Šta je novo?

moze li iz linuxa da se napravi butabilna windows 10 particija

Učlanjen(a)
30.09.2005
Poruke
246
Poena
319
jel neko pokusavao da u linux okruzenju napravi butabilnu windows 10 particiju i da sa nje na istom laptopu na primer pokrene instalaciju win-a? nesto kao recovery particija ili bilo sta slicno... da li je tako nesto uopste izvodljivo? da napomenem da je trenutno na laptopu samo instaliran linux deepin a instalacija win-a sa usb flesa pukne na samom pocetku iz nekog meni nepoznatog razloga... jedino mi preostala jos ta opcija da pokusam da butuje sa interne particije... vadjenje hdd-a iz tog laptopa je nemoguce jer je zalemljen na ploci
 
Formatiraj fleš sa Gparted ili nečim sličnim (pobriši mu sve particije i napravi nove).
Probaj ponovo sa WoeUSB da prebaciš iso na isti taj fleš.
Ako ne uspe, probaj drugi instalacioni windows iso na tom flešu.
Ako ne uspe, probaj ovo prethodno na nekom drugom flešu.
 
sve opcije boot-a sa eksternih uredjaja su isprobane (gpt uefi itd itd)... inace taj isti linux je instaliran sa usb ali windows iz nekog razloga nece preostalo je jos samo da se proba sa interne particije... inace takvi windows uredjaji imaju recovery particiju kao sto je slucaj sa surface i sl pa kad dodje do nekih problema oporavak se radi pomocu te particije koja u ovom slucaju ne postoji... a sobzirom da imam jako malo iskustva sa linuxom a na netu nisam uspeo da nadjem neke konkretne odgovore preostalo mi samo da pitam ovde na forumu pa mozda je neko nesto slicno vec radio nekad... mozda neki trik da se iz linux okruzenja prebace instalacioni fajlovi sa flesa na fat32 particiju (koja se u default linux okruzenju na zalost ne vidi)
 
a moze li umesto na usb fles da se kreira na samoj hdd particiji? tj da sa nekom aplikacijom iskopiram instalacione fajlove na fat32 particiju koja vec postoji tj vec je kreirana sa gparted aplikacijom... gparted na zalost nema mogucnost kopiranja fajlova na particije on ih samo kreira i formatira
 
Mozda uz pomoc 3rd party programa, i to ne znam kako radi, jer ovaj prvi pise da je "Linux reader", ali ovako inicijalno jok. Drugi link je samo za ext file sisteme i to izgleda opet samo read.
Pre par godina sam pokusavao sa nekim plugin-om za Total commander, ali nije uspelo, a i plugin je jedno 20god. star, nije bio drugi, nema ni sad.

@Smartphone, moze, samo na drugi nacin, a to je malo vise posla i to niko ziv ne radi na taj nacin.
Te varijante se rade samo u nekim velikim ustanovama sa puno racunara, uz pomoc servera koji sluzi da se preko mreze sa njega uzimaju podaci za instalaciju OS-ova (deploy sa PXE servera).

Zamisljeno je da mozes na jednom disku imati vise razlicitih particija i sistema, ali za instalaciju koristis USB/CD/DVD, eksterni hdd, moze i interni hdd, ali ako npr. imas 1 particiju gde si napravio boot sa Windows-om, pa onda butujes sa diska, pokrene instalaciju, zatim instaliras na drugu particiju na istom disku (naravno ne formatirajuci drugu particiju gde su source fajlovi).
Ali ta varijanta moze ako ti je prazan disk, a za varijantu sa vec postojecim sistemom na disku to mislim da je nemoguce.

Potrudi se da odradis samo kako treba ovo sa linkova koje smo ti poslali i radice.
 
pa ja mogu da formatiram ceo disk sa gparted live ali kako posle da prebacim te boot fajlove na particiju????? taj linux mi svakako ne treba...
msm mogu ja da probam to sa linkova vezano za butabilni usb ali ne vidim kakvu cu razliku dobiti ako napravim butabilni fles sa linuxa ili kao do sad sto sam pravio sa rufusom i sl programima na windowsu?? izgleda da niste dobro razumeli moje pitanje... ja ne zelim da pravim dual boot wina i linuxa nego pokusavam da instaliram nekako samo windows na taj uredjaj... sve moguce metode buta sa usb koje postoje na netu su vec probane... jedino jos sto je preostalo da probam pre nego sto uredjaj zavrsi u kanti je da pokusam tu varijantu boot-a sa interne particije tog samog uredjaja ako je to ikako moguce postici... zbog te ideje sam i instalirao linux jer ne postoji drugi nacin da prekopiram bilo koji fajl na taj interni hdd
 
Poslednja izmena:
Kako ti je formatiran disk (mbr/gpt) i sta imas od particija?
 
linux instalacija je kreirala 100mb efi particiju na kojoj se verovatno nalazi bootia32.efi a preostali prostor je linux ext4 particija na kojoj je instaliran os i fat32 particija koju sam kreirao uz pomoc gparted live aplikacije... gpt je fajl sistem ako se dobro secam jer se za uefi preporucuje da bude gpt... inace uefi na tom uredjaju vidi butabilne particije i eksterne usb samo ukoliko se na njima nalazi fajl bootia32.efi (uredjaj ima takvo ogranicenje da moze da butuje samo 32-bit uefi operativni sistem) taj deepin linux ispunjava te uslove i instalacija je prosla ali windows pukne na pocetku iz meni jos uvek nepoznatog razloga... inace sam uredjaj se isporucuje sa 32-bitnim windows 10 os i kao sto sam vec napisao u prethodnim postovima dolazi sa recovery particijom koja sluzi za reset uredjaja i vracanje na fabricka podesavanja ako dodje do nekih problema.... ta particija vise ne postoji
 
Nemam iskustva sa tim ogranicenjem (32bit i taj fajl) ali u principu trebalo bi da moze ovako:
1. pobrises sve sem efi i ext4
2. napravis 2 ntfs particije, jednu za instalaciju i drugu (manju, od 5-6GB) za raspakovan Windows image (dakle mount-ujes ISO u Deepin-u pa iskopiras na tu manju particiju); dodas i taj fajl, ako je stvarno neophodan
3. reboot pa pomocu F11/F12 (ili kako vec ulazis u taj meni) odaberes UEFI boot instalacije Windows-a

AKO slucajno opet pukne (a radi boot s te particije), obrises tu EFI od 100MB pa probas opet (Windows ce napraviti svoju pa ces samo posle morati da update-ujes grub).
 
svi uefi operativni sistemi imaju taj fajl windows linux itd... inace fajl se nalazi u efi/boot folderu
ako sam dobro razumeo u linux okruzenju mountujem iso na kome je instalacija windowsa i prekopiram na ntfs particiju?? deepin prepoznaje ntfs particije? fat32 ne vidi
 
Aha, razumeo sam da na svakoj boot-abilnoj particiji moras da imas taj fajl, zato mi je i bilo nepoznato. Da, svaki linux vidi (cita/pise) po ntfs bez problema. Vidi i fat32 ali ne mount-uje te efi/sistemske... Naravno kopiras sadrzaj (boot, sources, setup, itd.), ne sam image
 
Poslednja izmena:
pa da verovatno je uefi tako kodiran da pusti instalaciju ako postoji bootia32.efi fajl u efi/boot folderu... windows 7 na primer nije uefi os (samo legacy) i njegova instalacija ne sadrzi te foldere i fajlove... win 8 i win 10 moze ali ja kad butujem bilo koji od ta dva windowsa preko usb flesa instalacija pukne na samom pocetku i uredjaj upada u bootloop... linux instalacija na primer prodje bez problema (nisam probao ubuntu ali verovatno bi i on prosao)... probacu sutra da formatiram tu fat32 u ntfs pa da vidim hoce li moci deepin da iskopira fajlove sa windows.iso na nju i posle toga da vidim hoce li uredjaj videti tu ntfs particiju kao butabilnu
 
A gde tacno pukne, kad biras particije ili ranije? I da li si probao taj flash na nekom drugom kompjuteru?

EDIT: Sad vidim da tebi Deepin ni ne treba, znaci mozes da obrises ceo disk pa onda pustis instalaciju s flash-a. Moze pomocu tog Gparted ali i Diskpart iz instalacije (Shift+F10 https://winaero.com/blog/open-command-prompt-boot-windows-10/) pa kucas:
diskpart
(kad se otvori) list disk
sel disk 0 (ako je taj jedini)
clean
exit
pa onda nastavis sa instalacijom
 
Poslednja izmena:
Instalacija pukne odmah posle "loading files" ekrana... nema sanse da stigne do izbora particija itd itd... probao nekoliko razlicitih fleseva... i najmanje 10 razlicitih iso sto starih sto novih itd...
 
Onda bolje da ides (ako ti vec linux ne treba) na ovo diskpart brisanje pa install. Verovatno zeza tabela particija ili tako nesto.
 
pa vec sam probao da sa diskpart obrisem ceo storage i napravim samo jednu fat32 particiju ali identican problem.... jedino nisam probao da ostavim unallocated ali videcu da probam i to...
 
Probaj tako s "clean" (mozes jos i "convert gpt" ako ti je flash uefi) tj. u Gparted na Device pa Create partition table.
 
Slican problem...
Preko WoeUSB-a sam napravio butabilan Windows USB, sve odradio kako treba, podesim u Bios-u da mi prvo butuje sa flash-a, ali umesto toga on mi pokrece nekakav GNU GRUB... Zna li neko kako da iz GNU-a pokrenem iso sa flasha ili tako nesto? Nerma sta nisam probao, ne vredi :( Ili nekako da obrisem/blokiram taj GNU kako bih pokrenuo Win instalaciju i formatirao hdd.
 
Nije to slicno, tebi izgleda bios uopste ne vidi flash. Probaj razne kombinacije za uefi, csm/legacy i sl.
 
Nazad
Vrh Dno