Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Pitanje u vezi memorije za Aorus Elite i TUF Gaming...

Ako se uzme memorija na 3600 ili 37xx Mhz, nece moci da radi u full speedu bez klokovanja, jel da?
 
Neznam da li XMP podrazumevaš kao klokovanje. Ako je tako onda sve memorije, svuda moraju da se "klokuju".
 
verovatno sam pola stvari zaboravio, ali moja memorija koja je 3200 na ploci kada je ubodem radi na 2400 mislim... I moram rucno da rckam po biosu (ne secam se sta sam sve podesavao), da bih je naterao da radi na 3200 (tj na ~3000Mhz, na 3200 nisam ni uspeo).

Da li bih morao isto to da radim i na ovim plocama iznad (da setujem tajminge, podizem napon, i jos svasta nesto) da bih je naterao da radi na 3600 ili je dovoljno samo da ubodem memoriju u plocu?

I koju bi mem preporucili (3600+ Mhz, do nekih 15k)?

Edit:
I da li treba da jurim samsung b-die?
 
Poslednja izmena:
B-die više ne prave, ostalo je jako malo u prodaji (u inostranstvu) i koštaju baš previše, zaboravi na njih. Patriot Viper Steel od 4000-4400 MHz CL19 je možda jedini B-die kit koji bih razmatrao jer nije preterano skup...

Potrebno je da uđeš u BIOS i u podešavanjima za RAM samo prebaciš sa Auto na XMP (kako to već izgleda od ploče do ploče)...ništa više, vrlo prosto. I nadaš se da će da radi lepo, heh (obično hoće). Možeš kasnije da tweakuješ i cinculiraš, ali za onu "reklamiranu" brzinu je dovoljno ovo. Nikakva babaroga.

Što se preporuke tiče, ja bih uzeo ovo ili ovo.
 
Poslednja izmena:
Mali offtopic:
A zasto mi na 1600x i b350 ploci xmp ne radi kako treba za 3200 nego max ide na 3000?
 
Ukratko, Ryzeni iz prve generacije imaju inferiorniji memorijski kontroler od onih iz 2000 i 3000 serije, to je bila nova arhitektura za AMD i tek su kasnije usavršili stvari.

S druge strane, bili su novi i za proizvođače ploča pa i B350/X370 ploče nisu bile na nivou kasnijih generacija (uz par izuzetaka)...
 
Mali offtopic:
A zasto mi na 1600x i b350 ploci xmp ne radi kako treba za 3200 nego max ide na 3000?
Brže memorije obično imaju 2 XMP profila. Moja ima 3200 i 3600 profile a JEDEC ima 2400MHz default profil tako da bez uključivanja XMP/DOCP profila automatski startuje sa 2400MHz. Posle toga mogu da izaberem jedan od dva XMP profila.
300 serije ploča imaju drugačiju topologigiju od kasnijih pa su osetljivije na memorijska podešavanja i pojedine memorije, zato su samo vrhunske memorije sa Samsung b-die chipovima mogle da se podese na veće brzine.
400 i 500 serije čipset ploče i druga a posebno treća generacija Ryzen-a sada mogu da rade i sa preko 4000Mhz memorijama.
 
Poslednja izmena:
Hvala momci! I hvala na preporuci za patriota!

Zbunilo me je to sto ranije na konfig iz potpisa nisam mogao da samo ukljucim DOCP i izaberem 3000MHz za memoriju i da to radi bez porblema... Morao sam da mrckam i napone i tajminge i jos gomilu stvari (po uputstvu iz teme o ryzen 5)... Kada sam update biosa na neku verziju 4.0.4 recimo, onda memorija vise nije htela da radi na 3000MHz, a sad, posle poslednjeg update-ta biosa, ukljucivanjem DOCP i odabira brzine za memoriju 3000MHz sve radi ok, iz prve... na 3200mhz i dalje ne radi...

U sustini me je to bunilo...

Hvala jos jednom
 
@C4in
Sanse da poteras bilo koju memoriju preko 3200 na r1000 su ti minimalne, jedino da menjas cpu.
Cisto bacanje para u tvom slucaju. Takodje, pitanje je koji je najnoviji bios za tu plocu, pa cak i menjanje cpu-a moze da bude uzaludno.
Nemoj bacati kes, ostavi sa strane, pa menjaj sledece godine.
 
A ma ne, nisam ni planirao da menjam nesto u svojoj konfiguraciji... Sklapao sam drugu konfiguraciju (x570 i ryzen 3600) a iskreno nisam uopste ispratio desavanja oko ryzena, ploca i memorija od kad sam uzeo 1600x, pa sam hteo samo da proverim, da ne bude da uzmem memoriju na 3600mhz a ona kao na kod mene na trenutnoj konfiguraciji da ne moze da radi na max...
 
Svi koji prelaze na x570 treba da racunaju na vece zagrevanje cipseta jer su glupost napravili sa onim hladnjakom koji se nalazi odmah ispod malo vece graficke karte. Ja sam Msi RTX 2070 super gaming x trio morao staviti u donji slot na Asus x570 e Gaming.
 
I ja sam bio skeptičan zbog tog čipseta i ventilatora ali još nisam video nijednu pritužbu na njega, svi kažu da vent radi posao i uopšte nije bučan.

Plus, grejaće se onoliko koliko ga opteretiš, ako na njega kačiš standardne stvari, bez PCIe 4.0 SSD-ova i slično, neće ni osetiti...
 
Dodtna glupost je sto duva direktno u gpu topao vazduh. U svakon slucaju stavljanjem u drugi pci-e slot smanjio sam temp chipset-a kao i gpu.
 
Treba mi mala pomoc. U pitanju je Gigabyte Aorus Elite. Danas mi je stigla i kad sam otvorio vidim da na maticnoj postoje samo dva sys_fan headera. Posto imam 5 ventilatora (Arctic cooling P12 PWM PST https://www.arctic.ac/eu_en/p12-pwm-pst.html) na kucistu, interesuje me kako da ih povezem bez dodatnih kontrolera?

1. Da li mogu tri ventilatora da povezem na 1 heder, posto jedan ventilator ide na 0.08A, a druga dva na 2 heder? Ili

2. Dva ventilatora na 1 heder, dva na 2 heder, a onaj peti da ide na pump_fan? Da li case fan moze da ide na pump_fan. Svi su 4-pin.

All Fan Pin Headers Upgraded to Hybrid Fan Headers? Jel to otprilike znaci da maticna moze da prepozna da li je u pitanju pumpa, ili obican ventilator?

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Opciju 2 mozes da iskoristis sa „case fan spliter-om“ a 5. da stavis u Cpu-opt header.
 
Imaš ukupno 4 headera, CPU, pump fan (koji bi trebalo da radi kao i obični, ne vidim zašto ne bi), i ona dva SYS. Nek ti kuler zauzme jedan, imaš ona 3 na raspolaganju, pokrpiće...2+2+1.
 
Tako sam i razmisljao. A vidim i po netu da moze tako. CPU kuler na svoje mesto, a ostalo ovako kako si i ti rekao.
 
odlučih se i ja na kvantni skok od apgrejda (prelazak sa core 2 quad q9550, sistema kojem su matična i ssd stari već 12-13 godina, na 3700x). Uz trenutno očajan izbor na lageru u Podgorici (samo 3 x570 ploče), uzeh najbolje što mi je ponuđeno - Aorus Pro (bez wifi, za nekih 340e). Mislim da je ploča sasvim OK, ako ne griješim? Ostalo mi je još par stvari da poručim, ostatak ću morati da iskoristim sa postojeće konfe (koja nije tako loša : ThermalTake Level 10 GT, 850W Cooler Master napajanje, 1050Ti, oko 10TB u hard diskovima...)
Ostaje mi još da vidim šta za memoriju, ovo je najbolje/najbrže što mi se nudi:

Kingston HyperX Fury Red DDR4 8GB 3200MHz HX432C18FR2/8, gar 3 god = 59,50 eur
opis: https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C18FR2_8.pdf

Kingston HyperX Predator Black 8GB 3333MHz DDR4, HX433C16PB3/8, CL16, 288-Pin, gar 3 god = 66,00 eur
opis: https://www.kingston.com/dataSheets/HX433C16PB3_8.pdf

Adata XPG GAMMIX D10 GAMING 8GB 3200MHz AX4U320038G16-BB10 black CL16, gar 3 god = 48,50 eur
opis: https://www.adata.com/upload/downloadfile/Datasheet-XPG GAMMIX D10 DDR4 Memory Module_20180706.pdf


da prosto idem na najbržu koja mi se nudi, da li da je držim na 3333 ili dižem/spuštam sa drugačijim latencijama? Da li ima poente ići na 32GB, u kojim scenarijima obični korisnici mogu da vide razliku?

I za SSD, od samsunga se nudi samo Evo i Pro, nema više Evo Plus (pojela korona), ima li Pro kakvih konkretnih prednosti, osim neznatno veće bržine i veće očekivane dugovječnosti?
 
odlučih se i ja na kvantni skok od apgrejda (prelazak sa core 2 quad q9550, sistema kojem su matična i ssd stari već 12-13 godina, na 3700x). Uz trenutno očajan izbor na lageru u Podgorici (samo 3 x570 ploče), uzeh najbolje što mi je ponuđeno - Aorus Pro (bez wifi, za nekih 340e). Mislim da je ploča sasvim OK, ako ne griješim? Ostalo mi je još par stvari da poručim, ostatak ću morati da iskoristim sa postojeće konfe (koja nije tako loša : ThermalTake Level 10 GT, 850W Cooler Master napajanje, 1050Ti, oko 10TB u hard diskovima...)
Ostaje mi još da vidim šta za memoriju, ovo je najbolje/najbrže što mi se nudi:

Kingston HyperX Fury Red DDR4 8GB 3200MHz HX432C18FR2/8, gar 3 god = 59,50 eur
opis: https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C18FR2_8.pdf

Kingston HyperX Predator Black 8GB 3333MHz DDR4, HX433C16PB3/8, CL16, 288-Pin, gar 3 god = 66,00 eur
opis: https://www.kingston.com/dataSheets/HX433C16PB3_8.pdf

Adata XPG GAMMIX D10 GAMING 8GB 3200MHz AX4U320038G16-BB10 black CL16, gar 3 god = 48,50 eur
opis: https://www.adata.com/upload/downloadfile/Datasheet-XPG GAMMIX D10 DDR4 Memory Module_20180706.pdf


da prosto idem na najbržu koja mi se nudi, da li da je držim na 3333 ili dižem/spuštam sa drugačijim latencijama? Da li ima poente ići na 32GB, u kojim scenarijima obični korisnici mogu da vide razliku?

I za SSD, od samsunga se nudi samo Evo i Pro, nema više Evo Plus (pojela korona), ima li Pro kakvih konkretnih prednosti, osim neznatno veće bržine i veće očekivane dugovječnosti?

Vise imas koristi od brze memorije nego od 32 GB osim ako ti stvarno ne treba toliko RAM-a. Po Linusu sweetspot je 3600Mhz za taj/slican proc. 16 GB pazari .
3200 vs 3333 je 1 FPS razlike...
 
Poslednja izmena:
Uopšte nisi morao da daš tolike pare za X570 ploču (340 evra za ploču koja je 200-220 svuda, WTF?)...3700x možeš da staviš i na dobru B450, tipa MSI B450 Tomahawk ili Mortar.

Ne morsš ni da daješ mnogo para na Samsung, ima dibrih i jeftinijih SSD-ova drugih proizvođača. Je li u pitanju NVMe ili SATA?

Što se memorije tiče, uzeo bih drugu, 2x8 GB. Ako se ne baviš nečim što je gladno memorije, dovoljno je 16 GB...

A ovo je trebalo da ide u Šta Da Kupim podforum.

Inače, trebaće ti i kuler osim ako nećeš da pipaš procesor, stock nije nešto...
 
Poslednja izmena:
Vise imas koristi od brze memorije nego od 32 GB osim ako ti stvarno ne treba toliko RAM-a. Po Linusu sweetspot je 3600Mhz za taj/slican proc. 16 GB pazari .
3200 vs 3333 je 1 FPS razlike...
gledao sam taj Linusov video, i samo je jedan problem - takve memorije nemam u ponudi, makar trenutno, 3333 je najbrže što se nudi :(


Uopšte nisi morao da daš tolike pare za X570 ploču (340 evra za ploču koja je 200-220 svuda, WTF?)...3700x možeš da staviš i na dobru B450, tipa MSI B450 Tomahawk ili Mortar.

Ne morsš ni da daješ mnogo para na Samsung, ima dibrih i jeftinijih SSD-ova drugih proizvođača. Je li u pitanju NVMe ili SATA?

Što se memorije tiče, uzeo bih drugu, 2x8 GB. Ako se ne baviš nečim što je gladno memorije, dovoljno je 16 GB...

A ovo je trebalo da ide u Šta Da Kupim podforum.

Inače, trebaće ti i kuler osim ako nećeš da pipaš procesor, stock nije nešto...

200-220 je u Srbiji, trenutno? Mislim, možda i jeste, ali to je jeftinije nego i u Americi. Trenutno su cijene svega otišle u nebo, makar ovamo u Crnoj Gori, uvoza nema, pa su ovo što je na lageru nadrukali... No više je pitanje da li je ploča dobra, nego da li je cijena okej.
Ovo što sam pomenuo je NVMe Samsung, bitna mi je dugoročna izdržljivost i pouzdanost. Recimo, uz staru konfu koju sam uzeo sam imao 3 WD HDD-a od 640GB, svaki i danas radi, SMART health na 100%, što je 13 godina. Najbitnije od svega su mi podaci, to nema cijenu, pa prednost Samsungu, baš zbog toga, samo je pitanje šta pro nudi u odnosu na evo. (evo plus je prošao, nema, ko zna kad će biti)

Kuler - pa ne planiram da ga diram za sad, po onome što sam čitao i gledao, dobitak sa Ryzen procesorima nije toliko velik:

https://youtu.be/DBQ1RUeV_oo

pride, kuler mogu da dokupim i kasnije, a ne sumnjam da je trenutni izbor i loš i precijenjen, kao sve ostalo... Loš tajming za kupovinu, ali stara konfa je baš dotrajala i ne radi više stabilno (zakucala je i dok sam editovao ovaj post)
 
Poslednja izmena:
Ploca je sasvim ok. Aorusi su generalno dobro kotirane X570 ploce. Cena jeste malo jaca, al nije ni u srbiji nista manja... Po meni prilicno precenjena s obzirom da imas i elite za 200+ evra koja je za nijansu slabija (tj sa malo manje feature-a), al sta je tu je... Memoriju najbolje uzmi 3200 CL16 jeftiniju od dve ponudjene (ili ako ima neka od njih dve u QVL listi za tu plocu, onda nju), dodatnih 133Mhz neces uopste primetiti a pretpostavljam da je nesto skuplja. 32GB ima smisla mozda za future-proofing ili ako teras VM-ove u svakodnevnom radu, ili radis sa velikim fajlovima. Ako ti je primarno koriscenje racunara internet/igre, nije uopste neophodno...

Sto se tice SSD-a, slazem se da je Samsung dobar izbor za duzu eksploataciju. EVO je za razliku od Pro modela TLC flash, sto ce reci ima duplo manji garantnovani broj upisa, ali ces ga verovatno promenuti pre nego sto ispunis tu kvotu, sto zbog mozda veceg kapaciteta, sto zbog menjanja platforme itd...

Preporuka samo kad dobijes delove, plocu podigni odmah na poslednji BIOS, zbog bolje kompatibilnosti sa memorijom. Ja nisam mogao moje GSkillove nikako da nateram na 3600 CL16 pre F11 BIOS-a, dok posle updatea bez problema sa dva klika :)
 
Poslednja izmena:
imao bih svašta nešto u teoriji, ali u praxi samo ovo ;) :
Gigabyte X570 UD, AMD Ryzen MB - 4*DDR4 DIMM 4000MHz, HDMI, PCIe 4.0 M.2, gar 3 god = 200,00 eur
opis: https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-UD-rev-10#kf

Gigabyte X570 GAMING X, AMD Ryzen MB - 4*DDR4 DIMM 4000MHz, HDMI,Dual PCIe 4.0 M.2, RGB Fusion, gar 3 god = 238,00 eur
opis: https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-GAMING-X-rev-10#kf

GIGABYTE X570 AORUS PRO, gar 3 god = 340,00 eur
opis: https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-PRO-rev-1x#kf

za koji dan ne bi bilo ni toga.

Gaming X baš nije nahvaljen, UD je entry level :(

Slažem se da je x470 bio racionalniji izbor, ali pitanje je kakav je lager za njih trenutno, a drugo, srećom sam trenutno u takvoj poziciji da ne moram da gledam na svaki cent, samo je poenta da se ne razbacujem nepotrebno, kao što je vaš dobar savjet da ne uzimam još 32GB RAM-a, a i za SSD da PRO ne vrijedi tih 70e razlike za isti kapacitet. Biće nadam se u dogledno vrijeme SSD-ova koji će bolje da iskoriste PCIE 4.0, matična ima dva slota, pa da se ubaci bolji SSD u drugi slot, kao primarni, ili ovaj prosto zamijeni.

Hvala na savjetima, javljam se kad sastavim konfiguraciju sa utiscima ;)
 
Vise imas koristi od brze memorije nego od 32 GB osim ako ti stvarno ne treba toliko RAM-a. Po Linusu sweetspot je 3600Mhz za taj/slican proc. 16 GB pazari .
3200 vs 3333 je 1 FPS razlike...

Jel ovo potvrdjeno i ako je u kojim okolnostima? Pitam posto ja sa 2400 na 3000 pa cak ni sa 3200 nisam primetio uopste razliku.
Predpostavljam da se odnosi na kad je sve full nasvirano OC a ne na stok?
 
po onome što sam ja gledao, jeste potvrđeno, ali zavisi gdje očekuješ razliku. Ako se dobro sjećam, test je bio sa 2080 ti i visokim grafičkim podešavanjima, tu se osjeti razlika i do desetak frejmova, recimo novi Tomb Raider.

Uspio sam da nađem 3600 MHz memoriju, istina CL17 (70e po 8GB modulu), ali se ne nalazi na listi provjerenih memorija za ovu ploču. Ona koja se nalazi, isto Hyper X, isto CL17, je 98 eura, iskreno ne kapiram zašto, pa idem na ovu koja se ne nalazi, da probam hoće li biti kompatibilna.

https://www.kingstonmemoryshop.co.u...3a-8-8gb-ddr4-3600mhz-non-ecc-memory-ram-dimm

vs

https://www.kingston.com/dataSheets/HX436C17PB4_8.pdf
 
pa i ja, ali zato se nadam da će ovi moduli od 70e, koji se ne nalaze na QVL-u, raditi OK.
 
Kod mene su predatori na 3200mhz i rade po defaultu kako je predvidjeno. Nalepnica "Intel XMP certified" i sve kako treba iz prve
 
stigla konfa :) Prilično sam zadovoljan, od zamjerki i problema izdvajam sljedeće:

1) iako imam relativno malu 1050ti, grafička prekriva dio vetilatora na čipsetu, dakle nije baš pametno pozicioniran. Sa druge strane, kad god sam pogledao, ventilator (osim pri butovanju) nije ni radio, tako da se ne grije. Deklarisani TDP za čipset je 15W mislim, dok prelazim sa (pra)stare matične sa nVidia 780i čipsetom, koji je deklarisan na 45W, i opet su mu ostavili pasivni heatsink na toj matičnoj (kako rekoše u opisu na Benču iz te 2007-me, "da li je to Vezuv, Krakatoa ili 780i? :D )

13-145-157-V01.jpg


2. iako sam odvojio par sati čačkanja, nisam uspio da namjestim zvuk kako treba: imam 5.1 sistem (Logitech z5500, istina ne radi mu centralni zvučnik), kad ubodem kablove kako je napisano, rade prednji i zadnji zvučnici, ali iz Win 10 ugrađenog testa subwoofer ne daje znake života. Ako zamijenim džek za zadnje zvučnike i subwoofer, ne rade zadnji, ali subwoofer radi o.o Kad slušam muziku ili bilo šta što je stereo, zvuk dolazi sa vufera, ali za 5.1 audio slabo do nikako. Pa sam privremeno namjestio da sve radi kao 4.0 sistem. Probao sam stariji drajver za zvučnu sa Gigabyte sajta, isto. Ne vidim da postoji neka zasebna aplikacija za zvučnu...

3. RAM moduli se nisu nalazili na QVL listi. Rade, BIOS prepoznaje i XMP profile, ali nakon startovanja računara umjesto na CL17 rade na CL18 (3600MHz). Da li se neko igrao malo više sa Ryzen DRAM Calculatorom i kakva su iskustva?

4. Čupao sam kosu jedno 3-4 sata, jer komp nakon prostog restarta nije više htio da se upali. Na kraju sam tek sastavljeni komp rastavljao komponentu po komponentu, sve vratio i proradilo. Krivca mogu biti dva: ili neki od USB headera nije dobro postavljen, pa pravio kratak spoj i sl. i/ili je lik koji je sastavljao napravio opasan propust sa postavljanjem M.2 SSD-a: ploča dolazi sa heat spreaderima za oba slota, ali nije pojašnjeno kako se postavljaju. Ono što je on uradio je da je ubacio M.2 u slot, nije ga pričvrstio ni sa čim, zatim je stavio heat spreader preko, koji je samoljepljiv, i pričvrstio samo njega. Međutim, rekao bih da uopšte nije ni zalijepio, ni pričvrstio heat spreader za SSD, samo ga je prislonio, pa je ovaj em imao lufta, em nije prenosio toplotu. Srećom, iz trećeg pokušaja sam uspio da namjestim M.2 SSD tako da je i dobro zalijepljen heat spreader, i on da naliježe u slot. Generalno, nisam oduševljen kako su ti slotovi osmišljeni, trebalo je ići na nešto što je više user friendly, a ne ovako, sa šrafčićima, uglovima, sa ili bez heat spreadera, razne veličine i razni standardi. Recimo nešto kao za Xbox Series X što će biti.

5. Uradio sam istu stvar kao i korisnik prije nekoliko stranica: podesio u biosu "ultra fast boot" (svjestan mogućih problema, i rješenja), sistem zaista od paljenja do log on ekrana dolazi za 17 sekundi :eyebrows: , iako imam 4 HDD-a, SATA i NVMe SSD i rezač, ali zato ne mogu da uđem u bios više :D No, makar sam sinoć izučio zanat kako se radi Clear CMOS (moja stara matična je imala taster, ova nema ni džamper, nego direktno šrafcigerom se prespoji).

6. Upalio sam i Precision Boost Overdrive, sa stock kulerom ide i do cirka 4,3GHz, na Prime 95 mislim da drži na svim jezgrima ~4,1GHz, uz max temperaturu od 86, ali uglavnom 70-75, tako da ne vidim neku posebu potrebu za ručnim overklokovanjem, koje i inače na Ryzenu kažu ne donosi neku posebnu prednost, kao ni investcijom u ozbiljniji kuler za sad, ovaj je dovoljan za 3700x, već za 3900x bi trebalo nešto jače...

To bi bili prvi utisci nakon 24h :)
 

Prilozi

  • 13-145-157-V01.jpg
    13-145-157-V01.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 57
Graficka u vecini slucajeva prekriva cipset ventilator, ali kao sto kazes, ne pali se uopste, osim prilikom startovanja. Moja je Aorus Elite.

Sto se tice memorije, moja Patriot Viper Steel isto na 3600 je radila na deklarisanim vrednostima po postavljanju XMP profila 1. Juce sam je malo cacnuo i sa 1.34v je spustio sa cl17 na cl16 preko kalkulatora. Odradio memtest i igrao igre, ja zadovoljan. Mozda moze i bolje, ali je i ovako ok.

Sto se tice procesora, ryzen 3600x, u HW monitoru sam primetio da jezgra u mirovanju konstantno divljaju, dok u testovima ne boostuju svi podjednako, pa sam ukljucio neke opcije u BIOS-u koje su bile iskljucene i sad je sve ok. U Cinebencu najvise sto je bustovao je 4,17, ni makac vise. Temp su u idle 38, a u testovima ne prelaze 70 stepeni. U igrama su te temp. znatno nize sa Arctic Freezer eSports duo.
 
Nazad
Vrh Dno