Šta je novo?

Ode Antergos

Linux distribucija koju odrzava-razvija tri coveka. Takvih i cak one man distroa je bar dve trecine na Distrowatchu. Za mene, oni nisu vredni paznje ma koliko dobri bili.
 
Linux distribucija koju odrzava-razvija tri coveka. Takvih i cak one man distroa je bar dve trecine na Distrowatchu. Za mene, oni nisu vredni paznje ma koliko dobri bili.

Kad se pogleda ti si u pravu 1001 distribucija koju odrzava cak i jedan covek ili njih 2-3. E sad ima i druga strana ako postoji podrska-forum korisnika i aktivan je onda je sve ok jer ces moci dobiti pomoc od korisnima, imas koga da pitas, nazalost retki su takvi slucajevi.
 
Linux distribucija koju odrzava-razvija tri coveka. Takvih i cak one man distroa je bar dve trecine na Distrowatchu. Za mene, oni nisu vredni paznje ma koliko dobri bili.

Ova tema je moj okidač, kao kad prosečnom patrioti dirneš Nola. Jednostavno, treba ignorisati sve distroe, osim 4-5 - već smo o tome ovde raspravljali, da se ne ponavljamo. Mislim da svi znaju koji su to. To su oni iza kojih stoje velike kompanije ili velike zajednice, ali prednost kompanijama.

Što se tiče Antergosa, bio je to lep installer za Arch, a kasnije i skoro prava distribucija. Žao mi je što developeri Archa ne prihvate brojne ideje zajednice i naprave ozbiljan installer za tu distribuciju. Mene prvog mrzi da se zezam sa terminalom. I nemojte mi govoriti da kroz gui installer ne može da se sve lepo podesi po želji korisnika, jer može.
 
Žao mi je što developeri Archa ne prihvate brojne ideje zajednice i naprave ozbiljan installer za tu distribuciju.

To je isto kao kada bi ušao u McDonalds i tražio da ti stave pavlaku u BigMac.
 
Najgora varijanta je kad 2-3 coveka krenu da prave distribucije na bazi neke poznate i sa svim mogucim okruzenjima. Ima i varijanta netrunera gde ljudi imaju para i igraju se praveci distribuciju, ukinu je (Maui), menjaju osnovu. Onda ispadne da je $Bily MS bukvano prorekao sudbinu tih distroa kad je rekao Hobisti. Komapnije me nekako odbijaju ali praviti distibuciju samo zato da bi dokazao da si pametan a mozes svoju pamet korisnije da upotrebis. Gro ljudi ne zeli da svaki cas uci kako se instalira neki distro, kao se radi sa njim i na kraju taj distro se ugasi.
 
Ја сам годинама пробао све и свашта и на крају дошао до сличног размишљања. Оставио сам Арчија, ту су Манџаро и Кубунту као резерва, понекад испробам ако ми делује занимљиво али не идем далеко.
Antergos сам можда пробао, не сећам се да ли је било проблема али ми не значи додатна Арчи дистрибуција која нема ништа додатно (као што има Манџаро) него се углавном своди на инсталер. За Арчија користим Хелмутову скрипту, мени је довољна, Арчи чистунцима није ... али ме то много брига. ;)
 
To je isto kao kada bi ušao u McDonalds i tražio da ti stave pavlaku u BigMac.

Nije. McDonalds je Red Hat,a BigMac je RHEL. Nema tu šta da se dodaje.

Arch je više kao pljeskavica u ćevabdžinici "Kod Brace", tu kod mene u Cara Dušana. Volim ja tu da pojedem, ali ima prostora za napredak.
 
Једном давно сам поредио биг мека и пљеску код Лесковчанина преко пута (једно са једне, друго са друге стране хотела Москва) и приметио разлику. После тога мислим да никада више нисам узео биг мека осим ако је било повода да будем тамо. Нема ту шта да се додаје. А користим Арчија, не RHEL. ;)
 
Једном давно сам поредио биг мека и пљеску код Лесковчанина преко пута (једно са једне, друго са друге стране хотела Москва) и приметио разлику. После тога мислим да никада више нисам узео биг мека осим ако је било повода да будем тамо. Нема ту шта да се додаје. А користим Арчија, не RHEL. ;)

Ma taj tvoj Leskovčanin je Manjaro. Ovaj moj Braca mora još da radi :)

Usput, kad smo već kod RHEL-a, ode pre nekako i Scientific Linux, posle 15 godina... Niegovi tvorci prelaze na CentOS, a CERN je pre par godina već to odradio, mislim 2015-16.
 
Poslednja izmena:
У тој причи Манџаро има неколико сасвим занимљивих додатака у односу на Арчија али ми неки од њих делују мало претерано и у целој причи ми Арчи односи победу. Антергос сам можда само мало пробао и нисам видео никакве бенефите. Манџаро је увек ту, само се надам да неће да покушају сепаратизам и нестану, као што су урадили Чакра и још неки.
Лесковчанин није мој него београдски јер се то дешавало у време када су код нас постојала само та два Мека, преко пута Москве и на Славији. До тада сам и понекад хтео да то поједем, од тада углавном немам намеру, бољи су и овдашњи по трафикама него мекови.
 
ArcoLinux (bivši ArchMerge) ima zanimljivu misiju: da ljude nauči (Arch)Linux. Koga zanima može da pogleda taj projekat, da sada ne smaram ovde. Suština je da imaš sledeće installere:

Osnovni, koji ti u toku instalacije sistema odjednom instalira tri DE - XFCE, Openbox i i3.
D, koji ti u toku instalacije sistema instalira Arch bez DM, DE i aplikacija.
B, koji ti u toku instalacije sistema instalira bilo koji od važnijih DE, po tvom izboru
 
Једном давно сам поредио биг мека и пљеску код Лесковчанина преко пута (једно са једне, друго са друге стране хотела Москва) и приметио разлику. После тога мислим да никада више нисам узео биг мека осим ако је било повода да будем тамо. Нема ту шта да се додаје. А користим Арчија, не RHEL. ;)

Ja mek ne jedem od davno, inace probo sam Archija i sad ne znam da li sam ja bio maler u to vreme al za 6 meseci sam 2 puta mi se desilo da nije hteo da mi bootuje posle updajeta a posto sam delio komp sa ukucanima nije bilo dobro po mene.. Tako da da sta znam ako je Achi gurmanska ja jedem preko puta kuvanu hranu iz Voida xD
 
Зато ја и имам више инсталација (свакаквих) линуха па ако један и омаши, има који ради. Проблеме сам имао на неким инсталацијама које дуго нисам користио па је морао већи апдејт, изгледа да ту уме да забрља. Зато сада и радим редовно а и даље имам више инсталација али не као некада.
Антергос сам пробао јер колико год да хелмутова скрипта лепо ради и даље тражим неку верзију која је најсличнија основном Арчију а има нормалан инсталер. Баш се спремам да пробам ArcoLinux.

Е да, Арчи је ваљда имао инсталер док га нису укинули. Није баш да је павлака у бигмеку. ;)
 
Manjaro na duzi rok takodje nije sigurna distribucija - ko zna sta ce sa zajednicom biti za par godina. Kubuntu izgleda kao sigurica medjutim razvojni tim je sve tanji a Kubuntu distribucije pate od sve vise bagova.
Debian, Mint, OpenSUSE, Arch, RHEL, Canonical, Rosalab (ROSA linux). Svi ostali su na neki nacin nesigurni ili prosto derivati neke od main distribucija. To je dakle 6-7 velikih igraca i recimo maksimalno 20 njihovih distribucija (razlicita okruzenja). Ostalo ignorisem ma koliko dobro bilo (Manjaro XFCE, MX linux i sl.). Guranje 10 distribucija na kompjuter smatram nepotrebnim ako je distribucija iole kvalitetna. To je vec igranje i hobizam a za to ipak nemam ni zelje ni vremena.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno