Šta je novo?

Excel poređenje 2 fajla

Munja

Čuven
Učlanjen(a)
25.01.2003
Poruke
474
Poena
620
Pozdrav,

Hoću da uporedim dva Excel fajla koji imaju priličan broj zapisa, oko 10 000 redova (jedna kolona), a razlikuju se otprilike u oko 500-1000 zapisa (redova) max.

Znam da ima X načina da se ovo izvede od toga da napišem if/countif formulu, VLookup, pa preko "Conditional Formating" ili jednostavno export u neki txt ili CSV fajl pa neki advance text editor...

No problem je u tome što sve metode koje sam pokušao iz Excel-a rade match-ovanje tipa zapis u A koloni postoji/ne postoji u koloni B u slučaju kad importujem u jedan Excel spreadsheet ta dva fajla u dve posebne kolone i poredim ih međusobno, a ne mogu nikako da "naštelujem" da se zapis u koloni A "gađa" sa zapisom u koloni B jer iako su zapisi oba fajla prilično isti kao što rekoh razlika je neki 500-1000 zapisa od preko 10 000 zapisa koliko ima u svakom fajlu pojedinačno, i samim tim ako koristim neku od Excel formula za "hightlight matches" neće se ništa "gađati"...

Uf baš sam zakomplikovao, nadam se da kapirate šta hoću da izvedem. Je l' ima neko predlog kako ovo da izvedem kroz Excel najjednostavnije , a da je vizuelno pregledno?
 
Poslednja izmena:
Iz toga što si napisao nikako mi nije jasno šta je problem da ne možeš da poredis dve kolone u jednom sheetu?
Drugo, imaš u samom excelu opciju poređenja Inquiry (kao add in mislim da je još uvek, samo se aktivira), koga poredio dva worksheeta, pas pogledaj da li ti ona odgovara... Ako se ne snađeš okači fajl negde da pogledamo .


SM-N960F
 
Nije li ti lakse da izvezes to u Access, obe kolone indeksiras, postavis 1:1 cross over upit i prebrojis sva ponavljanja sadrzaja... Tako nekako, nemas odgovor sta je to sto se razlikuje? Da li se vrednosti ponavljaju, da li su sredjene u nekom redosledu....
 
Možda može da pomogne i program iz Ofisa: Spreadsheet Compare.
 
Prvo hvala svima na brzim odgovorima i predlozima. Znam da nisam baš najbolje objasnio šta hoću. Dakle, krajnji ishod bi trebalo da bude ispis redova (ćelija) koje se nalaze u jednoj koloni, a ne nalaze se u drugoj, a pritom zapisi nisi uneti po istom redosledu u obe kolone da bi se nekom excel formulom ili conditional formating-om na lak i brz način to dobilo. Takođe bi trebalo na kraju da "pročešljam" kolone i pronađem duplikate redova, pošto ima identičnih zapisa koji se pojavljuju više puta u istoj koloni.
 
Pa sad, za to je bolji access, ali mislim da to mozes da postignes i sa vlookup funkcjom u samom excelu.
 
@Munja ako nisi rešio problem, napraviću ti program koji to radi, samo da mi razjasniš još nešto. Fajl1 ima Sheet1 i tu su podaci u koloni A? Isto važi i za fajl 2: Sheet1 i kolona A. Treba da uzmem prvu ćeliju iz kolone A u Fajl1 i proverim da li se nalazi bilo gde u koloni A u Fajl2. Ako je nigde nema, zapamtim negde. Onda proverim A2 i tako sve do kraja. Zatim proverim to isto za Fajl2. Na kraju obrišem duplikate. Rezultat snimim u treći Excel fajl. Da li je ovako?
 
Pokušavao sam ovako ručno sa Conditional Formating i dodavanjem novog "rula" koji će da označi sve jedinstvene ćelije ili duplikate nekom bojom (fill colour) a onda sve to sortiram po toj boji, ali opet nije uspelo do kraja kako treba.
Dešava se da na kraju opet imam duplikata u obe kolone...a probao sam i sa VBA kodom kroz macro modul ali mi nijedan VBA kod nije proradio u Excel 2007. Verovatno je bio problem do samog Excel-a, ali me je mrzelo da čivijam da li je problem u podešavanjima Macros, Visual Basic ili nešto treće...

@Gadafi
Hvala na ponuđenoj pomoći. Sam fajl je moguće importovati u jednu kolonu, a takođe i drugi u drugu kolonu, pošto su mi za poređenje bitne te dve kolone koje se razlikuju kao što rekoh za nekih 900-1000 zapisa (ćelija) maks. A može i tako kao što si ti rekao jedan fajl - podaci importovani u jedan sheet i jednu (A) kolonu, drugi fajl - drugi sheet i jedna (A) kolona.
Kako nisam uspeo da složim ćelije tako da se gađaju redovi odnosno da budu iste vrednosti na nekim mestima u obe kolone odustao sam da radim vizuelno poređenje tipa "highlight difference" i slično.
Čini mi se da je bolje da razlika ove dve kolone bude output u trećoj koloni, a to je verovatno najzgodnije sa nekim VBA kodom (koji meni neće da radi u Excel 2007, a instaliraću neki noviji tipa 2013-2016 pa ću da vidim), eventualno Excel formulom.
 
Na kraju sam našao ovaj VBA kod:

Kod:
Sub PullUniques()
    Dim rngCell As Range
    For Each rngCell In Range("A2:A40")
        If WorksheetFunction.CountIf(Range("B2:B40"), rngCell) = 0 Then
            Range("C" & Rows.Count).End(xlUp).Offset(1) = rngCell
        End If
    Next
    For Each rngCell In Range("B2:B40")
        If WorksheetFunction.CountIf(Range("A2:A40"), rngCell) = 0 Then
            Range("D" & Rows.Count).End(xlUp).Offset(1) = rngCell
        End If
    Next
End Sub


Posle raznoraznih neuspelih varijanti sa conditional formating i excel formulama pomoću ovog VBA koda sam uspeo da uradim poređenje dve kolone i razliku prve i druge prikažem u trećoj koloni, a razliku druge i prve prikažem u četvrtoj.
S tim da se dešava da iako redovi (ćelije) koje su iste u obe kolone prikaže kao razliku u trećoj i četvrtoj koloni. Nije idealno, ali završava posao.

E sad još nešto što mi treba je formula ili VBA kod koji bi u jednoj koloni izdvojio (sortirao, šta god) sve redove (ćelije) koje imaju manji broj cifara od 13 (u pitanju su 13-cifreni brojevi, ali TEXT tipa da bi mogla 0 da bude prva cifra)?
 
Izvinjavam se za upad u temu, imao bih jedno balnalno pitanje za nekog, za mene problem. Pokušavam u Excel-u da uradim jedan formular i dešava mi se sledeće
20190525_104333.jpg, ovaj deo koji fali na papiru desno neće da se popuni prostor na stranici kao što je na listu levo, kako da rešim ovaj problem?
 
Kako mogu da zaokruzim broj stavke na gornjoj slici, ne preko format cells, ono da bude jajoliko ?
 
Mislio sam na ovako nešto qqqqqqqqqqqqq.PNG
Ima li u excel-u iybor takve mogućnosti i gde se nalarzi, zamolio bih za odgovor?
 
Nazad
Vrh Dno