Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Aorus Pro
 

Imamo iste ploce. Ne znam koju verziju BIOS-a imas. Ja sam tranutno na verziji F12e i manje vise je sve OK. Ovo su moja podesavanja:

Load Line Calibration - Low
PBO - on
PPT limit - 999
TDC limit - 999
EDC limit - 0 (<- vise detalja zasto mozes naci ovde: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/dqwcpo/agesa_1004_pbo_bug_and_how_to_fix_it/)
Scalar - 10x (mada mislim da nema nekog uticaja sta god stavis)
CPU boost clock - 100MHz (mozes da probas i druge vrednosti)
 
pa da, to je zadnja verzija BIOS-a, tu imam od prvog dana. Pogledaću ovih dana malo bios, i da odradim poređenja prije vs poslije. Procesor je inače 3700x.

stock kuler sasvim solidno hladi, ali me malo nervira konstantno ubrzavanje i usporavanje ventilatora zavisno od opterećenja, i to će igrati ulogu prilikom finih podešavanja...
 
pa da, to je zadnja verzija BIOS-a, tu imam od prvog dana. Pogledaću ovih dana malo bios, i da odradim poređenja prije vs poslije. Procesor je inače 3700x.

stock kuler sasvim solidno hladi, ali me malo nervira konstantno ubrzavanje i usporavanje ventilatora zavisno od opterećenja, i to će igrati ulogu prilikom finih podešavanja...

Probaj Cinebecnh R20 ST i MT test. Sto se tice ventilatora, i kod mene je slicna situacija. Resenje je da se podesi kriva tako da ubrzava tek kada temperatura predje, recimo, 65 stepeni. Mozes sa igrati time.
 
stock kuler sasvim solidno hladi, ali me malo nervira konstantno ubrzavanje i usporavanje ventilatora zavisno od opterećenja, i to će igrati ulogu prilikom finih podešavanja...
iskljucio sam PBO i malo se smirio prism posle toga....ono nije bilo prijatno za usi
 
Kod mene na Asus x570 e gaming su temp. relativno visoke. Od 66-85C. Imam Noctu-ine vent. i kuciste je dobro provetreno ali mi je graficka potpuno prekrila chipset vent. Nekako mi se cini da je Msi uradio sa x570 plocama dobru stvar tako sto je vent. za chipset postavio za odredjeni prostor nize.

Ako neko koristi istu plocu bilo bi dobro da podeli iskustvo.
 
^ nije nam ista ploca al je asus u pitanju ( X570 tuf gaming plus wifi ) kompletno mi prekriven chipset cooler sa rx580 nitro + SE temp je na negde 30-32c kako kad.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Probaj Cinebecnh R20 ST i MT test. Sto se tice ventilatora, i kod mene je slicna situacija. Resenje je da se podesi kriva tako da ubrzava tek kada temperatura predje, recimo, 65 stepeni. Mozes sa igrati time.
ovako kako mi je sad podešeno, sa PBO i onaj AutoOC na +200MHz, temperatura može da skoči... ajd baš da probam sad :D ...za 20-25 stepeni dok si reko keks (al bukvalno "keks", za par sekundi samo). Možda i da ne držim sistem na OC podešavanjima dok ovako ne radim ništa posebno, ali pogledaću kako ide podešavanje krive u BIOS-u, odradio sam to za GPU u Afterburneru.
iskljucio sam PBO i malo se smirio prism posle toga....ono nije bilo prijatno za usi
razmišljao sam se da uradim isto :)
Kod mene na Asus x570 e gaming su temp. relativno visoke. Od 66-85C. Imam Noctu-ine vent. i kuciste je dobro provetreno ali mi je graficka potpuno prekrila chipset vent. Nekako mi se cini da je Msi uradio sa x570 plocama dobru stvar tako sto je vent. za chipset postavio za odredjeni prostor nize.

Ako neko koristi istu plocu bilo bi dobro da podeli iskustvo.

pa taj problem sam i ja pomenuo na Aours Pro, pa se razmišljao da prebacim GPU u zadnji PCIE slot, ali kod mene je čipset vrlo hladan. Ako imaš mogućnost i voljan si da probaš, probaj, pa nam javi ima li razlike ikakve?
 
Novi Tomahawk deluje odlično

 
Kod mene na Asus x570 e gaming su temp. relativno visoke. Od 66-85C. Imam Noctu-ine vent. i kuciste je dobro provetreno ali mi je graficka potpuno prekrila chipset vent. Nekako mi se cini da je Msi uradio sa x570 plocama dobru stvar tako sto je vent. za chipset postavio za odredjeni prostor nize.

Ako neko koristi istu plocu bilo bi dobro da podeli iskustvo.
Jesi li zadovoljan sa tom pločom? Merkam je radi blututa da uparim sa 3600x. Vredi li duplo više nego B450 e?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Jesi li zadovoljan sa tom pločom? Merkam je radi blututa da uparim sa 3600x. Vredi li duplo više nego B450 e?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Ako ti treba samo zbog BT, uzmi lepo B450 i neki BT modul, umesto da daješ 2x više para...
 
Ma ne samo zbog bt nego zbog procesora, čitao sam da b450 dobro radi sa 3600 a sa 3600x Ryzen 5 ne baš.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ma ne samo zbog bt nego zbog procesora, čitao sam da b450 dobro radi sa 3600 a sa 3600x Ryzen 5 ne baš.

Svasta pise na internetu. Poslusaj savet iznad i ustedi pare, ili uzmi cak 8core procesor za razliku u ceni ili jacu graficku kartu.
 
Grafičku i ssd sam kupio, nego mi ostatak kompa ima skoro 10 godina pa sam rešio da kupim ploču i procesor za narednih 10. [emoji38] Igram samo WoT tako da mi ne treba ništa jako ali hoću da me služi kao i stari komp.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
pa taj problem sam i ja pomenuo na Aours Pro, pa se razmišljao da prebacim GPU u zadnji PCIE slot, ali kod mene je čipset vrlo hladan. Ako imaš mogućnost i voljan si da probaš, probaj, pa nam javi ima li razlike ikakve?

Razlika 2-4C nize ali GPU radi u X8. Mada nema neke razlike u performansama ipak sam vratio GPU u prvi slot. Inace da spomenem u pitanju je MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.
 
Jesi li zadovoljan sa tom pločom? Merkam je radi blututa da uparim sa 3600x. Vredi li duplo više nego B450 e?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Iskreno pokajao sam se sto sam zamenio X470 Gaming 7 Wifi za ovu. Najvise mi smeta polozaj chipset vent-a mada je i na drugim x570 plocama situacija slicna, temp su relativno visoke, polozaj fan konektora takodje los, brzina chipset fan-a ne moze da se regulise (mozda dodje uz neki bios update). Ne znam da li me je Gigabyte-ova ploca previse "razmazila"
ali sam iskreno razmisljao cak i da se vratim na istu. Pametan ili glup potez, ne znam, ali jednostavno sve je funkcionisalo besprekorno.

Inace imao sam problema sa plocom da jednostavno nikad nisam znao da li ce sistem da se podigne ili ne, krene POST i onda samo crn ekran i par restarta i onda kao proradi. E sad posle poslednjeg update-a biosa radi kako treba, ali sam u isto vreme u opcijama na monitoru promenio verziju DP sa 1.4 na 1.2 tako da nisam 100% siguran sta od ovoga je u sustini i resilo problem.

Recimo u Bios-u sam podesio da se Aura gasi pri gasenju kompjutera medjutim kad ugasim isti ploca i dalje svetli. Sitnica ali ume da iznervira kad plocu platis 300 EUR.
 
Znači biće to jedna b450 uparena sa 3600x.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Razlika 2-4C nize ali GPU radi u X8. Mada nema neke razlike u performansama ipak sam vratio GPU u prvi slot. Inace da spomenem u pitanju je MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.

pa ako si sa maximalnih 85 stepen spustio jedva na 81, onda nije do grafičke uopšte. Ne znam iz čega gledaš, al meni AIDA64 danas prijavljuje maximalnih 30 stepeni za matičnu... (Aorus Pro)
 
Imam pitanje za x570 ploče, ako se ubaci NVMe ssd da li će raditi svi sata portovi ili će zadnja dva porta biti disablirani kao kod b450 čipseta ? Da li to zavisi od čipseta ili od proizvođača određenog brenda ?
 
Imam pitanje za x570 ploče, ako se ubaci NVMe ssd da li će raditi svi sata portovi ili će zadnja dva porta biti disablirani kao kod b450 čipseta ? Da li to zavisi od čipseta ili od proizvođača određenog brenda ?

Radice :)
 
Imam pitanje za x570 ploče, ako se ubaci NVMe ssd da li će raditi svi sata portovi ili će zadnja dva porta biti disablirani kao kod b450 čipseta ? Da li to zavisi od čipseta ili od proizvođača određenog brenda ?

imam nvme i popunjeno svih 6 sata portova, sve radi... I da budem iskren, volio bih još barem 2 sata porta da imam, a i da imam još 4 ili 5, našao bih im namjenu :-/
 
Prvi M.2 slot je povezan direktno sa procesorom i dobija PCI linije od njega. Ostali (ako ih ima više) su povezani sa chipsetom i mogu deliti linije sa drugim stvarima pa ako imaš više M.2 SSD-ova može se desiti da deaktivira nešto drugo poput SATA portova ili da smanji protok na drugim PCIe slotovima, zavisi kako je sve povezano, varira od ploče do ploče...gde i šta piše u manualu i specifikacijama na stranici ploče.

Uglavnom, ako se koristi samo prvi M.2 slot, nema problema.
 
Da li u gornji m.2 slot na Asus ROG X570-I Gaming matičnoj može da stane SSD koji već ima heatsink, pošto ploča već ima svoj?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Da li u gornji m.2 slot na Asus ROG X570-I Gaming matičnoj može da stane SSD koji već ima heatsink, pošto ploča već ima svoj?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Nope. Ali moze na Aorus X570-i, ako nije previsok hladnjak.
 
Poslednja izmena:
Tnx

Ploču imam, a SSD planiram pa da znam šta da gledam.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Za vas koji imate X570 ploče, koliko se onaj mali ventilator na čipsetu čuje? I da li radi non stop, ili se pali po potrebi, ili je ovo od ploče do ploče?
Ne znam da li uzimati neku B550 ploču sada, kada im je cena u rangu X570.
 
@DusaN kod mene vrc godinu dana skoro X570 TUF WiFi nikad nisam čuo to malo smece a mašina mi za render/obradu, u gejmingu takodje + ga 5700XT kompletno pokrila [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno