Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Naponska im je dovoljna čak i za 16-core, tu nema brige. Važi i za B550. Dakle, ako ti nije potrebno više od 2 M.2 drajva, možeš slobodno da uzmeš i B550 Strix.
Osim ako ti baš treba POST code display i front USB-C, koliko se isplati ne znam.

Ima još jedna solucija - MSI X570 Tomahawk. Za nekih 20€ (u HU) više od B550 Strix-F dobijaš bolji VRM i hladnjake, WiFi, front USB-C...neko "između" rešenje i po meni vredi doplate.
Mada je svejedno overkill za 6-core...
 
Poslednja izmena:
Za 20e doplate u odnosu na Asus B550-F bolje je ici na MSI X570 Tomahawk. Gledam da zamenim kuciste te bi bilo zgodno da ploca ima usb-c mada nije presudno.
 
Koja je razlika između rev.1 i 1.1/1.2 kod X570 aorus master ploče?
 
Mozes pogledati na linku
Screenshot from 2020-10-26 12-13-30.png
Screenshot from 2020-10-26 12-13-46.png
Screenshot from 2020-10-26 12-14-02.png
 
Poslednja izmena:
Ventilatori ni približno neće raditi na max ako koristiš neki prosečni storage setup, tipa 1-2 SSD-a i 0-2 HDD-a, praktično će biti isto opterećen kao PCI-e 3.0 chipset. Može da se optereti ako mu kokneš par 4.0 NVMe drajvova i nekoliko HDD-ova i intenzivno ih koristiš, ali šansa za to je mala...
Iz tog razloga, ti ventilatori se ne vrte često i brzo i ja lično nisam video da se neko žali na njih. A i sam sam bio veliki skeptik po tom pitanju...


imam Aorus Pro, evo sam baš probao da upalim Aida64 stress test, i čekirao da optereti sve, pa i hard diskove (imam 4 HDD-a, jedan SATA SSD i jedan M2 SSD), pustio da vrti 5-6 minuta, i ventilator na matičnoj se ni sad nije upalio. Tako da ja ne znam šta bi ga opteretilo, a da počne da se čuje, makar na ovoj matičnoj. Po task manager-u, procesor, grafička, i hard diskovi su bili 100% opterećeni, samo je M2 SSD bio na prosječnih 30ak posto, pa eto, ne znam kako njega opteretiti, ali iskreno, nije mi ni bitno, sistem je stabilan 100%, a uz malo podešavanja za krivu za ventilator CPU kulera sam se ratosiljao i dosadnog konstantnog ubrzavanja i usporavanja ventilatora čim se nešto pokrene.
 
Odlicno ako se ventilator na cipsetu ne pali. Za sad MSI X570 Tomahawk mi deluje kao dobar izbor u odnosu na b550 a reklamira se kao zero frozr... Asus x570-e je skuplji a ne znam vredi li dodatnog ulaganja ?
Mozda se uzme ryzen 5800x .
 
Meni licno je Tomahawk X570 je bolja opcija od B550 plojki, verovatno i best buy x570 model. Vram sekcija je vise nego odlicna, temperature tik ispod Aorus Master i Creation modela... Sve ostalo je no frills, spartanski ali taman koliko treba...

Za Unify x570 koliko videh uglavnom hvale, zasad best buy ispred Taichi-ja i Strix-E u klasi od 200 do 300, kazu da su azurniji sa biosom od Asusa i AsRocka. Meni je licno favorit i nju sam pikirao da uparim sa 5000 serijom.
Strix E nudi RGB i Intel 1gb Lan (ima samo bios flashback ali ne i clear cmos), ima nesto "losije" vram temperature (za par stepena) i cini mi se da zna da zeza sa nekim memorijama za razliku od MSI koja je overklokerska plojka tako da uglavnom guta sve.

Aorus Master x570 nudi kompletan "luksuzni" feature set (mada je pitanje koliko ti je sve potrebno), dual bios, bolju dac/amp sekciju... Ali ima dosta kupaca koji se zale na probleme sa biosom (posebno i za audio drajvere), kao i coil whine chipset kulera...
Iako je x570 Unify vise nego dovoljna (cak i overkill), mozda bih posegnuo za Aorus Master da joj cena padne ispod 300e.
 
Poslednja izmena:
Moze li par prijedloga za plocu za 5950x?
Ne treba mi High End, nego nesto sto ce u sustini zavrsiti posao bez komplikacija uz eventualni blagi OC.
Moze li tu zavrsiti posao B550 Tomahawk, ili se mora ici na nesto bolje? Ako moze, nema potrebu za vise od toga, jer mi sada B450 Tomahawk radi posao sa ovim CPU.
 
Sačekaj januar-februar za AGESU na B450, kako bi mogao staviti 5950X na B450.
 
Mislis da zadrzim ovu plocu?
Citao sam da 3950x radi na ovoj ploci, ali bilo sta preko default freq. przi VRM, pa ne bih bas rizikovao ni sam 5950x, pogotovo sto je masina za render, tako da je CPU nerijetko na full load-u i duze od 10h...
Vjerujem da cu lako nekome udomiti ovu kombinaciju MOBO+CPU, tako da bih radije potrosio 50-100e vise i uzeo nesto o cemu necu razmisljati hoce li izgoriti nakon par mjeseci.
 
Poslednja izmena:
Imam plocu MSI MPG X570 GAMING PLUS
i sad zanimame oko LAN konektora koliko moze najbrzi net da podrzi ova ploca protok
1x Realtek® 8111H Gigabit LAN Controller ove je oznake
da mi neko kaze nisam mogo naci na netu podatak da li moze 1000mbps
 
Teoretski 1 Gbit, praktično...ko zna. Zavisi od hrpice stvari.
 
Kakva je ROG Strix X570-E Gaming ?

Planiram nju da uzmem uz Ryzen 9 5900X.
 
X570-F je takođe odlicna. Koju god da nadjes, neces da pogresis.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Ali je -E mnogo bolja :)
 
I mnogo skupa!

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
MSI jednom uzeo crkla i nikad više. Asus je ploča ostalo nisam baš siguran.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
A x570 Unify je bolja od te -E Strix... Jedini argument može da bude Intel LAN

MSI BIOS-i i bagovi... neka, preskacem. Dovoljno problema sa Godlike, a kapiram jos gore sa ovim losijim plocama.
 
Procesljaj malo na netu, ovog puta se vise ljudi zalilo na na Asus oko biosa nego na MSI...

X570 Tomahawk, Unify i Aorus Master smatram najboljim izborom u cenovnim klasama ispod 200,izmedju 200-300 tj 300-400e...

Inace sada videh da MSI izbacuje krajem meseca b550 Unify... Nema chipset kuler tako da ako se pokaze dobro, meni je #1 pik za kupovinu umesto x570 Unify. Cene ce im biti identicne.
 
Poslednja izmena:
Ima MSI još da uči da stigne Asus što se tiče biosa.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Procesljaj malo na netu, ovog puta se vise ljudi zalilo na na Asus oko biosa nego na MSI...

X570 Tomahawk, Unify i Aorus Master smatram najboljim izborom u cenovnim klasama ispod 200,izmedju 200-300 tj 300-400e...

Inace sada videh da MSI izbacuje krajem meseca b550 Unify... Nema chipset kuler tako da ako se pokaze dobro, meni je #1 pik za kupovinu umesto x570 Unify. Cene ce im biti identicne.

Ne znam na sta se ljudi zale, znam samo kolko smo se mucili u firmi sa Godlike-om. A to im je najbolja ploca.
ASUS zakon.
 
Nemacki hardwareluxxx sljasti od "pohvala" za tu Strix -E plojku sa problemima koji im Bios updejtovi donose, dok je kod Unify daleko manje (do nikakvih) problema. Aorus Master je takodje bio problematican (audio drajveri, kompatibilnost memorije) sto je kasnije delimicno ispeglano i revizijom plojke od 1.1 (cini mi se i 1.2)

To sto vi licno preferirate izgled i funkcionalnost Asusovog Biosa ne sporim.

Na kraju dana kolega (koji je isto zadrti fan Asusa i Intela) je uzeo prosle nedelje za svog novog Ryzena 5900x MSI b550 gaming carbon wifi, tako da imam test hrcka ali sumnjam da ce imati problema koliko kudite. :)
Sve su licne preference, ali po onome sto sam uspeo da prevrnem na daleko vecoj zajednici ovog puta MSI nudi daleko bolji celokupni paket i po nesto jeftinijoj ceni od Asusove ponude.
 
Poslednja izmena:
Ne kudim ja ništa. Prvi PC sam kupio 95 godine i od tada do danas jedina ploča koja mi je crkla je MSI a nikad nisam klokovao računar. Ne eksperimentišem više, kupujem Asus i to je to. Što se tiče izgleda nije me briga svakako gledam u monitor a ne u kućište.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Sve je to isto *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, pitanje je samo sta kome i koliko odgovara sto se funkcionalnosti tice, slotova, usb-a,zvuka.Imao sam Msi ploca koje su prezivele ekstremne stvari dok i asusa koji bez mucenja crkao posle 7 dana.
 
Šta znači "ekstremne stvari"?

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Pa zar Asrock nema top end modele koji jedu sve pred sobom? :D
 
Nazad
Vrh Dno