Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Jednostavno rečeno - može im se.
 
Cene nekih matičnih ploča na alternate.de:
 

Prilozi

  • x570 alternate.jpg
    x570 alternate.jpg
    521.4 KB · Pregleda: 147
Pro carbon I taichi sasvim moguće će biti najbolji ubedljivo u klasi.
Ovo ostalo sa spiska ispod 350e je smešno što se tiče vrm-a. Ne znam za Asus pro šta će da bude. Interesantna mi je steel legend takođe po ceni, mada vidim da je nema trenutno.
 
Ljudi,shvatite da je za 65w procesore 6 faza puna kapa, i to uz uracunat OC.
 
Bolje da ljulja nego da žulja.
Čeka mene 3900x u septembru, tako da meni jedino pije vodu x470 taichi, g7, crosshair ili pak neka x570. Preskočio bih x570, mnogo para za nepotrebne gluposti, a o vrm-u da ne pricam, makar što se tiče modela ispod 350e.
Kao što sam rekao, samo nekoliko modela će biti dobra kupovina, ovo ostalo je preskakanje.
 
300€ za X570 Gaming Pro Carbon...a X470 verzija je 170-180€ i dobra je za 8-core. Hah. Beži, bre...
 
Ovo ostalo sa spiska ispod 350e je smešno što se tiče vrm-a.

X570 ploče su veoma dobre po pitanju VRM, ne može se reći da su "smešne", barem po podacima koji su do sada objavljeni.

Na primer, ASUS Prime X570-P, (za sada verovatno najjeftinija X570 ploča iz ASUS ponude), može da gura OC 3950X bez problema.
Lista nije još kompletna, nedostaju 6 ASRock modela sa podacima, i po jedan od MSI i ASUS.

Na svim pločama za koje postoje VRM podaci, moguć je OC 3950X, za 3 se preporučuje strujanje vazduha preko VRM (Gigabyte X570 Gaming X, MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi i MPG X570 Gaming Plus).

AM4 VRM lista:

AM4 Vcore VRM Ratings v1.1

ASUS QVL RAM lista za ROG CROSSHAIR VIII FORMULA / ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI) / ROG CROSSHAIR VIII HERO:

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/..._FORMULA/Crosshair_VIII_Series_Memory_QVL.pdf

RAM ide veoma visoko, Samsung B-die i dalje dominira, pozitivno je što se i jeftinije memorije pojavljuju u listi za DDR4-4000 (Spectek i Micron, mada je čini mi se Spectek = Micron?).

DDR4-3600 i niže, tu su svi (SK Hynix, Samsung, Spectek, Micron).
 
Poslednja izmena:
Problem je 200e između veoma dobrog i odličnog, prevelika je to razlika.
 
X570 ploče na geizhals (sa cenama):

Link

Po testovima, koliko sam uspeo da zaključim, OC se na Zen2 procesorima skoro uopšte ne isplati, pošto "Turbo" funkcija odlično radi, a OC domet nije veliki, ispada da je skoro svejedno koja se X570 ploča izabere (po pitanju VRM).
Zaključak bi bio, ne bacati novac na preskupe X570 ploče, izabrati neku od jeftinijih (ako odgovara oprema).

Eventualno ići na neku iz "srednjeg" segmenta (200-300 evra), ako je u pitanju kupovina 3900X ili 3950X procesora.
Možda Gigabyte X570 Aorus Pro, ona mi je za sada "favorit", ali bi cena trebala još dole.

Treba sačekati testove, da se vidi koja ploča se izdvaja sa kvalitetom, OC opcijama (CPU i RAM), VRM temperature, BIOS, ventilator na čipsetu...

Malo sam posmatrao ploče na geizhals, ne sviđa mi se što je čipset ventilator na većini ploča smešten blizu slota za grafičku, tako da će uvlačiti vruć vazduh od grafičke -> veća temperatura chipseta -> veći broj obrtaja ventilatora.
Izgleda da je MSI razmišljao o tome, možda je i slučajnost, mada ne bih rekao. Na njihovim pločama je ventilator pomeren ka donjem desnom uglu, tj. dalje od slota za grafičku kartu, što bi u teoriji trebalo da rezultira u nižim temperaturama čipseta -> manji broj obrtaja ventilatora.

Može se videti na slikama:

MSI X570

ASUS X570

ASRock X570

Gigabyte X570

Ispada da su X470/B450 pametnija kupovina (kome nije potreban PCIe 4.0, ili više od 2 M2 SSD slota), jeftinije, nema ventilatora na čipsetu, jedino treba pratiti u narednom periodu koji će se proizvođač potruditi da izbaci dobru BIOS podršku za Zen2.
 
Poslednja izmena:
170e i nije strasno za pocetak prodaje (padace cena), ali ovi ventilatori ce da zvrndaju nakon 6-12 meseci. Dati 780e za najskuplju plocu je glupost par excellance. :d
 
Aorus elite izgleda zanimljivo, jeftina a dobar vrm, kao na x470 gaming 7.
https://youtu.be/a1ZvlK3jAvM

Ona mi je trenutno favorit.
Steel legend,extreme 4 su mi zanimljive, ali čekam testove da vidim stanje. Ne uliva mi vrm poverenje toliko.
Od Asus-a možda pro, i to je to.
MSI ne znam, nisam ljubitelj.
 
Ne vidi se nigde da li postoje rupe, da se montira WB.
 
Ne vidi se nigde da li postoje rupe, da se montira WB.

Verovatno imaju rupe sve ploče sa ventilatorom, ali ne istih dimenzija (za pričvršćivanje "hladnjaka").

U prilogu je slika čipseta na ploči MSI X570 Godlike (pokupio sam je odavde).
 

Prilozi

  • Chipset.jpg
    Chipset.jpg
    727.8 KB · Pregleda: 138
Hm, čudan raspored ali očekujem da će kompanije ispratiti ovo i izbaciti dobra rešenja.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 
X470 Taichi je odličan izbor za sve procesore, guta sve, a i ima odličnu naponsku. Pritom cena je sasvim korektna. Kome trebaju 12+ core procesori. 8 core može lagano na B450 ploče, tj. odabrati proverene i nema tu greške.
 
X470 Taichi je odličan izbor za sve procesore, guta sve, a i ima odličnu naponsku. Pritom cena je sasvim korektna. Kome trebaju 12+ core procesori. 8 core može lagano na B450 ploče, tj. odabrati proverene i nema tu greške.

Po pitanju VRM-a, taichi, gaming 7 rev 1.1 i cross su 3 najbolje za kes, makar sto se tice x470. Koliko vidim, nijedna nema bios sa najnovijom AGESOM, tako da mora da se ceka da se vidi kako stvari stoje.

Jesi li u mogucnosti da probas x470 taichi?
 
Nisam, osim ako je ne budem kupio. :D X570 Taichi ću testirati uskoro.
 
Šteta što nije ITX.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
retko ruzna ploca :D
 
Ni meni se ne svidja. Strix X570 ITX deluje mnogo bolje, pa cak i Aorus po onoj ceni od 225e izgleda sjajna kupovina. Cekam da vidim cenu za Strix pa da prelomim.
 
Zašto bi uzeo X570 ITX ploču, realno...? Ne dobijaš ama baš ništa. Jedini izuzetak bi možda bio ASRockova ploča zbog Thunderbolta i Intel cooler mounta, ali ona još nije na tržištu...i TB može da se reši drugačije.
Bolji VRM? Asus i MSI B450 ITX ploče imaju dovoljno dobar VRM za 8 i 12-core.
Bolja podrška za ultra brzi RAM? Opet, i sadašnje B450/X470 ploče mogu bez problema da guraju 3600 MHz sa pravim modulima, možda i više. 4000+ MHz bi jurio ako si baš zaluđen za OC i upitno je koliko bi razlike napravilo u realnom radu, van sintetičkih testova. Plus, latencije, memorijske konfiguracije, ovo, ono...
Ultra brzi NVMe? Prvo, onih par koji su na tržištu se greju k'o nezdravi i pored velikih hladnjaka. Drugo, imaš sličnu situaciju kao sa PCIe 3.0 NVMe vs. SATA - velike cifre na papiru, vrlo mala razlika u realnom radu, ako ne radiš nešto gde imaš dugotrajne transfere ogromnih fajlova. Za par godina će biti relevantno, sada ne. Plus, NVMe 4.0 još više zagreva chipset koji je već vreo u poređenju sa prethodnim.
I naravno, chipset fan, glavni dealbreaker. Kad su toliko bučni na normalnim ATX pločama u većim kućištima, zamisli kako će biti u krcatom SFF kućištu sa slabijim protokom vazduha...to čudo nema da se gasi i ima da vrišti.

Seriozno, nema za šta da pljuneš 100€ više u odnosu na MSI B450i. Ili uzmeš Asus Strix B450i, ako hoćeš malo bolje featurese nego na MSI.
E sad, ako imaš para za bacanje i baš moraš da imaš najnovije, to je druga priča...
 
Poslednja izmena:
Ne znam za AMD, nisam mnogo pratio. Ali kod Intela recimo si mogao na ASUS Impact ploči da imaš hardcore gaming HTPC, jer je ploča imala naponsku kao i Maximus Extreme i to su ljudi uzimali koji su voleli jake i minijaturne konfiguracije.
 
Zašto bi uzeo X570 ITX ploču, realno...? Ne dobijaš ama baš ništa. Jedini izuzetak bi možda bio ASRockova ploča zbog Thunderbolta i Intel cooler mounta, ali ona još nije na tržištu...i TB može da se reši drugačije.
Bolji VRM? Asus i MSI B450 ITX ploče imaju dovoljno dobar VRM za 8 i 12-core.
Bolja podrška za ultra brzi RAM? Opet, i sadašnje B450/X470 ploče mogu bez problema da guraju 3600 MHz sa pravim modulima, možda i više. 4000+ MHz bi jurio ako si baš zaluđen za OC i upitno je koliko bi razlike napravilo u realnom radu, van sintetičkih testova. Plus, latencije, memorijske konfiguracije, ovo, ono...
Ultra brzi NVMe? Prvo, onih par koji su na tržištu se greju k'o nezdravi i pored velikih hladnjaka. Drugo, imaš sličnu situaciju kao sa PCIe 3.0 NVMe vs. SATA - velike cifre na papiru, vrlo mala razlika u realnom radu, ako ne radiš nešto gde imaš dugotrajne transfere ogromnih fajlova. Za par godina će biti relevantno, sada ne. Plus, NVMe 4.0 još više zagreva chipset koji je već vreo u poređenju sa prethodnim.
I naravno, chipset fan, glavni dealbreaker. Kad su toliko bučni na normalnim ATX pločama u većim kućištima, zamisli kako će biti u krcatom SFF kućištu sa slabijim protokom vazduha...to čudo nema da se gasi i ima da vrišti.

Seriozno, nema za šta da pljuneš 100€ više u odnosu na MSI B450i. Ili uzmeš Asus Strix B450i, ako hoćeš malo bolje featurese nego na MSI.
E sad, ako imaš para za bacanje i baš moraš da imaš najnovije, to je druga priča...

Nikad ne kupujem budzet ploce, a pogotovo ne kad stavljam nesto poput 3900X. 225e mi uopste nije skupo za plocu, ova X99 je kostala preko 300 primera radi.
Duplo bolju naponsku ima Aorus X570 ITX nego te B450 sto pominjes. Takodje i Strix X570 ITX.
 
To što su nove ploče 220+ dolara ne čini starije kršem već dobrim kupovinom.
Gigabyte X570i ima 6 faza i 70A power stage. Strix ima 4 faze i moćni power stage, Asus lažno reklamira. Obe imaju za nijansu bolji VRM od B450i ali daleko od 100$ bolji...

Kao što rekosmo, ako ti nije žao para, slobodno...
 
Nazad
Vrh Dno