Šta je novo?

Fenvi PCI-E Intel 9260

mitar1982

Znamenit
Učlanjen(a)
29.03.2004
Poruke
7,330
Poena
1,315
Kako sam dugo vremena bio nezadovoljan sa TP-LINK Archer T6E mrežnom karticom odlučio sam da okušam sreću sa Aliexpress karticom iz naslova. Archer je bio potpuno neupotrebljiv na 5 Ghz mreži (što je čudno jer su i kartica i ruter TP-LINK Archer modeli), a jedina verzija drajvera koja može da se koristi je iz 2015 godine. Probao sam neke generičke, kao i ASUS drajvere za BCM4352 čipset, ali bez uspeha. Na 2,4 Ghz je sve radilo ok, ali sam hteo da koristim 5 Ghz mrežu kad već imam mogućnost.

U pokušaju da nađem alternativu primetio sam da je tržište PCI-E bežičnih mrežnih kartica prilično ograničeno, izbor je ili neki od Broadcom modela koje sam hteo da preskočim ovaj put, ili neka od Intel M.2 kartica u PCI-E izvedbi.

Na kraju sam odabrao sledeći model sa Aliexpress-a, sa Intel 9260 chipsetom, i dve standardne antene:

Fenvi Intel 9260.PNG

https://www.aliexpress.com/item/Dua...11.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.5427190aoNUgdq

Kartica deluje solidno i kvalitetno, sa pasivnim kulerom preko Intel kartice.Posle dve nedelje korišćenja utisci su zaista odlični, veza je brza i stabilna, i internet i u lokalu. Dodatno, uz ovakve kartice se dobija Bluetooth, pa nema potrebe za korišćenjem dodatnog adaptera za to. Da bi se koristio Bluetooth potrebno je karticu povezati na jedan od internih USB portova na ploči.

Na slikama se vidi brzina veze, kao i brzina kopiranja u lokalnoj mreži, gde sam kopirao fajl sa desktopa gde je ugrađena kartica na laptop, pri čemu su i desktop i laptop prilično udaljeni od rutera za 5 Ghz mrežu (>5 metara, i laptop je na spratu ispod). Ruter je tri-band (Archer C3200), desktop i laptop koriste različite 5 Ghz mreže, što je sigurno prednost, ali je i ograničen na 80 Mhz opseg, tako da Fenvi kartica ne pokazuje pun potencijal.

wifi.PNG

60781527_1224404667733690_6917114163865059328_n.png

Local network speed.PNG

Osim Aliexpress varijanti postoje i brand verzije ovakvih adaptera, npr. Asus PCE-AC58BT ili Gigabyte GC-WB1733D-I. Kinezi su jeftiniji, i dolaze sa hladnjakom, moguće da su kod Asusa ili Gigabajta bolje antene, ali to će neko drugi morati da proveri.

Ako neko razmišlja o kupovini ovakve kartice topla preporuka od mene za Fenvi.
 
I kartica je preporučena za hackintosh instalacije.

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
Kinezi za Hackintosh reklamiraju kartice sa Broadcom BCM94360 čipsetom.

NOK 431.23 28%OFF | FV-T919 Dual band 802.11AC Desktop Wifi Card 802.11 A/B/G/N/AC Broadcom BCM94360 Wireless Bluetooth 4.0 Mac OSX+ PC/Hackintosh
https://s.click.aliexpress.com/e/ctXDCD4M
 
Vidim da piše da ne podržava AMD čipset? Da li ima neka preporuka za wifi karticu za nas sa jeftinijim ulaznicama?
 
Neki pišu da koriste karticu uz AMD čipset, ali nisam uspeo da nađem dovoljno detalja za performanse, da li rade i 2,4 i 5 Ghz mreže i sl. pa to treba uzeti sa rezervom. Broadcom bi trebalo da radi ok sa AMD-om.

U vezi drugog pitanja, šta su jeftinije ulaznice, koliki je budžet, da li treba kartica za 5 Ghz ili je dovoljna i podrška za 2,4 Ghz? Ja npr. koristim relativno spor optički net 50/50 gde je i 2,4 Ghz dovoljno za internet, ali koristim desktop kao media server u lokalnoj mreži, tako da mi je prednost da imam veće brzine u lokalu zbog Kodi-ja. Sa ovom Intel mrežnom kartom sam miran duži period, osim ako ne kupim novi komp sa AMD platformom. :)
 
Jeftinije ulaznice su za mene AMD chipset, i to prilično star, koristim neki am3 i dalje... Nije mi preterano neophodna wifi kartica trenutno jer imam na mestu radnog stola lan utičnicu. Međutim, razmišljam o pomeranju stola, a ne pada mi na pamet da gledam kablove po podovima pa razmišljam i wifi kartici. Imam i 2.4 i 5ghz, s tim da je 2.4 prilično zagušen. 5ghz je hvatam u stanu ni jednu mrežu osim svoje.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja nisam uspeo da nađem jeftine PCI-E kartice sa podrškom za 5 Ghz. Nešto najpovoljnije je npr. Asus PCE-AC51 sa Realtek chipsetom. Pojma nemam kako to radi. TP-LINK ne mogu da preporučim zbog očajne podrške, Archer T6E na papiru deluje kao odlična kartica, kod mene se nije proslavila. Alternativa su jeftini USB adapteri, za koje takođe ne znam kako rade, tu je opet aktuelan TP-Link Archer (T2U, T2U nano). Idealno bi bilo da možeš da probaš i vratiš ako ne odgovara.

Kinezi imaju jeftinu karticu sa Atheros čipsetom, ali je brzina vrlo ograničena na 5 Ghz mreži:
https://www.aliexpress.com/store/pr...ml?spm=2114.12010612.8148356.7.46239032F7pcIj
 
Poslednja izmena:
Jesi li mozda probao ili ako mozes da probas radi li cast sa te kartice na TV u 4k HDR?

Ja sam mislio da uzmem ovu, ne vidim razliku osim estetske:
https://www.aliexpress.com/item/32860932571.html?spm=2114.12010615.8148356.1.3ec5110bVr6qmj

Ne znam da li Win10 podrzava preko wireless displeja 4k HDR, narocito jer mi monitor ne podrzava HDR.

Jedino sto mi se ne ceka za to, da znam hoce li nesto raditi uzeo bih odmah sada i platio nesto vise cak, ali ne znam da li podrzavaju te kartice miracast.
 
Nemam kako to da probam, imam neki matori Samsung tv koji je fhd, jeste smart ali ne verujem da podržava cast funkcije.
 
Nazad
Vrh Dno