Šta je novo?

Auto navigacija

Goyakla

Slavan
Učlanjen(a)
07.03.2005
Poruke
2,653
Poena
405
Razmišljam o kupovini drugog auta. S obzirom da gledam 2011/12/13 godište navigacija je česta kao oprema.
Mape stare 7-8 godina su definitivno zastarele pa me interesuje da li auto navigacije imaju doživotno besplatno ažuriranje? Ili možda mora da se plati u ovlašćenom servisu ili da se plati lokalnom majstoru da "uhakuje" nove mape?
Sigurno je da su i starije mape upotrebljive ali ako već kupujem nešto očekujem da to radi kako treba, konkretno u slučaju navigacije da mape budu ažurne.
 
Poslednja izmena:
Mnogo pitaš
Ma kakvi, nijedna nema doživotno ažuriranje. Sve zavisi od proizvđača do proizvođača. Uglavnom - dok traje garantni rok, mora ovlašćeni servis. Posle toga - ako je uopšte moguće, snalaziš se sam ili plaćaš da ti neko odradi.
Ako želiš uvek najažurnije mape - samo sopstveno angažovanje.
Ubedljivo je najpametnije - ne uzimati auto sa originalnim MM/NAV HU-om. Naprotiv - neka bude sa najslabijim izdanjem. Onda lepo kupiš aftermarket uređaj, koji najpribližnije izgleda kao original. Toga uglavnom ima koliko hoćeš. Nisu ni oni jeftini, ali sada već imaju kompletnu podršku za CANBUS, sve senzore automobila, kamere...itd.
Ne uzimaj modele koji su isključivo sa tačskrinom, bolje je da imaju fizičke tastere.
Naravno, bilo bi zgodno ako se bazira na androidu, jer za njih sada postoji tušta i tma navigacionog softvera. Naravno sa minimum Wi-Fi mogućnostima. Tako možeš biti u toku, imati čak i legalna izdanja za mali novac.
 
Zavisi od proizvodjača automobila i modela navigacije. Neki naplaćuju, neki daju besplatne update, neki daju sve džabe i nakon garancije. Sve u svemu, apsolutno šarenilo, i ne bih po tome birao automobil, naročito ne bih polovan.
Pozdrav
 
Hvala na odgovorima.

@rafiki
Ne biram auto po tome da li ima navigaciju. Navigaciju koristim na telefonu ali ako je već kupim sa autom onda hoću bar da radi kako treba. S obzirom da navigacija koliko toliko utiče na veću cenu bolje da gledam bez, da dajem dodatne pare za ažuriranje ne pada mi na pamet.
 
Razumeli smo se :)
Uzmi auto koji ti najviše odgovara po svemu ostalom, a navigacija, ako je i bude može da bude samo dodatni plus.
U slučajevima kada se update mapa plaća, uglavnom postoje i "nezvanične" varijante, koje budu znatno jeftinije od zvaničnih. Treba da imaš na umu i da fabričke navigacije umeju da budu i komplikovanije za upotrebu, naročito u odnosu na Google maps i slične. Stvarno je veliko šarenilo...
BTW, Volvo, napr. ima besplatan update mapa i van garancije. Sam skineš mape sa njihovog sajta na USB stick, priključiš ga u kola i za par sati gotovo. Mape (koriste Here mape) osvežavaju par puta godišnje. Čak ti ne treba ni neki nalog na njihovom sajtu da bi skinuo mape, potpuno je slobodan pristup svakome.
Pozdrav
 
BTW, Volvo, napr. ima besplatan update mapa i van garancije. Sam skineš mape sa njihovog sajta na USB stick, priključiš ga u kola i za par sati gotovo. Mape (koriste Here mape) osvežavaju par puta godišnje. Čak ti ne treba ni neki nalog na njihovom sajtu da bi skinuo mape, potpuno je slobodan pristup svakome.

Po mojoj logici tako bi moralo da bude kod svih proizvođača. Platiš auto 15-20-50 hiljada eura i onda te još pored redvnog servisa deru i na ažuriranju mapa.
Ali dobro, tako je kako je.
Hvala još jednom na savetima
 
Servisna mreža današnjim auto kompanijama donosi veliki dao prihoda. Niko nije gadljiv za još neki € ili $.

Nego što se tiča tih fabričkih navigacija, imaj u vidu i to da ako kupuješ 7-8 god star automobil, znači da je njihova navigacija projektovana pre 10-ak godina, i znaju to da softverski budu baš rustične navigacije. Jedan fancy BMW što sam dobio na rentiranje, imao je navigaciju, k'o da je rađena na Amigi. Auto je bio star 6-7 godina, ali je kao model bio star 9-10, što znači da mu je ta multimedija bila bar 10-ak godina stara... Moj tadašnji telefon je za njega bio grafička radna stanica. Kasnije sam opet ušao u (skoro) isti model ali restilizovan ne znam sada koje godine, i tu je navigacija već bila k'o svet. Ali opet zasterela za današnje pojmove.
 
Poslednja izmena:
Platiš auto 15-20-50 hiljada eura i onda te još pored redvnog servisa deru i na ažuriranju mapa.

Ko ima 50.000€ da da za auto mislim da mu nije nikakav problem dati ni za redovan servis..a ni za apdejt mapa?
Naravno uvek imaš i "alternative", evo moj primer imam A4 2013 koristim originalne mape koje sam skinuo "aktivirao" i rade kao i prave.
 
Peugeot-Citroen imaju najnovije mape i za automobile stare 6-7 godina. Here mape se ubacuju.
 
Ja sam na BMW-u stalno morao da plaćam za mape, mislim da mi to nikada nije bilo besplatno. Osim, ako mi nisu na redovnim servisima updateovali prvih par godina - čisto sumnjam. Jednom su mi uradili update softvera, jer se nešto poremetila elektronska ručna.

Mape za BMW izlaze nekada i 2x godišnje. Provalio sam posle da tu treba samo da se kupi FSC kod i učitaš preko USB-a mape sa tim kodom. Mape su oko 16 giga, a kod je oko 20-30 eura na Internetu (eBay, ja par godina kupujem od istog lika iz UK). Nije mi glupo da za auto koji je koštao 60k eura učitavam mape sa Torrenta. Isto je kao i u servisu. Jednostavno ništa se ne krekuje i sl. Baš ću morati ovih dana da ponovo updateujem pošto neke nove ulice na NBG nisu ucrtane.

U principu i ConnectedDrive je bio besplatan nešto u početku, posle je bio oko 200 eura godišnje. Sve se plaća, čak je auto logika da povećaju broj servisa kojima bi te vezali da stalno nešto plaćaš po mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
Da, super su, samo što su u poslednjim izdanjima maltene izbacili kompletan balkan. Tj ima ga, ali samo glavni putevi.
 
Da, super su, samo što su u poslednjim izdanjima maltene izbacili kompletan balkan. Tj ima ga, ali samo glavni putevi.

Ako misliš na BMW, ja imam sve ulice u update-u od prošle godine. Ako je neki malo stariji BMW (pre NBT-a - npr. prve serrije F10 i sl) onda imaš dve mape WEST i EAST. Ne može više cela Evropa da stane na interni HDD, pa su podelili. Srbija je, naravno, EAST.
 
Poslednja izmena:
Ma znam, da li si pomislio da mi to nije poznato :)
Uzgred, nije u east.
Pogledaj pokrivenost, izdanje 2019-2:
WEST
Full coverage:
Andorra, Belgium, Germany, Germany, Finland, France, Greece, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Italy, Croatia, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, Portugal, San Marino, Slowakische Republik, Slovenia, Spain , Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, State of Vatican.

Only main road network:
Albania, Russia, Bosnien and Herzegowina, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Mazedonien, Moldawien, Montenegro, Romania, Serbian, Turkey and Ukraine.
EAST
Full coverage:
Belgien, Bulgaria, Germany, Estonia, Finland, Greece, Italy, Croatia, Liechtenstein, Lettland, Litauen, Luxembourg, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, San Marino, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, Vatykan State , Russia.

Only main road network:
Albanien, Andorra, Bosnien and Herzegowina, France, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Mazedonien, Moldawien, Monaco, Montenegro, Portugal and Spain.

Dok je poslednje izdanje gde su bili prisutni lokalni putevi valjda 2015 ili 2016.
 
Mape nisu naročit problem na automobilima i uglavnom svi imaju azurne mape dok god je moguće, ali za neke obično novije se plaća apdejt dok kada malo zastari i to postaje besplatno.

Ako mora da se plati Mape obično možeš apdejtovari i preko eBay nezvaničnim putem, za sve postoji rešenje.

Gotovo 80% novijih automobila ima navigaciju tako da je izbor vrlo uzan ako hoćeš bez nje auto.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ma znam, da li si pomislio da mi to nije poznato :)
Uzgred, nije u east.
Pogledaj pokrivenost, izdanje 2019-2:
WEST
Full coverage:
Andorra, Belgium, Germany, Germany, Finland, France, Greece, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Italy, Croatia, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, Portugal, San Marino, Slowakische Republik, Slovenia, Spain , Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, State of Vatican.

Only main road network:
Albania, Russia, Bosnien and Herzegowina, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Mazedonien, Moldawien, Montenegro, Romania, Serbian, Turkey and Ukraine.
EAST
Full coverage:
Belgien, Bulgaria, Germany, Estonia, Finland, Greece, Italy, Croatia, Liechtenstein, Lettland, Litauen, Luxembourg, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, San Marino, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, Vatykan State , Russia.

Only main road network:
Albanien, Andorra, Bosnien and Herzegowina, France, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Mazedonien, Moldawien, Monaco, Montenegro, Portugal and Spain.

Dok je poslednje izdanje gde su bili prisutni lokalni putevi valjda 2015 ili 2016.


Za koji je to auto?
Ja imam TomTom I sve je pokriveno

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pričali smo o BMW-u.

Šta ti imaš, Carminat? Kod njih su odavno pokrili sve, i idalje unapređuju.
 
Ma znam, da li si pomislio da mi to nije poznato :)
Uzgred, nije u east.
Pogledaj pokrivenost, izdanje 2019-2:
WEST
Full coverage:
Andorra, Belgium, Germany, Germany, Finland, France, Greece, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Italy, Croatia, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, Portugal, San Marino, Slowakische Republik, Slovenia, Spain , Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, State of Vatican.

Only main road network:
Albania, Russia, Bosnien and Herzegowina, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Mazedonien, Moldawien, Montenegro, Romania, Serbian, Turkey and Ukraine.
EAST
Full coverage:
Belgien, Bulgaria, Germany, Estonia, Finland, Greece, Italy, Croatia, Liechtenstein, Lettland, Litauen, Luxembourg, Niederlande, Norwegen, Sterreich, Poland, San Marino, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Czech Republik, Hungary, Vatykan State , Russia.

Only main road network:
Albanien, Andorra, Bosnien and Herzegowina, France, Gibraltar, Great Britain, Ireland, Mazedonien, Moldawien, Monaco, Montenegro, Portugal and Spain.

Dok je poslednje izdanje gde su bili prisutni lokalni putevi valjda 2015 ili 2016.

To ti je oduvek tako pisalo. Otkako su podelili WEST/EAST. Ako pažljivo pogledaš tu zapravo i piše ono što sam ti napisao: WEST - only main road network - SERBIA. EAST - Srbije zapravo i nema na spisku, ali su full mape unutra. Napomena: Ja uvek učitavam EAST, ne idem kolima toliko daleko - jednom sam išao na road-trip do Monaka, ali tada mape nisu bile podeljene na EAST/WEST :D

Kod BMW-a G30 se mape više ne učitavaju po tom sistemu, ali ranije sam koristio taj WEST/EAST sistem (BMW Professional Navigation) i radilo mi je sve. Uvek je u pratećem fajlu pisalo - only main roads, ali nisam imao problema, a Beograd su updateovali više puta. To sam koristio do početka prošle godine.
 
Poslednja izmena:
Da li neko možda zna kod Mercedes-a W213 (E-klasa, 2018) koje mape koristi i da li je kod njega isto onaj Garmin kao kod A klase i ostalih nižih modela od Mercedes-a?

Da li je i kod njega jednostavan update kao kod BMW-a?
 
Evo da nastavim kao pokretač teme.
Kupio sam pre neki dan Citroen C5 koji ima navigaciju. Ispod navigacije ubacuje se sd kartica sa mapama. Zna li neko koje su mape u pitanju i da li se mogu negde besplatno skidati?
511c62269b57c8a6c2b053b6f3a618b0.jpg
 
Proveri na Citroenovom sajtu, za Reno se nije plaćalo za neke modele.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
+1
Ako je sa karticom tražiš mape za RNEG - MyWay



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
WipNav/MyWay/RNEG, poseti specijalizovani forumpreporučen par postova pre
Potrebni su ti precizniji detalji, potraži ih u skrivenom meniju

Kod:
Daj kontakt i pričekaj da se sistem pokrene.
Pritisni taster SETUP.
Pritisni i drži istovremeno okrugle tastere: 1, 2, 3. Skriveni meni će se na LCD ekranu pojaviti za nekoliko sekundi.
Otpustiti dugmad.
 
Našao sam na GPS Power Forumu (hvala kolegi spaad-u).
Problem je što mi je sd kartica od 8Gb a nova baza je 8,9 Gb (stara je od 4,07 Gb). U okviru database foldera postoji još jedan database folder, valjda treba da se iskopira kako stoji.
Kad nabavim veću karticu probaću. Hvala svima
 

Prilozi

  • Clip.jpg
    Clip.jpg
    112.4 KB · Pregleda: 103
Poslednja izmena:
To ti je oduvek tako pisalo. Otkako su podelili WEST/EAST. Ako pažljivo pogledaš tu zapravo i piše ono što sam ti napisao: WEST - only main road network - SERBIA. EAST - Srbije zapravo i nema na spisku, ali su full mape unutra. Napomena: Ja uvek učitavam EAST, ne idem kolima toliko daleko - jednom sam išao na road-trip do Monaka, ali tada mape nisu bile podeljene na EAST/WEST :D

Kod BMW-a G30 se mape više ne učitavaju po tom sistemu, ali ranije sam koristio taj WEST/EAST sistem (BMW Professional Navigation) i radilo mi je sve. Uvek je u pratećem fajlu pisalo - only main roads, ali nisam imao problema, a Beograd su updateovali više puta. To sam koristio do početka prošle godine.

Ovo mi je prilično korisna informacija jer mi sa VW RNS510 sada "krademo" upravo te BMW Professional mape jer je VW iz samo njima znanih razloga ugasio podršku.
Istina, za BiH u obje verzije East/West stoje samo glavni putevi, ali probaću i u praksi. Možda su i nas ubacili "na crno".
 
Nazad
Vrh Dno