Šta je novo?

Win7 PC ne bootuje poslije update

Roy Fokker

Slavan
Učlanjen(a)
27.11.2005
Poruke
1,840
Poena
415
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5700X
Matična ploča
Gigabyte Aorus B550 Elite V2
RAM
64GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4
GPU
Palit RTX 3060 12GB Dual
Storage
Kingston KC3000 1TB NVMe M.2 PCIe 4.0, Kingston SNV2S 250GB NVMe M.2 PCIe 4.0
PSU
Thermaltake Toughpower GF1 750W Snow
Kućište
Fractal Design Focus 2
Laptop
Lenovo Thinkpad X250
Tablet
iPad Pro 9.7", Surface 2 Pro
Mobilni telefon
Samsung A52s 5G
Pametni uređaji
Ticwatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Juče ujutru računar je radio normalno, tražio apdejt i restart, odložim ga za kasnije, završim i ugasim, odem na posao. Vratim se s posla - računar ne ide dalje od prvog logoa. Ne reaguje ni na Del ni F2, vrte se ventilatori ali ništa. Otvorim kućište - Boot Device LED crvena gori. U pitanju je AM3+ ASUS ploča, sistem je na Samsung 850 EVO 250GB. Isključim SSD, pokrenem - uđe u BIOS, očitava sve normalno, rade miš i tastatura, RAM je tu, sve normalno. Nakačim SSD na drugi komp - čita ga najnormalnije, ne vidim probleme nikakve.

Neki put kad pokušam da ga pokrenem dobijem jedan kratki beep iz ploče, a to bi bilo da ne detektuje tastaturu između ostalog. Sve sam probao osim da stavim USB tastaturu (ova je PS/2), ali sve mi miriše na apdejt koji je upropastio boot drive tj. instalaciju.

Da li je neko naišao na sličan problem ili ima neku ideju? Bukvalno ne znam odakle da krenem, a jako mi treba računar sad za vikend, ne znam šta da radim.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Napravi Win7 instalaciju na USB pa uradi boot sa njim i idi na Repair opcije, odradi Fix MBR/GPT, Fixboot. Imas tu alate i mozes da skines update neki ako mislis da je do njega. Ne znam napamet sve komande, imas na google sve.
 
Tako nešto sam i mislio, samo mi je i dalje čudno da ne mogu ni u bios da uđem kad je ssd prikačen. Moraću da probam da li će uopšte da krene boot sa USB.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nema šanse. Ako je nakačen ssd, boot ne mrda sa "Press Del or F2 to enter UEFI BIOS setup", tastatura ne reaguje iako svijetli NumLock. Nemam pojma kako da isforsujem da uđe u BIOS u ovom stanju niti kako da ga prisilim da butuje s flash drajva. Svaka sugestija je i dalje dobrodošla.
 
SSD drugi komp čita normalno. Bitna mi je ta instalacija inače bih probao da ga ispeglam pa da vidim hoće li ga prepoznati.
 
Ja bih, da sam na tvom mjestu, probao sledeće:

Ako nakon vađenja SSD-a iz kompa hoće da ti uđe u BIOS onda probaj taj SSD da prikačiš na drugi SATA port kao što ti je već neko preporučio. Probaj sve moguće SATA portove. Ako opet neće onda ponovo ugradi SSD u drugi računar i provjeri mu health pomoću programa Hard disk sentinel. Ako pokazuje loš score onda je do SSD-a. Ako ne onda stvarno ne znam u čemu je problem.

Btw preporučujem da ako do sada nisi ubuduće radiš backup Windows instalacije.
Koristan tekst https://kompjuteras.com/backup-sistema-uz-pomoc-clonezilla-alata/
 
Poslednja izmena:
za proveru ssd-a koristiti crystal disk info, ne sentinel.
 
Nazad
Vrh Dno