Šta je novo?

CD -> mp3

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Davno sam se ovim bavio pa sam sve zaboravio:

Kako sa legalno kupljenog CD napraviti visokokvalitetan mp3 (ne flac).

Da li korisititi cd/dvd kao pc komponentu ili hifi cd plejer i kako?
 
Grebuje se digitalno u WAV, pa komprimuje u MP3. Sigurno ima rešenja sve u 1, pa potraži Audio CD to MP3.

Ne treba ti plejer, obična optika za komp je dovoljna, bilo koja.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Znači, nema veze da li je pc cd ili hifi cd?
 
Za brzinsku varijantu Foobar2000 ima Convert funkciju, mislim da jedino treba da se skine i doda LAME enkoder (exe fajl), za kvalitetno skidanje adekvatno podešen EAC. Ako si za ovu drugu varijantu javi da iskopam negde podešavanja.

foobar - lame.PNG
 
Неки CD/DVD на компу, EAC за рип и lame за конверзију. Можеш да подесиш и EAC да одмах пребаци у mp3, то је други корак и углавном се ради било којим програмом који користи lame енкодер. Ако је већ mp3, онда нека буде чистих 320.
Поменут је foobar, ја све конверзије радим њиме јер има сва подешавања која не могу да омаше.
 
Express Rip kao jedan od najjednostavnijih ali i dalje odličnih (NCH je specijalizovan za pravljenje jednostavnog a odličnog softvera raznih namena), Exact Audio Copy ako preferiraš nešto učenja i zalaženja u materiju, Foobar nešto izmedju prva dva. Ima i drugih, u principu većina iole poznatih će korektno odraditi posao.
 
Znači, nema veze da li je pc cd ili hifi cd?
Ima veze, treba da je PC CD, odnosno DVD. Treba digitalno da grebuje u WAV, bez gubitaka i bez konverzija, a onda Lame ili neki drugi konverter da to spakuje i već šta ti odgovara, odnosno MP3.

Hifi CD nije put kojim treba da se ide, zbog duple konverzije, gubitaka i nepotrebne komplikacije.

Podsetili su me kolege, koristio sam uspešno EAC plus Lame pre mnogo mnogo godina, a bio je i neki Audiograbber sve u jednom, sad sam se i toga setio.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Аудиогребер је одавно напуштен програм а у неким круговима оних који се баве добрим риповима је ЕАС један од пар прихваћених програма. Уз нека подешавања (све се одради за десетак минута) се добије савршен рип ... и онда га после упропастиш пребацивањем у mp3. ;)
 
Све је релативно, углавном зависи од тога какав ти је резултат довољан. Тај dbPoweramp има одличне програме али сам га углавном прескакао. На почетку сам користио и AudioCatalyst који је био најлакши, после се пребацио на AudioGrabber и Lame а због неких ситних проблема и мало више проучавања завршио на ЕАC-у који јесте мало компликованији али даје савршене резултате.

У причи у којој се помиње MP3 је углавном небитан програм јер ниједан неће толико да забрља рип колико компресија квалитет. Наравно, некоме је сам квалитет у другом плану, више му значи да програм лако и брзо ради.
 
Što si preskakao dbPoweramp? Ja ga koristim za konvertovanje FLAC fajlova u mp3 i grebovanje audio diskova kad mi zatreba, nisam još imao nikakve probleme, niti primetio smetnje i slab kvalitet.
 
Пре него што је постао популаран, већ сам био у "причи" о савршеном рипу која помиње само и једино ЕАС. Други програми нису ни помињани, једино је касније додат неки програм за OSX. Пре тога сам користио и неке који су били актуелни, од АС преко AG коначно до ЕАС.
За конверзије ми је најлакши foobar који је и стандардни плејер и кад је већ ту, а ионако користи нормалне програме за те намене, онда није ни потребан други програм. Плус има детаљна подешавања па нема шта не може да уради. Направио сам неколико пресета, тј кад год нешто радим, ја додам то у пресете и после све конвертујем на клик.
 
Pa ima cak i windows media player opciju da grebuje audio cd u mp3 128-320kbps
 
Da ali Windows Media Player zalepi DRM na MP3 i onda kulu lele
 
Ne postoji DRM za mp3. To može na WMA fajlovima.
Edit: Guglujem sad, možda ipak ima, prvi put vidim, a koristim mp3 preko 20 godina...
 
Poslednja izmena:
jedino možda zbog tagova da proba i sa helium-om,ili nekim sličnim programom koji ima i tagove malo ozbiljnije urađene,mada i plejeri danas lepo peglaju tagove (npr blackplayer EX).svi danas koriste eac+lame.
 
Što si preskakao dbPoweramp? Ja ga koristim za konvertovanje FLAC fajlova u mp3 i grebovanje audio diskova kad mi zatreba, nisam još imao nikakve probleme, niti primetio smetnje i slab kvalitet.

Dobar je to program. Retko koristim bilo kakva konvertovanja muzike ali nisam primetio neke probleme ili los kvalitet zvuka.
 
Poslednja izmena:
Конверзију не раде програми него енкодери/декодери који су део програма или су екстерни а програми их користе. Мени је боље екстерна варијанта и онда је задатак програма да може што прецизније да се подешава конверзија. Мени је најбољи конвертор фубар који користи екстерне програме а од подешавања има ... ваљда све.
 
nema,tj tagovi su im smehotresni.nema ozbiljnijeg programa danas koji ne koristi relativno svež lame...a koliko je neko ozbiljan vidiš po vorbis i opus podršci.
 
Мислио сам на подешавања за конверзију а други корак је евентуално сређивање тагова ... мада је то за мене давно прошло време. Слушам лослес музику, информације су у .cue фајлу, мрз евентуално направим за слушање у ауту а ту ми тагови нису нешто битни.
Одавно избегавам allinone варијанте, рип у чист wav, онда паковање у неки лослес (некада ape а у последње време ипак flac због неких додатних опција) и по потреби тагови.
 
Za foobar postoji odlična Discogs ekstenzija preko koje se lako ubacuju tagovi.

wvS6x2S.png


Klik na write tags izbacuje prozor sa izvođačem i izdanjem i to ekstenzija zvezdicom obeleži koje izdanje vi imate, a izlistane budu i sve ostale verzije tog izdanja.

Npr:

MVEYBRh.png



Automatski dodaje i artwork.

Retko koristim druge programe za tagovanje otkako sam dodao ovu ekstenziju.
 
Poslednja izmena:
Сад сам се сетио још једног детаља, понекад користим mp3tag који има опцију да у један лослес аудио фајл (нисам сигуран да ли то може да ради са свим) убаци све, омоте, .log и .cue фајлове и на тај начин нема гомилања ситних фајлова а мени је решило проблем лошег кодирања домаће музике у фубару на линуху. ;)
 
sgt. major:

jel' radi i sa opskurnostima da valja?freedb je užas,taj plagin sam testirao doduše baaaaš davno i isto je mašio za bilo šta malo opskurnije...
 
Ne znam šta slušaš, ali meni nalazi sve, a slušam ekstremni metal u kojem ima brdo demo snimaka, splitova itd itd. E sad, metal zajednica je jaaako ažurna oko svega toga, Metal Archives je najbolji dokaz za to, tako da ne znam kako je sa drugim žanrovima, ali još se nije desilo da nisam našao nešto.
 
hvala na preporuci,svakako se guzim da krenem da gomilam master arhivu iz početka,pa javljam kako radi.

isto ću da isprobam i opus (za fon) pa javljam kako to sve radi i zvuči u praksi.
 
@Carnex ja sam sve svoje originale ripovao sa njim i nisam primetio to
 
Nazad
Vrh Dno