Šta je novo?

macOS 10.15 Catalina

RingeRaja

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poruke
6,664
Poena
775
Upravo predstavljen, pa rekoh da otvorim temu...
 
Moze li da se instalira ako nemam developer profil?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Može, ali iz neoficijelnog izvora.
 
I zvanično macOS 10.15 Catalina
 

Prilozi

  • Screen Shot 2019-10-07 at 9.35.56 PM.png
    Screen Shot 2019-10-07 at 9.35.56 PM.png
    70.7 KB · Pregleda: 164
Poslednja izmena:
opa, javi kad apgrejdujes da znam da li valja :)
 
Odradio sam upgrade na katalinu, sve ok.
 
Meni je stao na prvoj stranici, gde je prikazao da postoji weekly usage itd.. pa je restart.
 
Meni odradio sve u fulu na hackintosh mašini :)
 
kod mene zaglavio na apple logou nakon prvog restarta i ni da mrdne, sve sam probao. tako da cekam novi multi i unibeast pa sve iz pocetka :)
 
isteklo vreme za edit... uspeh da ga ozivim i ostajem na Mojave-u za sada :)
 
Koji Clover imaš instaliran?
Mora da bude novija verzija, ja sam instalirao najnoviji u EFI pre nego što sam išao na upgrade (poslednji stable je 5070).
Takođe, imam SSDT.aml za MB AsRock Z390 Phantom ITX, u Clover>ACPI>Patched.
Kextovi u Clover>kexts>other, ništa specijalno....za LAN, senzore, zvučnu, whatevergreen, lilu,...
Integralna aktivirana iz config fajla....
Sve prošlo glatko, iskreno i ja sam iznenađen.
 
imam predzadnji. 4.9xx, probacu i da ga apdejtujem pa da probam opet. ja nemam nista od toga, niti mi je trebalo, samo ova 3-4 kexta, FakeSMC, lilu, whatewergreen i IntelMausi. sve sam apdejtovao osim clovera, mada sam citao da je ljudima prolazilo i sa ovom verzijom bez problema.
 
SSDT je morao, zbog UEFI-ja i framework-a....da ne tupim, ali posle verzije 1.2 UEFI-ja hack ne može bez ovoga.
SMBIOS je 19,1....grafika se pokreće iz config fajla, zvuk ide preko HDMI-ja (ali se u macOS vidi kao da ide preko DisplayPort-a)

Generalno, ovo mi ispade jedan od lakših prelaza na višu verziju softvera, potpuno glatko, kao da je original mac u pitanju.
 
meni je takav bio upgrade sa HS na Mojave, bukvalno kao real mac. ovo je tek izaslo, nigde ne zurim, bitno je da sve radi na 10.14 pa cu probati ovih dana opet prelazak kad se malo stvari slegnu.
 
Veliki problem je što su dodatno osakatili font rendering na ne-retina monitorima. Imam ultrawide 34" i sramotno je kako izgleda, čak i sa tweakovima...
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam isto vazi i za 32" 16:9 2560 x 1440.
 
Veliki problem je što su dodatno osakatili font rendering na ne-retina monitorima. Imam ultrawide 34" i sramotno je kako izgleda, čak i sa tweakovima...

Meni očajno izgleda i kod Mojave, kapiram ne može gore od toga.
Sad se plašim šta ću da ugledam kada prikačim externi monitor.:d
 
Meni je stao na prvoj stranici, gde je prikazao da postoji weekly usage itd.. pa je restart.

Identična situacija i kod mene, morao je da padne restart.

Inače, par sati je CPU usage probio plafon što je i očekivano jer su raznorazni procesi indeksirali svašta nešto, međutim i nakon toga nešto srče CPU cikluse i generalno UI dosta trza pri svakodnevnom korišćenju. Ne znam da li još neko ima probleme tog tipa na MacBook Pro 2015 13” modelu.
 
Sinoc najnormalnije odradio update na catalinu,jeste se macbook nekoliko puta gasio i palio ali to je normalna pojava,inace je u pitanju macbook pro 13 2017


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Uvek se iznova oduševim opcijom za instalaciju OS-a sa Apple servera :) Upravo instalirao Mac OS Catalina na externi TB SSD od 1TB... OPT+CMD+R, sve svuče sa neta - clean install. To postoji još od 3-4 verzije MacOS-a unazad, ali uvek zaboravim na to... Uglavnom, nikada lakše dual boot dva MacOS-a. A, već sam krenuo da spremam USB flash, pa da otvaram package contents instalacije Cataline koju sam skinuo kroz App store.

Inače, iMac 2019 automatski sa servera vuče Catalinu od pre par dana. Nema više Mojave.
 
Juče sam instalirao Catalinu na MacBook Air (2015). Prešao sam sa High Sierre jer su postojale žalbe na pražnjenje baterije u režimu mirovanja.

Performanse se čine dobrim posle nekoliko sati korišćenja, na nivou prethodnih verzija macOS-a.

Catalinu sam sinoć ostavio na 96% baterije pre nego što sam zatvorio MacBook i danas je baterija potpuno prazna.

Kakva su vaša iskustva?

Na internetu ima nezvaničnih ispravki, ali ja danas neću biti kod kuće da ih isprobam, a Apple očigledno nije ispravio problem koji se vuče od prošlog godišnjeg ažuriranja.
 
Macbook Pro 15-ica, 2019.

Instalirao Catalinu preko Mojave i ukratko više štete nego koristi. Pre svega prestali su da rade j5create konverteri koji su mi neophodni zbog multi monitor rešenja (2x hdmi, 2x USB, i Ethernet izlaz). Problem se ogleda u tome kada sklopite Mac, po otvaranju ekran ostaje crn i pomaže samo reset. Na sajtu j5create samo su napisali nemojte na Catalinu još uvek.
Proveo sam sat i po vraćajući se nazad na Mojave, ali sve radi ko top.
 
Verovatno ne rade zato što su u pitanju 32bitne aplikacije.
Od Cataline pa na dalje samo i isključivo 64bitne aplikacije rade, 32bitne jok.
Tako da je to što ne rade posledica nesposobnosti firme koja nije uspela da za više od 6 meseci uradi transfer na nov OS.
 
Problem je i sa Adobe paketima koji su 64-bitni, ali su im npr. uninstalleri ostali 32-bitni... Uglavnom, Catalina će se izgleda pridružiti El Capitanu i High Sierri po pitanju problema kod korisnika... Igrice isto zaboravite - skoro sve native MacOS igre su 32-bitne. Od sada samo Apple Arcade :)

Prošla su zlatna vremena Jaguara, Panthera, Tigera, Leoparda kada je to sve radilo kao sat... Poslednji kojeg se sećam da nije pravio skoro nikakve probleme je bio Mavericks. Mojave je isto OK, ali i on se kilavio u početku dok nije izašlo nekoliko combo-a.

Ne zanima ih previše MacOS, postao je extenzija za iPhone fičrse...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno