Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

ne znam koliko bi onda pametno bilo staviti grafučku u zadnji PCI-E slot? Ili je bitno da bude u prvom, bliže procesoru?
Ja koristim CoreTemp za temperature i frekvencije (i jer sarađuje sa ekranom Logitech g15 tastature, koju sam vratio iz mrtvih :D ), ali čudno mi je da sva jezgra pokazuju konstantno istu temperaturu... Dakle moraću da se poigram sa Kalkulatorom, samo da provalim tačno sve opcije...
 
Ryzen ne pokazuje temperature za svako jezgro pojedinačno, cifre koje vidiš su za naj toplije jezgro.
Za PCIe i grafičku pogledaj da li je drugi slot pun x16 mada za slabije grafičke karte nema mnogo veze ni da je x8.
Ako ta memorija ima dva XMP, probaj da postaviš XMP na niži stepen a memoriju na viši profil. Kod mene (x470) to radi odlično.
 
Poslednja izmena:
Zašto bi menjao slot grafičkoj, ako je ventilator pod kontrolom i nema buke...?

Inače, čipset se neće ni grejati ako koristiš stvari koje koristi većina - 1 ili 2 PCIe x3 Gen3 SSD-a, hard disk ili dva, standardne USB stvari...treba da nakačiš na njega Gen4 SSD-ove i nagariš ih, grafičku u PCIe Gen4 modu i slično, ovako nije ništa drugačije nego kad koristiš stariji čipset sa B450/X470, dakle bez pregrevaja.
 
Ryzen ne pokazuje temperature za svako jezgro pojedinačno, cifre koje vidiš su za naj toplije jezgro.
Za PCIe i grafičku pogledaj da li je drugi slot pun x16 mada za slabije grafičke karte nema mnogo veze ni da je x8.
Ako ta memorija ima dva XMP, probaj da postaviš XMP na niži stepen a memoriju na viši profil. Kod mene (x470) to radi odlično.
Drugi XMP profil je mislim 3000MHz ili 3200, na CL14, ako na to misliš? Samo ne kapiram niži stepen/viši profil, misliš da bi radio kao 3600 CL 14 ili?
A pretpostavio sam to za temperature...
Zašto bi menjao slot grafičkoj, ako je ventilator pod kontrolom i nema buke...?


Inače, čipset se neće ni grejati ako koristiš stvari koje koristi većina - 1 ili 2 PCIe x3 Gen3 SSD-a, hard disk ili dva, standardne USB stvari...treba da nakačiš na njega Gen4 SSD-ove i nagariš ih, grafičku u PCIe Gen4 modu i slično, ovako nije ništa drugačije nego kad koristiš stariji čipset sa B450/X470, dakle bez pregrevaja.

pa, šta znam... Recimo da mi fali SATA portova već sad :D 4 Hard diska, 1 SATA SSD i sad m.2 Samsung 970 evo SSD, i jedan SATA rezač. Radije bih da imam portove za oba rezača, i 1 HDD mi je u ladici sad, ali nemam više SATA portova :D

A ako je 100% svejedno koji je slot, radije bih grafičku stavio u zadnji slot (treći), čime bih dao malo više luftiranja čipsetu, posebno jer na bočnoj strani kućišta imam 20CM ventilator, kojeg mogu da usmjerim da duva diretno na čipset :) (ThermalTake Level 10 GT kućište)




Thermaltake-Level-10-GT-Battle-Edition-.jpg
 
evo za one koji su voljni da probaju, da prijavim da sam uz pomoć Ryzen RAM kalkulatora spustio RAM sa CL18 na CL16, ja zadovoljan :) Nije upalilo sa "fast" podešavanjima, ali jeste sa "safe", koja su takođe CL16. I ovo je super, s obzirom da RAM nije na listi podržanog i da je Hynix memorija. Prošao MemTest u 4 prolaza (skoro 5 sati traje test) i Prime95 sat vremena, rekao bih da je 100% stabilno.
 
Osamari po Aida64, meni je prilazilo isto tako ali se ovde spotakne.
 
koliko do sad saznah, ryzen ti nece raditi na neparnom cl-u. ako stavis neparni uvek ce prebaciti na sledeci parni.
 
Osamari po Aida64, meni je prilazilo isto tako ali se ovde spotakne.
u pravu si, tako sam na staroj konfi, a još bolji rezultat mi je bio stresiranjem Prime95 + FurMark npr.
Ono što Aida otkrije za sat-dva, ovom kombinacijom zakuca za 15 minuta :) No, pustih sad Aidu, nek radi...
koliko do sad saznah, ryzen ti nece raditi na neparnom cl-u. ako stavis neparni uvek ce prebaciti na sledeci parni.
izgleda si u pravu, prebaci, makar sudeći po tekstovima na netu. Tako da odlično, pokušavajući da izvučem cl17 sam dobio cl16 :)
 
stigla konfa :)
5. Uradio sam istu stvar kao i korisnik prije nekoliko stranica: podesio u biosu "ultra fast boot" (svjestan mogućih problema, i rješenja), sistem zaista od paljenja do log on ekrana dolazi za 17 sekundi :eyebrows: , iako imam 4 HDD-a, SATA i NVMe SSD i rezač, ali zato ne mogu da uđem u bios više :D No, makar sam sinoć izučio zanat kako se radi Clear CMOS (moja stara matična je imala taster, ova nema ni džamper, nego direktno šrafcigerom se prespoji).
Drago mi je da je moje loše iskustvo bilo edukativno za neke druge članove foruma, iako su neki čupali kosu zbog ovog banalnog problema... Usput, izašao je i novi bios, nisam ga još stavio, da li je neko probao?
 
koliko do sad saznah, ryzen ti nece raditi na neparnom cl-u. ako stavis neparni uvek ce prebaciti na sledeci parni.

Zavisi da li je single ili dual rank i 1T ili 2T. Imao sam Kingstona koji radio na Cl1 15 i 17 ali ovaj 3600 ima u XMP-u Cl 17 na 3600MHz ali ga BIOS uvek postavi na Cl16 kada je na DOCP. Prosto ignoriše C15 il 17 kada ga ručno postavim.
 
Drago mi je da je moje loše iskustvo bilo edukativno za neke druge članove foruma, iako su neki čupali kosu zbog ovog banalnog problema... Usput, izašao je i novi bios, nisam ga još stavio, da li je neko probao?

pa, ja ne bih dramio toliko, jedini si ti čupao kosu, drugi su čupali kosu što nikako da resetuješ taj bios :D :d Ja sam znao šta me vjerovatno čeka. BTW, kod mene ima normal, fast i ultra fast boot, samo na ultra fast ne može da se uđe u BIOS, na fast može.
Za novi BIOS, izašao je za tvoju matičnu, ne i za svaku matičnu. Prvo navedeš koja matična, eventualno koja verzija BIOS-a je izašla, pa onda pitaš za komentar...

Zavisi da li je single ili dual rank i 1T ili 2T. Imao sam Kingstona koji radio na Cl1 15 i 17 ali ovaj 3600 ima u XMP-u Cl 17 na 3600MHz ali ga BIOS uvek postavi na Cl16 kada je na DOCP. Prosto ignoriše C15 il 17 kada ga ručno postavim.

Kod mene na kraju Ryzen RAM calculator nije dao stabilne tajminge (Kingston CL 17), ni na fast, ni na safe, tipa radi cio jedan dan sve OK, prođe sve testove, sjutra dan nije htio da butuje, pa je sam resetovao BIOS da bi podigao sistem. Tako da sam probao da samo stavim CL16 i ne diram ništa od ostalih tajminga, i evo radi za sad. Drugi put ću probati ponovo da eksperimentišem, možda da dižem/spuštam voltaže na RAM-u, ali generalno, mrka kapa bar dok matična ne bude zvanično podržavala ovaj RAM, IMHO.
 
Power Down Mode; Gear Down Mode sve na disable.
Onda guta sve. Meni nije hteo ništa neparno dok to nisam isključio.
 
Kod mene sa Geardown mode-off, ne butuje.
 
pa, ja ne bih dramio toliko, jedini si ti čupao kosu, drugi su čupali kosu što nikako da resetuješ taj bios :D :d Ja sam znao šta me vjerovatno čeka. BTW, kod mene ima normal, fast i ultra fast boot, samo na ultra fast ne može da se uđe u BIOS, na fast može.
Za novi BIOS, izašao je za tvoju matičnu, ne i za svaku matičnu. Prvo navedeš koja matična, eventualno koja verzija BIOS-a je izašla, pa onda pitaš za komentar...
Poenta mog posta je bila da saznam zašto se dešava taj problem i kako ga rešiti. Reset biosa je banalna stvar. Sorry za to što sam zaboravio da naglasim na koju se konkretnu ploču odnosi update, oni koje to zanima mogu videti moju konfiguraciju ili se vratiti na moj post... U svakom slučaju izašao je novi bios za Gibabyte X570 AORUS ELITE.
 
Ja imam tu maticnu, koji novi bios? F12f je jos od pre mesec i vise dana. Ja ga instalirao kad sam sastavio komp, sve radi bez problema. I taj fast boot mode mi je upaljen.
 
Ja imam tu maticnu, koji novi bios? F12f je jos od pre mesec i vise dana. Ja ga instalirao kad sam sastavio komp, sve radi bez problema. I taj fast boot mode mi je upaljen.

da, i Aorus Pro isto 12f... BTW, imate li opciju ultra fast boot na Elite? :)
 
Ima opcija, ali je ne diram. :D
 
bolje, standardno mi sistem podiže do lock screena za 22 sekunde, na ultra bude za 17, al ne kontam da se ikako može ući u bios :p

Isto, možda nije vezano, ali se tad dešavalo da mi komp nakon paljenja ne bude povezan na wifi, niti ima opcije za wifi, kao da nije ni učitao drajvere...
 
samo da vidim da nešto ne pogriješim: na prvom linku se pominje B350?

Šta od ovoga mi sa X570 (ne) treba da instaliramo?
 
Taj chipset driver je ceo paket drivera, ako izabereš sve instaliraće samo drivere potrebne za tu ploču.
 
Da li menjati ram sa 3200mhz na 3600mhz za Ryzen 3000? Imam Ryzen 3600 a posle upgrade-a mi ostala G.Skill mem 3200mhz, 14-14-14-34. Gledao sam neke testove i ne vidim neku veliku razliku.
 
Nije neophodno.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Ma kakvi. I onako ces tu lako da poteras sa 3200 c14 na 3600 c16
 
btw, desilo mi se već par puta da mi se komp podigne i radi kilavo, pogledam malo bolje, kad ono, radi na 500-1000 MHz i ne diže preko toga. Restartujem, proradi normalno. Svašta...

CPU-Z  19-Apr-20 13_48_06.png
 
Kao da neki slow mode uključi.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
pa to... Ne znam šta je, preventivno sam vratio XMP podešavanja na difolt (da podsjetim: memorija je CL17, ali radi na CL18, jer AMD ne vole neparne CL vrijednosti, pa sam je ručno prebacio na CL16, a ostale latencije ostavio na default XMP vrijednosti i sve je radilo OK).

BTW, još nisam vidio da je upalio ventilator na matičnoj, čak ni kad sam mu upalio da konvertuje video u Handbrake, kad optereti sva jezgra procesora i grafičku. Nije ni na torture test u AIDA64, nije ni na Prime95, niti na FurMark+Prime...

Nakon iskustva sa ventilatorčićem na davnašnjoj Abit NF7-S matičnoj (koji je bio baš jeftin i drndao svako malo) i pasivnim hladnjakom čipseta na ovoj ROG ploči koju sam koristio 13 godina (koji je bezuspješno pokušavao da disipira 45W), mislio sam da ću opet imati matičnu čiji će čipset da me muči sa hlađenjem, ali ovo je za sad odlično :smoke:
 
Poslednja izmena:
pa to... Ne znam šta je, preventivno sam vratio XMP podešavanja na difolt (da podsjetim: memorija je CL17, ali radi na CL18, jer AMD ne vole neparne CL vrijednosti, pa sam je ručno prebacio na CL16, a ostale latencije ostavio na default XMP vrijednosti i sve je radilo OK).

BTW, još nisam vidio da je upalio ventilator na matičnoj, čak ni kad sam mu upalio da konvertuje video u Handbrake, kad optereti sva jezgra procesora i grafičku. Nije ni na torture test u AIDA64, nije ni na Prime95, niti na FurMark+Prime...

Nakon iskustva sa ventilatorčićem na davnašnjoj Abit NF7-S matičnoj (koji je bio baš jeftin i drndao svako malo) i pasivnim hladnjakom čipseta na ovoj ROG ploči koju sam koristio 13 godina (koji je bezuspješno pokušavao da disipira 45W), mislio sam da ću opet imati matičnu čiji će čipset da me muči sa hlađenjem, ali ovo je za sad odlično :smoke:

Koja ploca tacno?
 
Nazad
Vrh Dno