Šta je novo?

I7 6700k + MSI z270 gaming pro carbon ili Asus Z170-a?

boggie

Poštovan
Učlanjen(a)
25.09.2015
Poruke
331
Poena
95
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung S8+
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav, imam neke opcije da kupim računar preko, u ponudi su dve konfiguracije koje su približno slične sa komponentama i cenom.
Jedina razlika je u tome što jedan dolazi sa MSI Z270 gaming pro carbon a drugi sa Z170-a Asus MB.
Procesor je u ova slučaja I7 6700k.
Namena računara je foto i video obrada.
Ne planiram nadogradnju u skorije vreme.

Šta je po vama bolja kupovina?

Послато са S8+ duos
 
Mislim da bih sklopio sam, nisam totalna neznalica oko tehnike i računara nego nisam imao prilike da sastavljam računar sam. Pominje se i termalna pasta i tako neki detalji..? Naravno prostudirao bih ja to sve detaljno. Ali nije mi problem ni platiti.
Overclock takođe nikad nisam radio, a šteta bi bila kupiti 1700x i ovu ploču B450 a ne klokovati procesor pretpostavljam?

Послато са S8+ duos
 
Da, trebaće ti i termalna pasta za procesor. Noctua NT-H1 ili Arctic MX4, recimo, vrhunske paste. Ima i jeftinijih kineskih koje rade posao...

Ako nikad nisi overklokovao, možda je bolje da uzmeš 1700X i pustiš da mu njegov "turbo" mod odradi posao...neće ubrzati sva jezgra podjednako ali se manje cimaš sa overklokom. Ako bi ipak da ga klokneš (nije teško, zaista, samo da se ne pretera s voltažom, net je pun članaka i tutorijala), onda idi na 1700.
 
Aha...
Šta bi onda bilo bolji izbor, tj šta bolje šljaka, 1700x na fabričkim podešavanjima i turbo modom ili kloknuti 1700?

Послато са S8+ duos
 
OC je dva klika... Presmesno...
 
Aha, znači ako se ne planira klokovati, bolje 1700x? Ako se planira, onda 1700? Ako sam ja sve ovo dobro skapirao :D

Послато са S8+ duos
 
Aha, znači ako se ne planira klokovati, bolje 1700x? Ako se planira, onda 1700? Ako sam ja sve ovo dobro skapirao :D

Послато са S8+ duos

Manje-više. Što reče Fingon, isti su procesori, samo X verzija ima fabrički više frekvencije i manje "prostora" da se dalje ubrzava. Pa ako hoćeš da se se potrudiš da overklokuješ, uzmeš jeftiniji i ubrzaš ga sam, a ako ne želiš ili ne znaš uzmeš jači i voziš...

OC je dva klika... Presmesno...

Čovek nikad do sad nije sklapao računar i nije overklokovao...ne možeš da očekuješ da svi znaju sve. Znam da nije teško ali kad je prvi put...
 
Baš tako, oko softvera sam stvarno čačkao dosta i solidno poznajem tu oblast.
Hardver - stvarno nisam i ne stidim se da priznam. Jedno vreme sam trgovao laptopovima, uglavnom Thinkpad, ali tu ako sam nešto i radio bilo je zamena ssd, hdd, dodavanje ram-a.. Ostalo je bilo instalacija OS, drivera, programa..
Uglavnom, naručio sam 1700x i kuler Arctic od Fante, ploču B450 MSI Tomahawk ću kupiti kod nas, razlika je desetak evra. Kućište kod nas, ram imam (2x16 GB ali na 2666 MHz) , ssd imaž dva komada, hdd imam. Napajanje ću videti ovo na KP Gigabyte G750 HD Gold novo.. Još trebaju dodatni kuleri i na kraju grafika :)
Šta tu uzeti, može i polovno, za gaming se neće koristiti, samo multimedia, editing..?
 
Ne bih davao nešto mnogo, nemam ni predstavu koliko su cene. Mislim mogu ja da pogledam KP, oglase, ali ne znam šta da gledam... Šta je neki best buy za manje novca?

Послато са S8+ duos
 
Baš tako, oko softvera sam stvarno čačkao dosta i solidno poznajem tu oblast.
Hardver - stvarno nisam i ne stidim se da priznam. Jedno vreme sam trgovao laptopovima, uglavnom Thinkpad, ali tu ako sam nešto i radio bilo je zamena ssd, hdd, dodavanje ram-a.. Ostalo je bilo instalacija OS, drivera, programa..
Uglavnom, naručio sam 1700x i kuler Arctic od Fante, ploču B450 MSI Tomahawk ću kupiti kod nas, razlika je desetak evra. Kućište kod nas, ram imam (2x16 GB ali na 2666 MHz) , ssd imaž dva komada, hdd imam. Napajanje ću videti ovo na KP Gigabyte G750 HD Gold novo.. Još trebaju dodatni kuleri i na kraju grafika :)
Šta tu uzeti, može i polovno, za gaming se neće koristiti, samo multimedia, editing..?

Pa onda ti nece biti problem da udjes u bios i ukucas 4GHz (cak ne moras voltazu da diras,ostavis auto, mada 99% ce sljakati na 1.35V). Cisto predostroznosti pogledaj neki video, imas ih masu sa tim kombom.
PS: Za kulere nema oglas, moraces preko poruka da mu trazis i pitas za cenu.
 
Poslednja izmena:
Pitao sam Fantu, čekam odgovor.
A što se tiče kloka, znam kako se ulazi u BIOS, to nije problem :) Ali nisam nikad menjao te parametre. Podizao sam sistem, driveri, programi... Menjao hardove, ram, grafičku kartu... Procesor nisam.
Mislim da bih skontao.

Grafika? [emoji3526]

Послато са S8+ duos
 
Ima jedan bitan momenat koji niste uzeli u obzir, decko radi video editing a ploca sa i7 6700 je perfektna za hackintosh i da radi u FCP obradu 2x brze nego u premieru
 
70-80...10 gore dole

Послато са S8+ duos
 
Sutra stiže 1700x, Arctic Freezer 34 eSports Duo, 5 komada P12 PWM PST ventilator, termalna pasta Arctic MX-4. Od najpoznatijeg Mađara.

Cooler Master MASTERBOX Mb511 sam naručio iz domaće radnje.

Msi B450 Tomahawk iz domaće radnje.

Gigabyte G750H ću kupiti na KP. Ili postoji neki drugi predlog? Jer ovo na KP je novi, a garancija po s/n do decembra u Contrade, ako je novo kako garancija samo 6 meseci? Ima još jedno, upola jeftinije, radilo 3 meseca a garancija još 6 meseci preko ovlašćenog uvoznika? Sve nešto čudno..

Što se tiče kartica, predložene su RX470/480 i Rx 570. Šta je bolje? Određeni proizvođač?

Mada, pošto sam se prilično istrošio a nisam prodao staru konfiguraciju, da li bi neka jeftinija kartica završavala posao, do 50 evra (polovna)? Pa kad bude prilike zameniću je.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji garancija preko sn,to odbijaju 99%. Ako nema fiskalni mozes da se slikas


Ne mora da znači...početkom prošle godine sam kontaktirao Comtrade da pitam baš za to, reklamacije i garancija preko SN, i rekli su mi da nema problema, mogu da nađu transakciju i artikal preko SN. Da li se nešto promenilo u međuvremenu, ne znam. Ali, to je samo u CT, rekao bih, drugde ne bi prošlo. Najbolje je da se zove i proveri...
 
Pomažite za grafiku, da li ići na rx470/480 (da li je to neki minimum) ili bi moglo neka jeftinija da prodje (oko 50 evra)? [emoji3526]

Послато са S8+ duos
 
Aha, znači ako se ne planira klokovati, bolje 1700x? Ako se planira, onda 1700? Ako sam ja sve ovo dobro skapirao :D

Послато са S8+ duos

Možda mu je bolkje da ide na neku NVidiu, koliko sam video po netu, Adobe (Premiere) ima malo bolju podršku za CUDA/NVENC nego za OpenCL kod AMD-a i generalno preporučuju NVidiu (Final Cut na Macu, s druge strane, mnogo više voli AMD).
Razlike su male, doduše, između recimo 1050(Ti) i RX 480, AMD ima veći VRAM bandwidth. Idealna bi bila 1060 6GB ali ona je dosta preko budžeta...
U svakom slučaju, neka gleda nešto sa bar 4GB VRAM, bilo 1050Ti ili 480, cene su im iste na KP. Ako će da igra poneku igru, osim Adobea, 480 je za nijansu bolji izbor (opet, zavisi od igre).
 
Poslednja izmena:
I ja sam pretražujući net našao da Adobe paket generalno više voli Nvidiu s AMD-a, jer je bolja podrška za CUDA nego OpenCL.
Još mi je ostalo to da rešim, ovo sam sve naručio, nešto je i stiglo (procesor, kulwr, ventilatori).
Gledam mnoga merenja na netu, Adobe programi, sa kojom grafikom brže rade, ali ta merenja se često vrše na karticama od po par stotina evra, nije moja liga.
Što se tiče igranja, možda nekad kad budem i imao vremena odigram nešto, ali nisam ja neki zahtevan igrač niti mi je to primarno. Poslednji put sam igrao neku igru pre 5 godina. Ako počnem znam da ću da se navučem pa zato i ne počinjem [emoji57][emoji16]
Imam brdo svojih fotografija koje nisam stigao da obradim, to mi je ipak primarno u odnosu na igranje. A i punim 40 godina, prošlo me [emoji4]
 
Nazad
Vrh Dno