Šta je novo?

Huawei Hongmeng OS

McDuck

Cenjen
Učlanjen(a)
19.04.2012
Poruke
731
Poena
170
B92, 25.5.2019.
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2019&mm=05&dd=25&nav_id=1546351

Džabe ga je Gugl blokirao: Huavej napravio svoj operativni sistem i nadigrao Ameriku

Huavej je registrovao ime Hongmeng za svoj operativni sistem zasnovan na Androidu.

Novo ime će oduševiti mnoge korisnike Huaveja jer u kineskoj mitologiji Hongmeng označava situaciju pre stvaranja sveta.

Iako je nakon prvobitnog šoka Gugl objavio kako će nastaviti da pruža podršku Huavejevim pametnim telefonima do 19. avgusta u kineskoj kompaniji već imaju spreman rezervni plan.

Kako je predsednik Huveja Ren Žengfej istakao, u kompaniji su očekivali da će se ovako nešto dogoditi, pa su na vreme počeli s razvijanjem vlastitog operativnog sistema.

O kakvom se sistemu tačno radi mediji su do sada samo nagađali, no čini se kako bismo već ove godine mogli da ga vidimo uživo na pametnim telefonima.

Radi se o otvorenoj platformi koju bi trebalo prilagoditi različitim proizvodima u relativno kratkom vremenu. Nije zanemarljiva ni činjenica da je Hongmeng (navodno) tako osmišljen da sve Android aplikacije mogu da funkcionišu na njemu bez problema.

Iza Hongmenga stoji profesor s kineskog Univerziteta Đao Tong iz Šangaja Čen Haibo, koji ga razvija još od 2012. godine.

Konačna verzija trebala bi da bude kompatibilna sa Android aplikacijama na telefonima, računarima, tabletima, televizorima, ali i automobilima. Čak bi i vizuelno trebalo da bude veoma sličan kako bi se korisnici što brže i lakše prilagodili.
 
Super, sad još da ponude flagship telefone po midrange ceni sa tim novim OSom pa da probamo, što da ne.

SM-A505FN 4/128 tt
 
AOSP je slobodan i dostupan svima. Svako ko ima resurse (a Huawei ima) može od njega da napravi isto što i Google. Možda i bolje za određenu grupu korisnika. Ono što niko osim Gugla ne može, jeste da napravi konkurentan App store. Bar ne za zapadno tržište. I Amazon je tu čabrirao. Čak i ako se dogovore sa izdavačima najpopularnijiih aplikacija (WhatsApp, Facebook, Twitter...), oni manji neće imati ni želju ni resurse da pakuju za još jednu platformu. Posebno što se sve više njih oslanja na Gugl servise (npr. GCM, Analytics, itd.). Nije nemoguće da se i to zaobiđe, ali pitanje je kakvo će biti korisničko iskustvo.
 
Da, najveci problem su Gugl servisi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Kad se pojavio android tržištem je vladao win ce. Vladao u smislu količine uredjaj, aplikacija... Android je brzo postao bolji a win ce otišao istoriju.
 
Da, najveci problem su Gugl servisi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Tacnije, Google Play Store i korisnicko 'out of box' iskustvo. Tu Huawei nece imati resenja. Ako sve ovo ostane na snazi, nece tu biti ni tih aplikacija poput Twittera, Facebooka, Instagrama i sl.
 
AOSP je slobodan i dostupan svima. Svako ko ima resurse (a Huawei ima) može od njega da napravi isto što i Google. Možda i bolje za određenu grupu korisnika. Ono što niko osim Gugla ne može, jeste da napravi konkurentan App store. Bar ne za zapadno tržište. I Amazon je tu čabrirao. Čak i ako se dogovore sa izdavačima najpopularnijiih aplikacija (WhatsApp, Facebook, Twitter...), oni manji neće imati ni želju ni resurse da pakuju za još jednu platformu. Posebno što se sve više njih oslanja na Gugl servise (npr. GCM, Analytics, itd.). Nije nemoguće da se i to zaobiđe, ali pitanje je kakvo će biti korisničko iskustvo.

Tacnije, Google Play Store i korisnicko 'out of box' iskustvo. Tu Huawei nece imati resenja. Ako sve ovo ostane na snazi, nece tu biti ni tih aplikacija poput Twittera, Facebooka, Instagrama i sl.
Meni je smesno kad vidim da ljudi pisu da je beskorisna prodavnica najveci problem. Amazonu poslovanje ne zavisi od te prodavnice, a Huawei je kompanija kineske vlade sa prakticno neogranicenim resursima, takodje drugi proizvodjac u svetu mobilne industrije, a poslovanje im itekako zavisi od te prodavnice, tako da ce ona biti najmanji problem.

Kad raspali Epic store moze uci na trziste desktop "prodavnica" pored neuporedivo kvalitetnijeg Steam-a, moci ce i druga prodavnica da udje na Android trziste.

GCM vise ne postoji ili je u fazi nestajanja, sada je to FCM. Kada je jedan covek sam napravio microG, otvorenog koda i pristupan svima, sa istim interfejsom kao Google servisi, sta zaustavlja Huawei da nasipa vise milijardi u taj projekat i napravi od toga potpuno funkcionalnu zamenu Google servisa, tako da ce sve aplikacije koje koriste iste raditi bez problema?

Dva problema ovde postoje, prvi je licenca za ARM chipove, onda bi morali da predju na raspali MediaTek, ako ih i oni ne zavrnu. Drugi problem je AOSP licenca, videh negde da iako je otvorenog koda mozda nece moci da koriste jer nece moci da stupe u ugovor o koriscenju jer opet je AOSP u US vlasnistvu (taj deo mi nije bas najjasniji).
 
Poslednja izmena:
Ne brinem za Huawei u Kini, ali u Evropi bez Play Store-a i najvećih aplikacija nemaju šta da traže. AOSP je open-source, mogu da ga koriste bez ograničenja, u skladu sa samom licencom.
 
Itekako imaju sta da traze, te aplikacije ne moraju biti preinstalirane, ako ih sam korisnik instalira njima nije potrebna nikakva licenca, Store je apsolutno zamenljiv.

Ako mogu da nastave sa cipovima i ako imaju pristup AOSP-u, ostalo je nebitno.
 
Meni je smesno kad vidim da ljudi pisu da je beskorisna prodavnica najveci problem. Amazonu poslovanje ne zavisi od te prodavnice, a Huawei je kompanija kineske vlade sa prakticno neogranicenim resursima, takodje drugi proizvodjac u svetu mobilne industrije, a poslovanje im itekako zavisi od te prodavnice, tako da ce ona biti najmanji problem.

Kad raspali Epic store moze uci na trziste desktop "prodavnica" pored neuporedivo kvalitetnijeg Steam-a, moci ce i druga prodavnica da udje na Android trziste.

GCM vise ne postoji ili je u fazi nestajanja, sada je to FCM. Kada je jedan covek sam napravio microG, otvorenog koda i pristupan svima, sa istim interfejsom kao Google servisi, sta zaustavlja Huawei da nasipa vise milijardi u taj projekat i napravi od toga potpuno funkcionalnu zamenu Google servisa, tako da ce sve aplikacije koje koriste iste raditi bez problema?

Dva problema ovde postoje, prvi je licenca za ARM chipove, onda bi morali da predju na raspali MediaTek, ako ih i oni ne zavrnu. Drugi problem je AOSP licenca, videh negde da iako je otvorenog koda mozda nece moci da koriste jer nece moci da stupe u ugovor o koriscenju jer opet je AOSP u US vlasnistvu (taj deo mi nije bas najjasniji).

Kada kažem Amazon, mislim naravno na njihove Android tablete i telefone. Pola aplikacija koje koristim nema na Amazon store-u. Ako isti slučaj bude sa Huawei prodavnicom, neće imati mnogo šanse na zapadnom tržištu. Kina im nije problem, zato što tamo svejedno nema gugla. Ali nisu oni stigli dovde zahvaljujući kineskom tržištu, već globalnom.

Znam ja da Play nije jedina opcija (koristim F-droid), ali ako korisničko iskustvo ne bude kao do sada, neće imati šanse van Kine. MicroG i Yalp koristi 0,01% ljudi. Čak i ako slično rešenje bude out-of-box, Gugl uvek može pooštriti zaštitu Play servisa i store-a. Da alternativne prodavnice valjaju, ne bi Windows phone tako propao :d A još su imali i Whatsapp, Viber, Facebook, Twitter, gomilu poslovnih aplikacija, itd. Zamisli samo da većina trenutnih Huawei korisnika ostane bez e-banking aplikacije ili nekih lokalnih (vesti, red vožnje...). Odmah bi potrčali po novi telefon
 
Poslednja izmena:
Sve to zvuči zanimljivo, ali nije realno da će Huawei (ili bilo ko drugi) lako da nađe alternativu za ARM, Google Play, Android OS, SD kartice, Intel procesore, Windows itd... Njima sada udara sa svih strana.

Probudimo se - nema od toga svega ništa - previše je to sve komplikovano da se integriše i ako u nekom suludom scenariju investiraju milijarde u to biće im potrebne godine da dobiju nešto iole upotrebljivo, a u međuvremenu ih neće biti nigde i nestaće sa tržišta. Nemaju oni spremne sve te alternative da ih puste za dva meseca, već samo PR najave.

Šta u međuvremenu, ako se ta blokada nastavi - nestaće sa tržišta Evrope. Teško da me neko ubedi da će onda za 2-3 godine Huawei da se vrati sa nekavim Hongmend OS-om. Zanimljivo sve zvuči, ali budimo realni - to možda prođe u Kini, ali i tamo će ih još više pritisnuti Oppo, Xiaomi itd.

Po strani što sama ideja da neko preko noći ugasi toliku kompaniju zvuči nestvarno... Jedino rešenje je da se dogovore Kina i SAD.
 
Poslednja izmena:
OMG neko na tehnickom forumu napise da je play store beskorisna prodavnica i da to nije nikakav problem. Mislim ono i gmail, i maps i sve je beskorisno :d Ne znam sto su ga onda do sada stavljali, glupi havaji :S:
Kako god okrenuli havaji su cao na zapadu, to je fakat, cak i da se oporave average joe ga nece ni pipnuti
 
Poslednja izmena:
Evo Huawei ne moze vise ni sd kartice da koristi...bas me zanima kako ce se ovo sve zavrsiti... :)
 
Aplikacije kao i sve druge, zamenljive i vec postojecim, kamo li potencijalnim koje su neophodne za opstanak kompanije sa prakticno neogranicem resursima.

U tom kontekstu, beskorisna prodavnica, bez dileme.

Sto se kartica tice, zar oni vec nisu predstavili Nano kartice svog brenda uz Mate 20 Pro? Cak i da nisu, danas low-end telefoni idu sa 32-64GB, midrange sa 64-128GB, flagshipovi 128-1TB, kome je potrebna SD kartica?

Svakako interesantna tema, pretpostavljam da ce se sve resiti nekim ugovorom, u bilo kom slucaju ne bih otpisao Kineze :)
 
Poslednja izmena:
te aplikacije ne moraju biti preinstalirane, ako ih sam korisnik instalira njima nije potrebna nikakva licenca, Store je apsolutno zamenljiv.

Ako mogu da nastave sa cipovima i ako imaju pristup AOSP-u, ostalo je nebitno.

Ok Google Play Store sama prodavnica jos i da kazem manje vise, jeste da ima i drugih mesta gde se mogu skinuti i instalirati googlove i druge aplikacije, ali je veci problem sto vecina google-ovih aplikacija, ako se ne varam, ne radi dobro ili ne radi uopste bez Google Play Services takoreci glavnog pozadinskog servisa, skup API koji kontrolise google-ove aplikacije, a koji nece biti preinstaliran na huaweima. Cisto sumnjam da ce mnogi ljudi koji nisu zagrizenici za tehnologije znati da se bakcu, da nadju i instaliraju i da identifikuju npr odgovarajucu verziju ovog servisa (od stotine) koja odgovara arhitekturi njegovog uredjaja, ili bilo sta drugo alternativno da budze ako vec ne postoji na telefonu, kako bi usluga i google aplikacije ispravno radile, pa jos da skida posle i aplikacije van neke prodavnice, sto i sad radi mizeran procenat "obicnih" ljudi.

https://itechify.com/2018/01/12/install-right-google-play-services-android-device/
https://fossbytes.com/google-play-services-necessity/

Ne verujem da ce van Kine, telefon bez google-a imati prodju. Jednostavno je stvar navike i to se kod ljudi tesko menja. Krenuce negativna propaganda, huawej ne moze ovo, ne moze ono (kao windows mobile) koji isto na kraju krajeva nije preziveo bez google-a. Secam se koliko sam se samo nervirao na windows tabletu sto nisam mogao da nadjem nijednu krstenu kalendar aplikaciju koji sinhronizuje Google kalendar.
Ne znam kuda ovo vodi pored svih novih zabrana, ali ako se one sve ostvare, huaweju ostaje samo da pravi svoj zasebni ekosistem, ali tesko da ce on postati popularan u dogledno vreme pogotovo van Kine.

Kad bi npr i samom Apple-u npr bilo na neki nacin onemoguceno jednostavno koriscenje gogoleovih aplikacija mislim da bi cak i oni bili uzdrmani koliko su ljudi navikli na koriscenje ovih servisa po defaultu.
 
Poslednja izmena:
Moje vidjenje je da ovo moze da se zavsi samo na dva nacin:

1) Verovatniji, da US-Kina da naprave neki kompromis ja tebi ti meni i sve da se vrati na staro. I u tom slucaju Ameri su opet odneli malu pobedu jer su bez obzira sto se sve zabrane povlace opet fino nastetili Huaweu.

2) Da ce ovo da postate totalni medjusobni ekonomski rat, gde ce pljustati zabrane na na zabranu i sto ce obe ekonomije dobrano kostati a i generalno zaustaviti unazaditi tehnoloski razvoj obe strane. Kako je ovo lose=lose kombinacija niko ko ima ima i malo mozga ne zeli istu tako da 1 nacin je izvestan.
 
Mislim da u obzir treba uzeti i još jedan faktor, EU zakone. Oni imaju najviši nivo zaštite potrošača i moguće je da neće dozvoliti da korisnici Huawei telefona budu oštećeni. Mislim da će EU naterati Google da ispoštuje ranije ugovore sa Huaweijem što se tiče softverskih ažuriranja. Naravno to se odnosi samo na već prodate telefone i nema veze sa daljom prodajom. Isto se može dogoditi i na primer u Indiji.
Verovatno će se dogovoriti pre toga...
Što se tiče samostalnog softvera, trebaće im mnogo vremena...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma resiće se to mnogo pre nego što Huawei završi ovaj OS.
Svakako, nadam se da će oni nastaviti sa razvojem svog OS i nakon što se dođe do sporazuma.
Ako zaista nađu rešenje da podrži sve Android aplikacije, biću prvi koji će kupiti telefon sa tim OS.
 
Dobar je ovaj Aptoide store... Malo ga rebrendiraju i običan korisnik neće ni primetiti da nije Google. Ima dosta aplikacija.
 
Poslednja izmena:
Jel ima iko da iskreno veruje da nešto ima od ovoga i da zesci udarac vec nije zadat..
Ja koji sam veliki fan Huaweia već gledam neki Xiaomi za sledeci tel.. :/

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Pises kao da si zbog aktuelnih desavanja prinudjen da kupis neki drasticno losiji uredjaj a ne Saomi (Mi8/Mi9) koji je bolji od svakog izvikanog VaveiJa u tom cenovnom rangu :)
 
Mislim da ce ovo da se resi tako sto ce Kina dozvoliti Google da se vrati a US Huawei da nastavi da se siri u americi
 
Amerikanci su ovde pobedili na psiholoskom planu, sad gomila ljudi strahuje da ce ovo opet da se ponovi i da sutra mogu da ostanu sa ciglama. Iako to nije tako prosto, u praksi tako ljudi razmisljaju tako da USA vodi 1:0 ovde.
 
Nisam siguran koliko USA to zaista odgovara.
Mnoge kineske kompanije će pokušati da se što više distanciraju od američkih dobavljača, poučene ovim iskustvom. Jednostavno će morati u svojoj strategiji da se što manje oslone na američke kompanije, i da traže druga rešenja, jer je neuračunljivi Tramp pretnja njihovom poslovanju.
Sobzirom da je Kina ogromno tržište, sigurno će i američke kompanije osetiti posledice smanjene tražnje.
Ovo nikom ne odgovara.
 
U pravu si. Čak šta više nisu ni Kinezi gadljivi na novac. Što bi davali pare guglu kad mogu imati svoj OS, pa o tome se priča već godinama i siguran sam da će se dogoditi pre ili kasnije.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Blago svakome ko moze da se odrekne Google-a i njihovih servisa. Ja ne želim niti ću. *mjau**mjau**mjau*, možda su monopolisti, a i da hoću lično ne mogu, posao mi zavisi od Google-a. Huawei ako ovo ne reši, doviđenja.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Isto kao što ja i ti zavisimo, tako je i Huawei svestan toga. Tako da nisu oni ni ludi ni glupi to da urade.
Riješit ce oni ovo ne brigajte, samo opusteno [emoji3526]

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno