Šta je novo?

Mac Pro 2019

MegaSkot

Uticajan
Učlanjen(a)
04.12.2003
Poruke
4,936
Poena
1,615
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7950x3D
Matična ploča
Asus X670E ProArt
RAM
16Gb G.Skill DDR5 6000MHz
GPU
Inno3D RTX 4090
Storage
2*2Tb M.2
Zvuk
Presonus Eris 5+SSL 2+DT 770 Pro
PSU
SupreFlower 1200W Platinum
Kućište
Lian Li o11 Dynamic PCMR
Monitor
Xiaomi 34" Dell 34"
Laptop
HP EliteBook 845 G9
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
Pixel 7 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Ima mkbhd da padne u nesvest od sreće sada

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Koja je poenta "najeftinije" varijante od 6000$? Za 6200$ moze da se uzme u Americi iMac Pro sa Xeon 10core, 64GB memorije i 1TB ssd.
 
Koja je poenta "najeftinije" varijante od 6000$? Za 6200$ moze da se uzme u Americi iMac Pro sa Xeon 10core, 64GB memorije i 1TB ssd.

Poenta je što taj iMac Pro ne može da se nadogradi kasnije dodavanjem novih komponenti. Mac Pro može - ako poželiš sutra da dodaš 800 GB memorije to možeš da uradiš. Ili da dodaš još jedan GPU, zameniš procesor, dodaš PCIE karticu, zkaačiš do 6t monitora na njega ili bilo šta drugo. Na stranu druge sitnice poput adekvatnog hlađenja.
 
I na stranu sto ce studijima ovo biti smesna investicija :)
 
I na stranu sto ce studijima ovo biti smesna investicija :)

Pa sada, baš da će biti smešna bilo kome - nisam siguran. Mac Pro 6k$ (klot model u smešnoj konfiguraciji u odnosu na cenu); novi Apple monitor 6k$ + stand 1k$... Dograđivao ili ne kasnije, već u startu moraš da ga konfigurišeš sa dodatnim opcijama i to može da ode i na 10k$ lagano. Taj ko ga kupi u osnovnoj varijanti, njemu očito da i ne treba Mac Pro.

Apple kod Mac-a ima sličnu strategiju kao i kod iPhone-a - smanjiće obim prodaje, ali će podići drastično prosečnu prodajnu cenu. Sigurno će u tom smeru da krene i consumer lineup: MacBook Air (već jeste), iMac, MacBook itd...

Osnovni Mac Pro je zaista jadna i prevaziđena konfiguracija imajući u vidu cenu od 6000$:
"The Mac Pro starts at $5999 with an 8-core 3.5GHz Intel Xeon W processor, 32Gb of RAM, 256Gb of SSD, and an AMD Radeon Pro 580X."

Da se razumemo samo: pričamo o računaru koji košta 13k$ sa monitorom od 32", a u sebi ima 8-core CPU, 32GB RAM-a i 256GB SSD...

Koristim Mac-ove od 2003. godine - teško mogu ovo da razumem. PowerMac i MacPro nisu nikada bili toliko skupi. Ekran tek da ne komentarišemo... Kao da je sada odjednom Apple napravio takav ekran da svaki EIZO i sl. odjednom nisu ni za šta...
 
Poslednja izmena:
Poenta je što taj iMac Pro ne može da se nadogradi kasnije dodavanjem novih komponenti. Mac Pro može - ako poželiš sutra da dodaš 800 GB memorije to možeš da uradiš. Ili da dodaš još jedan GPU, zameniš procesor, dodaš PCIE karticu, zkaačiš do 6t monitora na njega ili bilo šta drugo. Na stranu druge sitnice poput adekvatnog hlađenja.

Ma ko nadograđuje Mac Pro... I čime ćeš da ga nadogradiš za 5-6 godina. Mac Pro se kupuje, jer možeš da ubaciš unutra PCI kartice i dodatne diskove. Kada ti ta mašina zastari đuture je staviš na oglas za 500 evra i kupuješ novi.

Sa tog aspekta ti se više isplati da kupiš iMac Pro za 7-8 godina ga bacis u kantu i kupiš novi. Ako nemaš potrebu za nekim specijalnim karticama i sl.

Nisi valjda mislio da će neko da menja CPU u Mac Pro-u za 5 godina i gde bi kupio CPU za njega - na kupujemprodajem?
 
10k je za svaku i malo ozbiljnu produkcijsku kucu npr bukvalno smesna cifra, obisao desetine manjih i par velikih ( dreamworks, npr) i bukvalno ti nije dobro kad vidis sta imaju sve i koje opcije mogu zaposleni da naruce... Nece niko od njih da se bakce sa sastavljanjem konfiguracija, hoce da uzmu nesto sto je provereno dokazano, da se ne kvari, da ima adekvatno hladjenje i da moze da radi 24/7 godinama a tu je Mac neprevazidjen.... A da ne spominjem sto su vecina u velikom plusu sa porezom pa im treba povracaj pa se pare na tehniku koja ulazi u vrednost kompanije sipaju bez problema. I jos sada dobijaju mogucnost da jako brzo mogu da nadograde masinu....

Dakle, mac pro je daleko od necega sto ce bilo ko ko je prosecan korisnik uzeti... Ali profesionalac, cak i pojedinac, kome je prioritet stabilnost i pouzdanost uz laku modularonst i koji ga zaradi od jednog posla ce svakako lagano da iskesira i da ne razmislja...

A iphone i ovo se ne moze porediti, iphone je podigao cenu jer je su uvideli jacinu brenda i zelju korisnika za premium telefonima, dok je kod pro uredjaja potraznja uvek ista jer pro potrosaci redovno menjaju komponente dok se kod mobilnih telefona taj trend drasticno smanjuje sa godisnjeg ciklusa na dve pa cak i par godina jer prosto nema vise tolikih inovacija...
 
Pazi, za namenu o kojoj pišeš, što se tiče pouzdanosti, HP, Fujitsu, Dell, su mnogo bolja kupovina od Mac-a. Misim da malo žuljaju sa cenama, jer naplaćuju ime.
 
10k je za svaku i malo ozbiljnu produkcijsku kucu npr bukvalno smesna cifra, obisao desetine manjih i par velikih ( dreamworks, npr) i bukvalno ti nije dobro kad vidis sta imaju sve i koje opcije mogu zaposleni da naruce... Nece niko od njih da se bakce sa sastavljanjem konfiguracija, hoce da uzmu nesto sto je provereno dokazano, da se ne kvari, da ima adekvatno hladjenje i da moze da radi 24/7 godinama a tu je Mac neprevazidjen.... A da ne spominjem sto su vecina u velikom plusu sa porezom pa im treba povracaj pa se pare na tehniku koja ulazi u vrednost kompanije sipaju bez problema. I jos sada dobijaju mogucnost da jako brzo mogu da nadograde masinu....

Dakle, mac pro je daleko od necega sto ce bilo ko ko je prosecan korisnik uzeti... Ali profesionalac, cak i pojedinac, kome je prioritet stabilnost i pouzdanost uz laku modularonst i koji ga zaradi od jednog posla ce svakako lagano da iskesira i da ne razmislja...

A iphone i ovo se ne moze porediti, iphone je podigao cenu jer je su uvideli jacinu brenda i zelju korisnika za premium telefonima, dok je kod pro uredjaja potraznja uvek ista jer pro potrosaci redovno menjaju komponente dok se kod mobilnih telefona taj trend drasticno smanjuje sa godisnjeg ciklusa na dve pa cak i par godina jer prosto nema vise tolikih inovacija...

To je jasno, ali ovde pričamo o manjim dizajnerskim studijima koji će biti isključeni iz korisničke baze novog Mac Pro-a. Znam ja da onaj ko je kupovao Silicon Grpahics, nije mu problem da kupi Mac Pro, ali ranijih godina si mogao da vidiš Mac Pro, PowerMac G5 čak i u web studijima, što će ubuduće biti nemoguće. Tu je sada ušao iMac.

PS: Naravno da niko ne sastavlja PC, to su gluposti za profi rad.
 
Za pouzdanost je diskutabilno dok se ne vide brojke, znam da kad sam bio u Dreamworks da nisu bas bili odusevljeni sa HP workstation i da su cesto se zalili.... Druga stvar je tu da mnogi od njih nemaju prakticno radno vreme niti obavezu stalnog dolaska na posao, vec je bitno da se postuju deadlines, pa mnogo znaci kad ti mozes da odradis deo posla na svom kompu kod kuce, a tu je vec i ekosistem znacajno bolji :)

Nisam siguran da i manji dizajn studiji u svetu nemaju mogucnost da kupe Mac Pro, da im je potreban pretpostavljam da mogu, pitanje dobijeno ulozeno je svakako za njih bitno, ali to je i cilj, da se segmentise trziste i da onaj kome treba ovakav racunar moze da kupi, kome treba iMac Pro moze i njega itd, uostalom to su i rekli na keynote :)

Mada, mene je pre par godina nas poznati scenograf pitao za savet sta da uzme posle godina mucenja sa PC racunarom, a usled prelaska sa crteza na 3D, i evo ga sad je posle iMac lagano uzeo, novi iMac Pro, uzeo je i MacBook pro i iPad pro a kapiram da bi i o Mac Pro razmislio da je bio predstavljen i da mu multi GPU znaci.. prosto, on po projektu zaradi ozbiljan novac i znaci mu svaki minut rendera i ne zeli da razmislja o pouzdanosti a da ne pricam o ekosistemu na koji se sad skroz navikao... Ako moze on kod nas, kao pojedinac, koji doduse stvarno dobro radi i zaradjuje, ne verujem da neki manji dizajn studio u svetu nema sredstva za Mac Pro ukoliko imaju potrebe...
 
S obzirom da se pro stand plaća 1000$ sa čime dolazi monitor u "klot" varijanti?
 
Pa sa običnim stand-om ;)

Šta je obični stand? To ne postoji... Ne dobije se ništa u pakovanju osim kablova i krpice. Poenta je da kada ga doneseš kući, ako nemaš neki svoj stand (ne znam može li bilo koji) ne možeš normalno da koristiš monitor. Opcija je ili da kupiš Apple VESA mount (to je samo adapter koji košta 190$ - opet ti treba neki VESA stalak) ili Apple stand (999$).

Uvek možeš i da ga nasloniš na zid i sto... Po novoj Apple logici u poslednjih par godina to je u redu.

2019-06-04 06.42.26 pm.png

Vrhunski mi je i 1000$ razlike između standardnog stakla preko ekrana i non-glare stakla. Imaju neki fancy naziv za to, ali u principu to je nardoski rečeno non-glare - staklo sa izbrušenom teksturom da se izbegnu refleksije. Verujem da je to po njima rezano nekim laserima iz druge galaksije i ilustrovano sa puno slow-motion zumiranih video klipova, ali opet - 1000$ za non-glare staklo i 1000$ za stalak.

PS: Čudno je da su uključili tastaturu i miš u pakovanje od Mac Pro-a. Očekivao sam da to ne dolazi u standardnom paketu.
 
Poslednja izmena:
Za tu cenu od 6000$, to je za vecinu jedna mesecna plata u USA
 
Lepo su oni snimili tržište (kao i uvek), ponudili ono što treba (kao i uvek) i zaradiće brdo para (kao i uvek), s to je i poenta (kao i uvek).
 
Lepo su oni snimili tržište (kao i uvek), ponudili ono što treba (kao i uvek) i zaradiće brdo para (kao i uvek), s to je i poenta (kao i uvek).
Sa stanovišta ekonomske logike to i jeste jedino bitno, ostvariti što veći profit. Svaka im čast kako uspeju nekome da prodaju monitor od 5000$ bez postolja, ili da prodaju još i postolje za 1000$, to je marketinška genijalnost. Zato i jesu najjača kompanija na svetu.
Ali mi prosto vređa inteligenciju da platiš monitor 5000$, izvadiš ga na sto i nasloniš na zid :D.
 
Dobro, ne preteruj sa vredjanjem inteligencije i Apple-om u istoj recenici. :)
 
Sad će i ostali proizvodjači, videvši od Apple-a, početi isporučivati monitore bez postolja..........
 
Vi se sprdate, oni zarađuju.
I tako u krug...
 
Prosto neverovatno... :type:
 
Ako su jedine zamerke cene, onda su bas dobar posao uradili.
 
Sad sam video, pa on ima poseban chip Afterburner, koji kida, moze da streamuje 3 8k 30fps ProRes RAW a da ne optereti procesor... pa ovo je idealno za multicam...
 
A svi se uhvatili stalka za monitor...:D
 
Da sam smatrao da je smece, ne bih otvorio temu. Mac je cudo ali sad vise nego ikad, primarno za profesionalce.
 
Da li bi mogao neko da mi objasni kao tootalnom duduku zasto ovaj komp kosta 6k dolara? Sta to on moze da radi sto neki komp od recimo 2 ili 2,5k dolara ne moze(da se napuca 1080ti, 32gb rama itd)?

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Da li bi mogao neko da mi objasni kao tootalnom duduku zasto ovaj komp kosta 6k dolara? Sta to on moze da radi sto neki komp od recimo 2 ili 2,5k dolara ne moze(da se napuca 1080ti, 32gb rama itd)?

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

Pa ovako...kao totalnom duduku...može da tera macOS da ne štucne, out of the box.
 
Da li bi mogao neko da mi objasni kao tootalnom duduku zasto ovaj komp kosta 6k dolara? Sta to on moze da radi sto neki komp od recimo 2 ili 2,5k dolara ne moze(da se napuca 1080ti, 32gb rama itd)?

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Pa svaki Pro hardware bi trebao da ima neku ciljanu klijentelu, zahtjevniju. Ovo su više mašine za obavljanje određenog posla nego običan komp na kojem će igrati igre ili slično, tako da nema smisla neku usporedbu raditi.
A Apple je vazda bio skuplji, pa ga ljudi kupuju jel da se qrče, izvadi Mac Pro na stol dok pije kavu :)

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
A svi se uhvatili stalka za monitor...:D

Pa naravno kada ti parče aluminijuma i par zupčanika neko valja za 1k dolara! Da je od zlata mogli bi da kažemo OK, neka bude, potrošili su zlato pa ko voli nek izvoli. Međutim ovo više liči na ironično patetični pokušaj da budu pristupačniji u ceni. Elem, svaka čast za mašinu, ali ovakve pacerske stvari "monitor bez stalka" :S: uvek su me jezgrovito nervirale, jer to prosto rečeno vređa inteligenciju. Ne kapiram poentu toga. Uostalom, šta je problem da su lepo stavili u prodaju monitor sa sve stalkom za 7k dolara! Cenim da bi većina rekla da je to ok i niko ne bi obraćao pažnju na glupi stalak. A ovako... Mislim, šta reći... :smoke:

Uzgred, moram da primetim da mi se ovo dizajnersko rešenje mašine uopšte ne dopada! MacPro me sada asocira na krupno preforirani akumulator sa nogicama! :d

Isto važi i za monitor. Mesh sa zadnje strane monitora mi nikako ne stoji. U stvari, kad malo bolje razmislim, čini mi se da ovako krupno perforiran troslojni mesh inače predstavlja nezahvalno rešenje za održavanje, što potencijalno gledano može dovesti u pitanje i operativnost samog monitora. Uzevši u obzir sve ono što sam video do sada na Rosmanovom YT kanalu, ovo me uopšte ne bi iznenadilo. Uglavnom kako god da je, prilično sam siguran da u roku od recimo jedno 5-6 meseci, ovaj monitor neće izgledati previše atraktivno sa te zadnje strane. Naravno ovde se radi o mom subjektivnom mišljenu sa kojim se neko može složiti a i ne mora, ali meni ovakav mesh više liči na izmišljanje tople vode, nego li na maestralno realizovan inženjersko-dizajnerski koncept... :trust:
 
Nazad
Vrh Dno