250din, i prvi put u zadnjih 5-8 godina placam odrzavanje racuna, jeste samo Visa Electron (nema kreditne za tih 250), i ne koristim je za ino placanja, ali mnogo je zgodnija.

Cak i sa ovim unistenim mBankingom (sto vidim da se i svi ovde slazu, prvi put na Benchu) opet ima bolji mBanking od svih banaka. TB ima mozda neke cool funkcije i tako to, ali za osnovne stvari, placanja, sablone.. Moja mBanka je stvarno bolja. Ne mogu da objasnim, nije nesto kvantitativno, ali oseti se itekako.

Slazem se! Ja sam i Intesu samo preneo zaradu, ali i dalje koristim RF.
 
Kvalitet RF banke potpuno dolazi do izrazaja tek kada vam dodele licnog bankara. Ne znam koji je sada prag primanja da bi vam ga dodelili, ali pre 7-8 godina je bilo nesto oko 800 evra ako se dobro secam. Stvarno je mnogo korisno to kada znas da se u filijali nikada neces zadrzati vise od par minuta i sto nikad nemas potrebu da zoves call centar. Sve poslove obavljas preko telefona ili preko e-maila sa licnim bankarom. Dve situacije koje sam imao u poslednjih godinu dana:

- U sudu nisu ispravno zaveli da sam platio neku kaznu i trazili su mi da im donesem uplatnicu. Poslao sam mail bankaru koji mi je sve to pripremio, a ja sam se samo pojavio u filijali i pokupio uplatnicu. Nisam se zadrzao ni 30 sekundi.
- Kada sam putovao kroz EU naplatili su mi nekih 50 evra vise prilikom nekog placanja karticom, a ja sam to prekasno primetio. Poslao sam mail bankaru, covek mi odgovorio posle 10 minuta da je prosledio problem koleginici koja je zaduzena za to. Ona me kontaktirala sat vremena kasnije da me obavesti da je sve u redu i da ce sredstva biti vracena na racun u roku od 3 dana. I rekla mi da za 3 dana proverim da li su sredstva vracena, te da je kontaktiram ukoliko to ne bude slucaj.

Meni ovakve stvari vrede tih 250 rsd mesecno + sto mi je njihov e-banking i mbanking stvarno dobar + sto imaju pametne bankomate po celom gradu.
Meni je jedina mana to sto im je kurs ocajan, a to sam nadomestio MTS bankom i usput dobio mogucnost da podizem novac sa svakog bankomata u zemlji bez provizije, sto mi mnogo znaci (u prodavnici u komsiluku gde stalno kupujem postoji bankomat postanske stedionice :d).

Sve ukupno RF 250 rsd i MTS 100 rsd. Za 350 rsd dobijem stvarno odlican skup usluga koji mi odradjuje sve sto mi treba. Mislim da nijedna pojedinacna banka ne moze da se meri sa ovom kombinacijom, a kombinacija bilo koje dve banke tesko moze da kosta ispod 350 rsd a da nudi sve ove mogucnosti :)
 
Ima LB u RF i loše strane:
- Neke stvari mogu samo kod LB (ko nema LB može kod bilo koga), ne mogu kod ostalih operatera, dakle ako je zauzet tada LB, mora da se zakaže
- Meni lićno zakazivanje ništa ne znači, sem ako mogu nešto da pošaljem i kada dođem da dosta manje čekam. To se u zadnjih 5 godina jednom desilo, ranije je bilo često potrebno. A sada hoču usput da svratim i završim. Kod mene nikada nema gužve, pošto imamo 3-4 filijale na 1km :)
- Samo LB vam može reći koliko imate na računu, ostali nemaju uvid u to :)

Ali u proseku je bolje, naravno. Mislim da je prosek 150,000 sada.

Problem od danas u RF: Ne može se dobiti potvrda o plaćanju preko trajnog naloga :( Dakle nešto plaćeno trajnim nalogom se vidi, ali nema potvrde na kojoj bi pisao račun primaoca, referenca ili bilo šta osim računa pošiljaoca i iznosa.
 
^otprilike... da moram da biram samo jednu banku, to bi sigurno bila Intesa, i tu nema pitanja.

Razlozi?

Kvalitet RF banke potpuno dolazi do izrazaja tek kada vam dodele licnog bankara. Ne znam koji je sada prag primanja da bi vam ga dodelili, ali pre 7-8 godina je bilo nesto oko 800 evra ako se dobro secam. Stvarno je mnogo korisno to kada znas da se u filijali nikada neces zadrzati vise od par minuta i sto nikad nemas potrebu da zoves call centar. Sve poslove obavljas preko telefona ili preko e-maila sa licnim bankarom. Dve situacije koje sam imao u poslednjih godinu dana:

- U sudu nisu ispravno zaveli da sam platio neku kaznu i trazili su mi da im donesem uplatnicu. Poslao sam mail bankaru koji mi je sve to pripremio, a ja sam se samo pojavio u filijali i pokupio uplatnicu. Nisam se zadrzao ni 30 sekundi.
- Kada sam putovao kroz EU naplatili su mi nekih 50 evra vise prilikom nekog placanja karticom, a ja sam to prekasno primetio. Poslao sam mail bankaru, covek mi odgovorio posle 10 minuta da je prosledio problem koleginici koja je zaduzena za to. Ona me kontaktirala sat vremena kasnije da me obavesti da je sve u redu i da ce sredstva biti vracena na racun u roku od 3 dana. I rekla mi da za 3 dana proverim da li su sredstva vracena, te da je kontaktiram ukoliko to ne bude slucaj.

Meni ovakve stvari vrede tih 250 rsd mesecno + sto mi je njihov e-banking i mbanking stvarno dobar + sto imaju pametne bankomate po celom gradu.
Meni je jedina mana to sto im je kurs ocajan, a to sam nadomestio MTS bankom i usput dobio mogucnost da podizem novac sa svakog bankomata u zemlji bez provizije, sto mi mnogo znaci (u prodavnici u komsiluku gde stalno kupujem postoji bankomat postanske stedionice :d).

Sve ukupno RF 250 rsd i MTS 100 rsd. Za 350 rsd dobijem stvarno odlican skup usluga koji mi odradjuje sve sto mi treba. Mislim da nijedna pojedinacna banka ne moze da se meri sa ovom kombinacijom, a kombinacija bilo koje dve banke tesko moze da kosta ispod 350 rsd a da nudi sve ove mogucnosti :)

Nisam ni znao za ličnog bankara, ovo mi je zanimljiva stvaka. Hvala za info.

RF bankomat je viševalutni? Mogu se uplaćivati/podizati EUR?

Jedan račun definitivno prebacujem u RF ili Inesa (zavisi od alfaunits šta će reći).
 
Poslednja izmena:
Da, mozes da uplacujes i podizes i dinare i evre na RF bankomatima. Mislim da su po celom gradu postavili te pametne bankomate osim na dve lokacije.
 
^da, mogu se i EUR podizati i uplaćivati na velikom broju bankomata sada. Vidno su označeni.
Ali neće ti se sviđati RF ako nemaš već devizni - on se dodatno plaća za nove korisnike! 350din (plus obavezan dinarski sada od 250). A plus za kartice imaju ino provizije, tako da im devize nemaju baš smisla.

Intesa:
- Nijedna kartica mi do sada nije nijednom zakazala (ne postoji druga banka kod nas gde je to bio slucaj, a do sada sam u preko 15 banaka imao debitne/kreditne), To ukljucuje i RF, gde je bilo recimo one kradje kartica na OMV-u valjda, pa su sve kartice blokirali, ali i ino fee bi mi odneo previse.
- Karticama moze da se uradi oversettlement, tj. da se uplati bilo koja svota novca, i da se time poveca limit. Jako dobro jer mi je dovoljno da uzmem karticu sa malim limitom, a kada mi zatreba dodam evre za trosenje (gro potrosnje mi je u EUR).
- Kurs je trenutno medju najboljima (samo MB i KB imaju bolji)
- Dodatne kartice imaju i mogucnost osiguranja za ceo svet (mada je pitanje dokle ce ovo trajati, jer to vazi samo za Amex, koji ce se mozda povuci i iz Srbije)
- Imaju izbor svih kartica trenutno. Iako se drzim MCa kao glavne i najbitnije kartice, dobro je sto je imao izbor za Amex, i sto imaju i Visa Infinite i Platinum u ponudi (trenutno mi dodju preskupe, ali nebitno, dobro je da postoji izbor)
- Kurs za MC je uvek odlican, jedina kartica sa kojom nigde nisam imao FX/FTX fee.
- Reaguju na zloupotrebe i chargeback (Telenor je zvanicno rekao Owimu da oni to ne rade vise i da stoji u ugovoru sada cak)
- Mogu kreditne uz depozit, mogu sve kao samozaposlen (ne moze u Telenoru nista sem najosnovniji racuna npr.)
- Imaju dovoljno expozitura da mi nije problem za uplate/isplate. Ovaj deo mi se ne svidja, sto nemaju smart ATMs, ali prelazim preko toga zbog drugih stvari. Da imaju i smart ATMs, onda druge banke ne bi imale nijedan adut.

Ovo su samo stvari koje su meni bitne, boldovane su najbitnije i zbog njih nijedna druga banka ne bi mogla da zameni Intesu.
Ono sto mi fali u Intesi:
- Besplatna Visa Platinum ili Infinite :) uz depozit (nisu kreditne, nego debitne, tako da za njih ne vredi)
- Smart ATMs
- Mogucnost da online napravim trajne naloge, kao u TB (inace jedina banka za koju znam da je to moguce online i koja je to stvarno najbolje uradila - jedino je kod TB lose sto za besplatne trajne naloge/Klik ima mnogo manje primaoca)
 
Poslednja izmena:
Postoji jedna gadna stvar kod Intese, a povezana je s tim da nemaju pametne bankomate. To je banka u kojoj su ubedljivo najvece guzve, u nekim filijalama se ceka skoro po sat vremena da dodjes na red. Tako da ako ti zatreba da uplatis novac mozes bas da se nacekas ako je u tvom kraju jedna od tih kriticnih filijala (npr. Banovo brdo)
 
Tako je, zbog gužve sam odustao od nje. Uvek ogroman red na bankomatu, unutra uvek do vrata red.
Hvala na komentarima, ipak RF više leži zbog bankomata (navikao me Telenor na njih i sada nema nazad). Tu priznajem da Telenor nema konkurenciju zbog nekih sitnica... Otom potom, dok radi, radi.
 
Ja imam račune i u RF i u intesi (zbog amex).
Na RF primam platu i ebank je odličan (redizajniran pre 7-8 meseci, mbanking isto odličan). SmartATM je fenomenalna stvar. Ako moram u ekspozituru, nezgodno je što je radno vreme samo sredom duže (osim u tržnim centrima) i to samo do 18h. Doduše na šalter sam otišao samo nekoliko puta u poslednjih 15 godina, kad mi je trebao neki kredit... Kad god sam bio u ekspozituri, čekao sam ne malo vremena.
Kod inteze odem jednom mesečno da platim račun za amex i ima nekoliko filijala koje svaki dan rade do 19h (ranije bilo do 20h) što je neuobičajeno za banke u Srbiji.
Imaju i nekoliko renoviranih koje su baš lepo sređene i ima gde da se sedi a u svakoj imaju onaj sistem za dodelu brojeva pa otprilike znaš kad stižeš na red. Jedna nova je kod vuka.
Često (=jednom mesečno ;) ) odem u filijalu na Banjici i to negde oko 1845 (dakle 15 minuta pred kraj radnog vremena) i budem prvi ili drugi na redu. Kod njih ne znam detalje o ebankingu jer mi ne treba kao ni druge stvari jer samo zbog te jedne kartice imam posla sa njima.
 
Što ne prebacuješ online sa RF na Intesu pare za Amex ? Valjda je moguće ?
 
Zato što imam i devizni deo koji može samo na šalteru banke da se uplati.
 
A da uplatis u dinarima pa kupiš evre ? :) teoretski pričam :)
 
Da, bas ce da kupuje eur po RF kursu.

Da nije bilo Telenor Banke da napravi revoluciju i dalje bi bilo +/- 5 din u odnosu na srednji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po intesa hit kursu, plaća se obaveza sa kartice u intesi :)
 
Nemojte velicati stvari koje ne razumete :)
Jedini razlog boljeg kursa je to sto je trziste bas oko vremena ulaska TBa postalo forsirano (nije bilo nijedne bitne dnevne oscilacije srednjeg kursa od tada), i onda je lako i da se ponudi dobar kurs, umesto da ljudi idu u menjacnicu.

Ujedno, ne moze kupiti po RF kursu, kada to opet ne moze poslati na devizni deo Amexa :)
Mada meni licno Amex ne bi sluzila ni za koje placanje.
 
mislio sam da prebaci dinare sa RF na intesu i onda u intesi kupi evre. to može ?
 
Moze - ali nema tekuci, i morao bi i njega da placa ;)
 
Nazad
Vrh Dno