Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Ja ne nameravam da menjam ploču dok mi ne zatreba 16core. Moja ploča je dobra sa 3600MHz memorijom a to će biti "Sweet spot" kao što je sada 3200MHz. Možda dodam ventilator na VRM ako se pokaže da je 3800x dobar overclocker.
 
Pravih 10+2 na Gaming X, to je potvrdio Buldo, dok Asus TUF i Prime, koje su ove ispod 200e, obe laziran broj faza.

Izgleda da je Asrock ipak za sve njih tata.
 
https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-GAMING-X-rev-10#kf

Ovo mi deluje da ce da bude best buy, inace cena oko 220 bi trebalo da bude.

Videćemo, mislim da je malo rano za odabir best buy X570 ploče. Na papiru ne izgleda loše, ali cena mora osetno dole za ploču koja pretenduje da bude najbolja kupovina po odnosu uloženo/dobijeno.
Ne odnosi se samo na ovu Gigabyte, važi generalno za sve proizvođače i modele.

Generalno, vidi se znatno poboljšanje VRM sekcije na X570 pločama, za sada nisam video nijednu koja deluje "neprimereno" ili "slabašno", a bilo ih je prilično na X370, na X470 takođe, ali u manjoj meri.
Verovatno iz razloga što proizvođači moraju obezbediti podršku za Zen 2 modele sa 12 i 16 jezgra, a to malo teže ide sa 3 "pojačane" ili 4 "mršave" faze.

Po mojoj prognozi, best buy će biti neka X570 ploča sa cenom oko (plus/minus) 150 evra, i VRM sekcijom koja se neće pregrevati sa 12/16 Zen 2 jezgra, uz umereni OC, ili max OC na 8 jezgra.
Naravno, i sa dobrim dometima (i podešavanjima) za RAM.

Takođe sam mišljenja, da će bar na početku, najbolja kupovina za većinu korisnika koji prelaze na Zen 2 sa do 8 jezgra biti neki provereni X470/B450 model ploče, zbog daleko pristupačnije cene.
Za 12/16 mogu dobro poslužiti i X470 high-end ploče (ASUS Crosshair Hero, ASRock Taichi).

Nadam se da će neka od većih stranica nakon izlaska Zen 2 modela uraditi detaljno poređenje X570 ploča sa X470/B450, mada biće tu utisci brojnih korisnika.

Byte za razliku od Asusa ne laze povodom VRM-a i broja faza

Ne sećam se da je ASUS lagao o broju faza, (barem ne na AM4 platformi), Gigabyte jeste (uz ASRock na jeftinijim modelima).
Nisu direktno lagali, ali su sabirali babe i žabe, pa tako reklamirali ulepšane podatke.

Primer ASRock: 3 pojačane faze za CPU, puta 2 = 6, plus 3 faze za SoC deo (koji je manji potrošač, i nije toliko bitan) = 9.
Ploča se reklamirala na sajtu kao "9 Phase Power Design", a u stvarnosti ima samo 3 pojačane faze za CPU.

Slično je radio i Gigabyte na par modela, 4 pojačane faze su reklamirali na svojoj stranici kao "8 Phasen", tek nakon protesta korisnika su uklonili tu stavku.

Pravih 10+2 na Gaming X

Ako bi terali "mak na konac", onda pravih 5 faza, koje su duplirane preko doublera, tako da izlazi 10, što je ok.
Duplirana faza nije vredna kao prave dve, ali je još ok, pošto ide preko doublera.
 
Poslednja izmena:
Mrzi me da gledam, a i da gledam detaljno, verovatno bih pronašao ono što već stoji na hardwareluxx listi, a do sada su uvek bili pouzdani po pitanju podataka (višestruka provera pre unosa).

AM4 X570 VRM lista (hardwareluxx)

Za divno čudo, prilično dobro popunjena podacima, i to par nedelja pre zvaničnog izlaska.

Tamo stoji za tu Gigabyte ploču sledeće: 10(5)+2 Phase

Dakle 10 faza, 5 pravih u zagradi za CPU, + 2 faze za SoC.

Dodatna provera se može izvršti preko ugrađenog VRM kontrolera: Intersil ISL69147

Google, rezultat vodi ka:

https://www.renesas.com/eu/en/www/doc/datasheet/isl69147.pdf

U pdf dokumentu, na samom početku stoji sledeće: "The ISL69147 is a digital dual output multiphase (X + Y = 7)"

Dakle, CPU + SoC deo maksimalno mogući broj faza = 7, oduzmi 2 za SoC, ostaju 5 za CPU.

Dakle, jedini logični zaključak je da su 10 faza na toj ploči izvedene preko doublera, jer VRM kontroler nije u mogućnosti da nativno upravlja sa 10 pravih faza.

Edit: defintivnu potvrdu imaš i od samog proizvođača, sa linka koji si postavio, pročitaj tekst pod zvezdicom na dnu slike:

gigabyte.jpg
 
Poslednja izmena:
Ima novih kontrolera, kao Infineon XDPE132G5C, može da upravlja nativno do 16 faza:

Infineon XDPE132G5C

Ugrađen je recimo na X570 Aorus Xtreme, mrcina od ploče, a cena će biti verovatno prava sitnica. :D

Najbolja od svih X570 ploča do sada predstavljenih po pitanju snage VRM sekcije (barem na papiru): 14 pravih faza x 70A power stages za CPU, i 2 faze za SoC. :smoke:
 
Poslednja izmena:
Extreme je oko 800e, ako ne i jace.

Sta je onda tacihi x470?
 
Poslednja izmena:
Ne da se ne razumem u sve ovo oko faza, nego je sada toliko počelo da me nervira.
Koliko sam video za gaming X, 384w može da izbaci na cpu. Mene samo zanima, na koju foru cpu od 105w može da povuče preko 300w?
Na 1.5v ne bi trebalo da povuče preko 250.

Izvinjavam se za dupli post.
@duke
Briši ovaj gornji
 
Ne radi se samo o voltima.

Što je veća frekvencija, veća je i jačina struje.
 
Bzv razbijam glavu sa stvarima, a nisam strucan za njih.
Sacekam testove, izaberem price/perf plocu i aj cao.
A po onome sto sam video, bez 350e x570 je njesra.

Stari dobri x470 Taichi brise pod sa njima, osim sto ima nedostataka u odnosu na x570, kao i svaka druga x470.
 
Poslednja izmena:
Ne sećam se da je ASUS lagao o broju faza, (barem ne na AM4 platformi)

Jeste...nedavno, sa Z390 Maximus XI Hero/Formula a mislim i Code pločama (to je Intel, doduše), koje imaju 4 faze sa masivnim MOSFETima iako Asus reklamira kao da imaju više, iz nekog razloga. Digla se mala prašina oko toga jer ljudi nisu očekivali samo 4 faze na Maximus pločama sa pedigreom od 300+ dolara...

Što se tiče AM4, opet su slagali sa X570 Impact koji reklamiraju kao 8+2 faze iako voltage controler ne podržava toliko faza. Buildzoid je onda pretpostavio (pošto je još nije rasturio) da najverovatnije ima 4+2, slično kao gorepomenute Maximus ploče, uz veoma skupe i dobre MOSFETe od 70A. Pošto i X570 ITX ploču reklamiraju kao 8+2, maltene sam siguran da i ona ima isti 4+2 setup, jer nema smisla da Impact koji je viši u Asusovoj postavi i nije jeftin (kao i Maximus ploče) ima slabiji VRM.

E sad, to ne znači da će se VRM pržiti jer su MOSFETi na njima vrhunski i veoma skupi, i sasvim dovoljni da podnesu šta god se stavi na njih. A zašto je Asus prešao na takav dizajn na dosta ploča osim onih top-of-the-line, sa manje faza i aždajama od MOSFETa, ko zna. Buildzoid je nešto naklapao o kompromisima između čistoće signala, ripple, jačine struje koja prolazi kroz VRM i tako dalje...

Uglavnom, Asus sada tako pravi ploče - sa "taman koliko je dovoljno" faza, besnim MOSFETima i cenama koje izuvaju. Da li je to bolje nego više "pravih" faza sa slabijim MOSFETomi nižom cenom, ko zna...Jer ako pomenuti Asus X570 Strix ITX zaista ima 4+2 i 70A MOSFET a Gigabyte X570 ITX ima 6+2 i 70A MOSFET, a Asus po običaju ima dosta višu cenu, ja znam šta bih radije uzeo.
 
A zašto je Asus prešao na takav dizajn na dosta ploča osim onih top-of-the-line, sa manje faza i aždajama od MOSFETa, ko zna.

Izgleda da odgovor leži u ovom video snimku, tu neki ASUS inženjer pokušava da objasni razloge.
Meni je bilo zanimljivo da pogledam, koga mrzi, preneću najbitniju poruku:

Utvrdili su na internom testiranju da "Teamed" dizajn (tako su ga nazvali) ima nekih prednosti u odnosu na faze izvedene preko doublera.
Teamed (nazvaću ih "debele faze") imaju veći ripple u odnosu na doubler faze (talasanje struje), koji mogu suzbiti preko zavojnica i kondenzatora,
ali zato imaju bolje tranzijente, što je na modernim procesorima važnije, tj. brži odziv na dinamičke promene opterećenja.



Takođe se sa snimka može zaključiti da Teamed dizajn ima kao rezultat nešto niže temperature u odnosu na doubler faze, a snaga, tj. moć isporučivanja struje je ista.
Zvuči prilično logično ono što je ispričao, ali ostaje nedoumica, ako je tako, zašto se ne koristi taj dizajn na svim pločama, već samo na nekim?

Bilo bi mi takođe mnogo logičnije da je urađeno sledeće poređenje:

4 debele faze (teamed)
8 faza izvedenih preko doublera
8 pravih faza

Pretpostavljam da bi 8 pravih faza izvuklo pobedu u ovom poređenju.
Inače se nameće utisak da je ovo ipak samo neka vrsta kompromisa, jer im se ne ugrađuju moderniji VRM kontroleri koji mogu nativno upravljavati sa 8 ili više faza, koji su naravno skuplji, već da je inženjerima dat zadatak u stilu "izvucite šta možete iz postojećeg budžeta".

Za marketing i prodaju bi naravno bilo teško da ploču reklamiraju kao "4 Phases", pa makar one bile "aždaje", tj. veoma jake i sposobne za isporučivanje dovoljno struje u svim uslovima, pa da ne bi lošije izgledali u odnosu na konkurenciju, 4 teamed faze se pretvaraju u 8.
 
Izvod iz eksperimentalnog Asus BIOS-a Takođe dolaze i A420 and P560 ćipseti.
190621221916cnku0.jpg
 
Izgleda da odgovor leži u ovom video snimku, tu neki ASUS inženjer pokušava da objasni razloge.

Sličan video, u der8auer verziji (engleski):



nemački:



U principu fino objašnjeno, naravno pod ASUS uticajem. ;)

Najviše mi se svideo AMD load emulator.
 
Teže izabrati ploču, nego polovan auto.
Vrm, dubleri ili ne, marketing ili ne.
Ništa, jedino mi preostaje da nađem dobrog električara, pa da ga povedem sa mnom u kupovinu ploče, da on dobro pogleda sve to. xD
 
Ma kakav električar, on ti treba za zamenu sijalica, za ovo treba profesor sa MIT-a. Ali..... nije baš toliko važno, sačekaš mesec dana i videćeš da li 16/32 može da istopi neki VRM ili ne.
 
Predstavljanje ploča negde.

ROG CROSSHAIR VIII FORMULA:
RjIP7t2.jpg

ZwBS3Ik.jpg

ROG CROSSHAIR VIII HERO Series:
l1oG78r.jpg
ROG STRIX X570-E GAMING:
BcElFas.jpg
ROG STRIX X570-F GAMING:
I9KQRWd.jpg

ASROCK X570:
TBnhyR7.jpg

X570 AQUA:
NAzjtB1.jpg

X570 Taichi:
TyQXIy1.jpg

qqzQxYq.jpg
 
Šta li izvode više s tim pločama...pokrili su sve živo i neživo...why?!

Šta će ploči backplate, FFS? Da li su svesni koliko mesta ima između ploče i lima iza nje, gde će komponente na zadnjoj strani da ispuste toplotu?
Asus na Strix pločama skroz prekrio ventilator na chipsetu, kako će to da diše? Na Formuli pokriveno sve, skroz...kako će to da se hladi?
Vaistinu su izgubili pamet...

A i pitam se koliko tih 14-phase ploča ima 14 zasebnih faza a koliko su dupliranih 7...što opet nije problem, izdržaće i 16-core.
 
Da bi bilo fensi, lepo, moderno i pre svega gaming. Ionako ti gimmick-i najmanje kostaju, a fino naduvavaju cenu, win-win.
 
Šta li izvode više s tim pločama...pokrili su sve živo i neživo...why?!

Šta će ploči backplate, FFS? Da li su svesni koliko mesta ima između ploče i lima iza nje, gde će komponente na zadnjoj strani da ispuste toplotu?
Asus na Strix pločama skroz prekrio ventilator na chipsetu, kako će to da diše? Na Formuli pokriveno sve, skroz...kako će to da se hladi?
Vaistinu su izgubili pamet...

A i pitam se koliko tih 14-phase ploča ima 14 zasebnih faza a koliko su dupliranih 7...što opet nije problem, izdržaće i 16-core.

Da mi je 5 evra za svaki put kad sam video iskrivljenu plocu jer neko pretegne kuler ili slicno, kupio bih novu Ryzen platformu vec :D
Dosta starijih high-end ploca je umrlo usled doticnog. Tako da je taj backplate najmanje gimmick. Ovaj "shielding" spreda ima daleko manje smisla.
 
Asrock X570 Extreme 4:
D9_jDIHW4AIw9Ru.jpg:large

Kompatibilnost MSI X570 MEG Ace sa prvim ryzen-om. (1800X)



Nešto što ćemo staviti na X570:



0oj5irf4vn631.jpg
 
Za one koji će da grickaju nokte, dok postoji ventilator na "southbridge-u": (ploča MSI MEG X570 ACE)

(6:13 temperatura sautbrđa, 9:20 buka)



R5 3600 upogonjen sa krštenim RAM-om:

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13678648

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13678723

Latencija je u skladu sa AMD slajdom.

Ono što je već primetno slabo pri svim testovima, ne samo GeekBench, jeste Memory Copy.

Ili su namerno "pokvarili" ili će izdati nešto 7.7 ili su ostavili da "isprave" za Zen 3. U svakom slučaju, kuvaju ljude kao žabu. :D
 
Poslednja izmena:

Prva ploča iz X570 serije koju bih kupio (za sada), ako bih išao na Zen 2 sa 12 jezgra + umereni OC, ili eventualno 8 sa max OC.
Izgleda veoma dobro po pitanju VRM i hlađenju istog, a navodno je Gigabyte jako unapredio BIOS na X570 pločama.

Cena bi trebalo da bude relativno "pristojna", 250 dolara, a nadam se da će se relativno brzo spustiti na oko 200 evra.

Ispod ove ne bi trebalo ići, za 6 jezgra Zen 2 smatram da je pametnija kupovina MSI B450 Tomahawk, a za 8
MSI B450 Gaming Pro Carbon AC, verovatno bi i umereni OC bio moguć na njoj.

Zašto ove dve MSI ploče, a ne neke druge?
Pokazale su se kao pouzdane i dobre, cena je veoma povoljna, a glavni razlog je mogućnost BIOS flešovanja bez procesora, što je veoma važno za korisnike koji direktno prelaze na neki Zen 2 CPU, i nemaju mogućnost da sami urade update.

Priča se da će AMD izlaziti u susret korisnicima sa mogućnošću pozajmice adekvatnog procesora, sa kojim će moći da se izvrši update B450/X470, ali to je povezano sa naručivanjem i čekanjem, ovako mnogo komfornije, direktno update preko USB stika (u slučaju kupovine MSI ploče).

Ovo naravno pod uslovom da ne bude BIOS zvrčki (beta BIOS koji ne radi dobro, ili je nestabilan, i slično), tj. da ploče stvarno budu spremne za Zen 2.
 
Lol...pa ovo su turbine na pločama. Sva sreća da je chipset u pitanju pa se neće grejati previše sa normalnom upotrebom. U svakom slučaju, definitivno preskačem X570. Ili ću uzeti X470 ili B550...
 
Šta imate protiv ventlatora na chipsetu i/ili VRM-u ? Do skora smo stavljali i kada nije baš trebalo a sada svi kukaju. Ja bih radije da ga ima i da moram da ga izduvam ponekad nego da se greje.
 
Pa oni hoće da to ostane malo spljoskano da ne smeta gpu. Da su, umesto što stavljaju onaj oklop, stavili jedan ogroman spljeskani hladnjak za čipset onda ne bi trebao ventilator. Al' to je skuplje...
 
Asus X570 Strix-F by Buildzoid:



Ovde se lepo vidi u šta se Asus pretvorio...4+2 faze sa 3 jeftina MOSFETa, a kladim se da će koštati ohoho. X470 Strix-F je bio sasvim solidna ploča (svejedno precenjena). Ono što me je baš iznerviralo je kako je reklamiraju kao "12+2 power stages" a ne kao "12+2 phases" kao svi ostali, marketinški trik...funjare. Bitno da su odštampali roman na poleđini ploče. Kako prokockati reputaciju u par lakih koraka...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno