Šta je novo?

Polovan laptop do 250e za video editing

n1tr0dr

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2011
Poruke
347
Poena
180
Sestra želi da kupi sebi laptop i uslov je da Adobe Premiere "radi bolje" nego na mom 15.6" 768p + i5-4200U (sa HD 4400) + GT840M + 6GB RAM + SSD laptopu. Ne koristi ona Premiere Pro u neke ozbiljne svrhe, al par puta je htela da odradi neke (ispostaviće se) zahtevne efekte sa slovima i ko zna čime još i žalila se kako je svaku akciju pratio delay od 15-20s.

Uglavnom, ne razumem se toliko u video editing i nisam siguran koji resurs na mom laptopu predstavlja bottleneck, pa bih molio za savet.

Iako sam inicijalno želeo da joj predložim nešto kvalitetno, tipa ThinkPad, gledajući na KP uočavam da se za te pare može naći najviše tipa i5-5300u (sa HD 5500) + 8GB RAM + SSD i pitam se da li uopšte tom CPU/GPU kombinacijom dobijamo nešto u opisanoj situaciji. Ako ne, da li sam možda prevideo i može da se nađe neki ThinkPad i sa jačom CPU/GPU kombinacijom za te pare, ili da krenem da jurim "standardne" polovne laptopove sa dedicated grafikom? Ispod koje kombinacije u tom slučaju da ne gledam?

Ni u jednom slučaju ne planiram ispod 8GB RAM-a i bez SSD-a, ipak je 2019. godina. Nije joj problem ni da je 14". Pretpostavljam da je pametno juriti 1080p displeje, dosta je nepraktično igrati se u Premieru sa 768p.
 
Mislim da nećeš to moći za 250e, a pogotovo da ima i 1080p ekran i ssd od starta. Minimum da Premiere radi bolje je QM i7-ica (ako se gleda polovan laptop). Ta i5-ica nije mnogo bolja od tvoje i5-ice, tako da to otpiši odmah.

Po meni, minimum neki laptop sa i7-icom iz 26xxQM serije. Bilo bi bolje kad bi mogla 4xxxQM serija, ali tu tek idu jače cene.
 
Poslednja izmena:
1080p nije neophodan, to je samo želja. Znači, za Premiere je vrlo značajan sam procesor. Prema tome, nema potrebe onda da gledam nešto sa slabijim procesorom i da se nadam da će jača dedicated grafika izvući stvar?

Inače, hvala ti puno, mnogo mi je lakše da tražim kad znam otprilike šta predstavlja minimum.
 
Najviše procesor, ali i grafika dobrim delom (ona dosta ubrzava preview naprimer - posebno kad se nakrcka efektima video).

Pogledaj sledeći link za stvari koje grafika može da ubrza (mahom je to nVidija cuda ubzanje ovih dana) - https://helpx.adobe.com/premiere-pr...tofAccelerated32bitandYUVeffectsinPremierePro

Ali je problem što za te novce ne možeš da nađeš laptop koji ima i jedno i drugo, te bih se ja skoncentrisao na što jači procesor u tom cenovnom rangu, a od grafika ako pretekne za neku nVidiju... super.
 
Poslednja izmena:
Važi, tako ću i gledati, valjda će se nešto pojaviti. Dobro je da sam upitao, čovek valjda intuitivno pomisli da grafika odrađuje ogroman deo posla. Hvala još jednom!
 
Ali je problem što za te novce ne možeš da nađeš laptop koji ima i jedno i drugo

Tražio sam detaljnije u par navrata i nešto najjače što sam našao bi bila kombinacija 15.6", 1080p + i7-3720QM + 16GB RAM + Quadro K1000M 2GB + 256GB SSD. U pitanju je Fujitsu Celsius H720 za 270e. Može se brzo naći na kp pretražujući na H720 (zaboravio sam dal sme da se linkuje ovde na benchu).

Vidim da jeste ozbiljna mašina u pitanju, brine me jedino što ima 7 godina kako je izašao. Sestra govori da joj i nije neki problem što je teži i deblji od ovog koji imam. Šta misliš, vredi li tih 270e?
 
Da je ispravan skroz mislim da nije popravljana grafika verovatno vredi. Problem kod modela koji imaju zasebnu grafiku je taj da su dosta njih na kp samo privremeno popravljeni. Sigurnija varijanta je laptop sa integrisanom grafikom.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Bitno je da bootuje, udjes u bios i iskljucis diskretnu grafiku, ne mislis :)
 
Tražio sam detaljnije u par navrata i nešto najjače što sam našao bi bila kombinacija 15.6", 1080p + i7-3720QM + 16GB RAM + Quadro K1000M 2GB + 256GB SSD. U pitanju je Fujitsu Celsius H720 za 270e. Može se brzo naći na kp pretražujući na H720 (zaboravio sam dal sme da se linkuje ovde na benchu).

Vidim da jeste ozbiljna mašina u pitanju, brine me jedino što ima 7 godina kako je izašao. Sestra govori da joj i nije neki problem što je teži i deblji od ovog koji imam. Šta misliš, vredi li tih 270e?

Za ono što bi njoj trebalo - savršeno. Vidim da ih na fotografijama ima više komada, tako da je to bio neki otpis iz inostranstva koji naši pokupe jeftino. Tako da ne mora baš da znači da je bio popravljan kao što jevta kaže.

Pogledaj ovo o problematičnim baterijama na tom modelu, pa ako bi njega uzimao, obrati pažnju i na to. Ali mislim da ne moraš da se brineš jer koliko vidim po tastaturi tog laptopa, izgleda kao da je neka iz zemalja nemačkog govornog područja, gde ovaj problem sa baterijama nije uočen (koliko se zna).
 
Poslednja izmena:
Čovek dolazi u sredu poslom u BG pa će doneti, što je dobro jer ne volim da kupujem na neviđeno. Na slikama koje mi je poslao ne deluje da ima oštećenja. Takođe, "garantuje" da nije popravljano. Ako se ne pojavi nešto bolje do tada, proveriću na licu mesta s/n baterije i uzeću ga. Šta drugo, i da ga otvaram kao da bih umeo da prepoznam da je nešto popravljano (ako je to uopšte moguće). A ako se ispostavi da sam 3720QM sa svojom integrisanom zadovoljava njene potrebe, onda bih realno i mogao isključiti tu diskretnu, kao što je ivanbass1 predložio.

Hvala vam svima još jednom
 
Ne kažem ja da jeste popravljen nego treba obratiti pažnju, jer svakakvih likova ima u današnje vreme. Naravno i ja kada sam kupovao gledao sam da čovek već dugo prodaje i da ima dosta pozitivnih. Kao što je čovek rekao pre mene, ako ima više u ponudi to je iz neke reciklaže ili gde već pokupljeno sve komplet, jer kako neki kažu da se na zapadu menja sve komplet na svrkih par godina nevezano od toga što sve radi .

Sent from my Moto Z (2) using Tapatalk
 
Uzeo sam laptop.

Pre nego što sam ga uzeo, jedino što sam kao manu primetio (puštanjem prime95) jeste da se cpu brže zagreje pa počne da throttluje, al ajde, očistiti laptop i zameniti termalnu pastu na jačem laptopu starom 6 godina je valjda nešto što se podrazumeva. To "valjda" govorim jer nisam do sad polovne laptopove kupovao, a i ovaj moj U cpu me razmazio, nisam ga čistio evo već blizu 5 godina, a šta god i koliko god dugo da mu radim, nema šanse da se throttluje.

Čovek je nedavno stavio sedmicu na njega, a meni se juče baš i nije dalo da stavljam desetku, a i sestra kao njoj ne fali ništa. Instaliram Premiere Pro CC 2018 12.1.2 (ako sam dobro video, poslednju verziju koja podržava sedmicu), i dosta je brži, živahniji, što je super, jedino kod H.264 exporta nije dostupan hardware encoding. Na mom 4200U na win10 sa 13.0.3 verzijom jeste dostupno i ume baš značajno da smanji trajanje exporta. Vidim na njihovom sajtu da je za to potrebno minimum win10 + 6th gen intel cpu, a to za cpu nema smisla jer na spomenutom 4200U funkcioniše. Ipak je do OS-a ili?
 
Nazad
Vrh Dno