Šta je novo?

Problem sa bukom CPU kulera

runner

Cenjen
Učlanjen(a)
26.10.2011
Poruke
9
Poena
151
Pozdrav ljudi,

Na jednom matorom kompu imam problem sa bukom koju proizvodi CPU kuler. U pitanju je sledeća konfiguracija:
- Asus P5K SE (LGA775)
- C2Q Q6600
- ATI Radeon HD 3870 512MB
- 8GB DDR2
- Antec TP3-650
- HDD: WDC WD7500AACS-00D6B1
- SSD: Kingston SA400S37240G
- neka DVD optika
- sve to spakovano u neko matoro Bluebery kućište (ne mogu da nađem oznaku modela, ali nešto slično BC-M42 modelu)
- na procesoru je neki običan stock kuler.
- nekoliko slika, radi bolje orijentacije: https://photos.app.goo.gl/Knp8gsY8E6AhaVyw7

Probem je sledeći:
Kad uključim komp, kuler se vrti na ~ 2000 RPM i temperatura procesora je oko 45 stepeni. Od tog trenutka temperatura polako počinje da raste i broj obrtaja se povećava, tako da nakon 15ak minuta imam cpu na 60 stepeni, i kuler na 3000 RPM. Od tog momenta kuler je poprilično glasan i postaje neprijatno raditi bilo šta za kompom.

Ako skinem bočnu stranicu kućišta, za par minuta kuler se vrati na 2000 RPM i temperatura na 45 stepeni. Čim vratim stranicu, opet ista priča. Nebitno je da li je kućiše na stolu, ispod stola... isto se ponaša.

Grafička je svo vreme mirna, ~ 45 stepeni i deluje mi da ne pravi nikakve probleme. Napajanje je smešteno gore, uzima vazduh iz kućišta i izbacuje ga sa zadanje strane. Ventilator napajanja jedva da mogu da osetim kad primaknem ruku, tako da mislim da ni sa njim nema nikakvih problema. HDD je konstantno na 40 stepeni, a SSD na 34.

Izmerio sam i dimenzije kućišta, od ploče do bočne stranice imam 155mm. Na bočnoj stranici postoji otvor za jedan 80mm ventilator, i na zadnjoj za jedan od 80mm ili 90mm.

Moj plan je bio da probam sa ovom konfiguracijom da izguram možda još godinu, pa da posle toga uzmem novo kućište, ploču, procesor i RAM, a da ove ostale stvari (SSD, HDD, napajanje...) prebacim iz ove mašine. Ako bi sad kupovinom nekog jačeg kulera rešio problem sa bukom, gledao bih da uzmem nešto što bih eventualno mogao posle da iskoristim i na novoj ploči.

Prvo moje pitanje, ima li ovde smisla išta pokušati popravljati?
Gledao sam kulere poput Deepcool Gammaxx 300, Antec C40, Inter-Tech Argus SU-200 ili LC Power LC-CC-95. Po visini svi su između 120-136mm i rekao bih da bi fizički stali u kućište, ali nemam pojma da li bi imali dovoljno prostora/vazduha da rade efikasno? Da li bi kompjuter bio tiši i hladniji sa nekim od ovih kulera? I da li bih morao da dodam ventilator na bočnu i/ili na zadnju stranicu?

Svaka pomoć, savet ili ideja više nego dobrodošla. :wave:
 
Nazad
Vrh Dno