Šta je novo?

laptop ~1000e za programiranje, 15.6 mat, jak cpu, bez gpu, nov ili polovan

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Ne igram igrice ali spadam u zahtevne korisnike.

Sta mi je bitno:
- 15.6'' mat ekran
- performanse (jak cpu, bar 16gb rama)
- FullHD rezolucija (nista vece tipa 2k, 4k i sl.)
- integrisana grafika (ne treba mi jak gpu)
- kvalitetna izrada i dobro hladjenje (da mi ne pali ventilator svaki cas)
- SSD 512GB ili SSD 256GB + dodatni HDD
- lako odrzavanja (otvaranje poklopca radi usisavanja prasine sa kulera)
- dostupan ovlasceni servis u BG
- licenciran win10 pro

Sta mi nije bitno (ili bolje reci manje bitno):
- portabilnost tj. tezina i dimenzije
- baterija (uglavnom ce biti ukljucen u struju)
- SATA ili NVMe (koliko sam shvatio nema bitne razlike izmedju SATA i NVMe za moje potrebe, rad sa malim fajlovima itd)
- estetika

Namena:
- programiranje (.NET, node.js, python... po nekoliko Visual Studio projekata otvorenih istovremeno)
- virtuelne masine i docker kontejneri (nekoliko aktivnih istovremeno)
- mnogo chrome tabova otvorenih u isto vreme (100, 200, 300...)
- gasim i palim iz hibernate/sleep tj. da moze da izdrzi bez cestog resetovanja
- ostalo je klasicna office upotreba, eventualno povremeno neki graficki program tipa photoshop

Laptop ce se koristiti za rad 8+ sati dnevno. Dakle uglavnom low load sa povremenim high loadom (kompajliranje, pokretanje virtuelnih masina i kontejnera, pokretanje lokalnih test servera i sl.). Dosta pokrenutih procesa istovremeno pa bih mozda isao na 24 ili 32 GB rama. Budzet nije fiksan ali nije ni previse fleksibilan.
Sto se tice polovnjaka, nisam gadljiv ali malo vise naginjem na novo zbog garancije.
 
Poslednja izmena:
Sa otvorenih 200 tabova slobodno iskljuci polovne laptopove, nijedan nema performanse da to isprati. Ono sto bi moglo da radi je novi i7 osme generacije sa 6/12 konfiguracijom jezgara, ima integrisanu grafiku, verovatno ces morati da sam dodas ssd.
Malo je tesan budzet za sve sto si naveo, tako da ces morati da pravis kompromis.
 
Ako ti portabilnost nije bitna, bolje uzmi kršten desktop za te novce. Laptop, naročito sa 15.6 ekranom nije za posao koji ti želiš da radiš na njemu, veruj mi.
 
Desktop mi je u planu ali tek na jesen, a laptop mi treba svakako u medjuvremenu.
Treba mi prenosivost ali ne svakodnevna tako da mi zato to nije toliko bitna stavka ali mi ipak treba.

Sto se tice mnogo chrome tabova, teram ja to nekako na starom probook i5-4200m i 12GB RAM ali naravno ume da se uspori + pored toga imam dosta drugih stvari otvorenih.

Kolika je realna razlika izmedju mobilnih procesora tipa i7-8650U (4 Cores, 8 Threads @1.90 GHz, Kaby Lake R., TDP 15W) i7-8750H (6 Cores, 12 Threads @2.20 GHz, Coffee Lake, TDP 45W)?
Ne znam da li ovi H procesori idu u neke laptopove sa integrisanom grafikom posto sam ih uglavnom vidjao u nekim workstation/gaming laptopovima uz koje uvek ide GPU.
 
Poslednja izmena:
Svakako je 8750h bolji...plus ti laptopovi imaju vecinom bolje hladjenje...mislim da nema laptop sa H procesorom i integrisanom grafickom, vecinom idu sa 1050 ili jacom grafickom...mislim da bi ti lenovo y530 lepo legao, e sad, ne znam da li mozes da nabavis bas takvu konfiguraciju kakvu hoces :)
Ali lako se nadogradjuje.. :)
 
6-core uzimas ako nema izbora, ili ako znas da ti znaci 6-core. Za 15.6" laptopove cak je i kontraproduktivno uu vecini slucajeva, obavezno proveri da li mu dobro radi hladjenje sa tim 6-core, inace se desava da rade sporije i od dual core (ne quad, bas dual!) kada dodje do throttle-inga, a do njega lako dodje u podosta tih racunara. Nije jos bio spreman izgleda 6core za laptopove.
"Nidzo", stvarno 100 tabova ili harikiras? Mislim kako se tu uopste snadje i manevrise? Za to je memorija/SSD bitniji od CPUa, sem ako tabovi ne rade nesto uvek u pozadini, ali ja sam sa 5-6 otvorenih tabova umeo da predjem 1GB u Chrome-u, pa mi 100 komada ne idu kao opcija nikako :)

Pogledaj obavezno ekran, mada za polovne sigurno neces bez duzeg gledanja celog laptopa ;) Ali pogotovu kod ThinkPad-a, ako postoji 3K/4K opcija ekrana, obicno je FullHD ekran bas bas los, ja ne mogu duze od 4-5sekundi da gledam u vecinu njih.


Kao ozbiljne masine: Lenovo W540/W541 - jos uvek ih ima, cene su im sada odlicne, jos ako nadjes prodavca sa onim primercima iz PMa, pun pogodak. Jeste to kao 4 generacije nazad, ali ovih dana se kretao primerak sa 4910QM, i K2100 GPU i SSDom od 256GB. Taj CPU radi brze nego svi 5/6/7xxx mobile CPUs, sem onih bas extreme editions 7xxx. Hladjenje dobro uradjeno, ozbiljna masina.
Ima tu jos dobrih izbora, ovo samo pominjem sta sam licno bas puno probao i koristio (imam ih 3 trenutno), i sto znam da ima u ponudi u oglasima.

ZBookovi, Fujitsu Celsius i ne znam koja bese Dellova prava business klasa tog tipa (to je rangu Lenovo W/P serije), svi su isto OK.

Ja ne bi dao 1000e za najnoviju generaciju, kada ima i 7xxx gen za manje. Ali onaj primerak iz PMa ti je kao nov, ako nije i bas nov, pa obavezno da uzmi u izbor. Samo ga proveri, i ne zaboravi da vidis da li ti ekran odgovara na duze staze :)
 
h procesori znaju bogme da se usijaju. Tu treba voditi računa o kućištu, da je deblje i da je solidno odrađeno hlađenje. U tankim kućištima nikako.
U varijanta je dosta bolji izbor osim ako ti iz određenog razloga treba punokrvni procesor a nemaš mesta za redovan računar.


EDIT: Sad videh da je Alfa pre mene govorio o tome te se izvinjavam kolegi na plagiranju :)
 
Poslednja izmena:
Thinkpad E580 bi mogao da se uklopi u tu cifru. Uzmeš i7 sa 8gb ram-a i najmanjim SSD-om u ponudi pa posle ubaciš brže komponente.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
6-core uzimas ako nema izbora, ili ako znas da ti znaci 6-core. Za 15.6" laptopove cak je i kontraproduktivno uu vecini slucajeva, obavezno proveri da li mu dobro radi hladjenje sa tim 6-core, inace se desava da rade sporije i od dual core (ne quad, bas dual!) kada dodje do throttle-inga, a do njega lako dodje u podosta tih racunara. Nije jos bio spreman izgleda 6core za laptopove.
"Nidzo", stvarno 100 tabova ili harikiras? Mislim kako se tu uopste snadje i manevrise? Za to je memorija/SSD bitniji od CPUa, sem ako tabovi ne rade nesto uvek u pozadini, ali ja sam sa 5-6 otvorenih tabova umeo da predjem 1GB u Chrome-u, pa mi 100 komada ne idu kao opcija nikako :)

Ne karikiram, 10 chrome prozora svaki po 20 tabova i ode to brzo na 200, pogotovo kad nesto googlam i trazim po stackoverflow. :) Mada ja imam taj problem "procitacu kasnije" i tako mi to ostane, napune se tabovi i tako mi stoji danima i nedeljama... ali to je sad neka druga prica :)

Videcu na kraju, moracu neki kompromis da napravim... verovatno ce ipak biti neki U procesor.

Sta mislite o HP Probook seriji, nesto tipa ovako: http://www.racunari.net/detalji/index.php?kompo=0008040041
 
Poslednja izmena:
Dobar je Probook, ali za taj novac mozes da uzmes 6-core, jos je on bez diskretne grafike..
Kad vec dajes novac bolje uzmi najjacu masinu koja je dostupna u tom trenutku, 8750h, 16gb rama, i min 250gb ssd, nego posle da lupas glavu kad zastuca cpu ili pozelis da odigras koju igru:)
 
Poslednja izmena:
Svakako je 8750h bolji...plus ti laptopovi imaju vecinom bolje hladjenje...mislim da nema laptop sa H procesorom i integrisanom grafickom, vecinom idu sa 1050 ili jacom grafickom...mislim da bi ti lenovo y530 lepo legao, e sad, ne znam da li mozes da nabavis bas takvu konfiguraciju kakvu hoces :)
Ali lako se nadogradjuje.. :)
Dobro hlađenje, al još bolje grejanje
 
Ne znam kako ce funkcionisati bilo koji laptop sa ~200 tabova... sto zbog display-a, sto zavisno od vrste stranica koje se otvaraju i na top desktop konfiguracijama sve pocinje da stuca na vec 50ak tabova... Mada bih se ogradio jer sigurno zadnjih godinu dana nisam imao potrebu da istovremeno drzim otvoreno vise od ~25 tabova, tako da su mozda sredjeni leak-ovi i greske iz prijasnjih verzija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobar je Probook, ali za taj novac mozes da uzmes 6-core, jos je on bez diskretne grafike..
Kad vec dajes novac bolje uzmi najjacu masinu koja je dostupna u tom trenutku, 8750h, 16gb rama, i min 250gb ssd, nego posle da lupas glavu kad zastuca cpu ili pozelis da odigras koju igru:)

Igre sigurno necu igrati, u zadnjih 10-15 godina sam ih totalno batalio. Kad odigram neku noviju igru kod nekog prijatelja posle 15 min mi dosadi ma koja da je. Tako da mi diskretna graficka ne treba.
8750h bi dobro dosao ovako jer volim da sve ide glatko ali imas li neki konkretan predlog za laptop sa tom konfiguracijom? Probook su svi sa U procesorima jer su biznis masine.
 
Obican rad ide glatkije sa dual nego sa hexcore CPUom. Tek kada se koriste stvarno vise jezgara se vidi razlika. Da bi ti tabovi bolje radili, vise znaci 256GB RAMa nego CPU :)
Diskretna grafika je meni licno najveci moguci minus svih hexcore masina. Nepotrebno je ima, dodaje cenu poprilicno, a samo mi greje laptop! Cak i igre koje ja igram i dalje rade super i sa integrusom iz 4xxx CPU serije, nema potrebe za grejanjem.

To se gleda ako zna da mu treba za igre, a u tom slucaju nikakva workstation laptop mahina nije izbor, nego neki gaming laptop (jer su dGPU slabi u WKS L)

Hex core ima smisla za compile vecih projekata (ali recimo u C/C++ treba znati moguce probleme u tim slucajevima, ne znam za druge jezike). Chrome je toliko memory bound, da osim za pri otvaranju taba (i eventualno procesuiranju ako je previse dynamtic content) nece biti razlike izmedju vise jezgara. Tj. ja jos uvek ne vidim da mi koristi vise jezgara za single tab.

Kako funkcionise Chrome sa 100 tabova? Meni predje 1GB sa 6 tabova nekada :)
 
8750h nepotrebno diže cenu i komplikuje izbor. Uz njega dolazi neka GPU koja će u tvom slučaju samo bespotrebno da greje i troši bateriju.

8550u ili 8650u su i više nego dovoljni.

Thinkpad (pa čak i E serija, uz neke manje kompromise, vezane za kvalitet kućišta) je defivinitivno najbolji izbor za poslovnu upotrebu pa ti sad vidi. Ok je i ProBook na papiru ali imam loša iskustva od ranije sa HP Elitebook serijom pa ih ne bi preporučio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koristim vec 6 mjeseci ThinkPad E580 IPS FHD, i5-8250U, 16GB / 256nvme + 512SSD, slicna upotreba kao kod tebe (osim sto se ogranicim na 50-tak tabova :)
Vrlo zadovoljan (jeste "jefitnija" E serija, ali je solidna izrada), mislim da moze u 1000 Eur da se sklopi...
 
Ne igram igrice ali spadam u zahtevne korisnike.

Sta mi je bitno:
- 15.6'' mat ekran
- performanse (jak cpu, bar 16gb rama)
- FullHD rezolucija (nista vece tipa 2k, 4k i sl.)
- integrisana grafika (ne treba mi jak gpu)
- kvalitetna izrada i dobro hladjenje (da mi ne pali ventilator svaki cas)
- SSD 512GB ili SSD 256GB + dodatni HDD
- lako odrzavanja (otvaranje poklopca radi usisavanja prasine sa kulera)
- dostupan ovlasceni servis u BG
- licenciran win10 pro

Sta mi nije bitno (ili bolje reci manje bitno):
- portabilnost tj. tezina i dimenzije
- baterija (uglavnom ce biti ukljucen u struju)
- SATA ili NVMe (koliko sam shvatio nema bitne razlike izmedju SATA i NVMe za moje potrebe, rad sa malim fajlovima itd)
- estetika

Namena:
- programiranje (.NET, node.js, python... po nekoliko Visual Studio projekata otvorenih istovremeno)
- virtuelne masine i docker kontejneri (nekoliko aktivnih istovremeno)
- mnogo chrome tabova otvorenih u isto vreme (100, 200, 300...)
- gasim i palim iz hibernate/sleep tj. da moze da izdrzi bez cestog resetovanja
- ostalo je klasicna office upotreba, eventualno povremeno neki graficki program tipa photoshop

Laptop ce se koristiti za rad 8+ sati dnevno. Dakle uglavnom low load sa povremenim high loadom (kompajliranje, pokretanje virtuelnih masina i kontejnera, pokretanje lokalnih test servera i sl.). Dosta pokrenutih procesa istovremeno pa bih mozda isao na 24 ili 32 GB rama. Budzet nije fiksan ali nije ni previse fleksibilan.
Sto se tice polovnjaka, nisam gadljiv ali malo vise naginjem na novo zbog garancije.

Dell Precision 7720. Ima sve što tebi treba i zadovoljava uslove koje si postavio.
 
Nazad
Vrh Dno