Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Crosshair VIII Impact je veoma zanimljiva ploča. Ako je verovati marketingu, može da stane u SFF kućišta (mada, ne u mnoga), nudi još jedan PCIE slot za raznorazne kartice i dosta fan konektora. Ali, ona dva sitna ventilatora će biti bučna, shroud na I/O delu je povelik pa predosećam probleme sa kulerima a i Asus će da joj rebne visoku cenu, jerbo Asus.
 
Gigabyte postava X570 ploča:



ITX ploča ima 6+2 faze sa 70A, što je ok, manje-više...samo mi se ne sviđa taj integrisani I/O shroud (urgh) i taj fan...
 
Poslednja izmena:
X570-Mainboards: Neues zum Chipsatzlüfter und BIOS-Größen

MSI: (ventilator na ploči)

Overview-Fan-Curves-893x275.jpg
 
Znači kada cena pasivnog hladnjaka postane viša od aktivnog oni guraju ventilatorčiće. Onda nam objašnjavaju kako je to apsolutno i potpuno neophodno, kao da taj mali prdavac nešto može da ohladi.
Imam Abit ploču koja na sebi ima tu turbinicu koja najviše vremena provodi pokušavajući da se obrće...
 
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/bzttpg/dont_worry_about_the_x570_chipset_fan/

"None of the conversation partners has managed to get at least beyond step 3 so far, perhaps for lack of a bucket full of NVMe SSDs with PCIe 4.0. However, it was unanimously confirmed that the fan looks worse than it sounds with average use later. ..... Thus, the fan solution is the iron reserve, not more" -Igor


Meni iskreno ne smeta nimalo, ukoliko ne bude bucan. Videcemo sta kazu testovi kada izadju ploce.
 
5krpm na ventilatoru bilo kog promera je bučno. Pogotovo te male zujalice. Mogli su da stave veći hladnjak a sporiji ventilator, ako baš mora, pa da se uključuje samo kada hladnjak ne može pasivno da oslobodi toplotu ili u slučaju kada korisnik ima navedenu kofu PCIe 4.0 NVMe SSD... Al' mora se uštekat koj' milion a korisnike ko šiša.

edit: Ok, step3 je 3krpm... Hmpf meni to deluje vrištavo na tim malim ventilatorima. Videćemo.
 
Poslednja izmena:
Ceka se monoblock. :)
 
5krpm na ventilatoru bilo kog promera je bučno. Pogotovo te male zujalice. Mogli su da stave veći hladnjak a sporiji ventilator, ako baš mora, pa da se uključuje samo kada hladnjak ne može pasivno da oslobodi toplotu ili u slučaju kada korisnik ima navedenu kofu PCIe 4.0 NVMe SSD... Al' mora se uštekat koj' milion a korisnike ko šiša.

edit: Ok, step3 je 3krpm... Hmpf meni to deluje vrištavo na tim malim ventilatorima. Videćemo.

5k jeste mnogo za bilo koji vent. Iskreno, preko 50% bi trebalo samo da ide prilikom velikog opterećenja, igranja npr. Ja kada stavim sluške, ne čujem ništa ionako, tako da mi neće smetati. Mene jedino brine kvalitet tih ventova, ali kao što reče fingon, ima toga na ally-u koliko hoćeš za smešne pare. Ukoliko se lako menjaju, a verovatno će imati i kvalitetnijih da se pazari, ne brinem se nimalo.
 
Da, sem kada shvatiš da je zujalica riknula a ti nisi unapred sa Alija naručio rezervni i da ti je komp neupotrebljiv dok ne stigne zamena...
 
ma narucicu ja 2 komada posle 2 meseca. Ako sam toliki maler da prsne posle 2 meseca, e hebem ga onda.
 
Izgelda da se treba gledati neki x470 solidan komad poput gaming 7 ili taichi-a
 
Odlične kupovine, nema potrebe za boljim.

Ima infomarcija da će pristupačnije x570 sledeće godine.
Ako žele da Navi bude mainstream, moraće malo da poguraju proizvođače ploča da naprave nešto pristupačno. "Claim to fame" Navi kartica je PCIe v4.0 a toga neće biti na x470/b450.
 
Pa imaš Tuf x570 za 170$, što je pristupačno, i Prime-P koji je još jeftiniji.
A trenutni Navi nije zamišljen da bude mainstream. Mada opet, naš mainstream i mainstream drugih se mnogo razlikuje.

U sličnoj sam situaciji kao i 95% gejmera ovde, gde je 400e+ za grafu preveliki novac. Nekada sam davao toliko, kada sam se pržio da imam ''najbolje''. Sada gledam da mi zadovoljava potrebe, i radije ću da dam 600e za 3900x koji će da mi traje 5 godina lagano, nego za grafu 400, kada mogu sa 200 isto da se igram u naredne 2 godine.

Isto važi i za ploču, ako x470 vrši posao, nema razloga da bacam pare na x570.
 
To jeste pravilno i praktično razmišljanje jedino što za cene treba sačekati da se pojave u prodaji pa još kada naši opale po ušima.... :mad:
Po prvim procenama ja sam se palio na 3700x ali sada je to 3800x a možda i da sačekam drugu turu. Ne pada mi na pamet da menjam za x570 samo zbog PCIe v4.0 jerbo grafike u tom rangu su daleko previše od toga što meni treba.
Ako sada ova x470 odrađuje posao pa čak i preko toga, sigurno će biti dobra i za 3800x na bilo kojo frekvenciji.
 
Za Prime Pro

https://www.youtube.com/watch?v=QUc210RfDqM

Sada, vidi šta možeš da očekuješ, makar što se OC-a tiče. Nisam upućen koliko faza je potrebno za koji cpu iz r3000, tj. koliki OC možeš da očekuješ od ploče.


Ja ću da idem najverovatnije na x470 taichi ili gbyte gaming 7 i najbolji cpu koji budem u trenutku mogao sebi da priuštim. Ako uspem da se protegnem za 3900x, sigurno ću ga uzeti, ali ću svakako prvo videti kako stvari stoje sa pločama. Ne žurim nigde, tek nameravam da gledam da pazarim posle odmora, tek septembar.
Razmišljam da ako sada kupim 3900x, da sam miran 5 godina minimum što se tiče procesora, mada to se nikada ne zna.
 
Pa kako stvari stoje nema tu baš nešto mnogo mrdanja. Kako stvari stoje 5Ghz im je neki limit mogu samo broj jezgara da drastično povećavaju a dok programi/igre to ne isprate sve je džaba. Ova Ryzen 3k serija mu dođe ko Intel 2.5k. Ima da traje dok ne izmisle nešto novo.
 
4.5 all core je bruka, nista vise ne treba.

IPC gore svaka serija po 10-15%, to je jedino sto mogu, i naravno TDP moze dole.
Ja bih iskreno bio prezadovoljan sa 4.5 all core uz normalne temperature. Taman sto ti rece, kao 2500k dodje, taman za sledecih 5 godina.
 
Pa kako stvari stoje nema tu baš nešto mnogo mrdanja. Kako stvari stoje 5Ghz im je neki limit mogu samo broj jezgara da drastično povećavaju a dok programi/igre to ne isprate sve je džaba. Ova Ryzen 3k serija mu dođe ko Intel 2.5k. Ima da traje dok ne izmisle nešto novo.

Baš tako. Sve šta trenutno imamo od AMD-a, Intela i Nvidie su samo nadogradnje stvari koje već imamo zadnjih par i više godina. Naleteo sam na razne glasine i roadmapove po netu i koliko sam skontao, tek tamo 2021-2022 ćemo imati zaista nove stvari i arhitekture. AMD navodno planira novu post-Navi generaciju GPU-ova (Arcturus) i imaćemo Ryzen 5000, Intel će valjda konačno da se stabilizuje i izbaci ljudske 7nm procesore, Nvidia će valjda da ima grafike sa upotrebljivim RT-om, imaćemo DDR5 kao standard, PCIe 4 ili 5.0 (koji već bude proguran kao de facto), verovatno i novi USB ili Thunderbolt kao standard, 4K kao standard...dotle, sve je ovo manje-više placeholder.
 
Poslednja izmena:
Taj"petogodišnji plan" je neka norma u kompjuterskom bisnisu. Prva godina za neku inovaciju, recimo novi tip procesora, tokom druge godine razvoj i poboljšanja da isprave krive drine koje su promašili žurbom da naprave novi model, treće godine da izbace poboljšane modele na istoj tehnologiji a ostale 2 godine da zarade na njima. Tek posle tog zadnjeg stepena se može očekivati nešto još novije.
Dok se proizvodnja ne ustali i ne menja ništa u proizvodnom procesu, nema zarade a bez togo ni nekih novih modela procesora makar ih imali spremne. Taj ciklus može da se menja gore-dole ali tako je u proizvodnji svega. Razvoj proizvoda, uključujući prvu prizvodnju = trošak. Ustaljena proizvodnja bez nekih velikih promena = profit.
 
Nazad
Vrh Dno