Šta je novo?

HDD za NAS

McDuck

Cenjen
Učlanjen(a)
19.04.2012
Poruke
731
Poena
170
Od kog proizvođača imate HDD u vašem NAS-u?

I kojeg proizvođača HDD-ova bi preporučili za NAS?
 
Ja godinama koristim Western Digital red od 1 TB. Sad je počeo da zapinje - ventilator :-devil-:
Vidim da sad preporučuju Western Digital Purple, ja sam ih montirao u DVR (mislim pre 2 godine prvi), ali je još rano da imam neko iskustvo.
 
Purple nije za NAS, već za DVR-ove. RED je ovih dana zlatna sredina, ali ko želi i ima para... ima i boljih.

Pogledaj sledeći screenshot za jedno od najboljih iskustava što se tiče velike količine diskova i pouzdanosti istih. Link do Backlblaze rezultata.

Yapnp3L.png


A screenshot ispod je za period od 2013-2019.

zIrYwSM.png
 
Poslednja izmena:
Ispada da je trenutno Toshiba best buy!?
Da li neko ima iskustva sa Toshiba HDD-ovima?
 
Ne treba da se oslanjas na listu koju je pristavio Dzonihsv, jednostavno zato sto "lista crkavanja" nije ista kao i kod kucnih korisnika.
Backblaze je firma koja nudi "cloud" usluge i normalno da ce se hard diskovi vise trositi.
Za nas obicne smrtnike moze i ubogi hard disk trajat citavu vjecnost.
U mom slucaju(video) i "tri vjecnosti".

Na jednom Nas-u su Red(5000rpm) a na drugom Iron Wolf(svi od Seagate su 7000rpm) i Red.
Inace po logickom principu prednost dajem onima sto su na 5000rpm.
Medjutim, kad cijene dovoljno padnu za SSD-ove vecih velicina, DEFINITIVNO prelazim na njih.
Dok ce hard diskovi sluziti za "cold storage".
 
Poslednja izmena:
Ova lista je horor,svaka cast ko poslusa tu preporuku.
Za nas REd ili Seagate NAS. Dosta se koriste kod nas,i barem u firmama u kojima sam ja postavljao je bio mali procenat crkavanja.
 
Tabela je malo bzvz jer najbolja neka Toshiba, nije crko ni jedan, ali na uzorku od 45 komada. Tamo neki segate je najviše crkavao, ali na uzorku od 35000 komada.

Na malom uzorku, tabela nema smisla. Ovaj neki HGST gde je od 12000 komada crklo 11 mi deluje najbolji, ako gledamo samo ovu tabelu.
 
Tabela je samo odličan primer. Pola od ovih diskova se ni ne može tek tako nabaviti kod nas, ali pravi uvid koji disk je kakvog kvaliteta. A za ness1602 "horor" komentar nemam komentar. :) BackBlaze je jedan od najvećih backup provajdera i jedan od retkih koji javno objavljuje ovakve rezultate, s toga je jedan od boljih izvora o dugotrajnom korišćenju diskova.

Che Daboli Guz kaže da su to diskovi koji su se tj. koji se previše troše. Pa gde ćeš bolje rezultate/iskustva o kvalitetu nego sa onim diskovima koji su najviše i izrabljivani?

Po meni, najbolji kvalitet ko ima novca da to isprati - Hitachi tj. sada je to HGST. Hoćeš najbolji srednji rang - WD Red na 5400 (za više para ko hoće dužu garanciju i brži disk ima i Pro varijantu). IronWolf koji spominje Che Daboli Guz je isto disk višeg kvaliteta, ali sam istog mišljenja kao i on - 7200rpm (previše za nas).
 
Poslednja izmena:
Che Daboli Guz kaže da su to diskovi koji su se tj. koji se previše troše. Pa gde ćeš bolje rezultate/iskustva o kvalitetu nego sa onim diskovima koji su najviše i izrabljivani?

Pogresno si me razumio.
Hteo sam da kazem da u vecini slucajeva nas kao korisnika kako kucne upotrebe tako i ajd nazovimo profesinalne svakako(doduse nije mi poznato da li se iko na forumu bavi cloud back up-om i video produkcijom pa da moze da kaze i uporedi svoje iskustvo sa Blackdaze),
nije isti nivo kao sto je slucaj sa Blackdaze. Tako isto riknjavanje odnosno trozenje nije za uporedzivanje.
Naravno, info koji Blackdaze objelodanjuje jeste dobrodosao...ali daleko od toga da u njihovoj listi trazimo "dlaku u jajetu".

Nadam se da sam sad bio iole malo jasniji.
 
Od kog proizvođača imate HDD u vašem NAS-u?

I kojeg proizvođača HDD-ova bi preporučili za NAS?

Odgovor na ovo pitanje ti je vrlo sirokog spektra.
Ako odes na stranicu od svog Nas uredjaja i pogledas koji sve hard diskovi su podrzani, vidjet ces da je lista poduga.
Znaci mogu i desktop i oni za Nas uredjaje. Ako je situacija malo zategnuta nije se lose posluziti i desktop varijantom.
Ono sto je losa strana desktop varijente jeste da je mehanicki vise sklon "Marfijevom zakonu" da te izda nenadano.

Od Nas hard diskova, zavisi gdje leze tvoji afiniteti. Npr. brzina kao i da li ce imati udjela u tvom okruzenju.
Moje iskustvo npr. u slucaju Seagate Ironwolf(a isto tako i stariji desktop modeli) je negativno po pitanju samo jedne stvarke a to je zvuk-skljckanje i roktanje jer se nalazi u neposrednoj blizini.WD Red modeli su poput gluve sobe.Pa ako si video/audio fanatik odgovor je sam po sebi dat.

Sto se tice elektronike, o tome netreba lomiti glavu ako se radi o single drive-u. Ali ako ce u raid...poznato ti je da u tom slucaju treba gledati malo u buducnost(ista marka isti model).

....da bi ti bili iole malo od pomoci trebao bi nam reci jos informacija o ulozi Nas uredjaja pa se shodno tome orjentisati sa savjetima.
 
Poslednja izmena:
To sto oni imaju iskustva sa nekim diskom,ne znaci nista u praksi za male korisnike(<recimo 12 diskova). Cisto sumnjam da ti imas rek orman sa serverom za tvoja cetiri diska,sa redudantim napajanjem i 17 klima uredjaja.
Drugo. Ironwolf i red su ista stvar,tako da ne mogu razlicite klase da budu(mozda ste permutovali, Pro u oba slucaja radi na 7200).
Tako da Backblaze nije NAS provajder,vec cloud provider,sto apsolutno nema nikakve dodirne tacke sa kucnim korisnicima.

U prevodu, uzmi najjeftiniji HDD i pravi bekape(ne RAID) tog diska ili diskova.
 
Nazad
Vrh Dno