Šta je novo?

1080p na 4K vs 1080p?

djordje29

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poruke
1,908
Poena
210
Kolika je razlika kada se igraju igre u Full HD rezoluciji na 4K monitoru naspram standardne Full HD rezolucije? Da li je grafika gora, bolja ili podjednako, manje više ista kada se 4K obori na 1080p?
 
ako igraš sliku u ne-nativnoj (nižoj) rezoluciji nego što je ekran, slika je primetno lošija.

sa druge strane televizori imaju upscaler čip, koji tu situaciju donekle popravlja. domaći HD emiteri šalju 1080i (720p) signal, pa je to opet WOW dobrom broju ljudi.
što će reći, probaj, možda poseduješ dobar televizor.

obratno, ako višu rezoluciju prikažeš na monitoru sa nižom,
poneki proizvođači kažu da su rezultati bolji nego na native 1080p prikazu, jedan od takvih je i AMD

https://www.amd.com/en/technologies/vsr
 
Poslednja izmena:
Ne znam za 4k, ali posedujem 2k monitor i kada spustim rezoliciju na full hd slika je dosta losija, samom logikom da mora da "pokrije" vise, a renderuje isti broj piksela. Na 4k ce biti jos gore, tako da je najbolje da igras na rezoluciji koju mozes da "ispratis".
Kad moram da pravim kompromis oko podesavanja, rezoluciju diram poslednju, makar igrao na medium:)
 
Poslednja izmena:
Slika ce biti 100% istog kvaliteta kao kada bi se igralo na obicnom 1080 monitoru, s obzirom na to da 4K ima tacno 4 puta vise piksela od 1080, 1 piksel u 1080 rezoluciji ce zauzeti tacno 4 piksela na 4k monitoru.
Znaci, da pojednostavim - ne smanjujes ti rezoluciju tipa sa 1000x1000 na 700x700, gde tih 700 tacaka mora da se razvuce na 1000, tu ce biti zamucenja (jer jedan piksel mora da zauzme jedan, pa sledeci isto jedan, a treci mora dva, cevrti jedan, peti dva, itd.), nego sa 1000x1000 na 500x500, gde ce svaki od tih 500 da zauzme lepo po 2 piksela vertikalno + 2 piksela horizontalno, i nema problema (namerno sam uzeo ovu fiktivnu rezoluciju zbog lakseg objasnjenja).
 
4K je praktično 4x1080p i slika može lepo da se skalira, pod uslovom da je to skaliranje podržano hardverski ili softverski...neće biti "ono pravo" ali neće biti ni toliko grozno kao što se misli. Ali ne preporučujem da se gleda iz blizine...

Nezgodnije je kad se 1080p skalira na 1440p monitoru jer 1440p nije ceo množilac 1080p i neke anomalije su neizbežne. Više se primeti kod igara nego kod filmova i medija, doduše...ljudi koji gledaju 1080p filmove na 1440p monitoru kažu da se praktično i ne primećuje toliko.
 
Poslednja izmena:
I mene ovo zanima.
Po čemu primjetite da je slika lošija?
Mene zanima u slučaju da kupim 2k monitor a moram igricu igrati u fullHD zbog lošije grafike.
Jel ima baš razlike kad spustite rezoluciju u detaljima?
Također rečeno mi je da u tom slučaju bolje uzeti monitor niže dijagonale ako bi već igrao na fullHD recimo 27 inča a ja sam planirao 32 inčni.
 
Kod mene je slika dosta bolja na 4k nego na 1080p tvu na 1080p rezoluciji, ali su u pitanju 46" 1080p i 55" 4k, pa je pikselizacija osetni vise primetna kod 1080p tva, nego na malom monitoru, gde su pixeli nabijeniji.
A i mislim da tvi imaju ozbiljne upscaling procesore, ne znam kako je sa monitorima.
 
I mene ovo zanima.
Po čemu primjetite da je slika lošija?
Mene zanima u slučaju da kupim 2k monitor a moram igricu igrati u fullHD zbog lošije grafike.
Jel ima baš razlike kad spustite rezoluciju u detaljima?
Također rečeno mi je da u tom slučaju bolje uzeti monitor niže dijagonale ako bi već igrao na fullHD recimo 27 inča a ja sam planirao 32 inčni.

Mutnija slika i "zrnastiji" text. Ne toliko da baš bode oči ali ako uporediš 1080p na 1440p monitoru i 1440p na 1440p, biće malko mutnije. Koliko mutnije i koliko će kome da smeta je već individualno...u svakom slučaju, upotrebljivo je, ako baš mora, ali najbolje je furati "native" rezoluciju monitora (1440p na 1440p monitoru ili 1080p na 1080p).

Ne preporučujem ti 32" za 1080p. Kažu da ni 27" 1080p "nije to to", nije dovoljno oštro, ovo, ono...ali zaista nije strašno. Ja imam 27" 1080p monitor i slika je ok, samo je text krupniji i ako baš zagledaš možeš da primetiš pixele. Neko poređenje bi bilo 720p vs. 1080p na displeju telefona, ako je displej 5.5" i više, na primer...
U svakom slučaju, nemoj da ideš na više od 27" za 1080p. Idealno bi bilo 24" ali je i 27" ok, ako baš želiš veliki ekran. 32" je već previše za tu rezoluciju na monitoru, 32" je odlično za 1440p...
 
Poslednja izmena:
Kod mene je slika dosta bolja na 4k nego na 1080p tvu na 1080p rezoluciji, ali su u pitanju 46" 1080p i 55" 4k, pa je pikselizacija osetni vise primetna kod 1080p tva, nego na malom monitoru, gde su pixeli nabijeniji.
A i mislim da tvi imaju ozbiljne upscaling procesore, ne znam kako je sa monitorima.
Potvrđujem da 1080p rezolucija izgleda bolje na 4k TV-u nego na full hd TV-u.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Za početak posedujem 27" 4k monitor koji poseduje SuperResolution+ mod koji kao kod televizora pegla sliku (lošiju mutnu sliku izoštrava). Konkretno, vezano za igrice, pre svega zavisi od same igrice. Npr, The witcher 3, totalno mi je i nebitno da li se igram u 4k ili 1080p+SuperResolution+, dok na primer u AC Odissey sve sem 4k izgleda vidno "mekše". Ukratko, verovatnoća da ti 1080p izgleda isto i na 1080p ili 4k monitoru je manje više nerealna. Ne možeš da dobiješ baš uvek identičan rezultat, ili je u najbolju ruku isto ili je maaaaalo mutinija slika. AC Odissey je loš izuzetak gde je meni lično slika malo više mutna. Što se televizora tiče, televizori imaju glossy ekran za razliku od mat ekrana kod monitora, tako da je teže uočiti razliku izmedju rezolucija, a i algoritmi za peglanje slike su verovatno još bolje odrađeni.

E na sve ovo i zaboraviš kad prvi put igraš igru sa dobrom HDR podrškom pa čak i na monitoru koji nema 10bit nego 8bit+2bit FRC panel. Rezolucija ti postane nebitna (ovde najviše mislim na PS4 igre i pokoju PC igru).

P.S. Na konkretno mom monitoru SuporResolution+ i HDR ne mogu da rade u isto vreme.
 
Ne moze monitor razlicito da radi u ac origins i u Witcheru :)
Dakle, to je do same igre, tako izgleda i na 1080p monitoru. Ne znam da li Witcher i ima full 4k texture, ali Origins ima, pa je verovatno zato osakacen na 1080p.
Na Originsu je skaliranje ocajno odradjeno, pa recimo 4k na 80% renderingu izgleda ktastrofa i takodje je antialiasing takav da muti sliku i bukvalno unistava dubinu igre i sto ti kazes, igra izgleda normalno samo na 4k. Ja ni na 1080p ne bih ukljucivao antialiasing. Igra bude nazubljena, ali nekako zivlja i realnija, AA je bas ocajan. Odyssey je trunku bolji po tom pitanju, ali i dalje ocajno, tako da je to do AC-a, ne do monitora :)

Ja na tvu komp koristim na game modu i ne mogu da ukljucim super resolution(izostravanje slabijih rezokucija, koje super radi posao na serijama i filmovima), ali je svejedno slika bolja, jer su razmaci izmedju pixela 4x manji i kao sto covek iznad rece, svaki pixel rezolucije zauzima tacno 4 pixela ekrana, tako da do pogorsanja slike ne moze doci, do tofa dolazi kada tv treba da skalira neku nerazmernu sliku, kada pixel treba sa zauzme 2 i po ili 3 pixela.

Tako isto kada neko koristi DSR na 1080p ekranu, da pusti vecu rezoluciju, treba samo 2160p da ukljuci, sve ostalo je osetno mutnije.
 
Poslednja izmena:
@Xepoj87

Tako je, ne tvrdim da je do monitora problem što postoji razlika između TW3 i AC, već je to do same igre. :)
Inače TW3 i na native rezoluciji po meni izgleda generalno oštrije (kao da ima neki sharpening filtar).
Za slaganje piksela stoji, kada sam igrao igre u 1080p na starom 1440p monotoru, dolazilo je do zamućenja jer se pikseli ne naslažu lepo. Na 4k monitoru je u startu situacija dosta bolja, jer ovaj problem ne postoji.
Međutim generalno šta sam primetio je da ekskluzive za PS4 tipa God of War ili Horizon Zero Dawn u 1080p + HDR bez ikakve magije (izoštravanja od strane monitora) izgledaju fenomenalno.
Na kraju dana zaključak je, sve zavisi od toga koliko developer uloži vremena i truda u igru, tako da ništa ne može da se generalizuje. :)

P.s. Konkretno pričam o 27" monitoru, tako da ne mogu da garantujem za 32" monitor.
 
Zavisi od igre. Kod mene na 1440p monitoru, ako postavim 1080p neke igre izgledaju mutno dok kod drugih nema nikakvih problema.
 
Nazad
Vrh Dno