Šta je novo?

Pomoc prijatelja :-) CPU/MB/RAM/PSU i eventualno M2 SSD

doggy

Slavan
Učlanjen(a)
06.10.2004
Poruke
870
Poena
330
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3800x + MSI Frozr XL
Matična ploča
Gigabyte x570 Aorus Elite
RAM
2x32GB Kingston DDR4 3200
GPU
Asus RTX 3070 Dual 8GB
Storage
256GB Samsung 850 EVO, 1TB Samsung 860 EVO, 1TB Kingston SA2000, 2x2TB i 4TB HDD
Zvuk
Integrisana
PSU
Seasonic Focus Plus 750 Platinum
Kućište
Cooler Master Cosmos Anniversary
Monitor
MSI MAG274QRF-QD, Dell Ultrasharp 24
Miš & tastatura
Microsoft Natural 4000 + Redragon M908
Laptop
Dell XPS 15 9500
Mobilni telefon
Huawei P30 + Samsung S22
Pametni uređaji
Mi band 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav kolege,

Treba da obnovim unutrasnjost kucista - trenutno X4 955, GA-MA770T-UD3, 12GB raznog RAM-a i ThermalTake ToughPower 600W star 10ak godina. Masina ce sluziti kao radna, malo igrice i HyperV host za virtualne masine za razna testiranja (po nekoliko masina).

CPU - Ryzen 2700X
MB - neka X470 kvalitetnija zbog potencijalnog upgrada na 3000 seriju koja izlazi - citam da se hvale MSI ploce, dajte modele. Nisam gadljiv ni na ostale proizvodjace.
RAM - 32GB (plan 64 u nekom trenutku) nekog OK RAM-a... nisam se bavio hardware-om odavno
PSU - pretpostavljam 700+ W (GPU ce biti R9 280 ili 7970 polovna s obzirom da mi umire i GTX 460)

Budzet - oko 800-900 EUR, kod Madjara (Fanta ili ako neko ima neku drugu preporuku).

Pozdrav,
Igor
 
Poslednja izmena:
Pa jedino mogu da ti predlozim ako vec ides na kvalitetniju x470 plocu da uzmes R7 2700 (bez X) jer je OC potencijal isti ako ne i bolji. Novac koji ti pretekne ulozi u solidan kuler. Za te pare mislim da mozes uklopiti i MSI X470 GAMING PRO Carbon AC, ispod toga ne bih isao na x470 ploce, mozda bas varijanta bez AC oznake. A zasto ako vec planiras 3xxx seriju ne ides odmah na nju?
 
Ploča: MSI X470 Gaming Pro Carbon AC (185€) ili ASRock Taichi (200€) ili Gigabyte Gaming 7 (220€)
RAM: Corsair Vengeance LPX 3200 MHz (niskoprofilna, pa nema problema sa kulerima) ili neki G.Skill... (nekih 200-220+ za 32 GB)
Napajanje: Seasonic Focus Plus 650W Gold (100-110€)

To to ostavlja nekih 300-400€ za CPU i kuler. Ako možeš da čekaš do sredine jula, uzmi novi Ryzen 3700X (8-core). Zvanična cena mu je 330$, ne znam koliko će biti kod nas/Mađara, ne verujem da će ispod 350€. Ako se ispružiš još 100-tinak evra, možeš da uzmeš i 12-core ryzen 3900X (500$ MSRP). Sve nabrojane ploče neće imati nikakvih problema sa 8 jezgara i OC, a trebalo bi da nemaju ni sa 12-core i OC (bar Taichi i Gaming 7, verovatno i MSI).
Ako ne možeš da čekaš, slobodno uzmi 2700 (non-X) i overklokuj ga. Nećeš naročito mnogo da izgubiš u odnosu na novi 8-core Ryzen, biće nešto slabiji ali ne preterano (nadamo se, testovi će tek u julu). Posle možeš i da ga prodaš i zameniš za novi ili ga ostaviš ako ti zadovoljava potrebe...

Zaboravih kuler...Od Arctic Freezer 34 eSports Duo (40€), preko Scythe Fuma/Mugen 5 Rev.B (50-55€) do Noctue U12S ili D14 (60-70€)...nemam pojma koliko bi se grejao 12-core.

Cene su kod Mađara, čisto da pomenem.
 
Hvala obojici na predlozima... Slazem se za 2700 umesto X varijante. Jos se lomim da li da cekam da dodje nova generacija ili da kupim sada.

Sto se ploca tice, malo sam citao :D (bane of my existence), i nasao neke gadne komentare na BIOS kod Taichi ploca - da se ne update-uje cesto, da ima greske i slicno. Neke zamerke sam nasao i za MSI Carbon ploce. Moracu jos malo da istrazim oko toga, sad kad je izbor suzen. Neka preporuka za Asus u tom cenovnom rangu?

RAM - Hvala na preporuci.
Napajanje - Ili taj ili malo jaci od 750. Hvala.
Cooler - uzecu neki od preporucenih, hvala.

Sto znaci, sve znam sem ploce :)
 
Bilo koju da uzmeš od navedenih nećeš pogrešiti jer su to sve već ozbiljnije ploče, vidi kako stojiš sa budžetom mada ne znam koliko je opravdana veća cena AsRock i GB u odnosu na MSI. A svaka ima po neku "manu" u zavisnosti na kom se forumu raspravlja i kojem su taboru više nastrojeni ;)
 
Taichi i Gaming 7 imaju više faza i jači VRM, podesniji su za 12 ili 16 core, kao i za veće napone na 8-core...cenovno beže jedna drugoj po nekih 20-ak evra, koliko para toliko i muzike. MSI ima bolje hladnjake od ASRocka a Gaming 7 ima najbolje od svih X470 ploča. Što se tiče ASRock BIOSa, ne znam šta da kažem...da je lagan za upotrebu i logičan, nije, ali definitivno radi posao, Taichi ima dobru reputaciju za OC.

Od Asusa ima Prime X470 Pro, slične cene kao MSI Pro Carbon i sličnih mogučnosti ali lično više volim MSI jer AC verzija ima BT i WiFi i bolje hladnjake, plus diode za dijagnostiku na ploči koje Prime Pro nema, koliko se sećam.
Ima i nešto bolja varijanta, Strix-F koji je opet malkice bolji od MSI ali mislim da ne vredi razlike u ceni...Asus ploče u globalu su precenjene. Asus ima najbolji BIOS od svih, doduše, bar kod tih jačih modela...
Što reče Weedman, sve navedene su dobre i imaju svoje dobre strane i zvrčke.

Ako nemaš neku besnu grafičku, nema potrebe zanapajanjem od 750W, realno.

A što se tiče uzimanja odmah ili čekanja, to je već na tebi. Nove 8-core Ryzene 3000 ćeš platiti više i dobiti malo bolje performanse. Koliko bolje i koliko se isplati (ili ne), znaćemo kad budu benchmarci.

U međuvremenu, baci pogled na ovaj video, možda ti pomogne u odluci: https://youtu.be/Qn3rd6N9vGM (možeš da skočiš na 15. minut)
 
Poslednja izmena:
@Weedman - Mator sam da gledam brandove. Gledam potrebe, performanse i cenu. Tako da se trudim da realno procenom. Ima neka izreka o kravi koja daje mnogo mleka, alo često šutne kofu pa prospe... Ili tako nesto. Džaba mi da ima super VRM a da ne mogu da podesim BIOS kako želim, ili da je BIOS super ali je ploča nestabilna kada se radi OC...

@jurodivi - hvala za detaljni prikaz razlika ploča. Mozgacu još malo.

Što se napajanja tice - mašina će raditi 24/7 više godina. Ni sadašnji komp ne gasim. Komponente u napajanjima slabe vremenom (kondenzatori gube kapacitet, itd.), pa nazivna snaga posle par godina nije ista. Zato mislim da je bolje uzeti jače nego što treba, s obzirom da napajanje ne planiram da menjam. Grafika nikad neće biti preterano jaka, bar ne kao nova. Mozda uzmem neku polovnu koja je bila top of the line pre par godina pa troši ko ruska vozila :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sto vice citam, to manje znam...

Vidim da se gomila ljudi zali na probleme sa memorijom i OC. Takodje sam procitao da sto vise slotova popunim (plan sva 4) to ce memorija sporije da radi. A na compatibility listi za RAM za MSI Carbon Pro, Vengeance LPX 2x16GB je ako sam dobro shvatio podrzana samo kada se koristi u jednom ili dva slota. Posto nema check marka za 4 u 1/2/4 koloni. Ima li i Intel ovakve problemcice?
 
To nije podržana već testirana memorija i to se uglavnom sporo ažurira ako se uopšte i ažurira. Koliko ja znam na svim iole boljim b450 (za x470 i da ne pričam) rade sve memorije bez problema. Svakako imaš opciju da ram kupiš kod naših (online) pa ako slučajno nešto neće, vratiš i uzimaš drugu. Nije velika cenovna razlika.
 
Sto vice citam, to manje znam...

Vidim da se gomila ljudi zali na probleme sa memorijom i OC. Takodje sam procitao da sto vise slotova popunim (plan sva 4) to ce memorija sporije da radi. A na compatibility listi za RAM za MSI Carbon Pro, Vengeance LPX 2x16GB je ako sam dobro shvatio podrzana samo kada se koristi u jednom ili dva slota. Posto nema check marka za 4 u 1/2/4 koloni. Ima li i Intel ovakve problemcice?
Svi imaju iste "problemčiće", QVL je lista testiranih memorija a ne konačna lista šta radi a šta ne. Taj processor može da radi i sa 4000MHz memorijom ali je do ploče i BIOS-a da omogući nameštanja. Tačno je da se brzina memorije smanjuje na oko 3000MHz kad se oba memorijska kanala (sva 4 slota) zauzumu ali ti uzimaš 2x16.
 
Svi imaju iste "problemčiće", QVL je lista testiranih memorija a ne konačna lista šta radi a šta ne. Taj processor može da radi i sa 4000MHz memorijom ali je do ploče i BIOS-a da omogući nameštanja. Tačno je da se brzina memorije smanjuje na oko 3000MHz kad se oba memorijska kanala (sva 4 slota) zauzumu ali ti uzimaš 2x16.
Sad uzimam 2x16 ali je plan 4x16 u sledećih godinu dana.

Gledajući ove inicijalne testove Zen 3000 procesora izgleda da ću ipak sačekati da izadju a u međuvremenu ću da se edukujem.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Pametna odluka po meni, bas lepo na papiru izgledaju novi Ryzen-i, strpi se malo taman i dok se cene stabilizuju
 
Strucnjaci, da se ubacim ovde - menjam stavri posle duzeg vremena i ovu konfiguraciju sam sastavio (video editing + 3d animacija)
Pucajte, sugestije i bolja (ili jeftinija) resenja ako ima, hvala!

AMD - Threadripper 2950X 3.5 GHz 16-Core Processor
Cooler Master - Wraith Ripper 76.4 CFM CPU Cooler
Asus - PRIME X399-A EATX TR4 Motherboard
GPU Asus GF 1080 ti
Corsair - Vengeance RGB Pro 64 GB (4 x 16 GB) DDR4-3200 Memory (ili) G.Skill - Ripjaws V Series 64 GB (4 x 16 GB) DDR4-3200 Memory
Samsung - 860 Evo 1 TB 2.5" Solid State Drive
Samsung - 970 Evo 1 TB M.2-2280 Solid State Drive
Seagate - BarraCuda 4 TB 3.5" 5400RPM Internal Hard Drive
be quiet! - Silent Base 601 ATX Mid Tower Case
Cooler Master - V850 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
 
Strucnjaci, molio bih za savet i eventualno sugestiju u vezi moje nove projektovane konfiguracije (video montaza i 3d rendering), hvala

MD - Threadripper 2950X 3.5 GHz 16-Core Processor
Cooler Master - Wraith Ripper 76.4 CFM CPU Cooler
Asus - PRIME X399-A EATX TR4 Motherboard
GPU Asus nvidia 1080 ti
HyperX 64GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K4/64
Samsung - 860 Evo 1 TB 2.5" Solid State Drive
Samsung - 970 Evo 1 TB M.2-2280 Solid State Drive
Seagate - BarraCuda 4 TB 3.5" 5400RPM Internal Hard Drive
be quiet! - Silent Base 601 ATX Mid Tower Case
Cooler Master - V850 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
 
Nazad
Vrh Dno