Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Zato što nije vreme za kupovinu skupe plojke.
X670 će da bude fanless, cene iste ili pak niže od x570.
Ne sumnjam da će i stvari oko pregrevanja da isprave.

Upravo, ili neki jeftiniji build za gaming (3600+b450) ili preskociti do r4000 i x670 + sledece generacije nV i AMD grafa krajem godine.

Ali opet ta ASUS TUF mi ne deluje kao dobra opcija za neki kasniji upgrade procesora - ako bih uzimao kasnije 49xx isao bih sada na x570 Unify/Taichi mozda i Strix-E...
 
Nema razloga za bolju plocu od X570 TUF-a. Osim ako ne planiras 16-core procesor.
 
Za 3000 seriju procesora (3900X konkretno) gledano na duže staze, mislim da je ASUS X570-P best buy, naponi su zakucani, naponska se u poređenju na Asrok i MSI u istom cenovnom rangu greje od 30 do 45C manje ;)
 
Nema razloga za bolju plocu od X570 TUF-a. Osim ako ne planiras 16-core procesor.

Što se VRM-a tiče, da. Problem je što su te jeftinije ploče ogoljene od featuresa, pogotovo kod Asusa koji kasapi i BIOS na njima u poređenju sa skupljim. Daju ti osnovno i to je to...za 200-220 evra. Ako hoćeš ljudski opremljenu ploču treba da iskeširaš 250+.

Sad, za većinu je to dovoljno ali kad pogledaš šta si dobijao za te pare sa X470, na primer, bezveze.
 
X470 je bio drasticno losiji po pitanju VRM-a, sto je meni opet bitnija stvar. Da, naravno ako ti treba specifican feature moras dati vise para za isti, to ne sporim. Mislim za obican day-to-day rad, TUF je bestbuy. X570-P mi nije po ukusu za nesto vise od 8 jezgara, ali opet kazem to je moja licna paranoja i to sto volim overkill kod napajanja i maticne mahom :)
 
X470 je bio drasticno losiji po pitanju VRM-a

Overall, jeste, jer si imao svega 3 ploče sa zaista dobrim VRM-om, Taichi, Gigabyte Gaming 7 i Crosshair VII, resto je bilo meh. Ok, bilo je još par ploča sa pravih solidnih 6 faza...
Međutim, te 3 ploče imaju sasvim dovoljan VRM za 12 jezgara plus ostale stvari, i radije bih uzeo Gigabyte X470 Gaming 7 (na primer) nego neku od entry level X570 ploča jer ima najbolji hladnjak od svih X470 ploča, pravi dual-BIOS, WiFi, LED ekrančić, itd, što te X570 ploče nemaju.
Problem je što su top tier X470 ploče toliko poskupele da se jednostavno ne isplati uzeti ih, osuđen si na ili B450 ili X570...
 
Poslednja izmena:
Za 3000 seriju procesora (3900X konkretno) gledano na duže staze, mislim da je ASUS X570-P best buy, naponi su zakucani, naponska se u poređenju na Asrok i MSI u istom cenovnom rangu greje od 30 do 45C manje ;)

To sigurno, P je odlicna entry level, AsRock a pogotovu MSI u tom cenovnog rangu su njesra, blago receno.
 
Gde ima da se uzme x570 elite za 205eur ako moze poruka na pm?

Pozz Debelileko,

hvala ti puno na informacijama. Nisam mogao da ti posaljem PM, pa ako nije problem napisacu ovde. Oni menjaju cene svako malo. Pise kao fol 205 eur, pa onda 235 pa onda... i izgleda da svi imaju jednog dobavljaca i svi od njega uzimaju, jer trenutno niko nemu tu plocu na stanju. Tako stoje stvari. Svako dobro.
 
Svi oni od pocetka uzimaju iz ipona, bilo i ostalo.
 
Uzimaju, i svi serviraju tu pricu..pa ko nasedne na skuplju varijantu..
 
Uzimaju, i svi serviraju tu pricu..pa ko nasedne na skuplju varijantu..

Razlika 4-5% od najjeftinijeg to najskupljeg, s tim sto najpoznatiji(sredina sto se tice cene) daje garantni list uz sve kupljeno, dok ostali ne.
 
Uzimaju, i svi serviraju tu pricu..pa ko nasedne na skuplju varijantu..

Ipon često prodaje sa različitim dužinama/verzijama garancije, tipa 1 godinu ili 3 godine, itd. Pa se desi da ima jeftinije i skuplje verzije nečega a oni po oglasima navedu jeftiniju...pa ako hoćeš garanciju dužu od 1 godine, plati više.
 
A često je razlika u ceni 1-2e ako i toliko, kada su u pitanju dužine garancija.
Ne razumem tu njihovu politiku iskreno, a nije ni bitno.
To što stoji po oglasima jeftinije nema veze sa dužinom garancije i razlikom u ceni, nego je oglas postavljen dana kada je ploča bila toliko para, pa oglas nije obnovljen sa novom cenom, jer svi oni imaju preko 500 oglasa. Ko da sve obnovi, da se oteli dok nađe komponentu, izračuna cenu.
Ovako postavi jednom, a samo obnavljaju oglase artikala koji se baš prodaju, eto čisto zbog konkurencije, tipa šta znam, 5700xt Pulse recimo, Tomahawk max, r3600, r2600, memorije koje se najviše prodaju.
 
Na KP uglavnom stave "Kontakt" ili nesto slicno bas iz tog razloga, Fanta za 90%+ artikala tako radi
 
Uzimaju, i svi serviraju tu pricu..pa ko nasedne na skuplju varijantu..

Kompletno netacno, cene variraju na izvoru, na polu-nedeljnom, a cesto i dvodnevnom nivou i to poprilicno, ...

Promene absolutno nikako nisu do samih pre-prodavaca na KP, pratio sam stvari na ipon dugo neke, i drzao sam i monitore promena teksta/boje/div-a za stranice isto za neke stvari. To su sve varijacija kod madjara, zbog raznih razloga, garancije, odakle su nabavili, zakon ponude i potraznje, itd, i slicno.
 
Poslednja izmena:
Garancija zavisi od toga odakle su nabavljali. Ako je od domaćeg uvoznika onda 2-3 i više godina. Ako su nabavili od nekoga iz EU direktno onda kraće.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Kompletno netacno, cene variraju na izvoru, na polu-nedeljnom, a cesto i dvodnevnom nivou i to poprilicno, ...

Promene absolutno nikako nisu do samih pre-prodavaca na KP, pratio sam stvari na ipon dugo neke, i drzao sam i monitore promena teksta/boje/div-a za stranice isto za neke stvari. To su sve varijacija kod madjara, zbog raznih razloga, garancije, odakle su nabavili, zakon ponude i potraznje, itd, i slicno.

Stvarno..variraju za 30-40 evra ?? I onda ispadnu jos skuplje nego kod nas u radnji :d lol evo ti ova XFX 5700 XT kosta kod tih preprodavaca isto kao i kod nas u radnji..mozda za 1000-2000 din. jeftinije kod nekih...samo cu reci da su postali bezobrazni i bahati (kako i ne bi kada su sagradili sebi kuce od toga)
 
Poslednja izmena:
Da, 30-40 evra je redovna pojava, pogotovo, ako je velika potraznja, i to bude 1-2 komada i opet bude out of stock.

Jos ako traze na drugom sajtu a ne, na ipon, uf jos vece varijacije onda.

Evo na primer zadnje sto sam pratio, sto je ortakinja pikirala na cyberpunk inspirisanu aorus 2060 super, pa mi ostalo u secanju grafikon za cene:

https://iponcomp.com/shop/termek/gigabyte-gv-n206saorus-8gc-geforce-rtx-2060-8gb-gddr6-super-aorus-pcie/1759274

Redovno skokovi i padovi od 20 evra, a na pocetku prodajnog ciklusa karte, ~14 skokova/padova od 40 evra, ...

+ u ovo ne ulazi varijacija koliko ce ti koji madjar naplatiti zavisno koliko sebi uzme procenat, ...

Po meni glavni faktor za to sto kosta isto kao kod nas u radni, je direktan ishod postojanja i uspesnosti madjara, nije ranije bilo tako (plus E*** uzima direktno iz kine graficke neke (Zotac i slicno), sto utice na manju cenu.

Dok madjari nisu postali popularni, nije bilo jeftinih karata, niti je bili Zotac direktno iz kine, zaobilazeci evropu, ... (Takodje sam primetio, pogotovo sad oko nove, da su generalno skocile cene na ovoj iznad prodavnici, pa su zato dodatno slicne cene).

Dodatan faktor koji je pravio problem su krypto-ciklusi i remecenje cena isto.

A na primer jos uvek su cene najeftijih 1660 Super i 2060 su osetno manje kod madjara nego kod nas. Tek kad predjemo na 2060 Super i 5700/XT ima veoma kompetitivnih cena kod nas.
 
Poslednja izmena:
Cena te ploče bi trebalo da bude oko 215e, možda malo manje, možda koji evro više, zavisi od prodavca.
Cene skaču i padaju na nekoliko sati, zavisi koliko imaju na stanju i kolika je potražnja komponente. Viđao sam skokove po 30e na 100e, znači punih 30%. Može se Iponu, šta da se radi.
 
Poslednja izmena:
200 eur sam je platio , zadovljan sam, mada sam mozda mogao da idem na neku jeftiniju koja podrzava ryzen 5 3600..
 
Možda bih čak radije uzeo Asus X570-P, najjeftiniji Asus, ali odličan. Čisto zbog bios-a, Asus ipak ima najbolji BIOS, a i jeftinija je nekih 30e, koje si mogao na nešto drugo da potrošiš.
 
Poslednja izmena:
Gledao sam je, ali mislim da ima Realtek LAN, kazu da je Intel bolji..Takodje, graficka mu prelazi preko chipset ventilatora, to mi se ne svidja. Videcemo, mozda ploca nije ni stigla..
 
Ima Realtek 100% Asus, tipično za najjeftinije modele.
 
Ok, preskacemo idemo na Intel svakako :)
 
Poslednja izmena:
Razlika Intel vs Realtek je ista kao i ssd vs nvme za obične korisnike, nevidljiva. Koristio sam oba, isti djavo.
 
Možda bih čak radije uzeo Asus X570-P, najjeftiniji Asus, ali odličan. Čisto zbog bios-a, Asus ipak ima najbolji BIOS, a i jeftinija je nekih 30e, koje si mogao na nešto drugo da potrošiš.

Ja sam kupio Asus X570-P, stize za koji dan, ako te nesto zanima slobodno pitaj pa mogu da ti odgovorim kada stigne.
 
Baci fotke is bios-a, eto čisto da vidim šta sve ima od napona i stvari da se podesi.
Odlična kupovina Mareska.
 
Nazad
Vrh Dno