»RSS Benchmark sajt

Prikazani rezultati od 1 do 8 od ukupno 8

Tema: Excel poređenje 2 fajla

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        396

Excel poređenje 2 fajla

Pozdrav,

Hoću da uporedim dva Excel fajla koji imaju priličan broj zapisa, oko 10 000 redova (jedna kolona), a razlikuju se otprilike u oko 500-1000 zapisa (redova) max.

Znam da ima X načina da se ovo izvede od toga da napišem if/countif formulu, VLookup, pa preko "Conditional Formating" ili jednostavno export u neki txt ili CSV fajl pa neki advance text editor...

No problem je u tome što sve metode koje sam pokušao iz Excel-a rade match-ovanje tipa zapis u A koloni postoji/ne postoji u koloni B u slučaju kad importujem u jedan Excel spreadsheet ta dva fajla u dve posebne kolone i poredim ih međusobno, a ne mogu nikako da "naštelujem" da se zapis u koloni A "gađa" sa zapisom u koloni B jer iako su zapisi oba fajla prilično isti kao što rekoh razlika je neki 500-1000 zapisa od preko 10 000 zapisa koliko ima u svakom fajlu pojedinačno, i samim tim ako koristim neku od Excel formula za "hightlight matches" neće se ništa "gađati"...

Uf baš sam zakomplikovao, nadam se da kapirate šta hoću da izvedem. Je l' ima neko predlog kako ovo da izvedem kroz Excel najjednostavnije , a da je vizuelno pregledno?
        Menjao Munja : 14.05.2019. u 23:20

Member Avatar korisnika djurkash
        Na forumu od
        Sep 2009
        Poruka
        4.334
        Iz toga što si napisao nikako mi nije jasno šta je problem da ne možeš da poredis dve kolone u jednom sheetu?
        Drugo, imaš u samom excelu opciju poređenja Inquiry (kao add in mislim da je još uvek, samo se aktivira), koga poredio dva worksheeta, pas pogledaj da li ti ona odgovara... Ako se ne snađeš okači fajl negde da pogledamo .

SM-N960F

VIP member Avatar korisnika zormanic
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        1.654
      4. Moja mašina
        • CPU: Intel Core 2 Quad Q9400
        • MoBo: GIGABYTE P43-ES3G
        • RAM: HyperX 4GB
        • VGA: NVIDIA Quadro NVS 290
        • MON: LG 204WT
        • HDD: Kingston A400 & WD500GBAAKS & S.Baracuda320
        • OPT: Pioneer 112 & Teac540
        • Case: LC 600W
        • SND: SB Live Value 128
        • LAP: Dell Latitude D520, Acer ONE D270
        • INET: DSL
      5. Nije li ti lakse da izvezes to u Access, obe kolone indeksiras, postavis 1:1 cross over upit i prebrojis sva ponavljanja sadrzaja... Tako nekako, nemas odgovor sta je to sto se razlikuje? Da li se vrednosti ponavljaju, da li su sredjene u nekom redosledu....

Member Avatar korisnika gadafi
        Na forumu od
        Sep 2005
        Poruka
        3.172
      7. Moja mašina
        • CPU: i5 9600K, Noctua NH-U12P
        • MoBo: Gigabyte Z390 Gaming SLI
        • RAM: Kingston HyperX DDR4-2400 2x16 GB
        • VGA: Nvidia Quadro P2000
        • MON: Dell U2412M
        • HDD: Crucial MX100 256GB, WD 1TB RE4 + 1.5TB Green + 3TB SE
        • OPT: LG HL-DT-ST BH16NS40
        • Case: Cooler Master HAF-X, Seasonic Focus Gold 550FX
        • SND: OnBoard, Microlab FC 360
        • LAP: Lenovo Ideapad 700-17isk
        • TV: LG 42LW4500, 49UH8507
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: HP Deskjet 5150, Kyocera FS-1920, Canon CS-4400F
      8. Možda može da pomogne i program iz Ofisa: Spreadsheet Compare.
        x1gor: Boot Loader nije program, vec vrsta programa ...

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        396
        Prvo hvala svima na brzim odgovorima i predlozima. Znam da nisam baš najbolje objasnio šta hoću. Dakle, krajnji ishod bi trebalo da bude ispis redova (ćelija) koje se nalaze u jednoj koloni, a ne nalaze se u drugoj, a pritom zapisi nisi uneti po istom redosledu u obe kolone da bi se nekom excel formulom ili conditional formating-om na lak i brz način to dobilo. Takođe bi trebalo na kraju da "pročešljam" kolone i pronađem duplikate redova, pošto ima identičnih zapisa koji se pojavljuju više puta u istoj koloni.

Member
        Na forumu od
        Mar 2004
        Poruka
        1.439
        Pa sad, za to je bolji access, ali mislim da to mozes da postignes i sa vlookup funkcjom u samom excelu.

Member Avatar korisnika gadafi
        Na forumu od
        Sep 2005
        Poruka
        3.172
      12. Moja mašina
        • CPU: i5 9600K, Noctua NH-U12P
        • MoBo: Gigabyte Z390 Gaming SLI
        • RAM: Kingston HyperX DDR4-2400 2x16 GB
        • VGA: Nvidia Quadro P2000
        • MON: Dell U2412M
        • HDD: Crucial MX100 256GB, WD 1TB RE4 + 1.5TB Green + 3TB SE
        • OPT: LG HL-DT-ST BH16NS40
        • Case: Cooler Master HAF-X, Seasonic Focus Gold 550FX
        • SND: OnBoard, Microlab FC 360
        • LAP: Lenovo Ideapad 700-17isk
        • TV: LG 42LW4500, 49UH8507
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: HP Deskjet 5150, Kyocera FS-1920, Canon CS-4400F
      13. @Munja ako nisi rešio problem, napraviću ti program koji to radi, samo da mi razjasniš još nešto. Fajl1 ima Sheet1 i tu su podaci u koloni A? Isto važi i za fajl 2: Sheet1 i kolona A. Treba da uzmem prvu ćeliju iz kolone A u Fajl1 i proverim da li se nalazi bilo gde u koloni A u Fajl2. Ako je nigde nema, zapamtim negde. Onda proverim A2 i tako sve do kraja. Zatim proverim to isto za Fajl2. Na kraju obrišem duplikate. Rezultat snimim u treći Excel fajl. Da li je ovako?
        x1gor: Boot Loader nije program, vec vrsta programa ...

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        396
        Pokušavao sam ovako ručno sa Conditional Formating i dodavanjem novog "rula" koji će da označi sve jedinstvene ćelije ili duplikate nekom bojom (fill colour) a onda sve to sortiram po toj boji, ali opet nije uspelo do kraja kako treba.
        Dešava se da na kraju opet imam duplikata u obe kolone...a probao sam i sa VBA kodom kroz macro modul ali mi nijedan VBA kod nije proradio u Excel 2007. Verovatno je bio problem do samog Excel-a, ali me je mrzelo da čivijam da li je problem u podešavanjima Macros, Visual Basic ili nešto treće...

@Gadafi
        Hvala na ponuđenoj pomoći. Sam fajl je moguće importovati u jednu kolonu, a takođe i drugi u drugu kolonu, pošto su mi za poređenje bitne te dve kolone koje se razlikuju kao što rekoh za nekih 900-1000 zapisa (ćelija) maks. A može i tako kao što si ti rekao jedan fajl - podaci importovani u jedan sheet i jednu (A) kolonu, drugi fajl - drugi sheet i jedna (A) kolona.
        Kako nisam uspeo da složim ćelije tako da se gađaju redovi odnosno da budu iste vrednosti na nekim mestima u obe kolone odustao sam da radim vizuelno poređenje tipa "highlight difference" i slično.
        Čini mi se da je bolje da razlika ove dve kolone bude output u trećoj koloni, a to je verovatno najzgodnije sa nekim VBA kodom (koji meni neće da radi u Excel 2007, a instaliraću neki noviji tipa 2013-2016 pa ću da vidim), eventualno Excel formulom.

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •