Šta je novo?

Dilema (trilema) u vezi auto zvučnika?

mr.no.

Slavan
Učlanjen(a)
14.08.2007
Poruke
127
Poena
319
Rešio sam da zamenim zvučnike u kolima. Za zadnje sam pazario JBL GX502 (13"- nrka akcija pa bilo prilično povoljno, ali ih još nisam montirao), ali ne mogu da se odlučim za prednje (17").

1. JBL GX602 https://www.avmarket.rs/jbl-gx602-zvucnici-za-auto.html
2. JBL GX600C - komponentni https://www.avmarket.rs/jbl-gx600c-komponentni-zvucnici-za-auto-165mm.html
3. Alpine SPG-17CS https://www.avmarket.rs/alpine-spg-17cs-komponentni-zvucnici-za-auto-165mm.html

Koristio bi ih, bar za sada bez pojačala. Bitan mi je kvalitet zvuka na prvom mestu. Gledao sam na YT-u koliko se može naći o njima. Nekako mi se čini da Alpine imaju nešto bolji i utegnutiji bas, ali je teško proceniti zbog samo prirode takvog snimanja klipova.
Ima li neko iskustva ili preporuku?
Vredi li dati više novca za komponentne zvučnike?
Da li može biti problema jer su JBL koje sam uzeo kao rear par 2,3 oma, dok Alpine imaju 4 oma?

Bilo kakav predlog ili komentar bi bio dragocen. Nije nešto što se kupuje svaki dan, ali ni budžet nije nebitna stavka.
 
Moram te u startu malo razočarati, ali jako lako se može desiti da ti promena zvučnika ne donese očekivani boljitak. :(

Problem kod kola jeste što zvučnike pored samog drajvera, mnogo više čini i kutija (opšte poznato iz HiFi-ja). Kod kola, "kutija" je od lesonita, presovanog lima, plastike, impregniranog kartona, sve u svemu, od materijala koji su sušta suprotnost potrebnog za dobar zvuk.

Kada se pogledaju napredni sistemi za ozvučavanje kola, oni neki premijum koji fabrički idu u luskuzna vozila uz ne malu doplatu, vidimo da zvučnici po pravilu imaju neku svoju posebnu kutiju od akustički mrtvih materijala, koja je oblikom prilagođena da se ugradi u vrata, zadnju policu, instrument tablu ili gde već zvučnici stoje. Akustika "iza zvučnika" nije prepuštena vratima/prtljažniku/policama/instrument tabli, već ja pažljivo projektovana da radi zajedno sa zvučničkom.

Kada kupiš skup zvučnik, a postaviš ga na tanku plastiku, lesonit ili lim, benefiti će biti daleko manji od cene date za zvučnik.

Pre mnogo godina, kupio ja najbolje dostupne Pioneere, kevlar membrane, visokotonci sa ferofluidom i bla.bla.bla, i zamenuo fabričke zvučnike u kolima. Poboljšaje zvuka bilo minorno. Zamenim ja i sam headunit, kad ono, ispadne da je fabrički bio i bolji. Ja se baš razočarao. Nađem u blizini NS specijalistu za ozvučenja u kolima, kontaktiram ga, i ispriča mi otprilike ovo gore. Tada sam čuo zvuk u kolima koji je on instalisao, i to je bilo ono pravo. Ali... Skidana su sva vrata i tapacirunzi i rađeno je dampiranje (lepljenje debelih izolacionih folija), dampiran je i prostor prema motoru, pravljene su namenske kutije komplikovanog oblika za svaki zvučnik posebno... A sve to zajedno košta više nego većina standardnih polovnjaka u Srbiji.

Poenta priče, probaj prvo te zvučnike što si već kupio. Možda ne vredi da ulažeš dalje.
 
headunit mi je neki SONY, ne znam tačno model. Pošto volim da čeprkam, kod mene je varijanta "uradi sam" kad god je to moguće.

@NShappy
hvala za sav info. Znam za bitnost kutije, ali nisam pretpostavio da toliko može biti degradiran zvuk u kolima. Svakako ću poslušati tvoj savet. Probaću prvo ove nabavljene da vidim ima li razlike i koliko. Ako razlika nije bitna, onda nema ni svrhe davati toliko novca.
Hvala veliko.
 
Nazad
Vrh Dno