Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Pa procesor sam svakako hteo na kupujem prodajem da uzimam, za 24k moze X da se nadje. Nego sto se tice ploče, razmisljao sam x570 zbog pci-e 4.0, kao, zbog budućnosti malo da budem miran, ako je moguce, al vidim u komentarima da se msi bas nesto i ne kotira najbolje. A opet, sutra mogu promeniti samo procesor, i staviti neki noviji možda [emoji848]

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
MSI je zakon za b450, loše su im sve entry level x570.
Predlog ispod 200e je svakako Asus Prime x570-P, odlična ploča za pare.
Oko 200e, Asus TUF ili Giga Elite.
Ovo su cene na KP naravno, kod nas je i Prime preko 200e.
Sada, vidi ove 3 ploče, da li ima nešto kod neke što ti je potrebno ili pak nepotrebno.
Vrm je dobar na Prime ploči, sve do 3950x(16/32) ide lagano na stock, overklok jedino na 3950x mora malo vrm da se hladne, inače ostali bez ikakvog hlađenja voze.
Tuf i Giga jedu sve, čak i 3950x OC bez bilo kakve potrebe za hlađenjem.
 
Poslednja izmena:
Ovo je više za Šta Da Kupim podforum...da ne razvlačimo mnogo: PCIe 4.0 ti ništa neće značiti, možeš slobodno da uzmeš neku MSI B450 ploču, Tomahawk Max ili Mortar Max (moj favorit), recimo.

Što se procesora tiče, ne troši pare na 3600X, ne dobijaš ništa u odnosu na 3600.

Postoji varijanta i da čekaš Ryzen 4000 seriju za koju se priča da će doći u drugoj polovini godine (verovatno kasnije), ali se ne zna ništa konkretno...

@anarki

Negde sam našao da je Asus sakatio opcije u BIOSu na jeftinijim pločama pa bih definitivno išao na Gigabyte X570 Elite. Mada, ako se ne overklokuje verovatno je svejedno...
 
Poslednja izmena:
@jurodivi
U slučaju da se korisnik ne snalazi najbolje oko podešavanja bios-a, još bolje što su neke stavke zaključane, jer onda ploča sama reguliše te postavke. Ovako, nepoznavanje i menjanje tih postavki može dovesti do nestabilnosti.
 
naucice za pola sata,za to i sluzi forum.posto je gejming tih 7k koje ustedi na nesto sto ni ne koristi u najgorem slucaju znaci mnogo bolja izvedba grafike ako ne i klasa vise,sto ce mu itekako koristiti.vise ili brza memorija,veci ili brzi m.2 ssd,bolje kuciste,ventilatori,bolje napajanje,nova tastatura,mis...
 
Asus tuf gaming x570-plus oko 210e
Gigabyte x570 elite aorus oko 205e

Jednu cu od njih odabrati

Hvala puno na pomoći, ploča mi je bila najveći rebus

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Giga ima Intel lan, Asus nema.
 
Pa ne znam, navikao sam da uvek uzmem malo bolje ploče...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Djalf je u pravu, ali pošto ti ne nameravaš da menjaš cpu skorije(sledeće 2 godine), slažem se da bi x570 bolje legao. Za 2 godine ćeš moći neki r4000 da ubaciš za manje pare, sa više jezgara, i BIOS će biti ažuriran za x570, što se ne može garantovati za b450.
Za r3000 prethodna generacija ploča je ažurirana (x470,b450), ali ne i kompletna x370, b350, makar ne svi modeli i sve najnovija agesa.
Ako AMD bude uradio isto sa r4000, verovatno će b450 da bude uskraćen za najnoviju agesu tada, mada to niko ne zna. Ovako uzimanje x570 u tvom slučaju predstavlja veću sigurnost što se bios-a tiče.
 
Bolji razlog za X570 je Ryzen 4000 serija koja bi trebalo da se pojavi u drugoj polovini godine (navodno). Niko ne zna pouzdano kako će se ponašati na starijim pločama a definitivno će opet biti zezancija sa BIOSima dok sve ne bude kako treba...sa X570 su manje šanse da bude zvrčki.

Inače da, nema neke druge potrebe za X570, B450 odrađuje posao. Ja bih uzeo B450 i Ryzen 3600 i uložio razliku u ceni u bolju grafiku. Biće dovoljno za naredne 2-3 godine, kad će biti vreme za apgrejd...
 
Poslednja izmena:
Skoro sve B350 maticne su kompatibilne sa 3000 serijom.Barem od vecih prizvodjaca .Ne treba zuriti kada izadje 4000 serija bez da se ispegla bios u svakom slucaju .Da bi bilo manje zezancije na X570 verovatno ali nije to razlog da neko kupi x570 zbog toga ..Bolje mu jaca graficka uz ryzen 5 3600 .Za 2,3 god neka vidi sta ce nova konfi*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ija ili nadogradnja procesora.
 
Ja sam novu konfiguraciju zasnovao na x570, iako sam prvobitno hteo b450, upravo zbog buduce nadogradnje. Ko ce garantovati da ce novi procesori (4xxx) raditi uopste na b450 (da ne pricam o slabijim), ili da opet nece biti zezancija sa bagovima i biosom?
 
Tomahawk Max ima veci BIOS cip pa ne bi trebalo da bude problema kao sa obicnom.

Sada nije pitanje BIOS cipa, nego da li ce AMD da pruzi potpunu podrsku za r4000 na x470 i b450, posto nije potpunu na x370 i b350
 
B550 je OEM čipset, sumnjam da će uopšte doći za raju...
 
Ima li uopste svrhe da izlazi sada kada Ryzen 4000 i x670 ploce (koje ce sigurno podrzati i 3000 seriju) treba da se pojave u 4. kvartalu?
Od b450 jedino MSI mortar vredi a ona moze da vozi i R3000... Negde je doduse bilo potvrde (GN sa CES-a) da b550 MSI treba da iskoci ove godine...

Veci problem je sto nema dobrih plojki za itx buildove, izbor je vrlo limitiran...
 
Poslednja izmena:
Ima li uopste svrhe da izlazi sada kada Ryzen 4000 i x670 ploce (koje ce sigurno podrzati i 3000 seriju) treba da se pojave u 4. kvartalu?
Od b450 jedino MSI mortar vredi a ona moze da vozi i R3000... Negde je doduse bilo potvrde (GN sa CES-a) da b550 MSI treba da iskoci ove godine...

Veci problem je sto nema dobrih plojki za itx buildove, izbor je vrlo limitiran...

Bezmalo ceo MSi b450 je odlican, u odnosu na konkurenciju.
 
Ima li uopste svrhe da izlazi sada kada Ryzen 4000 i x670 ploce (koje ce sigurno podrzati i 3000 seriju) treba da se pojave u 4. kvartalu

Upravo to, nema svrhe. D su izbacili B550 negde na početku životnog ciklusa 3000 serije, imalo bi smisla...sada jok. B450 pokriva niži segment, X570 viši...pašće cene X570 ploča, izguraće B450...AMD uopšte nema potrebe da sad pušta B550.

Imao sam malu prepisku na JuĆubu sa nekim ko je kupio neki HP ili Dell prebuilt sa B550, probaću da iskopam. Uglavnom, po njegovoj priči B550 nije ništa posebno, ne nudi ništa specijalno u odnosu na B450...
 
Veci problem je sto nema dobrih plojki za itx buildove, izbor je vrlo limitiran...

+1
Razmišljam o itx build-u već neko vreme ali slaba vajda. Na sve to takva konfiguracija je dosta skuplja od obične.
 
2 odlične ploče x570 za itx, Asrock Phantom i Giga Aourus I pro, obe skoro ista cena, oko 230e.
Ja ću sledeći build matx ili itx, ali problem mi je grafika. Nema više mini kartica, kao što imaju 1080ti Zotac, odlična izvedba.
 
I Asus B450-I je ok ploča. Pa i MSI, ako neko hoće jeftin a dobar VRM. Gigabyte B450i je sasvim ok za 6-core...
Nije da nema, problem je što su B450 gore od Intelovih ITX a X570 su još uvek skupe...

@anarki:


Ima dobrih mini kartica, 2060S/2070, i za nijansu većih (195-210mm) 2070S, problem je što se jako teško nalaze.
A Zotac 1080Ti Mini uopšte nije nešto posebno, vrela je, nema 0-fan mod...ali eto, najmanja 1080Ti i nema druge. A i mane su popravljive modovanjem...
 
Poslednja izmena:
Zotac 1080ti mini, kako dobra karta, uzivao sam u njoj :) mala, teska u ruci, nije imalo 0-fan mod ali je to ionako glupost. Moja nije bila posebno vruca, oko 80c (sto je mozda malo nize nego referentna) i zvuk ventova je bio kao huk, nije bio iritantan (za razliku od referentne). Jedino je bila najsporija od nereferentnih 1080ti zbog niskog boosta.

Inace,sumnjam da ce x570 pasti znacajno u ceni, zamenice ih x670 serija a zbog visokih cena ploca,cenim da je lager mali kod svih proizvodjaca i dobavljaca. AMD je kao VW, tu je gro prodatih sistema ryzen 5 i nize, i b450
 
Poslednja izmena:
Zotac 1080ti mini, kako dobra karta, uzivao sam u njoj :) mala, teska u ruci, nije imalo 0-fan mod ali je to ionako glupost. Moja nije bila posebno vruca, oko 80c (sto je mozda malo nize nego referentna) i zvuk ventova je bio kao huk, nije bio iritantan (za razliku od referentne). Jedino je bila najsporija od nereferentnih 1080ti zbog niskog boosta.

Inace,sumnjam da ce x570 pasti znacajno u ceni, zamenice ih x670 serija a zbog visokih cena ploca,cenim da je lager mali kod svih proizvodjaca i dobavljaca. AMD je kao VW, tu je gro prodatih sistema ryzen 5 i nize, i b450

Dosta je da padnu 20-25%.
Sto se tice mini karti, voleo bih da vidim na vodi mini kartu, recimo hladjenu sa 140mm AIO, to lagano hladi.
 
2 odlične ploče x570 za itx, Asrock Phantom i Giga Aourus I pro, obe skoro ista cena, oko 230e.
Ja ću sledeći build matx ili itx, ali problem mi je grafika. Nema više mini kartica, kao što imaju 1080ti Zotac, odlična izvedba.

Dve odlicne ploce za ITX su Gigabyte Aorus X570-I Pro I ASUS Strix X570-I. Ovaj Asrock je prilicno tunjav.

Ja sam prezadovoljan Aorusom sa 3900X. Ima i ona MSI B450, ako je moguce namontirati neki cooler blizu VRM-a bombona.
 
Nazad
Vrh Dno