Šta je novo?

"Kompaktan" telefon

rev

Čuven
Učlanjen(a)
03.01.2003
Poruke
206
Poena
620
Drugari, treba mi pomoć oko odabira manjeg telefona.
Trenutno koristim Mi A2 kojim sam u principu vrlo zadovoljan ali mi je jako nezgodan za korišćenje jednom rukom. Bukvalno je pitanje trenutka kad će mi ispasti i razlupati se.
Pre njega sam imao HTC M8 koji mi je bio taman, pa sam u fazonu da uzmem nešto njegovih dimenzija, znači do 150mm visine i 70mm širine uz dobar kvalitet izrade.
Takođe ne volim prečesto da menjam telefone, pa bih uzeo neki kojim bih mogao da budem miran neke dve godine.
Nisam zahtevan korisnik, ne igram se, koristim uglavnom osnovne aplikacije, ne visim previše na telefonu niti korisitim kameru mnogo, pa mi specifikacije nisu najbitnije.
Svakako bih voleo da telefon bude dobro zaokružen, tj da nema nekih baš očiglednih slabosti.

Budžet 150-300e, naravno poželjno što manje a da se uklapa u profil koji tražim.

U principu sam gledao nekoliko telefona ovih dana a to su:

- Samsung Galaxy A40, koji je nov ~200e. Na papiru ima sve što mi treba, ali izrađen je kao igračkica u odnosu na A2 i M8, a ostalim karakteristikama da ne govorim. Malo je falilo da ga uzmem danas, ali nisam uspeo da se otresem osećaja da bih doplaćivao za downgrade :/
- iPhone 7, polovan ~250e. Vrhunski mi leži u ruci, ali problem je što ne uspevam da nađem nijedan matte black u pristojnom stanju, a da sam siguran da nije popravljan. Uglavnom su u pitanju neki preprodavci... Takođe nisam pametan da li bi sa 2 godine starom 7icom bio miran naredne 2 god, pa tu može neka sugestija.
- Samsung S9 polovan bi potencijalno mogao da se uglavi u tih 300e ili nešto malo preko, ali em mi je malo overkil, em mi deluje vrlo krhko... A ne bih da imam telefon sa kojim moram na svaki pokret da pazim, onda ga džaba i menjam.
- Samsung S8, slična priča, čak se ni cene ne razlikuju mnogo.
- Xiaomi Mi 9 SE, nov je oko 300e. Probao sam ga i ima nešto što me odbija, ne mogu tačno definisati šta, iako su mu dimenzije savršene...
- Xiaomi Mi A2 Lite, za njega bih čak verovatno mogao da menjam moj A2 i da dobijem doplatu, al mi je na gornjoj granici prihvatljivosti po dimenzijama. Po ostalim parametrima nije loš, ali opet bih imao osećaj da sam žrtvovao sve ostalo zbog veličine.

Ima neko još neku ideju koju vredi razmotriti? Ili neku sugestiju u vezi gore nabrojanih? Baš imam problem ne samo da se odlučim, nego i uopšte da napravim izbor, pa je svaka pomoć dobrodošla.
 
Poslednja izmena:
Meni s9 nije delovao krhko, osim što ima zaobljen ekran pa mi loše stane u šaku. Najveći je problem što jedino Samsung ima čim da se pohvali u toj kategoriji. Sonija xz2 kompakt kod nas nema, a na KP je preskup, piksel 3a će ti biti preskup kada se kod nas pojavi. Lg g7 je blizu tih dimenzija.

Послато са HTC U12 life уз помоћ Тапатока
 
Ja bih išao na Mi 9 Se. Po meni stvarno fantastično leži u ruci i ostavlja jako lep utisak. Baš kompaktan i dobar telefon. Čačkao sam ga malo u Mi Store i nekako mi je ostavio lepši utisak u ruci od S10e. Iphone 7 i S8 su već matori, a S9 šta znam, meni takođe deluje da je krhk, plus ako slomiš ekran zamena je paprena...
 
Hvala svima na sugestijama!

Mi Mix 2s je u ruci kao A2, širina mu je skoro ista, a to mi je preveliko.
XZ compact seriju sam odmah i tražio, očekivao sam da su povoljni ali ih uopšte i nema po oglasima, a ako ima, cene su paprene. Pixel 2 još i može koji komad da se nađe kod preprodavaca, al bih njih izbegao, plus mnogo traže. S7 mi je već mator.
P30 Lite doživljavam kao Mi 9 SE, tako da ako bih uzimao telefon tog tipa, pre bih uzeo Mi zbog trenutne situacije sa Huawai-em, naravno osim ako mu cena osetno ne padne u nekom trenutku ili naletim na dobar polovni.

Nisam ništa bliže odluci što se tiče konkretnog modela, sam se rešio da aktivno tražim S9 i IP7, pa ako naleti dobar primerak S9 za ~300 ili iPhone-a 7 za 220-230e, uzmem nešto od ta dva.
Čak bih uzeo i A40 ako se ukaže prilika za zamenu, čisto da mogu da ga probam na par dana, a da ne moram da se cimam oko kupoprodaje. Pa i da mi ne odgovara, dal ću posle prodati to ili A2, isto mi je cimanje.
Mi 9 SE u principu uvek mogu da uzmem za ove pare, verovatno i manje, tako da se tu nema potrebe da se zalećem.
 
Poslednja izmena:
Ni slucajno ''lite'' Huawei, ne vrede taj novac pored silne konkurencije a tu su i aktuelni problemi.

Danas je sve manje telefona koji su stvarno kompaktni ali ces svakako moci da nadjes uredjaj koji je kompaktniji od A2: http://j.mp/2XkCqAJ

Od Sony-a se isplati kupiti samo XZ1/compact, XZP i XZ2/compact ali tih compact modela prakticno da nema po oglasima dok je XZ2c veoma skup kod jedinog ''Ugara'' koji prodaje taj telefon (420e, DS, pink :d).
Ta cena je nebulozna jer veci i malo bolji XZ2 moze da se nadje vec za 315-320e sto je odlicna ponuda. E sad, kada se pogledaju dimenzije i tezina deluje daleko od kompaktnog uredjaja ali u praksi dobro lezi u ruci, kuciste nije mnogo siroko (zbog 18:9 displeja) a zaobljenost ''ledja'' takodje doprinosi dobrom ''gripu'' u ruci. XZ2 se lakse koristi jednom rukom od XZP cigletine (jer je uzi) pa i od XZ1 koji je sam po sebi dovoljno kompaktan bez obzira na velike bezele. Tako da mozes da razmislis od XZ1 sa KP (235e nov) ili XZ2 (315-320e nov). Ali je prava steta sto preprodavci ne nude XZ2 compact za 280-300e.

LG G6 je dovoljno kompaktan uredjaj ali mislim da se ne isplati trenutno.

Probaj negde Saomi Mi8, za nijansu je kompaktniji od A2 ali je mnogo bolji telefon.
Naravno, i S9 bi bio dobra opcija, ako ti ne smeta edge displej.
 
Poslednja izmena:
Na kakav Mi 8, veliki je to telefon. Ne može poruka jednom rukom da se kuca, bar ja ne uspevam. Tačnije uspevam bez maske, ali i to je jedva. Sa S7 sam mogao da kucam lagano jednom rukom. Probao sam da kucam poruku na Mi 9 Se jednom rukom i to je moguće.
Huawei Lite verziju ni u ludilu, cena nabijena a lošiji je od svih konkurenta u klasi.
 
Napisao sam da je samo za nijansu kompaktniji od A2 ali kad vec izdvaja oko 300e mozda naleti na neku dobru ponudu za Mi8 koji je dosta bolji uredjaj od raznih ''lite'' Huawei-a, slicnih Samsunga itd.
 
Video sam i iPhone 8 sa garancijom na kp za 340e. Jeste da je skuplje, ali mislim da i vredi, jer je CPU isti kao u IP x. Za neki duži period može da pravi razliku.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno